Zaklínač

Réžia:

Marek Brodzki

Predloha:

Andrzej Sapkowski (kniha)

Michał Żebrowski, Anna Dymna, Ewa Wiśniewska, Grażyna Wolszczak, Andrzej Chyra, Maciej Kozłowski, Zbigniew Zamachowski, Wojciech Duryasz (viac)

Vedle světově proslulé tolkienovské trilogie Pán prstenů, získal v posledních letech mezi fanoušky fantasy neobyčejnou slávu a uznání také polský spisovatel Andrzej Sapkowski se svým hrdinou zaklínačem Geraltem. Ten je hlavní postavou jeho povídek vydaných v knížkách Zaklínač, Meč osudu, Poslední přání a také románové pentalogie Krev elfů, Čas pohrdání, Křest ohněm, Věž vlaštovky a Paní Jezera. Není vůbec náhodné, že řada fanoušků a obdivovatelů téměř okamžitě vytvořila nový fenomén, jehož součástí jsou fan kluby a internetové stránky. V dílech Sapkowského jsou zaklínači dokonalí bojovníci překračující možnosti lidského vnímání. Smyslem jejich existence je zabíjení stryg, vlkodlaků, upírů, bazilišků a dalších netvorů, které pronásledují lidi. Bělovlasý zaklínač Geralt z Rivie se však trochu "vymkl" z řad běžných zaklínačů. Není jenom mistrem různých druhů zbraní, ačkoliv sám nejraději zápasí s mečem, také trochu rozumí magii a je schopen bojovat s každým protivníkem. Nikdy nezůstává pouze chladnokrevným profesionálem, má lidské stránky a slabosti. Postupně vychází najevo, že neměl možnost si svůj osud svobodně zvolit, stejně jako je donucen draze platit za schopnosti a dovednosti nedosažitelné a často rovněž nepochopitelné běžným smrtelníkům. Proto vyvolává strach a zároveň nevraživost a odpor těch, jejichž životy vlastně chrání. Přesto je Geralt, podobně jako ostatní zaklínači "odsouzen" k vyhnanství a životu na samém okraji jakési středověké společnosti, jež v mnohém připomíná i naši současnost. Problémy, konflikty, fobie a rozpory "našeho" světa se zde promítají do světa imaginárního a fantastické postavy rytířů, čarodějů, trpaslíků a nebo elfů nám tak připadají důvěrně blízké a jejich jednání logické. Zaklínačova dobrodružství se neomezují pouze na známá dějová schémata žánru meče a magie (sword and sorcery), právě proto jsou tak zajímavá a přitažlivá. Podle cyklu Andrzeje Sapkowského povídek vznikl celovečerní snímek Zaklínač, a také stejnojmenný dobrodružný fantasy seriál, který natočil režisér Marek Brodzki. Setkávat se s ním budeme po třináct úterních večerů. Stejně jako v samotné předloze, ani zde není nouze o fantastické a pohádkové bytosti, netvory, draky, čaroděje, rytíře, stejně jako o souboje na meče i zápasy využívající tajemné magie. Znamenitou hudbu k seriálu napsal známý polský rockový skladatel, muzikant a hudební producent Grzegorz Ciechowski. Postavu osamělého zaklínače Geralta z Rivie vytvořil Michał Żebrowski (Pan Tadeáš), jeho přítele, barda a hudebníka Marigolda hraje Zbigniew Zamachowski (Plukovník Kwiatkowski, Ohněm a mečem, Ahoj, Terezko). (oficiálny text distribútora)

Murphy722 odpad!

Tak s tímto počinem mě soudruzi z Polska přinejmenším naštvali. Když už to musím tak slušně říct. Tak zamotané, tak komplikované tak jednoduše vypadající. To není prostě takový Zaklínač jakého znám z knih! Rád bych kdyby si tuto látku vzal do parády někdo jiný. A nejlépe americká studia. Zaklínač si zaslouží vypadat jako film plný fantasie, efektů a krásy kostýmů. Potřebuje to mít vymakané vše, přesně jako příběh, který tento bard má. Panu Sapkowskému bylo jedno co z toho udělají a takhle to dopadlo. Nepřihlížel ničemu co zrovna polští tvůrci vymýšleli. A proto vyšlo tohle zklamání. Nejhorší na tom všem byl asi básník a bard Marigold, kterého jsem si jako vypasené prase nepředstavoval. (Nemám nic proti Zbigniewu Zamachowskému, ale to byla poslední tečka.) Hold pánové příště to chce většího fištróna a více zlotých v kešeni! ()

Mortemiss

Když už hodnotím tento film, chtěla bych zde napsat, že větší parodii na Zaklínače jsem v životě NEVIDĚLA! Efekty na mě působí, jakoby byly z počátku 20st. Ošklivá baba s jizvou přes ksycht, která zapomněla chodit na slunce až ji z toho zbělely vlasy a narostl ocas. Občas zamávala klacíkem, udělala čáry-máry a tu se před ní objevila chlupatá kurtizána v nebezpěčí. Tento seriál je důkazem toho, že Polsko nevyváží jen konzumové odpadky, ale i ty kinematografické. ()

Jeremiah

Znám a miluji knižní předlohu, to co s ní však předvedli tvůrci tohoto filmu je "zhovadilost". Omluvit by se to dalo jen za předpokladu, že to je upoutávka na mnohem kviltnější seriál, který za tímto filmem následuje. Jinak film na mne působil jako chaos bez hlavy a paty, kde spousta děje byla pouze naznačena a nedokončena. Jedinou hvězdičku mohu proto dát pouze za slušně vybrané herce, kde především M.Zebrowski je výborný. ()

Pidzey

Jedna hvězda za přesně obsazeného a výborně hrajícího Geralta, druhá za pěknou hudbu. Všechno ostatní co je v tomhle filmu vypadá jako když pejsek s kočičkou pekli dort. Nepřehledný miš maš několika povídek který vůbec nefunguje jako souvislí příběh. Možná kdyby pánové zfilmovali pouze a jedině přímo povídku Zaklínač a to pořádně, bylo by to o hodně lepší. Další možnost by byla kdyby si pánové vytáhli několik důležitých postav a natočili úplně nový příběh který by se odehrával v zaklínačském světě s chytře naroubovanými odkazy na knihy, stejně jako se to povedlo v PC hře. Takhle si poláci zprznily svůj národní klenot. ()

Erumocio

Pokud zvažujete shlédnutí filmu, tak se na to rovnou vykašlete a vrhněte se na stejnomenný seriál. Film je totiž sestříhaný z několika málo seriálových epizod. Bohužel zde vznikl myšmaš, ze které bez dřívější návštěvy světa Zaklínače budete akorát zklamaní. ()

tragos

Ale jo, ono se na to dá dívat a místy je to s oběma očima přivřenýma dokonce dobré. Stačí, když člověk Sapka četl a zároveň není jeho ortodoxní fanda. Dějově se to s knihami příliš srovnávat nedá, je to takový mišmaš povídek a začátku ságy, ale určitě ne hodný zatracení. Škoda, že se tvůrci nedrželi víc jen vybraných povídek nebo části ságy. ()

TrooperX

Film je podlé mého sestříhán a poskládán ze seriálu Zaklínač a tudíž mi nějak uniká samotný smysl tohoto filmu. Seriál Zaklínač je vynikající a jeden z mých nejoblíbenějších, ale film Zaklínač už tak dobrý není. Občas je na něm vidět že tvůrci chtěli do jednoho filmu splácat příliš mnoho událostí, než by bylo záhodno. K dobru však budiž přičteno i to, že jsou zde k vidění i některé scény, které v seriálu neuvidíme. Ne tak dobrý jako seriál, přesto však můj oblíbený film. ()

Crowen

Nevím koho napadalo sestříhat 10 hodinovej seriál do filmu, ale byl to koumák. Kdo seriál neviděl, nemohl vůbec pochopit, o co jde. Film spíš připomíná hodně dlouhej trailer... je to blábol. ()

drankeryth

Tak nudne spracovany film podla knihy Sapkowskeho len narobil nie dobre meno pre Zaklinaca. Dobrodruzstva vo filme neni mnoho a toho fantasy tam uz skoro vobec nebolo. A ked uz sa naskytla prilezitost pre fantasy tvory tak to dopadlo zle. Co sa tyka subojov medzi bojovnikmi tie toho moc neoplyvali adrenalinom v zilach, skor nudnostou,ako aj skoro vsetko v tomto filme. ()

MickeyStuma

Polský literární fantasy epos mě kdysi zaujal a přečetl tak mnoho knížek a povídek. Když se však objevila tato filmová verze a to od samotných Poláků, moc jsem tomu nedával. Na vysoko rozpočtový velkofilm určitě nemají, což bylo záhy potvrzeno. Byť se tvůrci snažili, nedopadlo to tak jak bych si představoval. Levnost na výpravě a speciálních efektech je až nad míru okatá a typická magická atmosféra pro fantasy žánr tu není vůbec. Mnohé epizody jakoby byli vystřižený s ponuré televizní inscenace. Románová fantastičnost je ty tam a tak se jedná o veliké zklamání. Převyšuje tu nudnost a to je chyba. Velká chyba. ()

Faila

Od tohohle filmu mě odrazovali snad všichni, kteří Zaklínače četli a měli tu čest shlédnout jeho filmové (nebo seriálové) zpracování. Čekala jsem jen to nejhorší a jak už to tak bývá, naštěstí se mé obavy nenaplnily. Dnes už na mě působí směšně efekty ve všech filmech z 90. a nižších let, takže zdejší příšery mě kdovíjak neurazily. Přišlo mi to trochu patetické a hodně zkratkovité, někdy jsem si říkala, jestli to pro knih neznalého diváka není až moc osekané - k mnoha postavám i příběhům jsem si dosazovala to, co vím z knih, a bez toho to všechno možná působí trochu hloupěji, než by mělo. Ale na mě z filmu sálala dost podobná energie a atmosféra jako z knih, takže nejsem nespokojená. ()

dakarin

Tento film mě přesvědčil (společně s Pánem prstenů), že fantasy může být ještě stále i pro mě. Vynikající Michal Zebrowski, velmi zajímavě ztvárněné scény, konverzace a střety, pro mě smysluplná dějová linie příběhu, ale především celkový dojem (nebo-li samotné kouzlo filmu) fantastický. Rád odpouštím drobné nevyváženosti v silách - princezna Paveta a její pradávná síla by mnoho nepřátel, kterých se její království bojí, snadno zlikvidovala, ... a drak si také s pronásledující družinou bojovníků pohrával až příliš pohodově, proč by potom vlastně před lidmi draci prchali? Naopak musím vyzvednout spoustu super scén - první návštěva Ježka, setkání s potulným rytířem a jeho dvěma "dračicemi" či likvidace bandy vrahů na tržnici menšího městečka. Největší síla filmu je ovšem ve velice silném prvku zdařile zakomponovaných "obyčejných" lidských hodnot - je v tom pro mě neuvěřitelně silné poselství. Opravte mě, ale já ve filmu na chvíli zahlédl i "Řád německých rytířů", se kterými se Sapkowského milované Polsko kdysi pěkně škádlilo meči... ()

Fionor

Kdyby film nenesl jméno legendárního Zaklínače, rozhodně bych hodnotil lépe - nicméně se na evropské poměry jedná o velmi zábavné fantasy, které dějově strčí do kapsy mnoho Hollywoodských rodinných fantasy blockbusterů, ale zpracování mu podkopává nohy. ()