Prvý napravený

(festivalový názov)
  • Česko Zoufalství a naděje (viac)

Ernst Toller (Ethan Hawke) je nešťastný kněz z malého historického kostela na severu státu New York, jehož život se radikálně změní po setkání s Mary (Amanda Seyfried) a jejím manželem Michaelem, labilním ekologickým aktivistou. Prázdný kostel a stále silnější pocit, že svět se řítí vstříc katastrofě, Tollera donutí pustit se do nebezpečného podniku s nadějí, že se mu konečně podaří získat zpět nahlodanou víru a naplnit své poslání – napravit křivdy, které se kolem něj dějí. (Bontonfilm)

Oralfabet

Jasné je, že vizuálně a herecky je tenhle film naprosto úžasný. S obsahem jsem ale dosti bojoval. Tempo je tak trochu vražedné a hodně se tu filozofuje a tak, nakonec jsem ale určitě rád, že jsem film viděl, jde o zajímavý kousek, co nabízí dost podnětů k zamyšlení. 7/10 ()

Camus

First Reformed (teď je na Netflixu) jsem měl v hledáčku už delší dobu. Film o faráři procházejícím krizí, mladé ženě, která u něj hledá pomoc a jejím manželovi, ekologickém aktivistovi. O Paulu Shraderovi jsem si z nějakých starších recenzí pamatoval, že je filmový scénárista, ale také teoretik, napsal knihu o transcendenci ve filmu a má rád Bressona. Co jsem zapomněl bylo, že napsal scénář k Taxikáři. Ale při sledování First Reformed jsem si na to vzpomněl, když na mně dolehla úplně fyzická existenciální tíha filmu. Je to pomalý film, na to je potřeba se připravit. Je ale bravurně zahraný Ethanem Hawkem, který v podstatě nesleze z obrazovky. Baví mě, že je to film s neuvěřitelně promyšlenou formální stránkou. Ta je velmi strohá: televizní formát 3:4, statická kamera, většina záběrů je v celcích nebo polocelcích, úsporná výprava. Vše co je zachyceno má svůj význam a má smysl o tom přemýšlet: každý pohyb kamery, detailní záběr, hudba, změna kompozičních schémat. Je to upřímně vítaná změna oproti hollywoodským flákům, které hrají na první signální nebo českým filmů, které občas mají problém poskládat za sebe záběry tak, aby to dávalo smysl. Rozhodně First Reformed nedoporučuju každému, ale pokud si na hruď chcete přibrat nějaké to existenciální závaží, dlouho jsem nic podobně dobrého neviděl. Na HBO GO je Scorseseho Bringing Out the Dead, která jsem měl v plánu si po dvaceti letech zopakovat (a ke kterému Schrader taky napsal scénář). Asi to ale odložím až First Reformed trochu rozdýchám. ()

Muel

| A24 | Dobre, First Reformed ma uzemnil. Ale že neskutočne. Ethan Hawke je tu až strašidelne presný a spôsob, akým sa príbeh s jeho postavou zahráva a mení ho je po artovej stránke strhujúci. Tento film ma emočne dostal, pretože jeho kamera je delikátna a filmárske srdce je tu na mieste. Dychberúci a poetický, za to veľmi ťažký film. | Hodnotenie: 10/10 | ()

Psice

Ne všichni jsou povoláni ke službě Bohu - tak by se dal rámcově opsat hlavní motiv snímku, jehož ústřední postavou je vyhořelý kněz Ernst, který v určité etapě svého života začne více poslouchat hlas ďábla místo Boha. A není to vůbec hezká podívaná. Těžko říci, jakým knězem Ernst kdysi býval (to snímek neukazuje). Bohužel právě kvůli absenci tohoto se jeví Ernst spíše jako jakýsi antikněz – jako vyprázdněná postava, kterou postupně činí knězem jen samotné kněžské roucho a zbytky lidské empatie. Sledujeme tak jen pozvolné chátrání jeho osobnosti, avšak dosti povrchně (byť je stopáž velkorysá). V žádném případě nečekejte takovou jízdu jako v Leaving Las Vegas, neboť chybí hlubší ponor do Ernstova prožívání a navíc nejsou některé motivy jeho chování dostatečně artikulovány.  Zakomponování environmentálního tématu do příběhu mi přišlo dost nešťastné, neboť nebylo hlouběji promýšleno a vlastně nijak vnitřně propojeno s Ernstem (spíše bylo na jeho postavu naroubováno). Tato vedlejší dějová linka dost ubrala na výsledném vyznění snímku. Závěr sice překvapivý byl, avšak svou logiku koneckonců má (ad první věta komentáře), byť forma je nečekaně laciná. ()

JoSte

Jeden z těch případů, kdy poselství ze všech sil přehlušuje všechny ostatní aspekty filmu (byť Hawke se hodně snažil sekundovat). A když už nestačilo ani to, přišly na řadu jinotajné scény 🤷‍♂️ Ale mělo to svoje momenty. ()

KosiR_ksr

Dobré herecké výkony, nosné myšlenky/otázky nutící k zamyšlení, ale na můj vkus zbytečně rozvleklé. Zoufalství a beznaděj (naděje už méně) z filmu vyzařuje, ale měl jsem dojem, že úsilí předat poselství a emoce bylo tak dotěrně přehnané, že mě ve výsledku oslovilo jen povrchně. 60% ()

BOURQUE

Zaujímavo servírovaný príbeh zo súčasnosti, kde „diskutované“ problémy už existujú dlhodobo. Zaujímavé (občas filozofické) myšlienky, jednoduché, ale za to dostatočne kvalitné dialógy a skromné herecké výkony (ktoré v tomto prípade majú väčšiu váhu). Presvedčivý a jednoduchý E. Hawke. Osobné hodnotenie: 78% (***) ()

burton

Je to jako pohádka o Popelce. Akorátže princ není bohatý zlaťáky, ale duchem a jeho je království nebeské. A Popelka je pragmatická a krásná, to by souhlasilo. Jen už jednoho prince má doma. Zpět ale k princi číslo 1 a hned trošku bojler: v jednom okamžiku princ 1 povídá jedné otravné nápadnici, že mu připomíná všechny jeho hříchy a že se mu proto hnusí. Ano, ano, není nic co byste mohli udělat, nastavuje - li Vám někdo zrcadlo, než ho zakrýt, nebo rozflákat, abyste unikli nemilosrdné pravdě. Příběh, který není tak úplně o Popelce, ale spíš o princi 1 a jeho konání ve farnosti, je jako vyšitý a pro mě stvořený. Zvláštní podivno a tajemno,vznášející se kolem konání reverenda, alias prince 1 a nakonec - totálně nečekaný konec, který mě - na rozdíl od zdejších některých mrmlalů - potěšil a oblažil mou vyprahlou starou duši. ()

Rockerman

Vynikající film o reverendovi, který po ztrátě syna hledá víru i samého sebe. Kdyby to nebylo tak jednostranně pojaté, kdy zase tu musí být ten zlý a bohatý znečišťovatel životního prostředí, který bagatelizuje klimatické změny, dal bych za 5*! Ethan Hawke je mým oblíbencem už dávno a tak mě jeho precizní výkon nepřekvapil. On tady přesně ztělesňuje název filmu. Člověka lavírujícího mezi zoufalstvím a nadějí. ()

JimiH

Deník venkovského faráře meets Taxikář. Tentokrát ovšem hraje prim spiritualita a existencionalismus tváří v tvář krizovým okamžikům v dějinách. Perfektní casting v čele s Ethanem a Amandou a jako lahůdka akademický formát obrazu. ()

rivah

Název filmu je spojen i s kazatelovým působištěm, jímž je First Reformed Church. Pokus o spirituální film, o němž kdysi Schrader napsal knihu. Odkazy na Deník venkovského faráře, Oběť aj. Propojeno s environmentálním tématem a revoltou po americku. ()

Maximilianus

Zaujímavý príbeh. Niektoré veci som čakal, záver som predpokladal trochu dramatickejší, takže škoda, že sa tak nestalo. Inak film ponúkne veci na zamyslenie. 7,2/10. ()

chaturga

Nemám na to slov.... Tak hnusnej a ztísněnej pocit jsem už dlouho neměl... Neskutečná husina při té depresivní děsivé hudbě, kdy mu to vše dochází a mění se mu obzor.... Je to prostě veledílo.. A můj nejoblíbenější herec Ethan jako vždy vynikající. ()

m4xp4yn3

Přemýšlím jestli Schrader zvolil takovýto závěr proto, že jemu samotnému přišel správný, nebo jen chtěl divákovi zkomplikovat cestu z kina. Tak jako tak je First Reformed mimořádně věcný film, bezpečně sjízdný pro sekulární publikum, film se kterým se dá (musí) vést dialog. Jen má tendenci o své téma zakopávat a omezovat nuancované problémy na extrémy - v otázce klimatu rozlišuje velké znečišťovatele, ekologické (doslova) teroristy a ignoranty. Možná je úplný závěr naznačením cesty bez velkých gest, nalezení nového radikalismu v umírněnosti (uff). Film má formát 1.37:1, aby se do obrazu vešel bůh a současně nebyla vidět celá šíře průšvihu který se rychle rýsuje na obzoru. Režisér nám tím přiznává - "this is not the whole picture". ()

samkko odpad!

1/10 a věcí, které mi jsou schopné poskytnout upřímnou srdečnou rozkoš, by jste zpočítali na prstech jedné ruky, ale jestli je jedna věc, která jim vládne, tak to není nic jiného než hrdě udělit nějaké sračce odpad! Snad jeden z nejhorších, nejnudnějších a nejzbytečnějších filmů co jsem kdy viděl. Film o naprostém hovně a nelogických žvástech o podělaném globálním oteplování mi pro příště může posloužit jako náhrada hajzláku. Tenhle výtvor ve vás nevyvolá žádny pocit, kromě neuvěřitelného znudění a duševní nepřítomnosti při sledování. Nejšťastnější budete až to skončí, to mi věřte. Postavy jsou extrémně nepříjemné, kamera je otřesná a z prostředí a lokací se mi chce blít. Prosím ušetřete si svůj drahocený čas a zajděte si místo toho do skutečného kostela, bude to pro všechny lepší. ()

hazdrova

Hrozné. Na film som sa dosť tešila a preto ma sklamalo, že fIlm nemá spád, je nudný a ešte aj celý ten príbeh je čudný. Koniec je ešte viac odveci. Buď som to nepochopila alebo je tento film o ničom. 2* ()

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

Karlovarský festival startuje se Zátopkem

19.08.2021

55. ročník Mezinárodního filmového festivalu Karlovy Vary začíná již zítra. Odstartuje světovou premiérou nového českého filmu režiséra Davida Ondříčka Zátopek, který je věnován legendárnímu atletovi… (viac)

91. ročník Oscarů vyhlášen

91. ročník Oscarů vyhlášen

25.02.2019

V noci ze 24. na 25. února 2019 byly vyhlášeny 91. ceny americké Akademie filmových umění a věd. Od roku 2002 se udílí v Dolby Theatre, a letos tomu nebylo jinak. Jedna výrazná věc se ale přeci jen… (viac)

Paul Schrader a tak trochu jiný western

Paul Schrader a tak trochu jiný western

19.02.2019

Režisér a scenárista oceňované letošní novinky Zoufalství a naděje Paul Schrader má možná 72 let, podle jeho aktivity byste to do něj ale nejspíš neřekli. Nově totiž chystá western Nine Men from Now,… (viac)

Ceny LA kritiků vyhlášeny

Ceny LA kritiků vyhlášeny

10.12.2018

Oscarový závod je v plném proudu a nebýt toho, že je nový snímek režiséra Alfonso Cuaróna cizojazyčný, byla by Roma definitivním adeptem na sošku za nejlepší film. Potvrdily to teď čerstvě rozdané… (viac)