Ja su haviř, kdo je vic! Příběh (z) doby, kdy se socialisticky žilo, kapitalisticky pracovalo a kdy poslední z posledních byli prvními. Dvoudílný televizní film o osudech rodiny elitního havíře na pozadí největší důlní katastrofy druhé poloviny 20. století.
1. část:
Osmnáctiletý Petr přivede do jiného stavu svou první lásku Janu. Aby získal byt, nastoupí přes odpor rodičů do dolu, ve kterém pracuje jeho otec Milan. Elitní havíř pronásledovaný záchvaty klaustrofobie po prožitém závalu. Petrovýma očima poznáváme drsné parťáctví i fyzicky a psychicky nepředstavitelně tvrdou práci 600 metrů pod zemí. Práci, při které jde každý den o život. A na povrchu? Tam Jana tráví dny s Petrovou matkou Marií. Ráznou ženou, která křehkou dívku nemůže vystát.
2. část: 7. 7. 1961. Marii se rozpadá rodina. Petr hrubne, zhrouceného Milana přeřadili na hůře placené místo a Jana vyzradí Mariino nejtemnější tajemství. Ten den se Důl Dukla promění zanedbáním bezpečnostních pravidel v hořící peklo. Strach, chaos, panika, ale také statečnost a odhodlání zachránit ty, kteří zůstali pod zemí. A na povrchu? Ženy vyhlížející manžely, syny, milence. (Česká televize)

eMeMko

David Ondříček prostě umí! Herecky není moc co vytknout, problém jsem měl pouze s dialektem, některým větám jsem nerozuměl vůbec, ale postupem času jsem si zvykl i na Jiřího Langmajera, ke kterému mi ten přízvuk absolutně neseděl. Děj byl mírně rozvláčný, ale na druhou stranu zase ukazoval krásně absurdity doby. Příkladem budiž zkrácení pracovního týdne jen na 5 dní, ale práce je pořád stejně, takže ve výsledku musí všichni pracovat na 120%. Hlavní je plnění plánu a bezpečnost jde stranou, což se vymstí dokonale. Popravdě jsem si o tragédii dopředu nic nečetl, takže závěrečný počet mrtvých mě dost vyděsil. Z české produkce se rozhodně jedná o to lepší, takže vřele doporučuji. ()

Eire

Tak premyslim kde udelali soudruzi na OSTRAFSKU chybu... 🧐... Filmari ale udelali dobrou šichtu... 90% zaslúžený LEV. ()

Prechytraly

Vydalo se to poměrně odvážně správným směrem a za to dávám hvězdu navíc. Nicméně je tam pár naprostých příšerností, např. to že ten mladý cyp má černě podmalované oči i mimo šachtu, ostravština některých herců (zejm. issové a langoše), která přímo rve uši a s tou havířskou bodrostí se taky dalo trošku šetřit. ()

Gig

Pokud člověk má příbuzné, které nemuseli ono dulní neštěstí přímo zažít, ale v oné době byli pod zemí, vnímá tento film intenzivněji. Sice herci, kteří mají dál k Ostravsko-Karvinsko mluva trochu hraničí s parodii (píšu hraničí, ne že je a ne u všech), tak film je to vskutku povedený s napětím, emocemi, mrazem. Vše co člověk by měl čekat od katastrofického filmu. A tento je jeden z nejlepších, jaké kdy vznikly u nás. A není jich moc. ()

fafejt001

JÁ myslím , že velmi dobře natočeno , sice Taclík mi tam vůbec nesedl , ale Issová to výborně vyvážila . I ten Langoš to zvládl dost dobře . A KONEČNĚ NĚKDO NATOČIL O TÉTO TRAGÉDII FILM . Škoda , že to trvalo tak dlouho . Za mne čtyři a půl * . Bravooo . ()

cubiczech

čtyři hvězdy (s odřenejma zaprasenejma ušima). Velice zajímavé, zejmána pro mladého pražáka co o té havárii věděl prd a možná i proto cíleně přehlížím ty nedostatky, které co tu v komentářích zmiňují ostatní, ale jsem si těch nedostatků moc dobře vědom. ()

rigby

Česká televize v posledním dvoudílném filmu o metanolové aféře předvedla, že umí vyprodukovat kvalitu. A pokračuje dál se zpracováním o něco starší tragédie na dole Dukla. První část mi přišla filmově lepší, byla jako čerstvý vítr, s mnoha odbočeními a navnadila na pokračování. Zde jsem očekával trochu drastičtější a emotivnější výjevy. Výsledek byl docela slabý a povrchně popisný. Prostě tady neumíme natáčet katastrofické filmy. Na čem ještě chtělo zapracovat, je herecké obsazení. Některým nelze krátkou ostraváčtinu uvěřit, zejména jinak výborný Langmajer je spíše komickou figurkou. A hlavní ženská postava s Marthou Issovou je rovněž neuvěřitelná, Issová bohužel/bohudík zůstane navždycky věčně mladou holčičkou a na podobné role zkušených žen zkrátka typově nemá. Nicméně v celkovém výsledku je to jasný nadstandard, který bude dlouho svítit nad šedou průměrností ostatní televizní produkce. ()

Saxos

Když pominu zoufale zpracovanou havířskou chachařinu, tak jeden z nejlepších českých televizních filmů poslední doby. Co chybělo: Film bych rozdělil na tři části. V prvé bych se věnoval seznámení s havířinou a postavami. Havíři za soudruhů byla úplně jiná sorta lidí. Vydělali prachy a také je uměli utratit velmi svérázným způsobem. V druhé samotné havárii, osobnímu hrdinství i zoufalostí situace. Těch pár minut nestačilo. V třetí následkům tragádie a zametáním skutečností pod koberec, které ve zpracování úplně chybělo. Nic to nemění na tom, že jsem byl spokojen. ()

zigy

Emoce tam jsou, ale proč je kvalita zvuku ubohá a když se k tomu přidá nářečí, není rozumět už vůbec a půlku replik jsem si domýšlel.....jako pocta všem baníkům je to ovšem velmi slušná práce. Čekání před dolem, jestli manželé vyjdou, muselo být šílené - jedna z nejpůsobivějších scén vůbec kdy natočená.....škoda nudné první půle, avšak způsobené hlavně nesrozumitelností...... ()