Uma ThurmanováGérard Depardieu, králova přítelkyně a umělec francouzské kuchyně, se setkávají uprostřed velkolepých slavností Ludvíka XIV... Píše se rok 1671. Francouzský šlechtic Ludvík Bourbon, kníže z Condé se topí v dluzích a jediným východiskem jak získat finance, je požádat krále Ludvíka XIV. o velení ve vojenském tažení proti Holandsku. Král je pozván s celým versailleským dvorem na zámek de Chantilly, a Condé svěří svůj další osud do rukou Françoise Vatela, svého vrchního šéfkuchaře. Geniální Vatel, proslulý přípravami opulentních hostin a nejvybranějších lahůdek, připraví třídenní podívanou, na kterou král nesmí jen tak zapomenout. Ludvík XIV. přijíždí na návštěvu i s královninou dvorní dámou Anne de Montausier. Vatel je krásnou ženou okouzlen a stává se sokem v lásce nejen svému panovníkovi, ale i královu důvěrníku markýzi de Lauzun. (Česká televize)

asirtes

Jeden červený bobek navrch za tú opulentnú šaškáreň na zámku Chantilly 21.-24. apríla roku páne 1671, čo nemá historickej obdoby. A ktorú v podstate spôsobil celú tento šikovný Monsieur. To ako sa s tým vyhrali Joffé a jeho banda fakt potešilo, pobavilo, udivilo... To či si tu miestny budú honiť triko na margo nejakej historikej nepresnosti je ich vec, každopádne len ťažko sa dá niečo kvitovať na základe výlevov madam Sevigné. Byť tam a zažiť tú extravagant banquet párty tisícročia! A v parochni! ()

KarKulA

Další "one man show" Gerarda Depardieu, ve kterém jsou sice k vidění nádherné historické obrazy a okouzlující Uma Thurman, celkově mi ale chyběl nějaký výraznější děj. Jinak samozřejmě docela hezký a příjemný pokus o přiblížení života na francouzském královském dvoře 17st. s velkolepou výpravou. Lepší 3* ()

Autogram

Luxusné komnaty, honosné kostýmy, bohaté hostiny a nič viac, žiadny príbeh okrem občasného zvádzania a záletov. Keby nebolo Umy Thurman, tak by som o tento film ani nezavadil. ()

milancecil

257. Těžko dokáži popsat všechny ty mocné pocity s přesností tak, jak bych si zde vypsat přál, právě ve ztvárnění charakterní postavy Francoise Vatela je mi Gérard Depardieu velmi blízký, námět nerovného souboje svobodomyslného, úžasně tvořivého člověka se zhoubným režimem, se zvůlí, bezohledností, pohrdáním, jen pro nekončící zábavu a radovánky, stále lačná slast a rozmařilá potěšení jako symboly osobního postavení a vlivu v mocenské hierarchii, bída a strádání jako doživotní, nezměnitelný úděl, ani smrt, ani zmrzačení, nic nesmí narušit kolorit vznešenosti a pýchy, obraz bezpráví a bezmoci, jen s jedinou svobodnou volbou, vzít sám sobě život, odejít s hrdostí a nepřijmout ponížení, zachovat si svoji důstojnost, i když to znamená smrt, velmi silný, podnětný příběh s mnoha odkazy k současnosti, díky za takovou tvorbu, je nutná k pochopení následných historických událostí v širším kontextu. ()

PALINO

Zaújimavá sonda do života kráľovského dvora za čias Ľudovíta XIV., ktorá nazerá na toto prostredie z originálneho pohľadu - očami organizátora slávností Vatela. Toho sa ujal vynikajúci Gérard Depardieu, ktorému nemáme problém uveriť, že táto práca je pre Vatela i jeho životom. Priaznivcom klasických dobových kostýmnych filmov by sa Vatel mal páčiť, no ja osobne som sa miestami nudil viac ako by bolo zdravé. ()

dopita

Film jeko celek je průměrnej, ale jedna hvězdička navíc za strhující výkon Gérarda Depardieua. Málokdy se stane aby herec takhle ovládl film. ()

cab

Mile prekvapeni v podobe vypravneho kostymoveho dramatu z obdobi Ludvika XIV, kde hlavni roli hraji velkolepa priprava a samotne oslavy pro zmineneho Krale Slunce. Cele tyto okazale slavnosti ma na starosti Francoise Vatel (Gerard Depardieu). K podobnym povyrazenim vrchnosti patri intriky nebo potreba se zalibit ci dvorit krali, coz zde nechybi a je prikoreneno spokojene hrajicimi herci v rolich padnoucich na telo. 80% ()

agass

Zdařile obsazený výlet do Francie 17. století na jeden snobský večírek. Depardieu je v roli Vatela pevný v kramflecích a i ostatní herci se snaží. Nejvíc mě bavil Ludvíkův přiteplenej brácha a markýz de Lauzun v podání Tima Rotha. Tomu kostymérky vykouzlily na hlavě pěknej blázinec. ()

Jimmy15

Hezký historický film o přípravách oslav na dvoře Ludvíka XIV. Snímek na mě působil dobře a líbil se mi, ale jedna věc mě zklamala a to výběr herců. Myslím si, že Uma Thurman a Tim Roth nebyli moc dobrou volbou pro tento snímek. Nebo alespoň na mě moc dobře nepůsobili. Jinak osobně film hodnotím kladně a příběh i dobře odpovídal délce, takže téměř žádné části nebyly moc dlouhé a utahané. ()

Narciska

Filmový popisek Vatela (nevím, ale nějak věřím, že skutečně žil) devalvuje na romantickou zápletku. Dle mého o tom film není. Kouzlo tkví v tom, že zápletka filmu je takřka nefilmová. Mám ráda ty z mála, jež se nedrží filmové šablony, a nechávají nás na pochybách, o čem že to vlastně je a kam to celé směřuje. Něco jako život, řekla bych. V tomto případě je život ztělesněn třemi dny pompézní hostiny. A tato párty pro krále Slunce je opravdovou pastvou pro oči. Estetickým skvostem, třešničkou na dortu aristokratické nabubřelosti, romantickým pozlátkem, místem, kam toužíte patřit (na chvíli). A já se připojuji... k tvrzení, že svět spočívá na harmonii a kontrastu... ()

pend

Zajímavé. Film pojednávající o jedné královské hostině, jejíž přípravy má na starost de Condeho správce Vatel, v podání vynikajícího Gerarda Depardieu. Do toho přidejte intriky, milostné pletky krále, šlechtickou zábavu. Konec má jistou symboliku, přesto ten film měl větší potenciál. ()

Richie24

Zajímavá výprava do doby "Krále Slunce" Ludvíka XIV. Atmosférický film sice nenabízí přehršel akce, zato ale dokonale zachycuje absurditu raně novověké Francie - a to především v osobě fantasticky hrajícího Gérarda Depardieu, za nímž Uma Thurman zaostává jen o vlásek. Vatel jako film možná může chvílemi lehce nudit, ale Vatel Depardieu ani na moment. A když jste na vážkách mezi 3 *** a 4 ****, rozhodne to za vás Ennio Morricone a jeho jako vždy okouzlující hudba. ()

dakarin

Trochu smutná freska ze života francouzského dvora v top části historie království galského. Já mohu ocenit pouze výpravu, herecké obsazení a řemeslo, celkové vyznění mě míjí... ()

prasokote

Příběhově to možná není kdoví co, ale ta výprava je prostě nádhera! Dokonalý obraz té doby, tohle přesně miluju. A svým způsobem obraz i doby současné v tom smyslu, že mocní lidé si vždy mohli dovolit cokoli ke komukoli, a to se nikdy nezmění. ()