Skam

(festivalový názov) (seriál)
  • Nórsko Skam
Nórsko, (2015–2017), 19 h 1 min (Minutáž: 14–50 min)

Tvorcovia:

Réžia:

Scenár:

Julie Andem

Josefine Frida Pettersen, Iman Meskini, Lisa Teige, Tarjei Sandvik Moe, Ulrikke Falch, Marlon Valdés Langeland, Ina Svenningdal, Thomas Hayes (viac)

V seriálu Skam se setkáváme s osudy dospívajících studentů střední školy Hartvig Nissens v Oslu, přičemž se každá série zaměřuje na hlavní dějovou linku jednoho konkrétního páru, s níž se prolínají příběhy všech členů party. Seriál se odehrává na ose reálného času s velkým přispěním propagace a aktivit na sociálních sítích. Skam není jen o lásce a velkých přípravách na tolikrát oslavovaný Russ ("Russefeiring" - tradiční asi měsíc trvající slavnost norských maturantů, kdy si jejich skupinky dávají výstižná jména, nosí stejnokroje a připravují a zdobí svůj vlastní autobus/dodávku, to vše za doprovodu bujarých oslav a večírků). Skam je především o hledání sebe sama, významu přátelství, síle popularity, uvědomění si vlastní sexuality, získání reálného pohledu na svět, umění vážit si sebe sama, obětování se, uvědomění si vlastních chyb a snaze o jejich nápravu, solidaritě s nejbližšími, rodinných vztazích, psychických poruchách, znásilnění, vydírání, nepředpojatosti, toleranci k jiným pohledům, názorům a kulturám... (nahodilova_k)

Recenzie používateľa wege k tomuto seriálu (4)

Série 1 (2015) (S01)

Jsem na to asi už starý. Jako dokážu ocenit, jak je to natočené. Ta klipovost v kombinaci s dobře padnoucím hudebním doprovodem a na ty „děti“ fakt dobrými hereckými výkony je fajn. Zároveň je třeba ocenit, že to není časově napálené a zbytečně protahované. Mám rád Českou televizi, ale nějak si nedokážu představit, že by vytvořila něco takového jako její norská veřejnoprávní sestra. Ten příběh je ale šílený, jsem tak 25 let mimo jeho cílovku. Protože je to tak krátké, dám šanci ještě druhé sérii, a uvidím. ()

Série 2 (2016) (S02)

Výrazně lepší než první série, o dva levely. Je to nejenom tím, že postava Noory je o parník zajímavější než Eva, ale i ta herečka je taková lepší. Zároveň ten příběh není tak vyhráblý, jak v té první sérii. Jen mohli jednotlivé díly nechat kratší, jak tomu bylo dříve, občas to působilo jako občasná pouhá vata. ()

Série 3 (2016) (S03)

Zpátky na zem, po lepší druhé sérii, jsme zpátky dole. Najednou jsem měl zase pocit, že už jsem na to starý. Nemělo to nic, čím by to člověka zaujalo. Nicméně oceňuji tu scénu s coming outem nad kebabem, to mělo hloubku. ()

Série 4 (2017) (S04)

Stejně dobré, vlastně možná i lepší než druhá série. Ty úvahy a diskuze na téma náboženství z úst náctiletých mají fakt hloubku. Není to žádné moralizování, ale fakt realistický odraz toho, jak se mladí cítí a jak to vnímají. Jaký to rozdíl oproti naší seriálové produkci, kde ty mladé máme taky a neumíme je prostě zasadit do dnešní reality a místo toho to pořád přihráváme a snažíme se jejich svět a jejich chování přizpůsobit, idealizovat a nikdy se nedaří je dopodrobna správně popsat, jací skutečně jsou. ()