Skam

(festivalový názov) (seriál)
  • Nórsko Skam
Nórsko, (2015–2017), 19 h 1 min (Minutáž: 14–50 min)

Tvorcovia:

Réžia:

Scenár:

Julie Andem

Josefine Frida Pettersen, Iman Meskini, Lisa Teige, Tarjei Sandvik Moe, Ulrikke Falch, Marlon Valdés Langeland, Ina Svenningdal, Thomas Hayes (viac)

V seriálu Skam se setkáváme s osudy dospívajících studentů střední školy Hartvig Nissens v Oslu, přičemž se každá série zaměřuje na hlavní dějovou linku jednoho konkrétního páru, s níž se prolínají příběhy všech členů party. Seriál se odehrává na ose reálného času s velkým přispěním propagace a aktivit na sociálních sítích. Skam není jen o lásce a velkých přípravách na tolikrát oslavovaný Russ ("Russefeiring" - tradiční asi měsíc trvající slavnost norských maturantů, kdy si jejich skupinky dávají výstižná jména, nosí stejnokroje a připravují a zdobí svůj vlastní autobus/dodávku, to vše za doprovodu bujarých oslav a večírků). Skam je především o hledání sebe sama, významu přátelství, síle popularity, uvědomění si vlastní sexuality, získání reálného pohledu na svět, umění vážit si sebe sama, obětování se, uvědomění si vlastních chyb a snaze o jejich nápravu, solidaritě s nejbližšími, rodinných vztazích, psychických poruchách, znásilnění, vydírání, nepředpojatosti, toleranci k jiným pohledům, názorům a kulturám... (nahodilova_k)

nevermore

Hodně otřepané, 100x okoukané, a to už od první série. Ta byla zkraje hodně zaměřená především na cicmačky Evy a Jonase - oba spíš nesympatické postavy. Noora, což by představená pokrokové moderní emancipované ženy se, světe div se, spřáhne s největším sígrem a mega nesympatickým klacíčkem Wilhelmem, který hodí pár významných pohledů a Noora nám zvlhne bez ohledu na to, že týpek málem zbouchnul pár dílů zpět její kámojdu. What a mess. 107- nejlepší seriál. Cha, no to určitě. Po 12 dílech to balím, na tohle ať koukají puberťačky. Fucking s*it. ()

LeitoSE

Nemyslel som si, že je vôbec možné vytvoriť tínedžerský seriál, ktorý mentalitou nekončí pri 15-ročnom divákovi a nebude obsahovať len ploché zaškatuľkované postavy, ale dajte to Nórom a oni vám vytvoria hotový poklad. Síce už dávno nemám 15, ale bolo až neuveriteľne jednoduché vžiť sa do malých každodenných problémov skupiny stredoškolákov, ktoré pre nich však predstavujú neprekonateľné životné prekážky a zlyhania. Hlavne vďaka krásne realisticky napísaným replikám a ich vierohodnému podaniu rovnako starými hercami je to tým väčšie prekvapenie, pretože tieto silné stránky malo aj napríklad Skins nebyť predstavy tvorcov, že každé druhé dieťa je závislé na drogách a liekoch. 43/43 - 90% ()

evulienka3

One day, someone will walk into your life and make you see, why it never worked out with anyone else...a je to tu...the yellow curtains ... môj paralelný vesmír ♥! Toľko asi k aktuálne bežiacej tretej sérii, ospravedlňujem sa, ale nemohla som si pomôcť. Práve táto séria ma totiž k tejto výbornej sérii príbehov zo života stredoškolákov v Osle priviedla. Skutočne realisticky stvárnený svet mladých ľudí a ich radosti a hlavne starostí každodenného života, podané nielen pre mladých veľmi zrozumiteľnou rečou a tým teraz nemyslím nórčinu... ()

Narya89

Myslela jsem, že tenhle seriál má trochu přehnané hodnocení - přece jen teenagerských seriálů ze střední je opravdu hodně. Po binge-watching všech sérií musím konstatovat, že je oprávněné. Zaprvé zbožňuju severskou produkci, protože je prostě mnohem kvalitnější než americká a líbí se mi i více to jejich prostředí, za druhé je zde geniální casting s výbornou chemií, za třetí sociální přesah a témata viz. islám, homofobie, předsudky, útlak, rape scare, cyberbullying, eating disorders, mental health apod. která jsou velice aktuální a důležitá zmínit. A za čtvrté pak Thomas Hayes aka William a jeho slow motion, jeho námluvy s Noorou, Isak a Even v bazénu a válecí scéna v kapucích a moje srdcovka losers club a scéna s dodávkou, to je něco, co mi utkví ještě na hodně dlouho. Best of - druhá a třetí série. Skam je skvost, ale na ty napodobeniny z jiných zemí koukat nebudu. ()

bllm

Tak na první sérii už jsem asi moc stará. Drama typu, že se někdo s někým líbal, že se holky pomlouvají a pletichaří už prožívat s hrdinama fakt nedokážu. Navíc vzpomínání na to, že se člověk v tom prváku choval stejně trapně jako ty postavy není úplně povzbudivý. Druhá série už je o něco lepší, potěšilo mě, že tady je hlavní postavou Noora, která mi byla z děvčat nejsympatičtější, moc nemluvila a chovala se docela normálně. Bohužel moje nadšení z Noory vydrželo tak do páté epizody, navíc ta zápletka je tak strašlivý klišé, že už to asi ani víc nejde. ALE druhou sérii zachránil WILLIAM!!!!! A konečně ta třetí, kvůli který jsem se vlastně k tomuto seriálu dostala. Ta je rozhodně nejlepší, praštěný holky jsou v pozadí a větší prostor dostanou kluci. Herecký výkony na jedničku, i když představitel Evena mi moc neseděl, ale na druhou stranu to jaksi dokreslilo charakter jeho postavy. A mazlící sekvence v kapucách z pátý epizody je tak krásná. Přijde mi líto, že Isakův příběh ve třetí sérii dostal daleko menší prostor, než Noořin ve druhé, ta měla více epizod, některé dokonce s dvojnásobnou stopáží a mohli jsme si příběh víc užít. Jsem zvědavá, kdo bude na řadě ve čtvrté sérii. Že by Vilde? A málem bych zapomněla hlavní výtku - to moralizování a přílišnou korektnost. // Čtvrtá série je první v bleděmodrým, osvěta mládeže tady dosáhla za hranici snesitelnosti. Takže má smysl sledovat 3, pokud zapomínáte dýchat když se objeví Thomas Hayes tak ještě dvojku. ()

• Na oficiálním webu lze nalézt také více či méně aktualizované profily postav na facebooku a instagramu. Soukromí herců samotných je pro jejich nízký věk naopak poměrně chráněno. (TheTrouble)
  • V epizodě se vyskytuje scéna, dívky koukají na Saninu (Iman Meskini) skříňku, která je počmáraná slovem sharmuta (přeloženo jako "mrcha"). Přibližně v 9. minutě se vpravo dole mihne na okamžik mikrofon. (blondcamel)
  • V epizodě se Even (Henrik Holm) oficiálně seznamuje s Isakovými přáteli. Když se však představují, postava Jonase (Henrik Holm) řekne své skutečné jméno, tedy Marlon. (blondcamel)