Rok 1971. Čerstvý absolvent vojenské základní služby Stanislav Pekárek nastupuje jako řidič ČST. Brzy se otrká a vyráží na první exteriérové natáčení, kde získává přehled o názorech a fungování umělecké „sebranky“, ale i principech socialistické ekonomiky. Následné šmelení benzínových talonů se mu stává osudným. Státní bezpečnost na něj má háček a Pekárek podepisuje spolupráci. Má to i své výhody, sen o automobilu Volha je na dosah. (Česká televize)

Chudobka

Po 20 minutách utrpení jsem musela odejít, abych tu hrůzu rozdýchala. A pak jsem se vrátila, že to ještě zkusím. Nesympatický hlavní hrdina, namyšlený frajírek, ani jedna další postava mě nezaujala a nebavila jsem se ani omylem. Paruka Melíškové - že bych v 70. letech něco takového viděla? Těch volů a soudruhů! Paměť mi naštěstí ještě slouží. Takhle to tedy nevypadalo. Ale možná jsem žila na jiné planetě. Jděte s tím do háje. Pro ty mladé další "důkaz", jak vypadal socialismus. Jedna hvězdička za naději, že někdo dostane rozum. Ještě na jeden díl se podívám. ()

Tunri

Já vlastně nevím, proč tomu dávám až dvě hvězdičky. Hádkovo "vole" působí tak nepřirozeně, že nechápu, že to nevystřihli. Celkově Hádkovi nějak nejde hrát libovýho frajera. Dialogy úplně k ničemu a tak trapné, že se mi roluje kůže na zádech. ()

Mlle

Já bych řekla, že se nám tu ve druhém a dalších dílech může rozvinout slušný příběh bezpáteřního primitiva, který bude pro kus žvance, vlastní poklepané ramínko a nějaký ten jednorázový sex pod poličkou s Broňama schopen naprosto čehokoliv. Ale souhlasím s tím, že čekat na takové zajímavé rozuzlování je zatím spíše utrpením. V seriálu se skutečně nenachází nikdo, komu bych jako divák mohla fandit nebo s kým bych chtěla spoluprožívat jeho pocity. On taky moc žádné pocity zatím nikdo neprojevil a asi je nemá ani v rejstříku. Smutný fakt nicméně je, že jsem jakožto dítě v prestižním souboru České filharmonie zažila jak firemní a zájezdové řidiče tak lidi od filmu (tehdy TV) a obé bylo opravdu podobně nechutné a nezáživné, jak je v seriálu zatím vyobrazeno. Jedna z hlavních přednostní tohohle podivného režimu, proslulého především nevýhodami, byla, že když člověk chtěl, podobným lidem se mohl bezproblémově vyhnout. Byl to tehdy mimo jiné i jeden z důvodů, proč se chodily studovat vysoké školy… Aby se člověk s nevzdělatelnými burany nemusel setkávat v práci. Představte si tu siauci, že vás škola dostane mezi úplně jiný typ lidí a s podobnými „Hádky“ se už nikdy v životě nepotkáte. Za komunismu nejen možné, ale samozřejmé (ne že by vás to spolehlivě ochránilo před jinými problémy na pracovištích… ). Dnes před podobnými blbečky ve firmách nemožno uniknout, jejich voe/voe (tehdy i mezi burany naprosto okrajová záležitost, nutno podotknout!!!) zní často z manažerských pozic… Ještě bych se zastavila u té detailní reportáže z kyretáže – co nám tím básník chtěl říci? Tohle si možná tvůrci mohli opravdu odpustit, působí to už jako lovení seznací a snaha šokovat za každou cenu. ()

Mallinali

Jak tak koukám na první hodnocení, čekám na další šťavnaté vyjádření pana režiséra o českých divácích. A já doufám, že se ta kára s vymazlenou výpravou a se skvělými herci pohne nějakým smysluplným směrem. Konec u STB dal tomu chaosu naději, ale asi budu mít problém s režijním uchopením. Atmosféra totiž až moc připomíná tragickou dvojku Rapla, kdy se dost divně kombinovala parodická groteska a vážné vyznění. A ve výsledku to pak nedávalo žádný smysl, natož aby to bral člověk vážně tam, kde to chtěl režisér. No, uvidíme. ()

Lapacka odpad!

Obludně nechutný mix představ člověka, který zřejmě uvedenou dobu vůbec nezažil, s několika anekdotami, které si zřejmě nechal v prostředí České televize převyprávět. Další absolutně zbytečně utracené fondy z kapes lidí, kteří se pak na to musí dívat. Výsměch. ()

Wolfsmadchen

Pamětnice nejsem, na sametovou revoluci jsem koukala ještě z kočárku, ale moje maminka samozřejmě pamatuje. U seriálu Vyprávěj si spolu s jejím výkladem užíváme zajímavé příběhy. Volhu jsme protrpěly celý první díl a tím náš zájem o seriál hasne. Zbytečně mnoho vulgarit a příliš mnoho společenského marasmu, bez špetky něčeho hezkého. To opravdu nemáme zapotřebí. ()

Bozvav

Lidé jako Pekárek byli, jsou a budou. Malí, zamindrákovaní, sebestřední zmetci, na které až někdo vymyslí repelent, bude za vodou. První díl jako rozjezd docela dobrý. Postavy jsou uvěřitelné, Hádek coby mrchožrout Pekárek skvělý. Původní záběry zajímavé, atmosféra roku 71 zatím slabší, časté prostřihy spíše škodí. Vtipná jedině scénka s STB, to že si ještě řekl o odměnu a konečný výraz estébáka v podání Jirky Dvořáka, mne fakt pobavil. Uvidíme co dál. Za mne za první díl 70%. ()

Rockerman

Hodnotit budu až na konci, ale zdá se, že režisér Pachl dobře vystihnul dobu začínající normalizace, která se stala druhou nejtemnější dobou za vlády komunistů a v mnohém byla ještě horší, než v padesátých letech (to je ta top doba). V padesátých letech se sice hojně zavíralo a popravovalo, ale tehdy se tak dělo z větší části proto, že spousta lidí uvěřila v ten komunistický nesmysl a ty soudní procesy brali jako nutnost očištění od nenáviděné buržoazie. V sedmdesátých letech už v komunistický ráj na zemi nevěřil nikdo a věznění, šikanování a fízlování lidí se dělo jen z kariéristického důvodu. První díl solidní, uvidíme jak se nám agent Volha projeví dále. ()

domirovec

No.. mini seroš pro vytříbené publikum to bude definitivně.. Hádek ale dostal roli opravdu totálního idiota. To voe za každou větou je však úsměvné stejně jako ta hláška potom co si Majer nehorázně uvoněl - To pustit v autě tak tam bude smrad jak když se srazí dva cirkusy :) Jinak však nic pro mě. Koukat se na nechutně temnou stránku komunistické doby přes hodinu v kuse nebylo zrovna nic příjemného, kór když jsou všechny postavy tupé a nesympatické. 2/5 ()

mardun

Tohle je tak nadsazeny a tak absurdní. I kdyz se rikalo vole, tak snad kdyz se mluvilo s nekym. nadrizenym tak se vole nepouzivalo. Tesil jsem se a prislo zklamani, jen hezky trailery v tv. ()

FOCKE_WULF

Až k nám dorazí Islámský stát, tak se těším, že budu opět předsedou interrupční komise, trochu mi to chybí už. Tento pohled na socialistickou společnost není tak pravdoláskařsky slizký jako Vyprávěj, není ale komu fandit. Klára "kuní ksicht" Melíšková hraje všechny svoje postavy se zvláštní naléhavostí, zarputilostí, asi má exekuce. ()

patroklos

Já si nemůžu pomoct. Ona je ta hlavní postavička opravdu na můj vkus sprostá až příliš. Kadence slovíčka “vole” je na mě prostě přehnaná, až mám problém Standovi Pekárkovi věřit, ztotožnit se s ním, působí na mě nereálně. A pak mě to celé nebaví… ()

swiss

Obdivuji místní obětavé kritiky, jak si každou neděli v osm večer pustí ČT1, vydrží tu sračku a pak ji dají odpad. A pak ještě pětkrát. Pokud čekám kravinu - pustím si raději něco jinýho a nebudu ztrácet čas. Já se naopak bál, aby to nebylo jako Vyprávěj a zatím u mě dobrý, voe. PS pro mladší ročníky: Ano, tenkrát se tak mluvilo KÁMO! ()

topi80

Rozumím. V době, kdy současný režim začíná stále více připomínat ten normalizační (a v nejedné věci už ho dokáže svou absurdností i překonávat), je potřeba natočit seriál, který na nás udělá bububu, ukáže nám 70. léta přesně tak, jak je žádáno, aby si ti, kdo je nezažili, mysleli, že vypadala, a přivede nás k uvědomění, v jakém to ráji dnes žijeme a jaké světlé zítřky nás čekají. Ukáže nám Československou televizi (předchůdkyni dnes neméně režimně uvědomělé České televize) jako rejdiště jednoho disidenta vedle druhého, kteří na komunisty nadávali od rána do večera, jenom těch pár zlých soudruhů jim ten jejich masivní odboj kazilo. Především mládeži tedy ukážeme přesně taková 70. léta, jak chceme, aby si myslela, že skutečně vypadala (v naději, že si nepustí žádný skutečný film z téže doby). Scénář je jedna velký nesmyslná slátanina. Hlavní hrdina říká na potkání každému "woe", a to i budoucímu šéfovi na pohovoru, kde žádá o práci. Navíc, "woe" opravdu nikdo neříkal, říkalo se "vole" a i to se říkalo v partě stejně naladěných. Jestli někdo říká "woe" dneska, to nevím, nikdy jsem to neslyšel, ale určitě by to bylo dobré poznávací znamení, že dotyčný je ultradement. Což si ale myslím především o autorovi tohoto díla. A takových pitomostí dokázali tvůrci dát už do prvního dílu seriálu nepřeberné množství. Kde naopak seriál boduje, to je dokonalá retrostylizace, která ještě mnohonásobně převyšuje Vyprávěj. Vidíme nejen opravdu vymazlené interiéry, ale též exteriéry (třeba starou benzinovou pumpu), vozový park, který je tentokrát i správně oprýskaný, a v neposlední řadě dobové oblečení. Na poli tohoto dokumentárního pásma, které nás vizuálně zavede do dob minulých (byť hodně stylizovaně) nám po obrazovce běhají i nějaké postavy a dělají úplně nesmyslné úkony a vedou ještě nesmyslnější dialogy. Na druhou stranu, pár situací bylo opravdu zábavných. Odstrašující je "herecký výkon" nesnesitelně přehrávajícího Kryštofa Hádka, který asi každého, koho retro až tak nefascinuje, donutil sáhnout po ovladači. Celkově vzato, kdyby se to udělalo jako absurdní komedie s hlavním hrdinou idiotem, bez zbytečného vychovávání a moralizováním, mohlo to fungovat. Přesto ale jsem zvědavý i na další díl. ()

Tanner

Po dlouhé době jsem se odhodlal podívat na něco z české seriálové tvorby, zlákán skutečností, že vzniklo taky něco jiného, než stopadesátá kriminálka. A bylo to dost utrpení. Bulvární lascivnost, buranské dialogy, absolutně nezajímavé povrchní postavy... Zajímavé triky a efektní dobová výprava na všechno nestačí. No nic. Tak já to zase za pár let a dalších dvě stě kriminálek zkusím. ()