Jeden panák - oslepnete. Dva - zomriete. Čaká na vás v trafike, v darčekovej taške od kamaráta, na svadobnej hostine... Viete vôbec, čo pijete? Na sklonku letných prázdnin v roku 2012 zatriasli Českom skutočné udalosti, aké si verejnosť, kriminalisti ani právnici nepamätajú. Alkohol vyrobený zo zmesi etanolu a prudko jedovatého metanolu zabil v priebehu niekoľkých týždňov najmenej 38 ľudí a vážne priotrávil najmenej ďalších 80. Avšak "potenciál" namiešanej zmesi by mohol usmrtiť až 158 000 ľudí! Píše sa august 2012. Ruda Fulín (David Máj) robí vo firme na výrobu ostrekovačov a hrozí mu výpoveď. O to viac potrebuje zaujať obchodníka Malota (Lukáš Vaculík) nápadom, ako rekordne zraziť cenu liehovej zmesi, ktorú pod rukou predávajú. Sebavedome pritom vychádza z informácie na internete, že etanol účinky jedovatého metanolu zruší. Malota zmes distribuuje ďalej. On a ďalší z nej vyrábajú lacný alkohol, ktorý sa rozváža po celej krajine... Upratovačka Iveta žije v Havířove a má problémy s mamou. Stáčaný rum zo stánku za rohom im ponúka chvíľkovú úľavu od každodenných starostí. Do chvíle, než po jeho požití umierajú obaja Ivetini rodičia - prvé obete metanolovej aféry. Každý nasledujúci deň pribúdajú ďalší otrávení, o čom takmer nepretržite informujú médiá.  V septembri 2012 je prípadom poverený kapitán Hálek (Vasil Fridrich). Ako rýchlo dokážu s drsným kolegom (Martin Finger) nájsť vraha v podobe 10 000 litrov otrávenej zmesi, aby konečne prestali umierať ľudia? (TV Markíza)

noriaki

Většinou bych v českých filmech a seriálech škrtal. Tomuhle by naopak slušelo zvolnit a rozprostřít zápletku na víc dílů. Materiálu na to bylo dost, stačilo se jen zaměřit na lidské osudy a neskákat tolik v čase. Scénář vzal všechno v poklusu a i když si příběh udržel napětí a nepřišel o sílu výpovědi, zůstalo toho hodně opomenuto. Na oltář rychlého tempa vyprávění obětoval Metanol nejen hloubku jednotlivých charakterů, ale i převážnou část tíživé atmosféry. Přežila jen místy, což zamrzí o to víc, že scény v nichž se projevila, zvedly dojem o pořádný kus nahoru. Ještě jednu výtku bych měl. Česká televize měla ukázat víc odvahy a neměnit jména všech těch ksindlů. ()

venison

Tak tohle byla vážně lahůdka! Velmi precizně filmařsky i herecky odvyprávěna jedna česká kauza, kterou zaznamenal celý národ. Tehdy jsem se o téma hlouběji nezajímala, jelikož tvrdej prostě nepiju, tak jsem to nevnímala jako riziko. Zajímavé vidět, jak funguje české "podsvětí" a proč to a hlavně jak to celé vlastně vzniklo. První díl byl úplně topovej, dvojka byla slabší a bohužel jako z rychlíku. Hodně informací a hlavním postavám jsem si nestihla vybudovat vztah. Buď by mi stačil jen první díl bez detektivní práce, nebo bych celou sérii natáhla ještě o třetí díl a celkově zpomalila tempo. Rozhodně doporučuju! ()

Master19

Výborné zpracování tématu, které otřáslo republikou. Sám film je bez emocí, ty pouze zprostředkovává. První část je silnější, protože druhá polovina je více kriminální a kriminálek je v televizi desítka dnes a denně. Zpracování je profesionální, věcné, zajímavé a koukavé. To všechno by stejně asi na 5 hvězdiček nebylo, ale pro hezké záběry ze Zlína a okolí to na plný počet zarovnám. ()

Krysa SPK

Bravo, Česká televize. Další filmařský majstrštyk, ale co je důležitější - po Případech 1. oddělení další pocta hrdinům dnešní doby - policistům, kriminalistům a státním zástupcům. Oba palce nahoru, jen tak dál. ()

s.e.p.p

Až na Vaculíka je to herecky velmi podprůměrné, obzvlášť ve druhé části je to ještě patrnější. Nenapomáhá ani scénář, u kterého sice můžeme ocenit rozsah autorčiných rešerší, ale tam, kde se Szántó odklání od faktů a pro účely dramatizace přidává něco navíc, to skřípe. To samé platí pro dialogy i přes zjevnou snahu o autenticitu. Námět sám o sobě je silný, tady mu ale zvolená forma na síle ubírá. Kamera je místy povedená, v některých momentech už je ale ta její pohyblivost rušivá - ve scéně má mít svoje opodstatnění a nepůsobit jako kameramanův exhibicionismus. Stejný efekt mají některá nepochopitelná režijní rozhodnutí a nebo hudba, která mi co se tónu týče k temnějšímu kriminálnímu dramatu opravdu moc nepasovala. V těch pokusech o světovost, rozmáchlost a velké emoce by to možná chtělo zařadit zpátečku, nějaká umírněná autentičnost by tady asi opravdu fungovala líp. ()

Pedross800

Kdo by si to nepamatoval? Mám v živé paměti smutný výraz otce, když máti nekompromisně trvala na tom, že tuzemáky jdou do kanálu. Bylo to šílený a napínavý v reále tenkrát a stejně tak to bylo překvapivě i ve filmu teď! První díl výlučně zaměřený na pančování samotné a hlavní aktéry zločinu a vykreslení několika obětí člověka jednak nasral viz debilita hlavního viníka a taky dojal a emočně zasáhl osudem obětí a jejich blízkých. Druhý díl pak strhl výbornou gradací samotného vyšetřování a toho jak blízko byl totální průser, kdy se tekutá smrt mohla dostat do oběhu velkého nadnárodního řetězce. Z toho fakt mrazilo a vážně by mě zajímalo, zda to ukončení prohibice proběhlo bez koordinace s vyšetřovateli....to by bylo na žaloby daných ministrů. Suma sumárum nadprůměrné krimi drámo a jedno z nejlepších natočených podle skutečných událostí co jsem kdy viděl! A Vaculík skvělý výkon, lepší jsem u něj neviděl. ()

Ravi

Televizní film, který strčí do kapsy kdejakou filmovou produkci. Napínavé, dějové, dramatické, emocionální. Přiznám se, že okolnosti kauzy jsem do takových detailů neznal, ale ještě teď nad tím šílenstvím kroutím hlavou. 80% = 4/5 ()

Autogram

Přišel jsem na to, jak můžeme jít s cenou dolů. Zředíme to! –––– Keby sa to nestalo naozaj, tak by som neveril, že môže existovať takáto kombinácia chamtivosti, bezcharakternosti a absolútnej hlúposti amatérskeho internetového chemika. Najväčšiu kauzu posledných rokov sa týmto filmom podarilo zdramatizovať excelentne. Je to trochu dlhé, ale rozdelené na dve úplne odlišné časti, najskôr z pohľadu kšeftárov a potom z pohľadu polície. Tá druhá časť je veľmi podobná Prípadom prvého oddelenia, len majú postavy trochu málo času, aby sme aj vyšetrovateľom viac prenikli pod kožu. Ale inak skvelá práca režisérky, ktorá do tohto typu filmu prišla z dokumentárnej tvorby, a hneď takáto pecka na silné štyri hviezdy. –––– Kouření taky zabíjí a hulí i doktoři. –––– VY jste pro mně stát. VY se musíte postarat, že se něco takového vůbec nestane! –––– Nevěděli. Ale vědět měli! ()

jefff

Nejde jinak než plný počet. Filmařky precizní, především po řemeslné stránce, což u českých filmů poslední doby rozhodně není samozřejmost. Herecky zajímavé i díky neokoukanému castingu. Atmosférou sevřené, autentické, dobré dialogy, dobře napsané postavy, žádný patos. Velký palec nahoru! ()

Maynard.

Hodně slušnej kousek, zatím teda viděn jen 1.díl, ale je jasný, že si kvalitku udrží i v druhým. Bejvaly časy, kdy nám Brauník vozil nekolkovanej rum z Moravy, cca rok před tímhle skandálem. A byly to uplně ty stejný flašky. Takže z perdele klika. Na samotnou prohibici mám pak vzpomínku z Prahy, kdy nám zpěvák ze Supportů oznámil, že je v ČR prohibice :o). No a samotnej film je vostrej. Takovej náhled do hlav lidí, který za to můžou neboli kterých je to vina :o). Jeden obchoďák, kterýmu se nedařilo přišel s geniálním nápadem. Akorát, že začali umírat lidi, s čímž asi moc nepočítal... Vaculík parádní výkon. Těším se na 2. díl, kde se jistě objeví ostravská mafie.. ()

Soweek

Česká televize se po delší době vytáhla. Kauza je v nás stále živá a film díky tomu dokáže v určitých chvílích zamrazit. Výpověď je srozumitelně a záživně vyprávěna a dvojice Kopáčová / Szanto dobře volí hranici mezi tím, kdy ještě jedou podle pravdy a kdy dochází k dramatizaci událostí. Kdyby se takto dařilo proměňovat peníze nás, poplatníků do filmařiny pořád, tak bych nebyl každý měsíc nasranej, že ten TV poplatek platím. ()

bari68

Nejedenkrát si človek hovorí, aké sračky idú do kín a takáto bomba je v úvozovkách len TV film. Konečne ČT, resp. televízia vôbec sa zaskvela skvelým konceptom tejto známej kauzy a využíva to v brilatnú kriminálku a ponurú dramatičnosť. ()

Lukoboss

Skoro se mně chce říct, že je škoda, že se musí stát taková tragedie, abysme natočili dobrej krimi thriller. A to jako fakt. Jsou to sice dva díly, nicméně se to dá považovat za 3 hodinovou kriminálku, která je drsná, temná, nepříjemná a ze které vám nebude zrovna nejlíp. A nejhorší na tom všem je, když si uvědomíte, že za tím vším stál jeden buranskej debílek, kterej dostal skvělej nápad, přičemž info si našel někde na netu. A výsledkem mělo být to, že si na zahradu pořídí bazén. Tak jo, doufám, že tihle týpci dostanou za katrem pořádnou čočku, protože tahle kauza je teda pořádnej humáč. Před filmařema klobouk dolů, dobrá práce. ()

radecacek

První díl skvělý, druhý o trošku slabší. Něco mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale tady opravdu musím říct to otřepané na Čechy dobrý. ()

Silwer

Pamatuji si kdyz jsem sedel s prateli na oslave zrovna kdyz vypukla prohibice..bohuzel cesky narod je narod blbcu a chlastalo se vesele dal..50 mrtvych a 150 s tezkou ujmou na zdravi jsou toho dukazem.. Nikdy nepochopim ze usetrenych 20kc lidem za ten risk stalo.. Kazdopadne mlady chemik,ktery si na googlu precetl,ze jed se vyrusi alkoholem byl blbec desetileti.. Prvni dil z pohledu smejdu me bavil asi o trosicku vic..ale jako celek je to proste paradni podivana,i kdyz obcas kroutite hlavou nad tim co se mohlo dit.. Joo a kdyby se to dostalo do tesca,tak to by byl teprve pruser..chybelo malo a mrtvych mohli byt tisice.. ()