Dobrý doktor

• Česko Dobrý doktor (viac)
USA, (2017–2024), 89 h 43 min (Minutáž: 41–43 min)

Tvorcovia:

David Shore

Hudba:

Dan Romer

Freddie Highmore, Nicholas Gonzalez, Antonia Thomas, Hill Harper, Chuku Modu, Richard Schiff, Beau Garrett, Tamlyn Tomita, Graham Verchere, Dylan Kingwell (viac)

Dr. Shaun Murphy (Freddie Highmore) je brilantný mladý chirurg. Je však tiež autista a trpí Savant syndrómom - ojedinelým nastavením mozgu, ktoré posúva genialitu ešte kúsok ďalej. Predsudkov sa dočká dokonca aj od nových kolegov - lekárov, ktorí neveria tomu, že Shaun bude schopný dostatočnej empatie a interakcie s pacientmi. Môže človek, ktorý nemá schopnosť stotožniť sa s ľuďmi, prispieť k záchrane ich životov? Shaun využíva svoje mimoriadne lekárske nadanie, aby zachraňoval svojich pacientov napriek skepse svojich kolegov. Hneď v prvý deň dokáže, že je naozaj výnimočný a zachráni prvý život... (TV Doma)

Recenzie používateľa NikiVai k tomuto seriálu (5)

Season 1 (2017) (S01)

Díky Freddiemu je tenhle seriál výjimečný. Nebýt jeho role a vynikajícího hereckého výkonu, nestálo by to za můj čas, ale díky němu nelituji ani vteřiny. ()

Season 2 (2018) (S02)

Shaun je prostě miláček. Jeho spolubydlení je super koření druhé řady. A potíže doktora Glassmana jsou zajímavou zápletkou. Nemocniční příběhy už tak zajímavé nejsou. To je opravdu skoro každý druhý pacient chirurgie postižený nějakým druhem tumoru? Nebo spíš scénáristů nepřicházely nápady na jiné choroby? Těžko říct. Přesto i druhá série je skvělá a to opět díky Freddiemu. ()

Season 3 (2019) (S03)

POZOR SPOILER! Lékařské případy stejné jako v první dvou sériích, na jakýkoliv tvar slova nádor už začínám být alergická. Copak si nějaký pacient nemůže obyčejně zlomit nohu nebo mít žlučníkový záchvat, aniž by mu objevili tumor? Achjo. No a soukromý život Shauna to trochu okořenil. Vztah s Carly byl komplikovaný, ale jiný snad ani vztah mezi zdravým člověkem a autistou být nemůže. To bylo fajn. Ale těch posledních pár dílů, kdy Shaun už vyloženě touží po Lee mi tak nějak nesedělo. Dokonce jsem se přistihla, že mi začíná být Shaun protivný. Snad to další série spraví. No a smrt jedné z hlavních postav je též překvapení, ale nějak mi nevadí, alespoň nemusím očekávat kupu romantiky s Claire. ()

Season 4 (2020) (S04)

Pořád je to dobrý. Shaun je pořád fajn, ale. Ale už mi ve čtvrté sérii začíná pár věcí lézt na nervy. Za vším hledej rakovinu je otravné od prvního dílu. Vážně přemýšlím, co tím autoři chtějí lidem říct. Buď choďte k lékaři, diagnostikuje vám nádor i když se vám zapíchne tříska do prstu, ale odoperují vás a budete okej anebo vyhněte se lékařům obloukem, najdou vám rakovinu i při zapíchnuté třísce. Myslím, že na spoustu lidí to může mít přesně ten efekt strachu, protože slovo nádor a rakovina vyvolá strach i v největším tvrďákovi. První dva covidové díly beru, přizpůsobily se současnosti, pak ovšem nechápu, proč ve zbytku série alespoň minimálně neřeší nějaká opatření jako očkování nebo když už Freddie vyzívá k nošení roušek, proč je tam alespoň pár pocovidových dílů nikdo nenosí. Vztah Shaun a Lea je super, jen mi přijde, že jsou momenty, kdy už se Shaun chová, jak to říct, méně autisticky. Docela by mne zajímalo, zda na chování autisty může vztah takto působit nebo se to jen hodí pro emoce diváků (Shaun je silný, podporující, méně vystrašený, Leu leckdy obejme sám od sebe). No a co mě teda fakt nebavilo bylo ustavičné probírání rasismu a politiky. Achjo. Noví stážisti mě nijak nezaujali. A poslední dva díly jako finále série taky zklamalo. ale tak co už, každý den není posvícení, že jo. ()

Season 5 (2021) (S05)

POZOR SPOILER!!! Tak nevím, buď byli scénáristi namol, když psali pátou sérii nebo jsem já něco zaspala. Ale světe, div se, dva díly za sebou a žádná rakovina??? No kde to jsme :))) V ostatních dílech už se to samozřejmě tumory jen hemžilo, achjo. Shaun  je čím dál víc upištěný a čím dál víc neautistický. Jako nejsem odborník na autismus, ale vážně láska změní autistu v pozorného muže, který myslí víc na blaho své ženy, než aby se řídil, co mu říkají jeho instinkty? No a celá série se táhne ve znamení bude svatba, nebude svatba, bude to dnes, ale nebude, bude to zítra a zítra zas ne, ach jak otravné. Samozřejmě, že svatba čekala na finále řady a s ním přišlo i jiné drama. Ale jaksi už mě nenalákalo, abych netrpělivě čekala na další řadu. Nejspíš už na ni ani koukat nebudu. ()