Kapitán Exner

• angličtina Cpt. Exner
Česko, 2017, 11 h 1 min (Minutáž: 55–56 min, Alternatívna 6x80 min)

Predloha:

Václav Erben (kniha)

Michal Dlouhý, Vica Kerekes, David Novotný, Jan Vondráček, Arnošt Goldflam, Petr Nárožný, Anna Polívková, Jitka Schneiderová, Marie Málková (viac)

Kapitán Exner je jednou z nejznámějších postav české detektivkářské školy. Uhlazený bonviván a lamač dívčích srdcí se vždy vymykal představě běžného kriminalisty, a to nejen v minulém režimu, kde šokoval svým veteránem-kabrioletem a kanárkově žlutým oblekem, ale také nahlíženo dnešní detektivkářskou optikou. Své případy řeší jaksi mimochodem, během svádění žen a dívek, nezřídka o mnoho mladších, než je on sám. Avšak nejen proto jsou Erbenovy romány čtenářsky mimořádně oblíbené. (TV Prima)

Recenzie používateľa mh.mail k tomuto seriálu (2)

Osamělý mrtvý muž – 1. část (2017) (E01)

50% — Seriál samozřejmě neujde srovnávání. Vzhledem k případům rozděleným do dvou epizod bude nutně srovnáván s Temným krajem. Tady Exner vítězí, řekl bych o parník. Je to způsobeno především předlohou Václava Erbena, kterou nějak zásadně zničit by vyžadovalo značné úsilí, snad sestry Bártů by měly šanci. Takhle nám zbyl minimálně smysluplný detektivní příběh. Druhé srovnání je s předchozím filmovým a televizním ztvárněním kapitána Exnera. Já pamatuji tři: Jiří Vala v Pokladu Byzantského kupce, Jiří Kodet ve Smrti talentovaného ševce a pak Petr Kostka v televizní hře Bláznova smrt. Podle předlohy V. Erbena byl ještě natočen film Čas pracuje pro vraha, ale tam se hlavní hrdina nejmenoval Exner ale Marha, tak ho nebudu počítat. A pak ještě TV film Dialogy pro klarinet, cimbál a bicí, kde hrál Exnera Karel Heřmánek, ale ten jsem neviděl. Mně osobně se z Exnerů nejvíc líbil Jiří Kodet a nejméně Petr Kostka (jeho Exner byl arogantní, nesympatický, žádná noblesa). Michala Dlouhého řadím někam do té lepší poloviny, nemám s jeho pojetím Exnera zvláštní problém, snad jen ten staromilský účes se do současné doby moc nehodí. A taky to jeho pedantství se blíží spíš k Hercule Poirotovi (usedání na kapesník apod.). Škoda jen, že se autoři shlédli v tom schématu dvou dílů na příběh, to, myslím, seriálu především uškodí. ()

Osamělý mrtvý muž – 2. část (2017) (E02)

50% — Co se týká rozuzlení, bylo zajímavé, nikoliv neočekávané, protože mě to napadlo už v první díle, ale vzhledem ke způsobu vraždy jsem tuto možnost zase opustil. Za to ovšem můžeme poděkovat především panu Erbenovi, který to takhle vymyslel. Tvůrci filmu to jenom převzali a naštěstí nezkazili. Vica Kerekes nepatří mezi ženy, které by navštěvovaly mé tajné sny, takže její vztah k Exnerovi mě nechává chladným, bohužel se smiřuji s tím, že se bude asi vyskytovat ve všech dílech. Jinak se samozřejmě negativně začalo projevovat zvolené schéma dvou dílů na případ, takže některé situace byly zbytečně natahované a děj byl mírně rozvleklý. Uvidíme, jak to bude působit v dalších dílech.Dialogy nejsou zrovna vytříbené, je to holt Prima. Paperbackové oddechové čtení na víkend. ()