Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

• Česko Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (viac)

Statočný hobit Frodo (Elijah Wood) si na plecia naložil ťažký údel - rozhodol sa totiž čeliť novej, neočakávanej životnej situácii, postaviť sa silám temna a spolu so svojimi starými i novými priateľmi sa vydať na ťažkú púť za záchranu sveta... Frodo totiž zdedil po svojom najmilšom strýkovi Bilbovi (Ian Holm) prsteň, ktorý ho postaví do súboja so silami zla, reprezentovanými krutovládcom Sauronom. Ten chce za každú cenu získať onen prsteň, pomocou ktorého sa môže stať neobmedzeným pánom Stredozeme... V snahe zabrániť jeho plánom sa musí Frodo spojiť s ďalšími bytosťami, nielen z rodu hobitov - ako on sám a jeho priatelia Sam (Sean Astin), Pippin (Billy Boyd) a Smieško (Dominic Monaghan) -, ale i mocných dobrých čarodejníkov, ktorých už v Stredozemi nezostalo veľa - ochranu odvážnej skupinky si na starosť vzal múdry a obetavý Gandalf Sivý (Ian McKellen); - elfov - ich zástupcom sa stal nebojácny Legolas (Orlando Bloom) -; trpaslíkov - ich česť sa rozhodol reprezentovať večne frflúci, ale inak veľmi statočný a láskavý Gimli (John Rhys-Davies) a ľudí - ich záujmy sa odhodlali chrániť mocný, no nevyrovnaný Boromir (Sean Bean) a tajomný Aragorn (Viggo Mortensen). Spoločne sa vydávajú na cestu, na konci ktorej sa im - ako dúfajú - podarí prsteň raz navždy zničiť... (oficiálny text distribútora)

Sonnery

Než jsem se dostal z toho šoku, jak má Frodo špinavý nohy, tak uběhlo 30 minut a to už Garfield nebo jak se ten místní Brumbál jmenuje rozdělil všechny prsteny, jak po vítezství Stanleyova poháru a já se jen marně domýšlel, co že je to ten Sauron za svini, když si klidně ztratí snubák. Takže jsem se mu po zbytek filmu nedivil, jelikož paní Sauronová byla asi pěkně nasraná, protože ztráta snubáku vztahu moc nepřidá a určitě dělala Sauronovi doma peklo. No a teď fanděte Garfieldovi s Aramisem, když jde hlavně o lásku a vy chcete, aby se paní Sauronová měla dobře. ()

HoneyBunny

Za to vypravěčské nadšení odpustíte Jacksonovi i chyby, kterých se v tomhle filmu dopustil. Tenhle film je víc nezřízeně sympatický než dokonalý. Mimochodem, nějak si nemůžu vzpomenout, že by Tolkien ve své knize nějak moc mluvil o Zlu a Dobru, kterýmižto otravnými zjednodušujícími termíny se recenzenti ohánění nejen v zámoří, ale i u nás. Profesor T. Sauronovi nadává nanejvýš do Nepřátel a Temných pánů. PS: Pro příznivce Cate Blanchett doporučuju rozšířenou verzi. Ale tři a půl hodiny je přeci jenom dost a je to o zdraví, koukat na to v kuse. Ale byla by to krásná smrt... ()

Anderton

Natočiť sa dá úplne všetko, aj tá najmenej sfilmovatelná kniha, čo tu Jackson dokazuje tým najpompéznejším štýlom. Nebral do úvahy trend príliš zjednodušovať príbeh a odmietol požiadavku na nakrútenie celého diela ako jeden alebo dva filmy. Za sto mil. sa mu podarilo preniesť z knihy na plátno kúzelnú magickú atmosféru, ktorá ale nie vždy dokonale funguje. Niektoré scény sú prefiltrované až na doraz, iné, ako záverečný súboj v lese príliš magicky neposobia a sposobujú menšiu nekonzistentnosť. Scény z Morie a Galadrielinej ríše sú vizuálne najúchvatnejšie. Predlžená verzia je ešte lepšia, viac vtiahne do deja. ()

Frajer42

Pán prstenů. Film, bez kterého si snad ani nedovedu představit svoje mládí. Přibližně před deseti lety jsem se na něj díval pořád, pořád a pořád. Viděl jsem ho tolikrát, že jsem znal celou trilogii slovo od slova nazpaměť. V duchu jsem si předříkával, co postavy pronesou. Dokonce jsem hrál i všechny hry s touto tématikou a jednu z nich si občas zahraju i dnes. Je to prostě klasická klasika a zatím nejlepší trilogie na světě. 5* ()

boshke

Jednoznačně nejlepší díl celé série. U toho jediného nebyla závratná stopáž na závadu; zkrátil bych akorát Roklinku a Lothlórien, které mne uspávaly (způsobeno však zřejmě zejména tím, že jsem se koukal skoro do dvou do rána). Žádná zbytečná okázalost, žádné pompézní bitvy, na které je sice radost pohledět, jsou však vykoupeny spoustou nezáživné vaty a vycpávek. Krásná příroda, skvělá hudba, velkolepá výprava. Nádhera. Poznámka - mně se ta Pipinova angličtina zdála hned divná. A hle, narozen ve Skotsku (po Statečném srdci a Trainspottingu už mám na tenhle vtipnej jazyk čuch)... 100% ()

Kothy

Peter Jackson oživil fantasy žánr. Byl to risk, ale vyšlo to! Úžasná atmosféra Středozemě. Děj vás opravdu vtáhne a fandíte celé družině na její cestě. Vynikající bitvy, hlavně v Morii. Na tu dobu skvělé efekty. Balrog byl úchvatný. A na hlášku: "You shall not pass!" jen tak nezapomenu. :) ()

MikeCool

Druhá projekce: Bezpochyby jedno z nejlepších, filmově zadaptovaných fantasy děl, které kdy mohlo lidské oko spatřit. Po druhé projekci, kdy jsem si tento kult oprášil, musím přidat Společenstvu Prstenu ještě jednu hvězdu navíc. ()

Fingon

Kinoverze skvělá, ale verze prodloužená... mlask, mlask. Mrzí mě jen jedna věc: Tom Bombadil, respektive jeho absence. Ale co už. ()

Sašenka165

Na tenhle film jsem šla s tím, že jsem absolutně netušila o co jde. Proto mě to možná tak zaskočilo. Odcházela jsem totiž z kina jako fanoušek Pána prstenů. Dnes, když mám za sebou všechny díly filmové i knižní, mohu jen blahořečit Jacksonovi, že vytvořil filmovou sérii, která naprosto dokonale zkrátila rozvláčné Tolkienovo dílo. Herecké obsazení je úžasné, hudba je perfektní a je to natočené velmi napínavě, takže pět hvězd je možná i málo. ()

teutates

Pán Tolkien nás zaviedol do posiaľ nepoznaného sveta a pán Jackson ho previedol na filmové plátna. Ide o kultovú trilógiu, ktorá vyráža dych aj tým najväčším kritikom. Začiatky fantasy a dlhých stopáži siahajú práve k tomuto snímku. Prelomový snímok nielen pre filmový svet, ale aj pre širokú verejnosť. Herci ako Orlando Bloom, Elijah Wood, Viggo Mortensen... sa stali po tomto snímku z dňa na deň hviezdami "number one". Pánovi prsteňov sa dá málo čo vyčítať, svedčí o tom aj nespočet oscarov a množstvo chvály z každej strany. Tento fantasy snímok nasadil takú "laťku", že ostatné podobné snímky sú len trápnou napodobeninou... Množstvo postáv, ktorých charaktery sú až neskutočne vykreslené - famózna hudba - dostatok akcie, no proste film na ktorý sa nezabúda. 9/10 ()

swamp

Skvělý začátek trilogie, který je přístupný zarytým fanouškům, občasným čtenářům i neznalcům.. Peter Jackson tímto filmem změnil dějiny, což se mu podařilo i každým dalším dílem. ()

Okara

Eldalië harya calwa lambë. Existuje kouzelnější sága? Sága, která ze všech ostatních dokáže jako jediná pohltit nejlépe dějově, vizuálně i emočně? Která Vás životem provází a pronásleduje i ve vzpomínkách a myšlenkách? Ne. A nepřesvědčíte mne nijak, jsem neoblomný jak Hora osudu. Jeden z nejoriginálnějších fantasy příběhů byl převeden z knihy na scénáristický papír a to, co z něj dokázal Jackson vykouzlit na filmové plátno, je doslova a do písmene dech beroucí. Dějová rovina je chronologicky roztříštěna do několika kontrastně menších. Člověk je tedy ohromen každým prvkem té, na kterou se právě dívá a velmi neochotně, i když s podvědomou zvědavostí, přeskakuje na další. Dojmy se násobí, zážitky prohlubují, emoce vyplouvají na povrch a i když je ke konci divák zmaten tím, v které části se mu líbilo nejvíce, proč rozebírat výsledný dojem? Dojem, který byste si nejraději zabalili, schovali a rozbalili si ho v kterékoli osobnější chvíli. Po formální stránce nelze co vytknout a naopak se dají vypíchnout precizní masky a nádherné záběry kamery rozlehlých exteriérů, na které je bez diskuze Peter borec. Hudební doprovod, kde melancholickou atmosféru Kraje střídá dynamická hudba epických bitev, a výslednou symfonii je zbytečné vynachvalovat. Teprve až po několikátém zhlédnutí jsem si teprve uvědomil, že velkou roli zde hraje také psychologická stránka. Prsten tříštící důvěru a přátelství na malé kousíčky se blaženě vysmívá ve Frodově kapse při vzájemných osobních střetech společenstva. Upřímně jsem se ze všech devíti participantů výpravy asi jako jeden z mála nejvíce ztotožnil s Boromirem. Ten ztělesňuje pravou lidskou povahu, jak by měla vypadat. Se svými kladnými i zápornými vlastnostmi. Síla, čest, odvaha, upřímnost, ale i pýcha, ješitnost, tvrdohlavost a závist. Možná také právě proto mě scéna jeho pádu dohnala k slzám. None of us should wander alone, you least of all. Frodo? I know you suffer, I see it day by day. Are you sure you don´t suffer needlessly? There are other ways, Frodo. Other paths we might take. lll SE version done lll Nejlepší soundtrack z filmu 100% ()

mil@n.fanatik

Krásný, perfetkní, skvělý fantasy, dobrodružný snímek!! Skvělé natočený (v krásném prostředí) film. Super herecké výkony. Na tenhle film nedám dopustit! Krása. 95% ()

Eawy

Aj keď na knihu film nemá, je veľmi dobrý. Pri niektorých situáciách až naskočí husia koža. Krásna krajina, ma natoľko vtiahla do príbehu, že keď televízia strelila reklamu vraždila by som. Odporúčam pozrieť si v originále. Nezabudnuteľné dobrodružstvo. A viete čo je najlepšie. Diváka nikdy neomrzí, lebo nič z toho nie je normálne, to je na tom to pekné. 100% ()

predators

Uběhlo již spousty dní, kdy jsem viděl Pána prstenů naposled, a tak jsem se rozhodl, podívat se na tento klenot znovu. Jelikož se jedná o mimořádné dílo, čekal jsem na tu správnou náladu, na 4 hodiny, které si opravdu vychutnám. Ten čas právě nastal a já můžu usnout blahem. Snad žádný film není tak rozmanitý a jedinečný, jako právě Pán prstenů. A co na něm tak obdivuji? Přemýšlím, zda-li vyjmenovat všechno a psát do rána nebo to trochu zkrátit:-) Jelikož už i tak se jedná o můj nejdelší komentář, přikloním se k druhé možnosti a ... HUDBA:Třemi slovy? Příběh bez obrazu, nebo-li jednoznačně to nejlepší, co jsem kdy slyšel! PŘÍBĚH: Nejlépe vyprávěný příběh dobra proti zlu, plný nekonečného dobrodružství, hrdinství a odvahy. KOSTÝMY A KULISY: Každý plášť, zbroj a brnění jsou originálem, který naprosto splývá s prostředím a krajinou. Obyčejný les, jenž je doplněn o ruiny staveb a soch padlých králů - maličkost? A co potom Rivendele, město Elfů? RASY: Lidé, elfové, trpaslíci, čarodějové, skřeti, trolové a nespočet nepřátel, jejichž jediným cílem je zastavit Společenstvo. HERCI: Výkony herců jsou vrcholem jejich filmové kariéry a mnoho z nich by mělo říct své roli "díky". SHRNUTÍ: A je tady konec prvního dílu, ale neodpustím si nezmínit pár silných momentů...Gandalfova výhružka Bilbovi, Devítka černých jezdců, Roklinka, Frodo na sebe vezme tíhu nést prsten, skurut-haj, smrt Gandalfa, poslední souboj Boromira.... A takhle bych mohl pokračovat, až bych popsal celý příběh, ale to si radši přečtěte knížku:-) Tak to je asi k mému nejoblíbenějšímu filmu vše...:-)100% ()

Slartibarkfast

Bacha, děcka! Komentář může obsahovat bojler! Zhruba po patnácti letech od premiéry prvního dílu z Pána prstenů jsem se uvelebil jednoho březnového odpoledne svým sexy zadkem v pohovce před televizí a jal se rekapitulovat. Film, kterým se Peter Jackson pokusil zreprodukovat knihu J.R.R. Tolkiena, je v mnoha ohledech nedokonalý a do velké míry ovlivněn samotnými herci, kteří při natáčení dodávali svým postavám osobitý ráz a duši. Možná je to i dobře a je celkem pochopitelné, že nebylo možno vměstnat těžkopádné a rozvláčné veledílo spisovatelovo do tak krátkého časového úseku. V mnoha aspektech se tento výtvor zdá jako vyumělkovaný kýč, plný usedavého pláče pana Froda Pytla, který celou trilogií doslova proklopýtal. Ale zpět k prvnímu dílu. Je to velice pěkné, sledovat své hrdiny z knihy v živé podobě a vydávat se s nimi na již dobře známé a přece nové dobrodružství. Ač dost chybí, to hlavní je obsaženo a vykresleno v moc hezkých barvách. Obsazení herců je až na bandu hobitů velice fajn, ačkoliv Aragorn při běhu vypadá jako lidoop. Nejednou jsem si hrál s představou, že Aragornem je Sean Fazolka. To by se mi skutečně líbilo, ačkoliv scény s umíráním má natrénovány velice dobře a zde předvedl opět jeden ze svým masterpissů! Děj odsýpá i ve vyloženě nudných scénách a v těch bojových doslova hltáte každý detail. Inu, za ty prachy nám je skutečně servírována ta nejvydatnější krmě. I já, jako zarputilý fanoušek, musím smeknout svůj naftalínem prolezlý skalp a poklonit se. Ač jsem celé tři hodiny přivíral oči nad mouchami, kterých posbíral tento kousek mnoho, nakonec zůstávám velice spokojen. Adaptaci těchto rozměrů za mého života nepřekoná už asi nic. 95% ()

nascendi

Jediným dôvodom, prečo som sa pustil do sledovania Pána prsteňov je 14. miesto v obľúbenosti u užívateľov ČSFD. Žiadnu inú časť trilógie o prsteni, ani žiaden film o Harry Potterovi som nevidel a ani nemienim si pozrieť. Pred šesťdesiatimi rokmi moju fantasy tvorili Dva roky prázdnin, 15 ročný kapitán a najmä Tajomný ostrov, takže v súčasnosti nemienim svoje literárne základy vymieňať. Aj tento film som sledoval "en passant" povedané šachovou terminológiou. Nedokážem sa na taký film sústredene pozerať a nebodaj sa aj zamýšľať nad ním. Dopozerať film do konca je vrcholom mojej ochoty nazrieť do sveta, ktorý formuje toľkých. ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera