Prvý napravený

(festivalový názov)
  • Česko Zoufalství a naděje (viac)

Ernst Toller (Ethan Hawke) je nešťastný kněz z malého historického kostela na severu státu New York, jehož život se radikálně změní po setkání s Mary (Amanda Seyfried) a jejím manželem Michaelem, labilním ekologickým aktivistou. Prázdný kostel a stále silnější pocit, že svět se řítí vstříc katastrofě, Tollera donutí pustit se do nebezpečného podniku s nadějí, že se mu konečně podaří získat zpět nahlodanou víru a naplnit své poslání – napravit křivdy, které se kolem něj dějí. (Bontonfilm)

SAINTS

First Reformed je vašniva,znepokojuca a takmer neznesitelna drama o viere,presvečeni a hnilobnom jadre života na našej planete.Ethan Hawke azda vo svojej životnej ulohe,hra byvaleho vojenskeho kaplana,ktory riadi prvu reformovanu cirkev,najstaršiu cirkev v okrese Albany v New Yorku.Knaz Toller sa pokuša pomôst mlademu paru,tehotnej Marii(velmi pôvabna Amanda Seyfried) a jej manželovi ktory ma radikalne nazory na životne prostredie a obavy z vychovy dietata.Film je plny viery,nadeje,strachu,chamtivosti,aktivizmu.First Reformed je dost bezutešny a porovnanie s Bressonom(Dennik vidieckeho farara) je na mieste.Schraderovi sa podaril absolutne presvedčivy portret človeka viery ponoreneho do fugy existenčneho utrpenia.Tento film si zasluži všetku pochvalu. ()

Pete

Zajímavé vidět zase jednou Ethana Hawka v roli, kde má co hrát, a také zjistit, kam se stylově posunul zkušený filmař Schrader (tak daleko zase ne). Temná, depresivní cesta do hlubin reverendovi dobré duše není pro každého, ale námět k hlubšímu zamyšlení bezesporu poskytuje. ()

WhiteDuke

Většina Schraderových filmů nebo scénářů, je o nakažlivosti nebo vnuknutí myšlenky v hlavě jednotlivce. First Reformed je dost určitě nejlepší film o nakažlivosti zoufalství. ()

Charvy.666

Výborný, pomalý film. Byl sem rozhodnut dát plný počet ale poslední 4 minuty to změnili na 4 hvězdy. EH hraje na výbornou, doporučuji těm co mají radi "čété dvojkoviny" :) ()

JohnCoffe

2 hodiny čekání na moment, který by aspoň ospravedlnil, že jste se na film dodívali do konce nepřišel. Ethan Hawke fajn jako vždy ale to film nezachránilo. Nedoporučuju nikomu. ()

Víteček

Neskutečně nudný film. Strašně se to vleklo a vůbec mě nebavilo to sledovat. Navíc mi tam úplně neskutečným způsobem neseděl Ethan Hawke. Ani v nejmenším, jsem mu tu roli nevěřil. 30%. ()

Kozlowski8

Sonda do duše kněze, jehož pohled na okolní svět se změní po setkání s mladým manželským párem. Díky těmto lidem si začne uvědomovat nerovnost mezi ideály boží víry a jednáním církve. Film se silnou myšlenkou a silným poselstvím, se správně ponurou a smutnou atmosférou a s velmi dobrým Ethanem Hawkem v hlavní roli. Na mne to ale bylo příliš minimalistické, pomalé, vláčné a uspávací. Zcela  chápu diváky, kteří dílo ocenili velmi vysokým hodnocením, ale za mne je to jen za 50 %. ()

Syndrom

Mno, čekal jsem to lepší. Filosofický. A zase nic, je to hlavně americky o postavách a filmově o ději a to ještě docela tendenčně, nebo lépe řečeno, působí to moc náhodně, zkratkovitě. Trochu teorie, naštudovaný dnešní poměry církve, nějaká ta vhodná stylizace, pár oddělených režijních nápadů (celonoční přemýšlení v jednom střihu, něco s tou židlí, asi) a navrch koncept obsažen v názvu, jak to mají profesionálové psavci ve zvyku (ve finále je ona dualita nejpatrnější v žánrovém smyslu - horor kontra romance). Představoval bych si to jako souboj filosofií než zase "zabil sem syna a proto piju, takže jsem slabej a to vám povidám" či jiné generické drama. Chybí tomu hodina a půl zápisů v deníku a pozorování a místo nějaký pitomý zápletky všední město a jeho příběhy. Kněz chce revitalizovat křesťanské hodnoty pro 21. Století ve vesnici pod kopcem a jaké všechny, slibně mi zní vzhledem k tématu křesťanství právě i teoretické, překážky ho čekají. To by se dalo krásně natočit v Břevnově i v Nepomuku. ()

Mukade

Mimo iné tam bol dobre znázornený intelektuálny chaos v cirkvi (ktorý je samozrejme aj mimo nej u laických kresťanov), kde si každý vykladá vety z biblie ako mu výška jeho intelektu umožňuje, prípadne ako mu vyhovuje. A vôbec, už to že tie Písma sú neveľmi jasné a umožňujú rôzny výklad niečo podstatné dokazuje (niekomu ofc)... ()

sherpa

Tu naději bych tam viděl v případě, že by nebyl nemocný. A to by byla naděje maximálně pro kněze a Mary a to pouze v jejich vztahu. Že by jeden farář spasil svět, tak to rozhodně ne, i kdyby odrovnal deset Balqů. Společnost by z něj udělala psychicky narušeného člověk, džihádistu a já nevím co ještě, ale sebereflexe by u nikoho vlivných rozhodně nenastala. Určitě je dobře, že se ukazuje, jak si drancujeme tuto jedinečnou planetu a určitě to nakopne myšlení pár mladých lidí, ale pokud budou média a stádo jimi ovládaných ovcí vidět v každém ochránci přírody ekoteroristu, tak se i dalších sto obětujících se aktivistů bude obětovat zcela zbytečně. A kdo ovládá média? No, dělník z kolbenky to asi nebude. ()

nikhaj

Uhm nastastie konca, vsetko sa to tam rozhybe. Inak je cely film jak tlacit auto do kopca. V mene kriza, skoda ze pan farar nedokoncil svoje vysvecenie a nechal nam viacej jasnu predstavu co sa asi stalo potom. ()

rengers

Spousta lidí si řekne, co to jsou za hloupé řeči v tomhle filmu? Pořád se tam debatuje o víře a zkaženém, otráveném světě kolem nás? Ale bohužel to tak je! Většina z nás si ani neuvědomuje v jakém blahobytu žijeme. Pořád chceme víc - velký dům, nové auto, nový typ telefonu, internet, plnou ledničku a dvě luxusní dovolené za rok a na kontě aspoň milión. ()

Vlkopec

Zvláštní film, který jakožto filmový příběh z mého pohledu není úplně přesvědčivě vystavěn (trochu jako by Schrader nebyl v plné síle a neměl nad dějem plnou kontrolu), ale vyvolává tolik emocí a otázek, že mu člověk leccos odpustí. Několikrát se mi vybavila podobnost s Bergamanovým filmem Hosté večeře páně, který je ale komornější a umělecky přece jen o stupeň výš. ()

JB001

Film se mi moc líbil s tím, že s reverendem Tollerem jsem v mnohém souznil a souznil. Jenom s tím rozdílem, že já svou Amandu už asi nepotkám. Na druhou stranu jsem ještě fit a žádné prášky zatím brát nemusím. Hlavně proto, že depresemi a úzkostmi netrpím. Stačí trávit více času na golfu a na kole místo na zahradě nebo v církevní komunitě ()

Dupac

Jak se postupně prozívat k velkému překvapení. Z meditativní konverzačky s výpravou libovolné televizní inscenace, která mi zpočátku zpomalovala většinu tělesných funkcí, se vyklubal jeden z nejzajímavějších Schraderových scénářů vůbec. Zelená ideologie (nebo strach ze směřování k nevyhnutelné ekologické katastrofě, chcete-li), se tu představuje jako kolektivní trauma mladé generace pro 21. století, podobně jako jím byl Vietnam o bezmála půlstoletí dřív. I když ve First Reformed není patrná nějaká výrazná režisérská vize (a popravdě řečeno, ani rozpočet), která by dokázala stvořit nového Taxikáře pro Generaci Y, závěrečné stísněné (==SPOILER== a nevadí že nenaplněné) čekání na reverendův ohňostroj předčilo moje veškerá původní očekávání. 75 % ()

Boby93

Podobně spektakulární a kontroverzní jako scenáristická a režijní kariéra Paula Schradera, u nějž ovšem stojí za zmínku, že k většině svých scénářů se chopí i režijního křesla. No, u zatím jeho posledního filmu jsem na vážkách jak hodnotit, ale na ty čtyři hvězdičky to možná jen bude... 70% ()

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

19.08.2021

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná již zítra. Odstartuje světovou premiérou nového českého filmu režiséra Davida Ondříčka Zátopek, který je věnován legendárnímu atletovi… (viac)

91. ročník Oscarů vyhlášen

91. ročník Oscarů vyhlášen

25.02.2019

V noci ze 24. na 25. února 2019 byly vyhlášeny 91. ceny americké Akademie filmových umění a věd. Od roku 2002 se udílí v Dolby Theatre, a letos tomu nebylo jinak. Jedna výrazná věc se ale přeci jen… (viac)

Paul Schrader a tak trochu jiný western

Paul Schrader a tak trochu jiný western

19.02.2019

Režisér a scenárista oceňované letošní novinky Zoufalství a naděje Paul Schrader má možná 72 let, podle jeho aktivity byste to do něj ale nejspíš neřekli. Nově totiž chystá western Nine Men from Now,… (viac)

Ceny LA kritiků vyhlášeny

Ceny LA kritiků vyhlášeny

10.12.2018

Oscarový závod je v plném proudu a nebýt toho, že je nový snímek režiséra Alfonso Cuaróna cizojazyčný, byla by Roma definitivním adeptem na sošku za nejlepší film. Potvrdily to teď čerstvě rozdané… (viac)