Lásky mezi kapkami deště

• angličtina Love Between the Raindrops
všetky plagáty
TV spot
Československo, 1979, 126 min (Alternatívna 122 min)

Réžia:

Karel Kachyňa

Kamera:

Jan Čuřík

Hudba:

Luboš Fišer

Vladimír Menšík, Lukáš Vaculík, Jan Hrušínský, Tereza Pokorná-Herzová, Rudolf Hrušínský, Miroslav Macháček, Zlata Adamovská, David Vlček, Michal Dlouhý (viac)

Romanca o žižkovskom dievčati, dvoch bratoch, stratenom obuvníkovi a nedozretom viniči. Príbeh z pražského Žižkova tridsiatych rokov. V meste sa rozmáha veľkoobuvník Baťa a obuvník Bursík čím menej dokáže konkurovať jeho lacným produktom. Jeho dvaja synovia prežívajú obdobie, ktorému sa vraví dospievanie a každý iným spôsobom. Prvé milostné splanutia a hľadanie si miesta v živote poznamenanom sociálnou neistotou a neskôr okupáciou... (oficiálny text distribútora)

MontyBrogan

7/10 Koniec ma trochu sklamal, ale to skôr subjektívnym spôsobom. Mattyho komentár hovorí za všetko! Artová stránka bola miestami krásna a miestami samoúčelná, ale to je tiež asi len otázka vkusu. "Lidi jsou všichni stejní od těch dob, mění se jenom kulisy a šaty." ()

honajz

Velice dobře natočené retro se všemi hezkými i smutnými okamžiky dospívání, jedno v jaké době. Společně s výborným podáním té doby a hereckými výkony. http://www.dvdextra.cz/dvd-kratke-recenze/lasky-mezi-kapkami-deste.html Poetická romance Karla Kachyni nejen o problémech dospívání, ale i nadcházející války či problémech malých živnostníků je dodnes svěžím dílkem. Dva bratři a sestra vyrůstají v ulicích Žižkova, mladší bratr se zamiluje do tajemné krásky, kterou potká v zakázané zahradě. Realita života ale dokáže převálcovat všechny sny. ()

Ivoshek

Žižkov za první republiky a dál. Hezkej film. Spíš jako pohled na realitu doby než vyloženě ten příběh, přesto se na to hezky kouká. Každá z postav má něco do sebe. Švec, jehož svět nahrazuje Baťa, kluk bez vyhlidek i ten s ambicemi a šancí na lepší život. ()

Blofeld

Poetická tragikomedie, s překrásnou stylizací a zároveň autentickou atmosférou prvorepublikové Prahy. Velkou předností je pochopitelně obsazení; vedle ústřední čtveřice tu je parádní dvojka Rudolf Hrušínský - Miroslav Macháček, ti by si zasloužili samostatný film. Důležitá a velice podařená je hudba Luboše Fišera, stejně jako šanson s textem Pavla Kopty, s nímž filmem provází Eva Olmerová. Patrně nejlepší Kachyňův film po smrti Jana Procházky a zároveň jeden z vrcholů české kinematografie své doby. ()

EastWicka

Melancholický, smutný a poetický příběh o první lásce za soumraku 1. republiky. Po všech stránkách okouzlující film s Kachyňovým rukopisem a plejádou výjimečných herců. ()

NinonL

Mám pro tenhle film slabost. Jednak pro starý krásný Žižkov, jednak pro romantickou zahradu a taky pro jeho atmosféru. Ponurou, depresivní, beznadějnou, ale přesto krásnou a plnou života. ()

Praxis

Výborný film o sladkých i bolavých nástrahách dospívání a problémů každodenního života na pozadí konce první republiky. Celá plejáda nezapomenutelných herců počínaje Menšíkem a konče R. Hrušínským i jeho synem a mladým "uchem" Vaculíkem. ()

aluna

Karel Kachyňa uměl vždycky vytvořit atmosféru a totéž se mu podařilo i tady. Drama ševce, co nemůže konkurovat rostoucímu monopolu v oboru obuvnictví a romanticko-tragické lásky jednoho ze dvou dospívajících synů - protřelého (ale né zlého:-) Pepy a naivního Kajdy to vše zasazeno do období před okupací a za ní. ()

Pierre

Karel Kachyňa je nepochybně velký tvůrce ale s tímto svým dílem mi dneska u televize po procházce přinesl menší rozpaky. Na jednu stranu krásný záměr ukázat strasti i slasti obyčejných lídí na jednom pražském přímestí se zajímavou přidanou dobovou atmosférou a zaměřením na životní příběh jednoho ševce a jeho synů. Zaujala mě tedy hlavně postava ševce v podání Vladimíra Menšíka. Sice se proslavil komediálním vystupováním ale tyto tragikomické smutné postavy mu podle mě sedly snad ještě mnohem víc a perfektně v nich ukázal svou zase odlišnou náturu, než jakou známe z komedíí, aniž by přestal být přírozený. Osud poctivého ševce, kterého semlela bohatá konkurence podnikatele Baťy na jak finanční, tak životní mizinu byl velmi dojemný. Ta postava byla sice trochu neurotická ale v něčem strašné krásná a oproti ostatním měla (jak herecky, tak scénáristicky) lehce navrch. I tak určitě nebyly nezajímavé ani postavy jeho synů, které překvapivě relativně dobře dokázali ztvárnit Lukáš Vaculík s Janem Hrušínským. Jejich osudy se dotýkaly hlavně prvních lásek, což je téma, které se mi líbí. Kachyna určitě uměl hezky zobrazit některé zamilované motivy. Líbil se mi hlavně prvek s krásnou zahradou se zákazaným ovocem, kde se dostalo i malé ale významné role pro velkého Rudolfa Hrušínského. Postavu osudové milenky s cylindrem o kterou se nakonec oba bratři poprali mohla ale ztvárnit trochu charismatičtější a starší herečka. A i když se mi základní příběh líbil bylo na něj nalepeno trochu moc odboček se stylizací, která mi ne vždy sedla a některými postavami, které mi připadaly jako spíš pochybné karikatury. Souhlasil bych tedy částečně s uživatelem Oskar, že je tento film tak nějak ušmudlaný. ()

blackrain

Hezká ukázka toho, jak se tehdy žilo na starém Žižkově před 2. sv. válkou. Život v té době nebyl jednoduchý. Je to taková poetická mozaika nejrůznějších osudů. Nejvíce si budu pamatovat otce Bursíka. Vladimír Menšík vytvořil tragikomickou figuru. Scény s ním jsou komické a tragické zároveň. Dokonce mi ho bylo chvilkami i líto. ()

topi

Karel Kachyňa opět rozehrává místy usměvný a místy dramatický příběh z prostředí pražského Žižkova, zasazený do doby 30. let, až do nadcházející okupace německých vojsk. Vladimír Menšík - to je samostatná kapitola tohoto lidského příběhu, zde ukazuje dramatickou stránku svého mistrovského herectví. Klobouk dolů - tohle byl jeden z nejlepších československých herců, kteří kdy žili. ()

hygienik

Podľa môjho názoru režisér a scenárista to nezvládli. Dej bol posúvaný dopredu "násilne" bez kontinuity, čím vznikal rušivý mozaikovitý dojem. Scén s kabaretmi a tancovačkami bolo zbytočne veľa a nudných - zle zahraných. Polystyrénový sneh síce snežil nádherne, ale na rozdiel od reálneho snehu sa odrážal pri dopade od zeme. V podstate najväčším pozitívom bol štandardne dobrý herecký výkon Menšíka. ()