Dark

Dráma / Krimi / Sci-Fi / Mysteriózny
Nemecko, (2017–2020), 24 h 23 min (Minutáž: 45–73 min)

Réžia:

Baran bo Odar

Hudba:

Ben Frost

Louis Hofmann, Oliver Masucci, Jördis Triebel, Karoline Eichhorn, Maja Schöne, Stephan Kampwirth, Daan Lennard Liebrenz, Andreas Pietschmann (viac)

Recenzie používateľa honajz2 k tomuto seriálu (10)

Tajemství (2017) (S01E01)

Já si nejsem jistý, jaké stanovisku k tomu seriálu zaujmout. Na jednu stranu má perfektní mysteriózní atmosféru, která mi trošku připomíná 3.sérii Twin Peaks, velmi dobře vybranou hudbu, co se tam hodí a skvěle umocňuje tu atmosféru a má to i pár znepokojivých scén, hlavně tu první v tom divném dětském pokoji. V tomhle se mi Dark, zatím, líbí. Jenže pak je tady ta druhá stana, která by mi tenhle seriál mohla v budoucnu pěkně zkazit. Ono to totiž strašně připomíná Stranger Things (a kdo mě zná, tak ví, jaký názor na tenhle seriál mám) a jestli ho to bude kopírovat a bude plný všech těch klišé, co Stranger Things má, tak mě Dark akorát tak naštve. Taky mi přijde ten první díl i dost průhledný a v tuhle chvíli mám pocit, že naprosto přesně vím, co se děje - jenom nevím kdo a neznám motiv. Teď ale záleží na tom seriálu, jak s tím bude pracovat. Jestli to, co je nepřímo řečené v prvním díle bude odhaleno v druhém díle, nebo se bude snažit z toho dělat záhadu až do konce série. Nebo to celé bude jinak, třeba mě tvůrci překvapí. Zatím dávám dost opatrné 4* ()

Lži (2017) (S01E02)

Takže jsem evidentně měl pravdu a tenhle díl mi to zatím potvrdil - uhádl jsem, o co tam půjde. Každopádně co se tohohle dílu týče, atmosféru to pořád má, ale kromě začátku a závěru epizody se tam vlastně nic moc nestane, tedy kromě toho. že Ulrich pátrá (píšu to takhle schválně, abych nespoileroval). A bohužel to nemá tak hutnou atmosféru, aby i díl s minimem odhaleného natolik zaujal. Tohle třeba bravurně zvládla třetí série Twin Peaks, ve které i pár dílů "o ničem" dokázalo nenudit. Co se ale Dark týče, jsem zvědavý, jak tvůrci ten seriál povedou dál. Silné 3* ()

Minulost a současnost (2017) (S01E03)

Osmdesátky se prolínají se současností a vzhledem k tomu konci to asi nebylo úplně bezdůvodně. Některé scény zaujmou víc, jiné míň, chvíli to má atmosféru skvělou a pak je to o něco slabší. Pořád jsem v Dark nenašel nadšení, ale zajímavé to zatím je. Taky to trochu vypadá, že se ten seriál snaží ukrývat náznaky do obrazu, které zaznamená jen všímavý divák a které by mohly mít do budoucna nějakou větší roli, ale to nevím jistě. Konec se dá interpretovat více způsoby, tak uvidím, co z toho ještě vypadne. Zatím to jde, jenom se bojím, že to zapadne do stylu Lost a půjde to do kelu. Jinak já teda osobně v tom seriálu ztracený nejsem, naopak, myslím, že se zatím dost chytám. Slabé 4* ()

Dvojí životy (2017) (S01E04)

Zatím nejlepší epizoda, aspoň co se po stránce dějové týče, protože tady se toho stane překvapivě dost. Po stránce atmosféry mi to přijde pořád stejně a furt mám ten poct, že ten seriál má na víc. Stále čekám na ten díl, po kterém si řeknu "sakra, to byla síla", ale pořád ne a ne přijít. Zajímavé a napínavé to je, to nepopírám, ale já pořád z toho cítím, že zde atmosféra není využita naplno. A do té doby 5* nedám. 4* ()

Pravdy (2017) (S01E05)

No tak konečně nastal ten moment, kdy dám těch 5*. Jsou ale slabé. Ono je to kvůli tomu, že ostatní díly buď byly jenom o atmosféře nebo jenom o tom, že se něco děje a tady se to konečně spojilo dohromady a funguje to. Jenom mi vadí to, že něco, co bylo jasné už pár epizod nazpátek, zde je konečně vysvětleno doslovně. Po tomhle vážně nechápu, jak ten seriál může někomu připadat nepochopitelný, ale evidentně jo. Já osobně si myslím, že se zatím chytám, ale co já vím, třeba tvůrci překvapí a sklouzne to do něčeho, co bych absolutně nečekal a budu v šoku. Naději tomu ale moc nedávám. Každopádně tahle epizoda zatím byla tou nejlepší, co seriál nabídl. Slabých 5* ()

Sic Mundus Creatus Est (2017) (S01E06)

Už už jsem chtěl nadšeně dát 5* a říct, že to byla ta nejlepší epizoda z celého seriálu, ale pak přišel konec, který mě dost zklamal. Atmosféru to mělo zatraceně silnou, sice se tu řeší spíš vztahy, než děj (už zase), ale vůbec to nevadí. Navíc se to celou dobu vyvíjelo naprosto skvěle a nejnapínavější rozhodně bylo Jonasovo prozkoumávání jeskyně, ale ve finále se to pokazilo. To, že Jonasovo putování jeskyně dopadne tak, jak dopadlo, bylo odhadnutelné už od začátku. A i když jsem doufal, že objeví něco zajímavějšího, nenaštvalo mě to tolik, jako ta nelogičnost na konci - SPOILERY ta mrtvola malého kluka se našla na konci první epizody, policie ho nedokázala nijak identifikovat, ale nakonec ho na konci šestého dílu identifikuje Ulrich, když se náhodou dostane do márnice? To fakt ta policie na to nepřišla, nikoho nenapadlo, že vypadá jako to ztracené děcko z osmdesátek? KONEC SPOILERŮ. Kvůli tomu prostě nemůžu dát plný počet, ale jenom silné 4*. Bohužel, protože tady bych poprvé označil nějakou epizodu jako hodně silnou. ()

Rozcestí (2017) (S01E07)

Z hlediska atmosféry poněkud slabší než minule, ale jinak mám radost, že už se to všechno začíná někam posouvat. Tak snad mě tvůrci nezklamou a nestane se z toho nějaká kravina. Zatím to nevypadá špatně, ale toho strachu, co z toho bude dál (který jsem si chtě nechtě po prvním díle), jsem se ještě nezbavil. 4* ()

Jak zaseješ, tak sklidíš (2017) (S01E08)

Nějak nevím, ale tahle epizoda mi přišla o něco slabší, než ty předchozí 3. Zajímavé to sice bylo, na ty 4* určitě, ale přesto mě to až tolik neoslovilo. Taky se to někam posouvám, ale ten nápad rozšířit děj ještě o třetí rok na mě působí tak, že se to budou tvůrci snažit co nejvíc natahovat, rozšiřovat o další roky, aby to celé mohlo trvat několik sérii, protože mám takový pocit, že se do konce 1.série vysvětlí dost věcí. Něco už vysvětlené taky je. No nic, uvidím zase příště, kam to tvůrci posunuli. Hlavně mě zajímá, co se stane, až se Ulrich vrátí - jestli se teda vrátí. 4* ()

Vše se děje teď (2017) (S01E09)

Dark pro mě není tak strhující, aby mě zajímalo i vyvíjení postav (hlavně když k většině z nich nemám žádný vztah) a vztahů mezi nimi, a jelikož mě spíš zajímá ten děj, tak jsem se u téhle epizody nudil a vadilo mi, že se v ní skoro nic nestalo. Tak snad ta příští, poslední epizoda 1.série taková nebude, protože přesně tam se rozhodne, jestli rozkoukám i sérii druhou. 3* ()

Alfa a omega (2017) (S01E10)

Takže se nám tady vysvětlilo něco, co je jasné už od prvního dílu, pak se nám tady stane pár zvratů a na konci přijde i další, čtvrtý rok, na který jsem celou dobu čekal. Bohužel mám takový pocit, že nám tvůrci odkryli mnoho karet a tak nevím, čím mě chtějí v druhé sérii překvapit, čím ozvláštní děj, protože tady už nejde o tolik, aby se to rozumně roztáhlo na dalších 8 epizod (+8 dalších epizod, jelikož bude 3.série). Tu druhou sérii možná rozkoukat zkusím, minimálně pilotní díl, ale pochybuji, že mě to natolik zaujme, abych to dokoukal až do konce. 4* ()

Seriál 1899 končí po první řadě

Seriál 1899 končí po první řadě

03.01.2023

Možná až příliš ambiciózní byli tvůrci kultovního seriálu Dark od Netflixu. Jejich novinka 1899 totiž opět vrstvila jednu záhadu za druhou, aniž by to však dělala natolik uspokojivým způsobem, jako… (viac)

Novinka tvůrců Dark dobývá Netflix

Novinka tvůrců Dark dobývá Netflix

20.11.2022

Tento týden vyšel seriál 1899, mysteriózní thriller o záhadě ztracené posádky velkého parníku. A premiéra to byla opravdu úspěšná. Netflix se do propagace novinky docela opřel, na sociálních sítích… (viac)