Espen ako najmladší z troch synov chudobného farmára,  je doma bitý a šikanovaný lebo nerobí nič užitočné, len chodí po lesoch s hlavou v oblakoch a chytá lelkov. Jeho jedinou úlohou, ktorú mu doma zverili, je udržiavať v kachliach oheň, aby nevyhasol. Je náhoda, že práve on v lese stretne princeznú Kristin, ktorá je na úteku zo svojho rodného hradu. Kristin je poriadne tvrdohlavá, neverí na staré historky o Kráľovi trollov, ktorý má zálusk na princezné, a hlavne si ani náhodou nechce vziať namysleného princa Frederika, ktorého jej vybral otec. Deň pred svojimi osemnástimi narodeninami dáva radšej prednosť ceste do neznáma. Bohužiaľ onedlho po stretnutí s Espenom zistí, že historky o trolloch sú pravdivé. Medzitým sa nič netušiacemu Espenovi podarí ďalší malér. Nedokáže ustrážiť ani uhlíky v kachliach a vďaka svojej roztržitosti podpáli celú chalupu. A keď kráľ vyhlási pátranie po svojej neposlušnej dcére a sľúbi za odmenu jej ruku a pol kráľovstva, bratia neváhajú a vyrážajú na výpravu. Tí starší, kvôli tomu aby pre rodinu získali novú strechu nad hlavou a  najmladší by rád ešte princezninu ruku. Z ich cesty sa vzápätí stane veľké dobrodružstvo, na ktorom stretnú rôzne príšery, zažijú veľa mágie a ocitnú sa na rôznych kúzelných miestach.  Na konci ich ale čaká hrozivý a nepremožiteľný Kráľ trollov. (CinemArt SK)

kyrysar

Sympatičtí herci. Kvalitní děj, který nebyl nikterak hloupý a svůj účel splnil, ač zvraty byli dost předvídatelné, ale logické a možné! Konečně jsem viděl pohádku, kde nebyla pitomá pitvořící stvoření (jako český buznočerti). Všem českým filmařům bych tuto norkou pohádku pustil milionkrát, aby se něčeho přiučili. A to nemluvím o traileru, který je sám o sobě poutavý a nečeský. Hanba české pohádkové tvorby je dokonána!!! ()

brasek

Priemerná rozprávka, ktorá síce neurazí ale nemá potenciál ani potešiť, hlavne keď v príbehu spoznáte niečo z našich rozprávok. ()

Bezejmený

Moc pěkná pohádka, která má všechno. Jednoho nešiku, jednoho hajzlíka, fantasy prvky atp. Jen s povzdechem sleduji, jak nám i Norové očividně nakopali zadek ve filmařině. ()

LencaN

Zdařilá pohádka. Nechápu, proč se u nás pořád točí jedny a ty samé, jak podle kopíráku a v zahraničí to přitom jde. Místo pěti zprasených by stačila jedna, ale pořádná. Tohle sice asi nezíská nic moc ocenění na festivalech a v ČR nebude patřit ke štědrovečerní klasice, ale má něco do sebe. Je tu správně namixovaná odvaha, láska, arogance a vypočítavost. Vidíme krásné severské a údajně tedy i české exteriéry, to jsou záběry spíš jak z nějakého dokumentu, paráda. Příběh se sem tam zaleskne nějakým vtípkem a chvíli na to nás zase oslní nějakou škaredou příšerou. Naše české pohádkové bytosti vypadají vedle těchhle jako chudí příbuzní. Hlavní hrdina je správný roztomilý ťunťa a princezna je sympaťanda, líbili by se mi k sobě i jako reálný pár :) ()

notozjano

Těžko říct, co by se stalo, kdyby na řežisérské židli usedl Troška. Podle mně by to trošku zvedlo úroveň. Noři mají hodně dobré thrillery s pyschologickým podtextem a mrazivým dějem, ale pohádky moc ne (vlastně jsem asi viděl jen tuto). Jako pro děcka je to rozhodně dobrá zábava na hodinu a půl, ale kdo chce vidět fantasy, měl by si pustit něco jiného. Taky to vypadá, že na ztvárnění krále trollů nezbyly prašule. ()

Elisson

Úžasné! Ani si nepamätám kedy som naposledy videla takú dobrú rozprávku. Je tu krásna nórska (a z neznámych dôvodov aj česká) príroda, množstvo úžasných archetypálnych obrazov a herci, ktorí pôsobia celkom sympaticky. Takéto niečo by sa malo púšťať deťom, nie tie americké (alebo i české a slovenské) sračky! ()

Scaevola

Pro fanouška hardcore fantasy se tu samozřejmě vyskytuje příliš mnoho čistě pohádkových motivů (princezna je odsunuta na vedlejší kolej, padouch je profilován jako komická postava, zápletka typu "pomohu nebohé stařence a ta mi poradí" apod.), ale jinak se jedná o nadmíru povedenou záležitost, která rozjasní ponurý zimní večer, a to nejenom díky krásné krajině a povedenému vizuálnímu zpracování. Jen je vtipné, že stejně jako mají Češi Němce, vnímají podobně Norové Dány. ()

peregrino

Od první chvíle jsem se bavil a přenesl do světa severských pohádek dokořeněných humorem. Skvělý filmařský počin, všechna čest. A díky za inspiraci. ()

Ronkar

Děj je průměr, místy dost nudnej, ale co tuhle pohádku hází lehce nadprůměr je vizuální stránka. Přírodní lokace jsou nádherné, hudba je také moc pěkná a triky na pohádku ujdou (není to hollywood). Herci jsou vybraní sympaticky, jen je škoda, že ta fešná princezna tu nakonec nemá moc místa a vlastně se tak hlavní duo nedostane skoro do kontaktu. ()

Rian_witcher

V celku příjemná TV pohádka bez ambicí být něčím víc, než dětskou pohádkou. Trol hezky vyvedený, hloupý Honza (Espen) je troubelín jak z učebnice, princezna krásná. Jen příliš rozehraných postav, které by mohly být zajímavé, se jen filmem mihne bez zasahování do děje. ()

PTuranyi

Staršie filmové spracovanie nórskej rozprávky ako Cesta za živou vodou. Táto verzia pôsobí o čosi dospelejšie a nesnaží sa za každú cenu vtipkovať. To však neznamená, že film nie je vtipný. Hlavne herci sú presvedčivejší. Niektoré scény by si zaslúžili detailnejšie prepracovanie a trol by mohol trochu menej tancovať. 70% ()

Camel91

Na pohádku jsem dostal doporučení od kamaráda, né že by jsme si pravidelně doporučovali pohádky, ale náhodné setkání s dobrým kouskem předán dál.. A nutno dodat, že je to velmi originálně pojaté po Norsku, ale nic co bychom už neviděli jinde a jinak stejně. Co především chválím je lokace, kostýmy, sem tam přítomnost humoru, opravdu prostředí je líbivé a na Norský počin to je na velice vysoké úrovni, myslím si, že na to jaký my měli vždy pěkný pohádky, tak teď ty nové co se u nás recyklovaně točí tomuhle ani nesahají po kotníky. Plný počet tomu nedávám, protože i když se mi to líbilo, nezanechalo to ve mě takový to, až to poběží příště někde v TV že si řeknu "Jéé Cesta za Králem Trollů to musím vidět" . ()

matous20063

Film který nenadchne ani neurazí. V celku dobrá pohádka, sice trošku s klasickým příběhem ale porád je to obstojné. Je tu pomněrně dosti ukázané na krajinu která člověka nadchne svou krásou. Českým divákům se určitě vykouzlý úsměv když ve filmu uvidí i českou krajinu, zejména Dolský Mlýn. Herecké výkony jsou dobré až lehce průměrné. Scénář je klasicky pohádkový. Kamera má hlavně důraz na krajinu. A speciální efekty nejsou top, ale vůbec neurazí. 60% ()