Případ zavražděného ševce a malíře Rambouska jako další případ kapitána Exnera, jednoho z nejznámějších českých detektivů.  Kapitán Exner řeší další detektivní záhadu - tentokrát v době, kdy je na dovolené. Nejelegantnější z českých románových kriminalistů si vybral jako místo svého zaslouženého odpočinku poklidné městečko jménem Opolná. Jenže právě v době jeho příjezdu zde došlo k vraždě místního obuvníka Rambouska, proslaveného (a také majetného) naivního malíře. (oficiálny text distribútora)

TV spot

GIK

Podivná krimi. Vůbec jsem nepochopil, jak odhalil vraha. Seladon, doktor a esembák v jedné osobě. Řekl bych, že hlavní problém tkví v tom, že Erben psal rovněž scénář. Ševče, drž se svého kopyta! Spisovatel nerovná se scénárista. Steinmasslové to tady vůbec nesluší - podivně nalíčená..? Nepříliš sympatické obsazení některých rolí (Čáp, Divíšková, Boušková). Málo propagandy, žádná politika - určitě plus. Ale výchova ano: 1. školení jak „správně“ mluvit: Exner asi desetkrát: „pro K. Pána“. 2. jak se „správně“ chovat: v každém městě jiná děvka. ()

Aidina

Knížky Václava Erbena o kapitánovi Exnerovi jsem četla. MIchal Exner je zde popisován jako sympatický, hezký, mladý elegán, což Jiří Kodet celkem dobře splňuje, Horší už je to u dalšího představitele kapitána Exnera a to v podání Jiřího Valy. Knížní předlohy jsou ve srovnání s filmovým přepisem o dost lepší. No, někdy se to prostě nepovede. ()

monolog

Kapitána Exnera mám rád, ale pravda je, že tenhle je trošku utahanej a nezáživnej a to i vůči docela krátké stopáži. Není špatnej, ale možná by to chtělo trošku oživit projev Jiřího Kodeta. Třeba Vladimír Menšík nebo Petr Kostka by mi tam seděli sakra dobře. Ale to nic, i tak je to dobrá detektivka a podívat se na n není ztráta času. ()

kareen

Knížky s kapitánem Exnerem jsem objevila u babičky v knihovně už někdy na základce a dost jsem se do nich tenkrát začetla. Kapitán Exner byl velice sympatická postava, bavilo mě jeho flirtování se ženskými, to, jak mu podřízení Vlček s Beránkem dělali různé naschvály a kromě toho, že to nepostrádalo vtip a nadhled, to byly také velmi slušné detektivky. Smrt talentovaného ševce byla zrovna má nejoblíbenější, o to víc jsem ale zklamaná filmem. Čekala jsem, že mi třeba zrovna Kodet nebude do role Exnera sedět, ale navzdory zdejšímu hodnocení, jsem nepočítala s tím, že se budu u této utahané adaptace až tak nudit. Bohužel. ()

honajz2

Zvláštní, pohodová detektivka. Nic nervydrásajícího, žádná velká záhada okolo vraždy, místo toho prostě pohodové (a trochu i poetické) vyšetřování. Ono na jednu stranu se mi to líbí, protože se to odehrává v zajímavém prostředí a ten zpěv ptactva v pozadí v přírodě tomu dodává na jakési příjemné atmosféře, takže to tady funguje dobře. I přes to, že je to celé poměrně rozvláčné. Horší ale je, že to absolutně postrádá nějaké napětí a chvílemi mě i přestávalo zajímat, kdo toho Rambouska vlastně zabil. A to je u detektivky asi dost špatně. On mi ten film na jednu stranu sedl a na tu druhou stranu zase ne, takže zůstanu u čistých tří hvězd, ale jsem rád že jsem to viděl. 3* ()

• Kapitán Exner (Jiří Kodet) jde do nemocnice za doktorem Hauserem (Vladimír Kratina). Vrátný mu oznámí, že doktor tam není. Následuje scénka v baru, kde klávesista hraje melodii na keyboard. Přitom můžeme vidět, jak levou rukou přestal hrát basový doprovod a místo toho uchopil cigaretu a potáhl z ní. Přitom však basový doprovod nejenže zní dál (dalo by se to vysvětlit dozvukem, sustainem), ale i se mění, jakoby muzikant neustále aktivně levou rukou hrál. (pjotri)
  • Natáčení bylo těžké pro Janu Bouškovou, která ve filmu hrála postavu průvodkyně Lídy Muršové. V květnu 1982 totiž tragicky zahynul její manžel, herec Petr Svojtka. Celý štáb se k ní ale choval nesmírně ohleduplně a sama herečka při jedné příležitosti zmínila, že od všech kolegů cítila velkou psychickou podporu. (HawkeyP)
  • Skutečným autorem Rambouskových obrazů je malířka Vlasta Dlouhá. (Fenk)