Ja su haviř, kdo je vic! Příběh (z) doby, kdy se socialisticky žilo, kapitalisticky pracovalo a kdy poslední z posledních byli prvními. Dvoudílný televizní film o osudech rodiny elitního havíře na pozadí největší důlní katastrofy druhé poloviny 20. století.
1. část:
Osmnáctiletý Petr přivede do jiného stavu svou první lásku Janu. Aby získal byt, nastoupí přes odpor rodičů do dolu, ve kterém pracuje jeho otec Milan. Elitní havíř pronásledovaný záchvaty klaustrofobie po prožitém závalu. Petrovýma očima poznáváme drsné parťáctví i fyzicky a psychicky nepředstavitelně tvrdou práci 600 metrů pod zemí. Práci, při které jde každý den o život. A na povrchu? Tam Jana tráví dny s Petrovou matkou Marií. Ráznou ženou, která křehkou dívku nemůže vystát.
2. část: 7. 7. 1961. Marii se rozpadá rodina. Petr hrubne, zhrouceného Milana přeřadili na hůře placené místo a Jana vyzradí Mariino nejtemnější tajemství. Ten den se Důl Dukla promění zanedbáním bezpečnostních pravidel v hořící peklo. Strach, chaos, panika, ale také statečnost a odhodlání zachránit ty, kteří zůstali pod zemí. A na povrchu? Ženy vyhlížející manžely, syny, milence. (Česká televize)

Randyz

Na české televizní poměry hodně kvalitní film (mini série). A zároveň z toho mrazí, když si člověk uvědomí, že jde o reálnou historii. ()

xmatysekx

Asi jediné, co mi od začátku filmu vadí a kazí celkový dojem, jsou herci neostravského původu snažící se o tamější přízvuk. Issová, a Langmajer ještě o něco víc, působí místy až komicky, což se do atmosféry uplně nehodí, ale jinak je to vyprávěné velmi poutavě. I přes jasný konec je film veskrze napínavý, se (filmově) zajímavým koncem. ()

Disease

Tohle se povedlo. Jsem rád, že se tvůrci nesoustředili jen na katastrofickou část, ale dodali tomu rodinné pozadí. Hercký koncert naprosté většiny účastníků. ()

Esgalnor

Nejlepší český film za poslední roky, nejlepší český televizní film všech dob, jednoduše něco výjimečného a až světového. První část kvalitně napsané a vygradované sociální drama, druhá už čistokrevný klaustrofobický thriller. Úvody i závěry s pamětníky zdatně plní svůj účel, jako celek to má neuvěřitelnou sílu. Nejšílenější je, jak snadno se celé tragédii dalo zabránit. A jak snadno se na ni zapomnělo. Issová v podobě uštěkané matky herecky exceluje, ale není jediná, mladí herci skvělí a po delší době i výborný Taclík. Ondříček se vyhýbá lacinému patosu, náhled na tragédii i společnost šedesátých let je syrový a reálný. Díky za obnovení víry v český film. ()

mira007

1. část - záběry v dolech jsou opravdu velkopodívaná, ale zbytek není katastrofický film, ale inteligentnější retro vztahovka, která mi evokuje tisícdílný Vyprávěj. Co je ovšem vyloženě rušivé a iritující je snaha o ostravský dialekt - Langoš zní jako major Terasky, issová jak cikánka a ostatní jak z vysílání Rudy z Ostravy a aby to bylo jako autentické, tak se to proloží slovy: pičo, cip a podobně. Buď měli dát jen ostravské herce nebo se vykašlat na nářečí. První díl je řemeslně kvalitní věc, ale zatím nenaplnil má očekávání. Těším se na druhou část. 2.část - dvacet minut brutální nářez - emoce, akce, atmosféra na tv film to nejlepší v historii ČT... jenže je to jen dvacet minut z 154 minut, čili pro mne jako celek mírné zklamání. PS: pro mne velký objev Peter Nádasdi, zajímavý typ. ()

MiaMahoney

"Heleeee, pýýýýčo, veděš tu soc...tramvaaaj?" - "No jasněěěě, voleeee, tou pojedeme!" - "No tou asi nepojedeme, ta vepadá, že nezastavuje!" - "No faaaakt, to mě vomeeeej, tu snad musí řídit nějakej šulýýýýn!" - "Heleeee, čum na tooo, ona normálně vykolejila" - Notypýýýýčo, až mi z toho žvejkaaaa zaskočila! A koukeeeej, pořád se řííítííí i převrácenááá, radši se přesuneme, než nás to rozemele a přijdeme do práce dýýýýl!" ... Tak asi takhle by to vypadalo, kdyby se například do filmu o nejznámější pražské dopravní tragédii pustilo studio ČT Ostrava a obsadilo svoje herce, kteří by se snažili napodobit cajzlovštinu. Co z toho vyplývá? Že při vší té vážnosti, kterou téma přináší, špatné obsazení zákonitě způsobí, že film vyzní až parodicky! To se přesně stalo v případě Dukly. Co to, kurva, mělo znamenat s těmi Pražáky?! Issová jede na sílu, z její snahy o přízvuk v kombinaci s příšerným přehráváním praskají ušní bubínky a z očí tečou proudem slzy smíchu; o Langošově představě ostravštiny ani nemluvím! Pár místních herců to sice statečně zachraňuje, ale to fakt nestačí a absolutně nechápu, proč se tvůrci nerozhodli vyhrabat z ďury víc rodáků a dodat tomu tak punc autentičnosti. Takhle se film zmítá na hranici skvělého dramatu a sebeparodie, a to není "fajne" ani trochu. I přes tu nechtěně komickou stránku se ale jedná o velice zdařilé dílo. Holt jednou za čas se z toho ČéTéčka podaří něco qualitního vytěžit (no pun intended). ()

bobstock

Další z televizně zpracovaných událostí minulého režimu. Tragédii, kterou stojí ukázat na velká plátna. Parádní herecké výkony jak hlavní tak vedlejší. Se slzou v očím jsem pozoroval skutečné postavy tiše plačící do tmy na konci filmu. 85% ()

Jimmy15

Poprvé jsem o tragédii, kde zahynulo tolik horníků, slyšel až prostřednictvím toho filmu. Osobně semi více zamlouval první díl. Druhý už byl slabší a bohužel některé scény divák ne zcela pochopí. Sám jsem s některými částmi měl problém. Ale i tak se podle mě jedná o velmi úspěšný snímek a jednoznačně mohu doporučit ke zhlédnutí. ()

Renfield

Možná i díky tomu, že nejsem z tohoto regionu, jsem si na dialekty postav rychle zvykl a nijak mě nerušily, naopak bych řekl, že ději ještě přidávají. Záměrně píšu dialekty, zdaleka tam totiž není slyšet pouze jeden, prakticky každý mluví "po svém", tak jak to v této práci mohlo občas být, přeci jen se zde setkávali lidé z různých koutů střední Evropy. O hornické práci Dukla 61 prozradí mnoho, alespoň mně přišlo vše velmi uvěřitelné, i když samozřejmě nemám s touto prací žádnou zkušenost. Rodinné dění už tak zábavné není (možná trošku zkrátit), ale chápu, že ho bylo nutné také ukázat, už jen pro větší pochopení a především cítění s postavami v závěru. Ten je bezesporu výborný, po dobu kdy se ke katastrofě schylovalo a samozřejmě i po dobu jejího trvání, jsem neměl v hlavě jinou myšlenku. Ono překvapení jaká "maličkost" může způsobit něco tak strašného... nemusí to být vždy výbuch, vždyť stačí jeden stroj, pás. David Ondříček odvedl dobrou práci, navíc natočil film na téma, o němž je třeba mluvit. 75% ()

Garch

Na televizní možnosti neuvěřitelně kvalitní. Nejen přepečlivě vytvořené reálie doby, ale po půlhodině i přesvědčivost herců a síla scénáře. A naprosto skvělá Klára Issová, zřejmě její životní role. ()

Skarface

Jako super !!! Nedávno Metanol a teď Dukla 61. Palec nahoru pro Českou televizi !!! Po shlédnutí první části hodnotím 5* a jsem už natěšený na část druhou ! ()

Kerbello

Nadprůměrná česká filmařina. Ostravština sice občas pražákom lítá, ale na to se kašle. Stejně tak první díl je možná až moc rodinné drámo, ale na něčem ten příběh postavit musíte. Issová a Taclík jsou totální tahouni, nechápu, co z nich tenhle film dokázal vymáčknout. Syrové, uvěřitelné, nepřehnané. ()

WinstonS

První díl vztahový, druhý katastrofický, dohromady ale skvělá syntéza a za mě jeden z nejlepších televizních filmů po roce 1989. Ondříček furt umí. Teď jsem zvědavý, jak se popasuje s příběhem Emila Zátopka... ()

beniczech

Příjemné překvapení, pro Ostraváka obzvláště. Několikrát se mi vybavil Černobyl, který byl sice natočen později, ale viděl jsem ho dříve. Exkurz do socialistického zmaru, fušeřiny a análního alpinismu, kdy to leckterý idiot mohl dotáhnout daleko a ovlivnit životy stovek a tisíců lidí. Dobré herecké výkony, osobně musím vyzdvidhnout zejména Marthu Issovou a také Štěpána Kozuba. Některé pasáže bych ovšem zkrátil a také mě iritoval fejkový nedokonalý přízvuk některých herců z Čech. Celkově však skvělý zážitek, na české poměry nadprůměrný. /80%/ ()

Chudobka

Film jsem bohužel před těmi pár lety neviděla celý, takže jsem vděčná za ivysílání. Výborný scénář, režie i herecké obsazení. Beata Hlavenková byla také dobrá volba. Z herců mě nejvíc zaujala Martha Issová. Je přesvědčivá v každé roli. Chyby by se našly, ale proč je hledat v tak silném příběhu? "Ostravština "mě nijak netrápila. ()

Lukin413

Propíraný akcent pražských herců mi nevadil, příběh je načrtnutý dobře, vztah k postavám vybudován. Jen ve mě hlodá červík, že se schyluje k velkému cákání emocemi a patosem v druhém díle, snad mě Ondříček nezklame. EDIT po druhém díle: Nezklamal, patos i emoce jsou drženy na uzdě, neobjeví se žádný supermanský kousek a na konci zůstane jen deprese ze zbytečně zmařených životů. ()