Ja su haviř, kdo je vic! Příběh (z) doby, kdy se socialisticky žilo, kapitalisticky pracovalo a kdy poslední z posledních byli prvními. Dvoudílný televizní film o osudech rodiny elitního havíře na pozadí největší důlní katastrofy druhé poloviny 20. století.
1. část:
Osmnáctiletý Petr přivede do jiného stavu svou první lásku Janu. Aby získal byt, nastoupí přes odpor rodičů do dolu, ve kterém pracuje jeho otec Milan. Elitní havíř pronásledovaný záchvaty klaustrofobie po prožitém závalu. Petrovýma očima poznáváme drsné parťáctví i fyzicky a psychicky nepředstavitelně tvrdou práci 600 metrů pod zemí. Práci, při které jde každý den o život. A na povrchu? Tam Jana tráví dny s Petrovou matkou Marií. Ráznou ženou, která křehkou dívku nemůže vystát.
2. část: 7. 7. 1961. Marii se rozpadá rodina. Petr hrubne, zhrouceného Milana přeřadili na hůře placené místo a Jana vyzradí Mariino nejtemnější tajemství. Ten den se Důl Dukla promění zanedbáním bezpečnostních pravidel v hořící peklo. Strach, chaos, panika, ale také statečnost a odhodlání zachránit ty, kteří zůstali pod zemí. A na povrchu? Ženy vyhlížející manžely, syny, milence. (Česká televize)

sharka.68

Pořád si říkám, že to není možný..a ona to je realita...konečně, konečně někdo splatil ten dluh mrtvým z Dukly 61, konečně o nich mluví všichni,co v neděli usedli k obrazovkám a naladili ct1.... spousta pozůstalých brečí...možná je to konečně úleva, že mrtví nebudou zapomenuti.... I po druhém dílu, nechávám 5 hvězdiček...po jeho odvysílání,bylo u nás doma jen hluboké ticho, které rušily slzy,co mi tekly po tvářích... PS: pokud jste nezaznamenali tohle, pusťte si to: https://www.csfd.cz/film/621072-cerne-zlato/komentare/ ()

Honzulik

Dukla 61 - rozhodl jsem se jít na premiéru do kina a odcházel jsem spokojený... ČT konečně dokázala, že umí udělat dobré filmy. Naprosto skvělý scénář Jakuba Režného a Matěje Podzimka, dokonalá režie Davida Ondříčka, výprava, kostýmy, masky, skvělé herecké výkony. Je až neuvěřitelné jak dobré věci umíme vyrobit, pokud se tvůrci nevěnují současné politice, ale divákům... Duklu 61 typuji na film roku a uděluji 5*. ()

Reiner

Shlédl jsem a pořád nevidím nějak tu "tvůrčí výjimečnost". je tam spousta nedůležitých pasáží, které se vzájemně ruší. Za mě spíše jeden díl a o to více zpracovaný. ()

hwnd

Ostravština mi coby pražákovi přišla v pohodě. Těžiště filmu bylo úplně jinde a to v připomínce jedné tragédie a v lehkém přiblížení nelehké profese, realitu si dnešní člověk asi představit nedokáže. Naprostá spokojenost, ČT letos válí. ()

Lastsurvivor

Snímek je to velice kvalitní, pražácký dialekt mu rád odpustím, vzhledem ke kvalitě hereckých výkonů. První půlka je možná na něčí vkus asi příliš rozvlečená, ale pohled do domácnosti horníků považuji za nezbytný, jinak by se divák s postavami nesžil a v druhé polovině by nepřišel ten správný emocionální dopad. Česká televize má letos opravdu dobře našlápnuto, jen tak dál. Jediné co mě mrzí je na můj vkus poněkud větší upozadění technických aspektů havárie a zásahu, ale možná je to pouze mojí neznalostí a tvůrcům se povedlo zachytit vše podstatné. Každopádně se jedná o silný snímek který nelze než doporučit. ()

pafka

Ze by CT se pustila do takovych zajimavych projektu a s dobrymi tvurci? Parada. Film vytvoril obraz doby, soudruzske nadvladi a silene podminky, ve kterych haviri pracovali. V zasade taky obraz o inteligenci, protoze haviri byli vesmes lidi bez nejakeho vzdelani, prahnouci jen po penezich. Napeti fungovalo, realie vas vtahly do te doby a do dolu. Vse uveritelne az na ty dialekty... Podle me naprosto nevhodne vybrana Martha do role hrube ostravske zeny, protoze ackoliv dela vse, neverite ji to, protoze ona je uplne jiny typ cloveka, jemny, inteligentni. Tam byl ostravsky dialekt nejvic skripajici. Nejlepsi herec J.Langmajer, pak Peter Nádasdi a M.Taclik. U A. Formanove jsem krajne nejisty. ()

Mikakel

Za oba díly,kdy ten druhy je o 50% lepší net ten první. Ať žijou havíři, byl to nakonec smutný příběh o tragedii pod zemí a jejich rodinach.. 4* ()

PamelaJJK

1. díl je s bídou na ***, ale 2. vše napravuje a proto maximální počet. Kdybych hodnotil samostatně druhý díl, tak mi zdejší "hvězdná" stupnice nestačí. Vadil mi ostravský dialekt, ale bylo to autentické a "kratke zobaky" na sever Moravy patří. Skvělé obsazení. Nebýt Marthy Issové (kterou ani trochu nemusím, ale tady byla skvělá) a pánů Taclíka, Langmajera a Myšičky, tak by to bylo o dost slabší. Líbilo se mi, že celé to neštěstí bylo ztvárněné bez předimenzovaného patosu a zbytečného citového vydírání. Hodně realistické a uvěřitelné. Výsledkem je maximální spokojenost. ()

sorrow

Dvoudílné televizní zpracování této nešťastné události se mně moc líbilo. Vše tady fungovalo, jak má, vynikající herecké výkony s naprosto perfektní Marthou Issovou včele, téma i jeho zpracování, kamera, napětí, které bylo šikovně prošpikované humorem. Proto dávám 4 hvězdy. Pokud bych měl snad něco vytknout, byly by to naprosté drobnosti související s příběhem, jako třeba velmi nedůvěryhodné rychlé přijetí mladého Petra do kolektivu. Kdo dělal rukama, ví, že takto rychle to nefunguje. Hlavní hrdina byl po měsíci staršími horníky prakticky obdivován, každý se s ním chtěl kamarádit, k první výplatě se mu všichni složí na trubku atd. Také vztah mezi ním a těhotnou Janou vzal během pár hodin nepochopitelně za své, kdy Petr od začátku vystupuje jako naprosto zamilovaný mladík, dokonce ještě v den výplaty koupí Janě nové šaty, do rodiny přinese zákusky a první peníze a za pár hodin už se muchluje s jinou ženskou. Také celé hornické řemeslo by se asi učil déle než jeden měsíc, kdy po jednom měsíci rube uhlí jak největší stachanovec (kvůli bytu jde třeba i na dvě směny po sobě, ještě před měsícem nemohl po šichtě ani chodit a teď zvládne dvě šichty po sobě jako nic). Nevím, bylo cílem filmařů udělat za každou cenu z horníka, kterého potkalo neštěstí, superhrdinu? Komické mně přijde rovněž i to, že vše v rodině vyplavalo na povrch v den neštěstí (Jana v noci skoro znásilněna Petrem, následně vyslepičí, že její nastávající tchýně byla na potratu, čímž vznikne konflikt mezi rodiči, pak odchází z domu). Mimochodem pokud se neštěstí stalo 7.7. a z filmu je zřejmé, že to bylo den po výplatě, od kdy se výplata bere šestého v měsíci… Ale nevím, třeba tomu tak skutečně bylo, nejsem takový pamětník. Nechápu, že se tvůrci filmů nevyvarují takovým hloupostem, které člověk najde prakticky v každém filmu. Jak je možné, že v tomto filmu nedostal roli Norbert Lichý :-) ()

DonBraso

Na horší čtyřku určitě jo.Je doopravdy zvláštní,že na začátku a na konci jsou lidi,který to nejspíš každý zažil,ale mluví bez dialektu.S tímhle Ondříček asi šel trochu od lesa a tak někdo mluví mezi herci bez dialektu,ale u party havířů se mluví jak správný havíř.Občas se to malinko kope,což je škoda.Je to vlastně rodinné téma s partou horníků,kterým se stalo neštěstí,kterýmu se dalo předcházet.Trochu v tom nitru jsem si našel,že vlastně jiná práce není,než pořádný havíř.Po té události co se stalo, tak další dny jakoby se nic nestalo.Aspoň to takhle z filmu cítím.Malinko ploché postavy ,hlavně Antonie Formanová sice její debut,ale jako láska s dítětem prostě nefunguje.Issová překvapila,Taclík hraje nějak furt to stejné.Ostravská mluva,pár skvělých záběrů,slušný konec,docela dobré drama,ale pořád tomu něco velkýho chybělo.Konec se podle mě dost useknul a popravdě to klidně mohlo vyjít na tři díly,protože na truchlení tu vůbec není čas.75% ()

swinevenca

Rubali chlapci rubali, zemské kůry obaly, říkalo se jim horníci, kratkym nařečim mluvici. Plnili páni plnili, své plány jako zběsilí, pravdu však cypům tajili, až jich pár desítek zabili. Co se pod tím komentářem dá najít? Že Ondříček se na mapě filmových premiér zjevuje zdaleka ne tak často jako jiní, ale vždy udeří hřebík na hlavičku. Ale na to je třeba opravdu dobře hledat. Trochu snazší je pod tím komentářem najít vzpomínku na Ivana Mládka, jehož zjevování je ještě řidší než jeho porost na hlavě, ale když už se zjeví, mluví jak mu zobák narost, nesere se do cizích dialektů a pořád říká "že", že? Navíc mi ten jeho hit strašně prorocky pasuje k jiný plíživý tragédii, kterou jsem viděl skoro paralelně. ()

natalanka

Skvěléééé. Skvěléé. Fakt. Marto klobouk dolů. Ta odtažitá tvrdá ženská to by pasovalo. Ale u nás se pod tou tvrdostí skrývá i měkké srdce. Tvrdé jednání, měké srdce pro rodinu. Taclík... taky skvělá volba. Langmajer jako záporák... dobrá volba. Za mě dobrý příběh. Líbil se mi a doporučuju. Metanol a Dukla jsou za mě skvělé filmy:-) ()

solisoli

Slušne a pôsobivo natočený TV film na bakalársky štýl. Akože prirodzené a reálne natočené pre tých, ktorým je banícky život a jeho autentické prostredie, jednou veľkou neznámou. Kde sa nachádzali potkany, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou podzemia, ktoré prvé reagujú na metán, otravné plyny a tak svojím piskotom zachránili mnoho baníckych životov. Netreba veľa polemizovať a kaziť tak pamiatku obetiam nešťastia Dukly 61. Tu z časti zlyhal ľudský faktor, oproti mnohým iných baníckym nešťastiam, kde si samotná príroda vyžiadala svoju daň. ()

Gtados

Na českou televizní tvorbu povedený snímek. Velká škoda, že hlavní role hrají herci z Prahy. Je spousta výborných herců z Ostravy a okolí, kteří jsou schopni zahrát hlavní role a v případě tohoto filmu bych řekl, že i věrohodněji. Tak to někdy působilo komicky a velice nevěrohodně a trapně. S odřenýma ušima 4* ()