Pán prsteňov: Spoločenstvo Prsteňa

• Česko Pán prstenů: Společenstvo Prstenu (viac)

Statočný hobit Frodo (Elijah Wood) si na plecia naložil ťažký údel - rozhodol sa totiž čeliť novej, neočakávanej životnej situácii, postaviť sa silám temna a spolu so svojimi starými i novými priateľmi sa vydať na ťažkú púť za záchranu sveta... Frodo totiž zdedil po svojom najmilšom strýkovi Bilbovi (Ian Holm) prsteň, ktorý ho postaví do súboja so silami zla, reprezentovanými krutovládcom Sauronom. Ten chce za každú cenu získať onen prsteň, pomocou ktorého sa môže stať neobmedzeným pánom Stredozeme... V snahe zabrániť jeho plánom sa musí Frodo spojiť s ďalšími bytosťami, nielen z rodu hobitov - ako on sám a jeho priatelia Sam (Sean Astin), Pippin (Billy Boyd) a Smieško (Dominic Monaghan) -, ale i mocných dobrých čarodejníkov, ktorých už v Stredozemi nezostalo veľa - ochranu odvážnej skupinky si na starosť vzal múdry a obetavý Gandalf Sivý (Ian McKellen); - elfov - ich zástupcom sa stal nebojácny Legolas (Orlando Bloom) -; trpaslíkov - ich česť sa rozhodol reprezentovať večne frflúci, ale inak veľmi statočný a láskavý Gimli (John Rhys-Davies) a ľudí - ich záujmy sa odhodlali chrániť mocný, no nevyrovnaný Boromir (Sean Bean) a tajomný Aragorn (Viggo Mortensen). Spoločne sa vydávajú na cestu, na konci ktorej sa im - ako dúfajú - podarí prsteň raz navždy zničiť... (oficiálny text distribútora)

Milia_Malae

Legendární příběh, který uvedl jeden celý literární žánr na výsluní a zároveň jedna z mimořádně obtížných filmařských látek. Z celého filmu prýští posvátná úcta k předloze, která je přepracována do podoby bližší "popkornovému" divákovi a zároveň dává pocítit rozsah a uměleckou sílu literárního díla. Podobně jako v knize je vyprávěn (relativně) komorní příběh na pozadí událostí měnící tvář světa. Ale musím říct, že Pána Prstenů s zfilmovat nepodařilo. Film totiž není Pánem Prstenů. Kniha je totiž klidný, starší bratr s doktorským titulem se slibnou kariérou a film je jeho mladší "kaličský" brácha. Se starším na úrovni zakonverzujete a s mladším se pobavíte. Nedá se říct, že by jeden byl lepší než druhý, což vypovídá o kvalitě filmu nejvíce. Výborně napsaný scénář, nevídané herecké výkony, dechberoucí lokace, mimořádně vydařené triky a akce a nakonec hudba ze které běhá mráz po zádech. Nemám snad jediné výtky, snad až na mírnou ztrátu tempa v poslední čtvrtině filmu. Nebýt "staršího bratra" (geniální literární předlohy) troufám si říct že (trilogie) je nejlepší filmový počin co jsem kdy viděl. Takhle je to "jen" opravdu skvělý film. A rozšířená edice zážitek z něj ještě umocňuje. ()

T600

Naprosto úžasná fantasy, která diváka nenávratně vtáhne do děje. Skvělé efekty, skvělý scénář, skvělá režie. Nesmím opomenout ani vhodnou a tématickou hudbu, která určité scéně dodá ten správný lesk. Kraj je to nejkrásnější co v tomto filmu můžete spatřit. Zelené trávníky, malé pohádkové chaloupky a hobity. Už je to dlouho co jsem tento film poprvé viděla a musím říct že mě stále drží. Jsem schopná se na něj koukat třeba každý den a stále mi připadá okouzlující. Mé díky, ale především patří panu Tolkeinovi, který tento svět vytvořil ()

WhiteKokser

Dříve byl LOTR považovaný za nenatočitelný projekt, ale Jackson všechny přesvědčil o opaku. Dokázal dokonale zachytit krásy Pána Prstenů a toto mistrovské dílo oživil i pro generaci, která by si jinak na Pána prstenů asi nikdy nevzpomněla. I přes předchozí úspěšné projekty Petera Jacksona si myslím, že až LOTR ho katapultoval mezi režisérskou super elitu. Ještě jednou smekám. 100%. P.S. Doufám, že Hobit mu vyjde aspoň jen z části jako LOTR. ()

F_R_E_E

Nejen tenhle dil, ale vsechny + Hobit.. Tahle filmova dokonalost pro me byla TOP, kdyz to vsechno zacalo a tahlo se to do posledniho Hobita.. Videno asi 1000x a uz se tesim, az si to pustim po 1001.! :) ()

assassinGH

Prvú časť Pána Prsteňov som už videl v mnohých verziach. Či už známu paródiu Par Pařmenú, animovanú verziu, predĺženú verziu s originálnym znením a pravdaže dabovanú normálnu kinoverziu. Musím povedať že v tejto časti som mal zvlášť obľubu lebo bolo v nej najviac ukázané zo života Hobbitov a taktiež bola predovšetkým zameraná na Prsteň moci. Vždy sme boli napätý z častí kedy ich naháňali Nazgúlovia alebo iné tvory zo sveta zla ako ohyzdi. Veľmi zaujímavé myšlienky a taktiež podstata. Prvá dobrá Jacksonovka :) ()

blackperseus

KOMENT SA TÝKA CELEJ PRSTEŇOVSKEJ TRILÓGIE! Ospravedlňujem sa, ale naozaj nie som schopný písať komenty ku každému filmu zvlášť. Jednak sa mi to zlieva a jednak som naozaj počas sledovania nezachytil výraznejšie kvalitatívne výkyvy. Pánovi prsteňov som sa vyhýbal dosť dlho, nie celkom cielene, ale z tých útržkov, čo som videl, počul, čítal, som nemal pocit, že by malo ísť o niečo, čo by ma mohlo nejako extra zaujímať. Tolkienove knihy som nečítal nie pre ich objemnosť a váhu, ale práve z tohto dôvodu, neťahalo ma to. Teraz som bol dokopaný k súvislej projekcii celej Jacksonovej trilógie, časti nasledovali v miniatúrnych časových odstupoch. Resumé? Myslím, že som sa v prvopočiatočných odhadoch ohľadom Tolkienovej ságy vôbec nemýlil. Netuším, v čom a aký veľký je rozdiel film vs. literatúra, ale to čo som videl, ma skrátka nechytilo za gule. Zápory? Celý príbeh mi prišiel ako vycucaný z prsta. Viem oceniť dobré nápady a príbehové zvraty, ale toto bolo niečo v štýle „dáme tam cestu cez desať hodín filmu, okoreníme hocičím, čo nás napadne, trpaslíci, lesné víly, draci, čarodejníci, etc., vyjde z toho epický príbeh“. Nevyšiel. Pre mňa to bola len spatlanina nápadov, motívov, postáv, viac-menej nasilu zošróbovaných do jedného megadlhého celku. Králi umierali, hrdinovia bojovali, a mňa akoby sa nič z toho netýkalo. Môžem plakať za postavou, ktorá umrela v bitke s kilometrovými slonmi? Sorry, z plienok som už vyrástol, na väčšie angažovanie sa potrebujem viac, potrebujem chytiť za gule! Frodo putuje nekonečne dlhú cestu, snehom, blatom, podzemím, Mordorom, a naspäť si to skráti za pomoci prerastených orlov? Logika jak fras. Záporáci (okrem Sarumana) sú všetko ohavní orkovia, skřeti, tí kladní sú zasa sympaťáci do posledného vlasu. Žiadna zápletka, žiadny prekvapivý zvrat, od začiatku viete, kto je dobrý, kto zlý, a ako ich vzájomný súboj dopadne. Väčšiu „podbízivost“ som ešte nevidel. Opakujem sa, ale sorry, z plienok som vyrástol. A všetky tieto prešľapy na ploche vyše desiatich hodín, ktorú aj tak z drvivej časti zaberajú počítačové efekty. A ani jedna „zaguleberúca“ ženská hrdinka. Hm, klady? Pár by sa ich azda našlo, ale bolo by to iba to, že to bola celkom pekná podívaná pre oko, skrátka oddychová jednohubka, pri ktorej sa nemusíte sústrediť. Keby to ovšem len nemalo tých 10 hodín... Osobne by som to v kine asi len ťažko vydržal, preto bude nový Hobbit výzvou. :-) Bezprostredne po dopozeraní som celej trilógii nadelil po štyroch, s istým odstupom musím bohužiaľ znížiť celoplošne na tri, pretože... pretože! Pán prsteňov pre mňa nie je príbeh. Snáď odpustíte. ()

Alvin

Musím uznat, že i po těch letech je to pořád působivý film. Ve srovnání s nedávno viděným Hobitem, je tenhle příběh jednoznačně silnější. ()

Otan

Pro mne jedna hvězda k dokonalosti schází a to proto,že film jakkoli se snaží přesně jít podle knihy,tak přesto vynechal třeba Bombaldina...Srovnávat knihu a film je vždy ošidné a nevím jestli je to možné,protože máme každý trochu jinou fantasii..atmosféra jakési tísně,kterou bezpečně pocítíte při čtení ,lépe vyvstává ve Dvou věžích.Filmu by prospěla kratší stopáž.Ale výprava je skvělá.85% ()

reccal

Viděno tolikrát, že jsem tím zabila pár měsíců života. Bezpochyby jeden z nejlepších fantasy, co byla kdy vytvořena, Nový Zéland si strhne na svoji stranu většinu (doteď) pochybujících, Společenstvo je krásně rozmanité a charaktery propracované (odvážní, ale chamtiví trpaslíci, hrdí, ale vyčkávající Elfové..). Bitva v dolech Morie impozantní, vizuálně nádherná. Hudba jedním slovem úžasná, a to tak, že byl okamžitě stažený soundtrack. Škoda jen okousaných nehtů Froda, což trochu kazilo dojem. ()

Podpovrchem

Patřím mezi skalní tolkienovce, jeho knihy zdobí mou knihovnu a s obavami jsem vyhlížela první díl Pána prstenů, i přes rozsáhlou slibovanou stopáž tu bylo ohlášené okleštění a můj strach, že z knihy zbyde neznatelné nic, byl obrovský. Pan Jackson a jeho scénáristky Walsh a Boyens prosadili spoustu změn. Z pohádkového, mysteriózního, místy až bizarního světa se stala hollywoodská fraška. Film nakonec nedopadl tak zle, jak jsem se bála, příběh ovšem dosáhl ve Společenstvu prstenu nejvěrohodnější podoby knihy, s dalším dílem bylo hůř a hůř. Výběr herců byl šťastný, nenapadlo by mne, že Hugo Weaving může být takový klaďas a elfí ouška mu budou slušet, ale ukázal, že umí, taktéž Ian McKellen se transformoval v Gandalfa a klobouk i hůl mu byly přirozené a já pro tu chvíli zcela zapomněla na Magneta z X-menů. Základní linie příběhu zůstala, ale bohužel tady je akce na úkor epiky. Původně jen nastíněná láska Aragorna a Arwen tady získává typický americký milostný trojúhelník a člověku se potí čelo z blafů, kterých je v trilogii více než moc. Chybí tu napětí, které jsem při čtení knihy cítila. Na filmy ( celou trilogii Pána prstenů) jsem se dívala jen pro naději, že bude lépe. Společenstvo prstenu je věrné knize, výpravné, i když až příliš je film věrný své předloze v hostině oslavy narozenin Bilba, to být nemuselo. Dvě věže jsou akční, spádovější, ale už se divák ztrácí v tom, kdo je kdo. Návrat krále je stupidita, postrádá napětí, překvapení, ptám se:- proč byli diváci ochuzeni o překvapení u bran Mordoru? Závěrečných dvacet minut byla ztráta divákova času. Resume: klobouk dolů před odvahou zfilmovat nezfilmovatelné, obsazení skvělé, scénář divné až tristní,triky i architektura jsou SKVĚLÉ Pozn.: v Návratu krále mi však závěr vzal vítr z plachet a já při oslavném zpěvu brala provaz a šla se věšet do rybníka. Snad P. Jacksona nenapadne točit Silmarillion. ()

Robino15996

Musím sa priznať že toto je prvý krát čo ma film zaujal viac ako kniha. Tým nechcem povedať že by bola kniha zlá Tolkien to napísal prvotriedne, ale ten film bol proste jedným slovom nádherný. Tu vážne nieje čo vytknúť. Peter Jackson sa predviedol vo veľmi dobrom svetle a ten soundtrack... no nádhera jasných *****. 100% ()

2sistem

Bavilo mě to a asi bych dal plný počet, kdybych byl blázen do tohodle fantasy žánru a postav, ale můj top to není ač dobře natočený film s fascinující výpravou. Po třech hodinách putovaní se dostali do třetiny své cesty a to mě spíše vytočilo. Pro mě to znamená podívat se, ohodnotit a odložit do archívu. ()

PSyk

Nudil jsem se. Jediné, co mne drželo při nějakém myšlenkovém pohybu, bylo vyhledávání hloupostí a kiksů v ději a v zápletkách. A že jich bylo! Dalších dílů pro mne netřeba. ()

Ounak

Jeden z nejlepších fantasy snímků i když se mi ostatní díly líbili více než ten první. Pořád je to procházka překrásnou krajinou Nového Zélandu a životním příběhem jedněch malých hobitů. ()

Nový Pán prstenů na cestě?

Nový Pán prstenů na cestě?

24.02.2023

Poté, co se koncem minulého roku podařilo švédské korporaci Embracer pořídit veškerá zbývající práva na značku Pána prstenů (seriálová koupil předtím za nemalé peníze Amazon), uzavřela nyní studia… (viac)

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera

Nový šéf Warnerů by chtěl více Pottera