Kapitán Exner vyšetřuje smrt nepohodlného svědka. Detektivka s oblíbeným českým kriminalistou. Dramatizace románu Václava Erbena s hlavním hrdinou, vyšetřovatelem, kapitánem Exnerem, tentokrát v podání Petra Kostky. V centru kriminálního příběhu je velmi početná rodina Krempových, žijících v rodinné vile spolu s dalšími příbuznými a podnájemníkem. Rodiče měli čtyři dospělé děti, dva syny a dvě dcery, z nichž jedna nedávno zemřela. Vyšetřování se soustřeďuje na současné úmrtí syna Jana. Mladík byl považován za rodinného „blázna", kterého neměl nikdo kromě matky v oblibě, protože každému prováděl různé škodolibé kousky. Jenže jeho smrt, jak vyšetří kapitán Exner, nebyla nešťastná náhoda, ale vražda. Kdo mohl mít na jeho smrti zájem? Byl vrahem někdo z nejbližší rodiny? Kapitán Exner hledá motiv... (Česká televize)

Jara.Cimrman.jr

"Víte, že je zakázáno vyslýchat opilé nebo opíjet vyslýchané?" Kapitán Exner to ví a taky ví, že i zdánlivě nevinný úmrtí může být tak trochu vražda. Taky rád tančí a dokáže být taková vtěrka, že se nastěhuje i s týmem do domu rodiny zavražděnýho. Tak to jsem si užil. Stejně dobrý byly domněnky, postřehy a drby podezřelých. A tím to dobrý končí, protože to celý bylo strašně moc televizní. Nakonec mi bylo celkem jedno, kdo je vrah a to u detektivek nikdy není dobře. Aspoň teda myslím. ()

honajz

Ony už Erbenovy knížky nejsou podle mne nic extra, a když se k tomu při televizním zpracování přidá unylá režie, ani skvělí herci to moc nezachrání. Je fajn ty herce vidět, občas se tam objeví nějaký fórek, vidět dnešní kandidátku na prezidentku jako dívku s poněkud zhrublým hlasem je taky zajímavost, ale jinak je to celé prostě unavené a klopýtající. ()

Vesecký

Inscenace této Erbenovy povídky je vlastně klasickou ukázkou normalizačních dramatizací, ale její uvedení v rámci připomínky 80. narozenin Petra Kostky bylo milým zpestřením a dokladem, oč lepší televizní tvorba se dělala před půstoletím než dnes, ale ovšem - byli tu také nepoměrně lepší herci.Snad se mi ta hra líbila i proto, že jsem předlohu neznal, a tak jsem se mohl do vyšetřování kapitána Exnera vžít. A zase jsem si připomněl, že se tehdy nemuselo při zatýkání používat žádného násilí, povalování zatýkaného na zem a kroucení rukama za zády podle metody FBI. ()

dyfur

Druhý film s kapitánom Exnerom v hlavnej úlohe.Prvý bol Poklad byzantského kupca.Žiaľ toto dielo nedosahuje kvality toho prvého.Spracovanie televízne,hlavný predstaviteľ by síce vizážou bol dobrý pre stvárnenie kpt.Exnera,ale scenár bol slabý -vtipy žiadne,ani náznaky,jeho imidž zvodcu tiež slabučký....ak k tomu prirátame spracovanie á la televizna inscenácia - celkový dojem slabý.Veľmi slabý priemer až podpriemer.Škoda. ()

Marthos

Tendenční a nepříliš výrazná adaptace klasické exnerovky, která nabízí přehršel klišé a nudných, nezajímavých motivů. Prvorepubliková vila a její obyvatelé, režimem odepsaní lidé, zastávají ryze ideologický kontrast ke kriminalistické zápletce, jejíž struktura ovšem není bůhvíjak sofistikovaná. A bohužel, Exner v podání Petra Kostky zde, v období nejtužší normalizace, není a ani nemůže být oním pověstným sukničkářem, nýbrž jen svědomitým kriminalistou. Za pozornost snad ještě stojí vedlejší herecké výkony Jaroslava Marvana a Jiřiny Štěpničkové v rolích starých manželů Krempových, jinak je to bída. ()