Mladý, no svojimi modernými vyšetrovateľskými metódami a úspechmi preslávený detektív Jánoš Marton (Ján Koleník) z Pešti prichádza na zámok Betliar riešiť tajomnú, brutálnu vraždu slúžky. Na Gemeri ho víta miestny rázny strážmajster Vilém Černý (Stanislav Majer) , ktorému prítomnosť až príliš sebavedomého vyšetrovateľa z Pešti v jeho rajóne a nutnosť s ním spolupracovať vôbec nie je po chuti... a zdá sa, že Martonova prítomnosť nevyhovuje ani miestnym obyvateľom, ktorí sú nedôverčiví k technickým novinkám a namiesto vedy uprednostňujú vieru v mágiu a povery; ba ani obyvateľom zámku – mocnej šľachtickej rodine Wisniewskych, kde má každý svoje tajomstvá... Ukazuje sa však, že vražda slúžky ani zďaleka nie je natoľko jednoduchá, ako by si vyšetrovatelia želali; a dokonca, že nejde o jediné čudné úmrtie mladej ženy v tejto oblasti... Marton s Černým teda stoja pred neľahkou výzvou – prekonať vzájomné nesympatie a spolu pátrať po zvrátenom páchateľovi, ktorým je podľa povedačiek dedinčanov nadprirodzený „Démon"... a podľa Martonovej teórie prvý sériový vrah v dejinách Uhorska.

Vyšetrovateľom pri tom asistujú dvaja Černého podriadení – miestni žandári Nahálka a Ondrík (Martin Nahálka, Milan Ondrík), ktorí vďaka svojej lenivosti, či naopak prílišnej horlivosti a predovšetkým nedostatočnej inteligencii pokazia, čo môžu... ale pri riešení menších kriminálnych prípadov (inšpirovaných skutočnými historickými udalosťami) sa i na nich občas usmeje šťastie. Zlo na Betliari nespí, mŕtvol pribúda a Marton musí urobiť všetko preto, aby zabránil ďalším beštiálnym vraždám... situáciu pri vyšetrovaní mu však komplikujú sympatie ku krásnej grófskej dcére Júlii (Danica Matušová), odmeranosť jej upätej matky-grófky (Anikó Varga) i nevyspytateľné ťahy jej otca, extravagantného grófa Wisniewskeho (Lukasz Kos). Podarí sa Martonovi odhaliť „Démona" skôr, než si príde aj poňho...?! (TV JOJ)

LadyPupu

Jako nestranný pozorovatel z Čech si dovolím taky přihodit pár poznatků. Už třeba proto, že mi vadí odpadní hodnocení po prvním díle. Co se výpravy týká, jedná se o opravdu nadstandardní počin. Nádherné lokace, skvělé kostýmy, luxusní výprava a místy opravdu velmi dobrá práce s kamerou nemá chybu. S povděkem kvituji i obsazení našeho zástupce S. Majera a hlavně to, že není předabován. A ten, zde tolik kritizovaný Koleník? Nejsem vůbec jeho fanynka, ale jeho obsazení do hlavní role je velmi chytrým tahem tvůrců, jak k obrazovkám dostat početné a vděčné dámské publikum. A že neumí hrát? Takovejch herců je a vypadají hůř. Daleko víc mne irituje úvodní píseň a hudba. Ale to je věc osobního vkusu. Více v komentářích k jednotlivým epizodám. ()

sharka.68

zlatý seriál Vivat Beňovský, tohle je trága...exteriéry pěkné (Betliar), ale děj se vleče..dva díly by stačily...nakonec to svedou na grofku,pak na grofa...všichni jsou podezdřelí... od prvního nedokoukaného dílu si myslím, že to udělal majordomus ... a víc to nedávám, protože se to vleče jak chromej slimák....a ta jedna hvězda je za ten Betliar.... ()

Scraffy

Celkom podarený seriál zo slovenských rúk. Zo začiatku pekne navodil atmosféru, čo je len dobre. Hlavným nedostatkom našich nových seriáloch sú herci. Tí sú väčšinou až neznesiteľne otravný a neprirodzený, ale tu ma to prekvapilo, že takmer úplne všetci boli dobrý. Hlavne Ján Koleník ma prekvapil, kedže predtým som mu nevedel prísť na chuť a tu sa mi páčil. Celkovo jeho postava bola dobrá a mne blízka, kedže podobných detektívov môžem. Jeho vnútorné dialógy boli dobré a mal dobré praktiky. Ešte aj Filip Kaňkovský v zápornej roli bol skvelý. Jedine s čím som mal problém boli tí dvaja žandári, ktorý mi doslova celý seriál liezli na nervy. Slováci konečne urobil niečo, čo by s nadhľadom mohlo konkurovať aj seriálom od HBO. Kľudne mohli príbeh ešte viac zamotať a dať tomu temnú atmosféru. Škoda, že zbytočne išli do toho s tým, že tam dajú vtipné a odľahčujúce veci. Navyše niektoré scény vyzerali skoro ako nejaká telenovela, čo nebolo dobré. Vraha som tušil už o niečo skôr a preto mohli seriál skrátiť tak akurát o nejaké dva diely a bolo by. Som ale rád, že sa telka posúva dopredu a nedávajú nám stále tie isté seriály, len v iných prostrediach. Toto bol zrejme prvý seriál od nás, ktorý sa mi páčil. Len tak ďalej. ()

Kovaja

V úvodu jsem měl celkem rozpaky. Dlouhá stopáž a pomalý děj mě trošku nudil. Ale postupem času se seriál rozjel a vtáhnul mě. Hlavním obrovským plusem a kořením seriálu byli dva žandáři. Z dvojice sem byl hotový z Ondríka. Ten borec mě ničil. Jeho grimasy a slovenská maďarština mě trhala břicho. Já se chlámal bože. Upištěný histerik byl úžasný:-))) ()

hous.enka

První dva díly dobré, pak je to hoooodně dlouho rozvláčné a zdlouhavé. Ale jakmile je objeven vrah služky, seriál chytá druhý dech a musel jsem vidět všechny díly najednou. Obrovský klad seriálu je bezesporu ústřední vyšetřovatelské duo: Ján Koleník a Stanislav Majer. Funguje jim to skvěle a velmi dobře se na ně dívá. Co mě naopak obtěžovalo, byly veškeré scény těch dvou četnických patlalů. Tahle linka mi přišla naprosto zbytečná, nudná a byli fakt hrozní. Jak role, tak ani herecky mě nepřesvědčili o svých kvalitách. Démonova motivace byla uvěřitelná a ta postava mě bavila (byť byla vlastně hrozně otravná). Jako celek seriál funguje, ale doufám, že nenatočí druhou sérii. Byť to podle posledních dvou scén na pokračování vypadá. ()

• Část Tiesňavy se natáčela před jeskyní Pekárna v Moravském krasu a na dně Macochy. Temné údolí byla potom cesta pod Pekárnou od Hostěnic k Ochozi. (Jara69)
  • Rozpočet seriálu sa vyšplhal na 2 milióny eur, v priemere 154-tisíc na jednu epizódu. (Scraffy)
  • Oba žandári mají v seriálu stejná příjmení, jako je mají ve skutečnosti – Ondrík a Nahálka. (stone)