Ja su haviř, kdo je vic! Příběh (z) doby, kdy se socialisticky žilo, kapitalisticky pracovalo a kdy poslední z posledních byli prvními. Dvoudílný televizní film o osudech rodiny elitního havíře na pozadí největší důlní katastrofy druhé poloviny 20. století.
1. část:
Osmnáctiletý Petr přivede do jiného stavu svou první lásku Janu. Aby získal byt, nastoupí přes odpor rodičů do dolu, ve kterém pracuje jeho otec Milan. Elitní havíř pronásledovaný záchvaty klaustrofobie po prožitém závalu. Petrovýma očima poznáváme drsné parťáctví i fyzicky a psychicky nepředstavitelně tvrdou práci 600 metrů pod zemí. Práci, při které jde každý den o život. A na povrchu? Tam Jana tráví dny s Petrovou matkou Marií. Ráznou ženou, která křehkou dívku nemůže vystát.
2. část: 7. 7. 1961. Marii se rozpadá rodina. Petr hrubne, zhrouceného Milana přeřadili na hůře placené místo a Jana vyzradí Mariino nejtemnější tajemství. Ten den se Důl Dukla promění zanedbáním bezpečnostních pravidel v hořící peklo. Strach, chaos, panika, ale také statečnost a odhodlání zachránit ty, kteří zůstali pod zemí. A na povrchu? Ženy vyhlížející manžely, syny, milence. (Česká televize)

NinonL

Ondříčkova karvinština řeže uši, mohl si žonglování s jazyky odpustit. Jinak je film ucházející a katastrofu z roku 1961 popisuje celkem věrně. Je dobře, že byl film natočen a věnován všem pozůstalým. ()

agentmiky

Tak konečně se v našich končinách za poslední roky vyprodukovalo hutné drama čerpající z reálných historických událostí. O to více mě překvapuje, že se jedná o televizní tvorbu, za to fakt palec hore. Atmosféru 60. let autoři vystihli perfektně, ta autentická dobovost z toho byla vidět na každém kroku. Herecky bez sebemenších výtek (duo Taclík a Issová úžasní, i Langmajer v poněkud negativní roli potěšil). Nejsem rodilý Ostravan, abych mohl zhodnotit přesně ten vystřižený dialekt, ale všichni zúčastnění se dle mě zhostili svých rolí na jedničku. První díl takovým rozjezdem, v druhém se tvůrci věnovali samotné tragédii. A nemyslete si, ono vás to emočně dost zasáhne, to vědomí toho, že z toho za žádných okolností nevyváznete živí, to musí být strašný pocit. Ondříček opět natočil výborný snímek, uvidíme, jak se zhostí Zátopka :) Dukla za mě 8/10 ()

Praxis

První díl překvapivě dobrý. Vůbec, Česká televize poslední dobou hodně překvapuje ve své dospělé tvorbě. Zatím jsme si nastínili život takového průměrného horníka a příští týden snad ta katastrofa. 80% ()

nirvanafan

Zaujalo mě na tom, jak i za těžkého socialismu jde lidem o to nahrabat si co nejvíc peněz. U ředitele je to klasická minimalizace nákladů a maximalizace zisku i za cenu ohrožení bezpečnosti práce. Horník zase celkem logicky operuje s tím, že takhle dobře placenou práci by iv regionu jinak nesehnal, ačkoliv daň za to je obrovská. Skvěle natočeno i zahráno. Jelikož žiju ve středních čechách, tak autentičnost přízvuku úplně neposoudím. Občas jsem byla ráda, že vůbec stíhám. ()

blackrain

Velmi důstojné připomenutí tragické události. Bála jsem se, aby ta Ostravština nezněla z úst pražských herců příliš pitomně nebo dokonce až komicky. U Langmajera to bylo trochu nezvyklé a tahající za uši, ale dalo se to zkousnout. Martha Issová mě svým hereckým výkonem vážně mile překvapila. Má velký talent. Místy šla až trošku za hranu, ale to jsem jí odpustila. Tenhle dobový film mi v hlavě uvízne na hodně dlouho. ()

MajklCZsk

Film svou kvalitou velmi kolísá. Některé herecké výkony jsou perfektní, některé se potápí pod hlubokým průměrem. Některé proměny charakterů jsou naprosto precizní a uvěřitelné, některé dramatické oblouky jsou naopak silné WTF?!. Některé příběhové sekvence jsou špičkové a velmi silné, některé jsou pak hluché a nic nevypovídající. Naštěstí těch dobrých věcí je o něco více. Může už za to především přesah, který nový Ondříček divákům dává. Hlavně že práce stále žije. ()

Kaluž

Kratke zobaky Issove s Langmajerem nas rodaky od polskych granic tahaju za ušiska, ale jinak to byla fajna robota. Chlopi v zavalu, panika, hruza, děs… dobře to ten Ondřiček nakrutil. Něvim co jim v tej televizi teďkom sypu do polivky, bo po tym Metanolu je to dalši epesni filmařina s dramaturgiou jak ze žurnalu. Bravo! ()

slunicko2

Víš, co se stane s havířem, který zdechne na směně? Dostane dva dny volna a pak jde zase pod zem. 1) Zajímavému ale nijak mimořádnému snímku se dostalo nebývalé pozornosti. Je to totiž film český, o havířích, o údajně druhé největší důlní katastrofě na českém území, vlastně i o tom, jak se tehdy žilo. K tomu Ondříček: Zkracovali si život, podstupovali obrovské nebezpečí, ale vyfárali ven a měli prachy. Byli šlechta, ale vlastně i trestanci pracující v nelidských podmínkách._____ 2) V dole je horko a tak se vyrojila celá mračna samozvaných kritiků. Dobu si nepamatují, ale přesně vědí, jak se kde tehdy mluvilo, jaká část havířské výbavy je autentická a jaká není a jak to všechno bylo._____ 3) Na dole Dukla jako vzorovém pracovišti se ověřoval přechod na pětidenní pracovní týden při zachování výkonů. Aby je důl mohl splnit, rozhodlo se vedení zvýšit kapacitu otevřením porubu na jedenácté sloji. To se mělo stát 11. 7. 1961. Báňský úřad však projekt neschválil kvůli špatnému větrání. 7. 7. 1961 došlo ke katastrofě._____ 4) 49letý David Ondříček spolu se scenáristy 37letým Jakubem Režným a stejně starým Matějem Podzimkem odvedli dobrou práci. Výborné dialogy, dobře napsané postavy a pěkná pro dobu a místo příznačná jazyková směs patří k tomu lepšímu, co jsem v televizi viděl. Zajímavá je i kamera 30letého Marka Dvořáka, která věrně zprostředkovává klaustrofobické pocity uvnitř dolu._____ 5) Z hereckých výkonů mě zaujal 52letý stylový dělnický kádr Jiří Langmajer (ředitel), vynikající typově přesná 37letá Martha Issová (matka) a půvabný a herecky přesvědčivý 19letý Oskar Hes._____ 6) Filmem ovšem nijak nadšen nejsem. Chvílemi jsem se nudil. Pro neznalého věci mi druhá část přišla nepříliš přehledná. Nekvalitní zvuk s přemírou basů vedl k tomu, že u části dialogů jsem nedokázal rozpoznat, co herci říkají._____ 7) V diskusi na idnes.cz uvádí pamětník Karel Drlík: ...Hlavovkami rozhodně nebyli vybaveni všichni horníci. Běžně se fáralo s kahany. Technici a doprava měla reflektory. Hlavovky měli havíři v rubání._____ Běžný pracovní den vypadal takto: vstávalo se brzy, cesta tramvají přes Mariánské hory, přestup na starou tramvaj č.1 na Frýdlantských mostech, jízda přes centrum, Přívoz až do Petřkovic, kde jsme z ní vyskakovali a šli po historické dlažbě na důl který je dnes hornickým muzeem. Denně jsme měli k dispozici čisté prádlo i ručník. Fáračky ovšem nesly vrstvu uhelného mouru, ve kterém jsme vleže museli v rubání pracovat. Byla to vrstva mouru, který byl mokrý, protože noční směna zavlažovala při pokuse omezit prašnost - vtlačovala vodu do navrtaných děr. Část vody vytekla i s mourem. Před sfáráním poslední cigareta, kdy si každý zapaloval od druhého. Mít zápalky v kapse fáraček při fárání byl hornický zločin. Pak pod zemí půlhodinová cesta na pracoviště v ostrém tempu. Svážnou jsme sjížděli po kolejích, lampu pod zadkem. Svačina před směnou pod rubáním a po ní vzhůru do rubání. Zůstala jen obsluha sýpy a doprava. Pracovní nástroje sbíječka a lopata. Havíř kopal a šlepr těpal. Těpat znamená házet narubané uhlí na dopravník. Během chvilky byli všichni zpocení, pot se řinul po zádech, po čele. Jen rychle paží setřít pot a znovu bez přestávky. Zabudovat vykopaný prostor. Denně přesčas asi hodinu. Šlo se vyfárat, až se nakopal potřebný počet vozíků. Jízda do svážné navěšení jako hrozen na posledním vozíku s uhlím. Další půlhodina cesty, vyfárání, cigareta, půllitr mléka, sprcha a cesta domů. Šest dnů v týdnu! V textu jsem opravil chyby a překlepy._____ 8) Skutečný průběh katastrofy je přehledně zde. _____ 9) Spoiler. Působivá byla scénka, kdy ředitel pracuje na šachtě i nadále (ve skutečnosti dostal podmínečný trest a důl vedl dalších sedm let až do roku 1968, kdy byl hlasováním havířů sesazen). Rovněž působivá byla závěrečná scénka, kdy matka doprovází svého syna do hornického učiliště. () (menej) (viac)

vanadium

Chválím snahu o autentičnost použitím ostravštiny, ale z úst některých herců z Čech to bylo utrpení. Zvlášť Plzeňák Langmajer byl příšerný, jeho verze ostravštiny byla neskutečně umělá a trhala uši, naprosto neuvěřitelná. Ale jinak po všech stránkách kvalitní film s hutným námětem, tísnivou atmosférou a perfektní výpravou. ()

dom156

Musím pochválit ČT, jelikož v poslední době, šli hodně nahoru jak ve výběru témat, tak i zpracováním, nebo alespoň v podpoře smysluplných projektů. Podíval jsem se na oba dva díly naráz, abych měl ucelený dojem. O trošku více se mi líbil první díl, kde se vše rozehraje a duo Taclík, Issová a nezbedný syn Hes, se mi velmi líbilo. Kvituji také použití místního nářečí. Druhá část částečně ubere na síle příběhu (což je kupodivu vzhledem k průběhu dějové linky). Zajímavé interiéry sice Rakovnického dolu, ale i tak ta atmosféra je z každého záběru cítit. Schází mi zde nějak lépe zpracované zakončení, ale přeci jen se jedná pouze o TV film. Jo mimochodem doporučuji. ()

kajas

Přiznám se, že první díl mě nijak neuchvátil. Rodina hlavního hrdiny mi nebyla příliš sympatická a docela dlouho jsem si zvykala na snahu českých herců o moravský dialekt (Langmajerovi se opravdu zasmějete). Ve druhé části už ale vypukne pravé drama a boj o desítky životů. Na televizní produkci je "Dukla 61" neskutečně dobře řemeslně zvládnutá, výběr tématu nelze než pochválit, ale osobně bych raději viděla dvouhodinový celovečerák zkrácený o hluchá místa z úvodního dílu. "Dělník je smrtelný, práce je živá." ()

Aleee89

První díl notně rozvleklý, druhý to napravil, když šel konečně k věci. A nakonec z toho byl doják. Jen, nemůžu si pomoct, ale ty pokusy o ostravštinu vyznívají fakt komicky. ()

ibeh

Jsem ráda, že zase jednou mohu pochválit český film, i když televizní. Doufám, že pan Ondříček bude dále natáčet i celovečerní filmy a že se mu bude dařit. Silné téma s dobrým scénářem, jako tady. M. Issovou i M. Taclíka mám moc ráda, takže jsem si jejich výkony užila. S havířským slangem jsem měla také problém, ale k příběhu zkrátka patří. Jeho množství bylo dobře ukočírováno. ()

sofiapetra

Jako pocta havířům je to moc dobré. Na Langoše jako ředitele jsem si sice nemohla zvyknout (jeho hraní mi přišlo lehce parodické, což se k závažnosti tématu ani trochu nehodilo), ale zase pro Marka Taclíka byl taťka Milan asi jeho životní role. ()

Katarine

Pane Ondříčku, smekám. Tohle se v české produkci jen tak nevidí. Neskutečné drama, které nemůže nechat člověka chladným, zlášť těm, co s hornictvím na Ostravsko-Karvinsku mají co do činění (když se ocitáte v těsné blízkosti člověka, který denně fárá, občas si sám ten pekelný strach zažijete). Nedá mi to a musím se rovněž vyjádřit k mluvě všech herců. Já tedy rozhodně pobouřena nejsem, naopak, spousta z nich překvapilo, snad jen Langmajer to trochu až parodicky přeháněl, nicméně předpokládám, že většina národa by k filmu potřebovala i titulky. Hornický slang totiž těžko může pobrat někdo, kdo tady „u nás" nežije. ()

easaque

4* nalákán mými známými i zdejším hodnocením jsem si pustil toto dvoudílné televizní dílko, a nebyl jsem zklamán. Hlavně mě potěšilo, že nejede na vlně sentimentu a přehnaných citových vydíraček. Navíc se postavy chovají docela přirozeně a ostravská hantýrka ve spojení s tou havířskou je sice občas těžká k pochopení, ale sedí tam. Proto dávám palec nahoru a doporučuji dál. Ve spojení s dokumentem Černé zlato, s kterým je s tímto filmem hodně svázán a vysvětluje souvislosti a okolnosti kolem, jsou to čisté 4 hvězdy. Poučné. [ PŘÍBĚH: 1 /// SMYSL: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 1 /// ORIGINALITA: 2 /// NÁLADA: 1 /// ART: 0 /// STYL: 1 /// CASTING: 2 (3*MAX) ] ()

rakovnik

První polovina filmu hezky rozehrála příběh, jehož konec už známe. Po rodinné části se se druhém díle rozjelo drama. Velice pěkně natočené, se špetkou naděje, s tragickým koncem. Nemohl jsem se odtrhnout od obrazovky. Chválím Marthu Issovou, která otrlou manželku horníka zvládla na jedničku. Lidová mluva Ostravaku byla také fajná, byť z úst českých herců. Film jako cyp, skoro by mu slušelo plátno. Díky za připomenutí osudu havířů, i ve světle současnosti - brzy bude černouhelná havířina u nás jen ve vzpomínkách. "Vy je chcete odsoudit na smrt?" "Já? To myslíte vážně?" Občas mi mrazilo. Zdař Bůh! ()

M.i.k.e

spolu s Metanolem asi vrchol soudobé televizní tvorby a jak už sem několikrát řekl,je velká škoda,že Ondříček točí tak málo.Když sem viděl v televizi asi 3 minuty,říkal jsem si jak strašný je ten havířovský dialekt...respektive jak strašně působí z úst herců,kteří tak normálně nemluví.Když sem pak ale Duklu viděl celou vůbec mi to nepřišlo rušivé a naopak to tam prostě patřilo.První díl se hezky zaměří na posavy,ke kterým si divák najde cestu,aby pak ve druhém díle mohl prožít emotivní smršť.Víc takových kousků...80% ()

Martin741

Velmi slusne, s nadejou som vyzeral dalsi Ondrickuv film, napokon netoci ani Vieweghovy umelohmotne sracky a rezisersky Ondricek nie je Hrebejk, ze jo. Slusny pribeh, vyborne vykreslena realita, no a masakrozny koniec - silne atributy filmu . 77 % ()