Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

• Česko Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (viac)

Statočný hobit Frodo (Elijah Wood) si na plecia naložil ťažký údel - rozhodol sa totiž čeliť novej, neočakávanej životnej situácii, postaviť sa silám temna a spolu so svojimi starými i novými priateľmi sa vydať na ťažkú púť za záchranu sveta... Frodo totiž zdedil po svojom najmilšom strýkovi Bilbovi (Ian Holm) prsteň, ktorý ho postaví do súboja so silami zla, reprezentovanými krutovládcom Sauronom. Ten chce za každú cenu získať onen prsteň, pomocou ktorého sa môže stať neobmedzeným pánom Stredozeme... V snahe zabrániť jeho plánom sa musí Frodo spojiť s ďalšími bytosťami, nielen z rodu hobitov - ako on sám a jeho priatelia Sam (Sean Astin), Pippin (Billy Boyd) a Smieško (Dominic Monaghan) -, ale i mocných dobrých čarodejníkov, ktorých už v Stredozemi nezostalo veľa - ochranu odvážnej skupinky si na starosť vzal múdry a obetavý Gandalf Sivý (Ian McKellen); - elfov - ich zástupcom sa stal nebojácny Legolas (Orlando Bloom) -; trpaslíkov - ich česť sa rozhodol reprezentovať večne frflúci, ale inak veľmi statočný a láskavý Gimli (John Rhys-Davies) a ľudí - ich záujmy sa odhodlali chrániť mocný, no nevyrovnaný Boromir (Sean Bean) a tajomný Aragorn (Viggo Mortensen). Spoločne sa vydávajú na cestu, na konci ktorej sa im - ako dúfajú - podarí prsteň raz navždy zničiť... (oficiálny text distribútora)

Rafa

Plusy: Krásna výprava, fenomenálna hudba, ktorá sa vám dostane pod kožu, vynikajúce spracovanie ešte lepšieho románu. K pozitívam by som tiež určite zarátal hereckých predstaviteľov Gandalfa, Aragorna a Arwen. Z tejto trojice charizma priam dýcha. Mínusy: Trochu nudná prvá polovica filmu, ktorú má však na svedomí skôr knižná predloha a snáď moje osobné nesympatie k hlavnému hrdinovi. Inak sa nedá vytknúť zhola nič. ()

Horácius

Hodnocení nemůže být jiné, tím spíše, pokud se hodnotí prodloužená verze. A tento jediný ze všech 3 filmů byl pro mě nejsilnějším zážitkem, protože jsem před tím o něm nic nevěděl a Tolkiena jsem nečetl. Takto nepřipravený divák má šancï mít opravdu silný zážitek, a podle reakcí v kině jsem nebyl sám, s otevřenou hubou tam koukalo - již do titulků - třičtvrtě lidí kolem. U dalších dvou filmů se tato unikátní atmosféra neopakovala, protože jsem bohužel začal sledovat dění kolem nich. Což je chyba moje, ne těch filmů. ()

Ramesse

Skvělý film, kde je vše, co má být. Výborné herecké obsazení, napínavý děj, který podtrhuje úchvatná hudba od Howarda Shora a samozřejmě oscarová píseň May It Be. Film se sice trošku liší od knihy, ale ne tak moc, aby to bylo na škodu. Prostě kousek, na který se rád kdykoliv podívám. ()

drozd

Vždycky se děsím, když někdo natočí literární klasiku, navíc kultovní. Jde o to, že si nad knihou každý své hrdiny vysní a pak mu to někdo sebere a vnutí mu svůj názor. U Pána prstenů jsem ale rezignoval. Film opravdu splnil mé představy o skřetech, Aragornovi, Bilbovi i Frodovi naprosto dokonale. Jak se to Peterovi Jacksonovi povedlo to nevím. Každopádně se do vkusu "Tolkienovců" brilantně trefil. Zkrátka a dobře tam, kde jsem se měl smát jsem se smál, kde jsem měl zaslzet jsem zaslzel a kde jsem měl trnout strachy jsem trnul strachy. Po revoluci jsem viděl na zdech v Ostravě letáky "Gandalf na Hrad". Souhlasím. ()

FireBlader

Podle mě nejpovedenější díl slavné trilogie. Jediné, co mi tady nesedlo, byla scéna boje Chodce s Přízraky, kde Jackson udělal z Aragorna kinga o 2 díly dřív. V knižní předloze měl z Devítky lufta každej, Aragorna nevyjímaje. Tenhle drobnej detail jim, coby ztělesnění strachu, dost ubral na respektu. Zbytečně. Ale i tak jde o silnej film s nádhernou výpravou a chytlavým příběhem. Vřele doporučuju delší, ale paradoxně i stravitelnější rozšířenou verzi! ()

Phillippus

Velmi dobrá lokalizácia, dobre zvolení herci, luxusné efekty. Vrchol filmového fantasy. Tolkien sa sťažoval, že mladí ľudia nechápu, čo chcel svetu týmto dielom odovzdať. Nepochopil to (alebo nechcel pochopiť) ani Peter Jackson. Film dáva dôraz na úplne iné veci ako kniha. Efektné, ale plytké divácke orgie pri bitkách ani grafické potvory nie sú tým "zdravým jadrom" Tolkienovho príbehu. Ako film- vynikajúce, ale ako spracovanie knihy toto trafilo úplne vedľa. ()

stooper

První díl LOTRa se Peteru Jacksonovi vydařil skutečně na výbornou a mě nezbývá než od srdce poděkovat. Souboj u hrobky Balina a následný úprk před Balrckem je zkrátka úchvatný ()

dweller

Kniha je kniha. Edit: Po najnovšom zhliadnutí musím koštatovať, že je to fakt dobré. Bojové scény majú hlavu a pätu (Rings of Power by si mal zobrať príklad ako sa to robí). Pridávam hviezdu na 4*. ()

tribys

Pán prstenů je bezesporu výborný film podle skvělé knihy, takže neberte ty čtyři hvězdičky nějak zle, jen to je moc složité ()

Chejpao odpad!

Nevzpomínám si, že by na mě kdy nějaký film zapůsobil tak silně negativně. Že by mě některý film urazil a vytočil do té míry, abych měla chuť doslova vraždit za to, jak mi zprasili jednu z mých životních knih. To, co jsem tenkrát při návratu z kina cítila, se nedá nazvat jinak než totální zhnusení. // Ano, převádět do filmové podoby kultovní knižní předlohu, je vždycky nevděčné. Do filmu se nikdy nevejde tolik co do dobré knihy a hromada lidí je zákonitě otrávená. Tolkienova kniha má víc vrstev a každý z ní má rád něco jiného. Mě na ní fascinovalo to neuvěřitelné napětí, návykovost, schopnost čtenáře ovládnout, doslova pohltit (po dočtení prvního dílu jsem nějakou dobu neskutečně trpěla, protože překlad dalšího ještě nevyšel). Co jsem ale prožívala ze všeho nejintenzivněji, byla ona pomíjivost, konečnost, neodvratitelnost zániku něčeho mimořádného (Lórien). I když to dobře dopadne, což je zoufale nepravděpodobné, vlastně to dopadne špatně – v tom je neskutečná síla. A přesně na tenhle rozměr se film totálně vykašlal. To, co bylo v knize (pro mě) nejvýjimečnější, potlačil nebo zcela vynechal, to nejbanálnější naopak vyzdvihl. A k tomu ještě zpracování způsobem tak zoufale postrádajícím invenci – milionkrát ovzrzané banální scény: např. naddimenzovaný souboj se skřety (v knize nebyl nijak dominantní, ve filmu zabral snad 10 minut. PROČ?), navíc podobný, jaký lze vidět v každém druhém scifi akčňáku; topící se Sam – debilní, okoukaná scéna klesání ke dnu a ruka záchrany na poslední chvíli atd. Z té pomíjivosti tam, pravda, trochu něco bylo, ale opět to nejbanálnější a nejprovařenější, co v knize vůbec nehrálo zásadní roli – milenecký vztah. Bombasticky natočený film pro toho nejtuctovějšího a nejméně náročného diváka zvyklého na své stereotypy, které jsou tentokrát jen o něco pompézněji naservírované. // Hodnocení ODPAD není zcela spravedlivé (bez znalosti předlohy by byly nejspíš 2-3*, líbila se mi výprava a překvapivě i Elijah Wood, od nějž jsem naprosto nic nečekala), ale bohužel přesně vystihuje mé pocity s filmem spojené. Možná ho časem vezmu na milost, zatím ale necítím potřebu. Komentář, který mi zcela mluví z duše – Ajantis. Další zajímavé komentáře: Gédé, Prejza: „efekty samoúčelný a zcela přehnaný“ – výstižné. ()

Mangus

Keď som bol mladší (12 rokov) a prišli skoro naraz Harry Potter a Pán Prsťeňov, Potter sa mi páčil omnoho viac a zdalo sa mi, že jednotka Pána prsteňov postráda akciu a má neuspokojivý záver. Postupom času som však vyrástol a tento film musím hodnotiť ako skvelý. Dokonca sa mi ten začiatočný pokoj páčil najviac z celej jednotky. Zobrazenie ,,Kraja´´, kde žijú hobiti a opis ich života, do toho krásna príroda, hudba, farby, všetko. Peter Jackson je skutočne umelec a tento film o tom vypovedá. (10/10) ()

Jarosh66

Úžasný film, v čele s úžasnou krajinou Nového Zélandu...Krásně se to sleduje. Peter Jackson dokázal natočit skvělý snímek a splnil požadavky a naděje, které se do filmu vkládaly... ()

LooX

Abych se zbytečně nerozepisoval u třech filmů,zde je hodnocení jakožto celku.Rozhodně nejsem Tolkienofil,neoblékám se do hobitích hadrů,nenalepuji si elfí uši a podobné kraviny.Knihu jsem četl,nijak zvlášť mě neunesla.Netvrdím že se mi nelíbila,ani omylem,líbila,velmi,ale nejsem z ní natolik paf,abych se učil elfsky a pokoj si olepoval mapami Středozemě.Tolkien napsal jistě vynikající dílo,stvořil v něm svůj svět,se svými obyvateli,historií,kulturou..No něco jako Lucas a Star Wars :-D A Jackson natočil vynikající film,který tomuto pro hodně lidí zásadnímu dílu vzdává tu největší poctu,jakou mohlo.Jak říkám,nejsem Tolkienofil,takže klidně přenesu přes srdce,že film se nedrží zuby nehty knižní předlohy řádku po řádce.Trilogie Pán Prstenů je dechberoucí krásný výpravný filmový epos,nádherná krajina Nového Zélandu skvěle hraje pohádkovou Středozemi,Mordor je přesně tak hnusný a temný jak jsem si ho při četbě knihy představoval,Viggo Mortensen s vousy a dlouhými vlasy konečně vypadá jako člověk a jste-li odvážní a pustíte si všechny tři filmy najednou,čeká Vás úžasných devět hodin krásného pohádkového vyprávění. ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera