Biela veľryba

• Česko Bílá velryba (viac)

Píše se rok 1814. V malém přístavním městečku New Bedford se chystá mladý Ishmael na lov. Spolu s indiánským harpunářem Queequegem si najímají loď "Pequod". Kapitánem velrybářského člunu je Achab, který před lety v boji s bílou velrybou přišel o nohu. Od té doby zvíře pronásleduje s rostoucí nenávistí, která se přenáší i na posádku "Pequodu", a chce Moby Dicka, jak velrybáři nazývají bílou velrybu, objevit a zabít za každou cenu. (oficiálny text distribútora)

D.Snake

Bohužel to postrádá veškeré kouzlo své předlohy. Okleštěn o většinu velrybářské omáčky a Ishmaelovo filosofování, je filmový Moby Dick jen chabým stínem toho knižního. Navíc příliš zjednodušené/zkrácené scény ve výsledku působí velmi nevěrohodně. Musím pochválit herecké výkony, výpravu, i velryby, které vzhledem k roku vypadají docela věrohodně. Jen kapitán Achab ve mě nevzbuzuje tolik respektu, jak bych si představoval, a tak jsem asi jediný, komu se Gregory Peck v jeho roli moc nezamlouval. No co už, řemeslně to je dobře zvládnutý kousek, ale jakožto fanouška knihy mě spíše zklamal. ()

Alf

film jsem viděl kdysi dávno a zanechal ve mně silný dojem, teď po letech bohužel vybledl spolu se svými barvami, ty působí občas téměř černobíle (nebylo to tonování snad jakýmsi "uměleckým" záměrem?), ačkoliv se téměř celý děj odehrává na moři, tak díky záběrům kamery, která scénu zabírá často ve velkém detailu, na mě značná část filmu působila jako nějaká televizní inscenace, herectví mě pak také vůbec nenadchlo, nevím proč, ale nějak si mi vybavilo pár záběrů z Křižníku Potěmkin, celkem vzato - tak nějak (smutně) pro mě skončila jedna legenda... P.S. a aby toho nebylo dost - vůbec mi neseděla muzika. ()

aLPaC

Gregory Peck byl výborný, jinak mě to ale moc nezaujalo. Samozřejmě má vliv, že se jedná o tři čtvrtě století starý snímek, a tak Moby Dick působí na dnešní dobu směšně, přesto mi přišel závěr takový odfláklý. Jo a ty neustálé záběry na poletující hejna ptáků, přesto že se scéna odehrávala na širém moře sta kilometrů od nejbližší pevniny, mi přišly neuvěřitelně trapné. ()

nonick1

Příběh zaslepeného kapitána Achaba, plný starozákonní biblické symboliky, nabývá v dnešní době doslova neuvěřitelnou aktuálnost. Kapitánova posedlost myšlenkou za každou cenu zničit Moby Dicka, vyvolává řetězec událostí nezvratně ženoucí do jisté záhuby nejen jeho, ale i loď s celou posádkou. Komu není rady, tomu není pomoci. ()

Danny88

Na to že tento film bude mať pomaly 60 rokov je vynikajúco vizualne a efektovo spracovaný. Kiež by sa aj dnes točili take vynikajúce filmy ako kedysi... 50 a 60 roky pokladam za zlatý vek kinematografie, kedy filmy boli tvorené nie až tak kvoli zisku ako kvoli svojej epickosti ktorá vyzývala režiserov k tvorbe umeleckých filmov ktore už dnes patria ku klasikám a mnoho terajších úspešných režiserov sa nimi inšpirovalo a inšpiruje napr. Peter Jacksonov (King Kong)... ()

Jenni

Motto: "Pokaždé, když začnu být nevrlý a popudlivý, když mě popadne chuť srážet lidem na ulici z hlavy klobouky, když na duši cítím smutný listopad, pak vím, že je nejvyšší čas vydat se znovu na moře." Přistoupíš-li na to, že Bílá velryba bude předchůdcem všech akčních hollywoodských podívaných a starověkými "Čelistmi", pak si přijdeš na své, protože v tomto ohledu je vysoce nad průměrem. I Melvillova kniha nebyla v době svého vzniku považována kritikou za něco více, než za dobrodružnou knížečku. No a dnes víme, jak to dopadlo. Kniha nikdy nezestárla a blíží se geniálnosti. Hustonův film nemůže v tomto srovnání obstát, protože zůstává Africkou královnou či Pokladem na Sierra Madre, což nejsou špatné filmy, ale ani "nejlepší filmy, které byly natočeny od chvíle, kdy film začal mluvit" (srov. s tím, jak hraje Basehart u Felliniho). Z filmové Bílé velryby zůstávají v paměti kostelní scéna Orsona Wellese na kazatelně i Peckovo ztvárnění Achaba. Vorvaň obrovský (Physeter catodon) je samozřejmě nejsmutnějším aktérem ze všech. ()

zdeny99

Už ta počáteční scéna, kdy vypravěč Ismahel přichází do vesnice napovídá, že tohle bude něco velkého. První část, která jediná se neodehrává na moři, nýbrž v hospodě se samými velrybáři, ke kterým se Ismahel chce přidat. Co jej čeká na moři by mu jakoby měl zvěstovat potetovaný kanibal, který si vedle něj v noci ulehne. Poté následuje hrůzu nahánějící kázání o Jonášovi v kapli námořníků, což je úchvatná scéna. Po půlhodině na souši by jakoby toho už bylo dost a celý film se už odehrává pouze na moři. Moře plné velryb, harpuny zasažené v jejich těle, velryby za sebou sběsile táhnou čluny, všude samá krev, všude samá mrtvá velryba, pěkná dobrodružná podívaná, pro kterou by Greenpeace neměli pochopení. A nad tím vším vyniká Gregory Peck v roli kapitána Achaba, který je posedlý se pomstít bílé velrybě, tzv. Moby Dickovi, za to že jej kdysi dávno připravil o nohu. Škoda jen toho samotného Moby Dicka, který spíše než velrybu připomíná bílou ponorku. [1414. hodnocení, 110. komentář, 80%] ()

Vesecký

To je prostě filmová i románová klasika, nelze hodnotit jinak než pěti hvězdičkami. Klasický příběh kapitána Achaba, který se vydá do všech světových moří za pomstou na velrybě, která ho kdysi ošklviě pošramotila. Na svou dobu je to technicky velice dobře uděláno. ()

agassi68

Nuž pravdupovediac som sa nudil. Ako decko som to videl v TV a vtedy ma to očarilo, však deťom stačí málo. Teraz som márne čakal na návrat tých okamihov.. ()

Fridecka

Filmová klasika, která má atmosféru "old times". Na mě působila spíše obrazy než dialogy a "démonem" Peckem. Chvílemi mi vadily mrtvé a utahané úseky. ()

Hapretor

100 minut nudy a náboženských keců, až divadelně pojatých dialogů, aby posledních 5 minut se vším zamávala jedna velká, hodně chytrá velryba. Gregor Pecka se tváří strašně tajemně a drsně, touha po pomstě z něj až odkapává, ale já se musel jen potutelně usmívat. Největší devízou filmu je Moby Dick. Na tu dobu je udělaný skvěle - Jestli tohle někdy viděl Spielberg, určitě mu spadla "čelist" ! ()

Besyn

Naprosto skvělá adaptace slavného románu.Kapitán Achab v brilantním podání Gregoryho Pecka je bezkonkurenční (kam se na něj hrabe Patrick Stewart). ()

nmafan

Obsadit do hlavní role tehdy sotva čtyřicetiletého sympaťáka Pecka mohlo ve své době působit jako šílenství "achabovských" rozměrů, ale Gregory si s pro něj zcela neobvyklou hereckou polohou poradil skvěle a jeho uhrančivý výkon je asi nejsilnější stránkou filmu (je třeba to vidět v originále a slyšet jak démonický umí být jeho hlas!). ()

albionlady

Asi budem jedna z mála, ale mňa Gregory Peck ako drsný Ahab veľmi nepresvedčil. Do tejto úlohy som si predstavovala niekoho staršieho, "morom ošľahanejšieho", a v Peckovi som napriek všetkým drsným pohľadom spopod klobúka videla romantického novinára z Prázdnin v Ríme. Každopádne, film ako-taký bol veľmi slušný, hlavný dej knižky rozpovedal takmer dokonale. Síce si niekoľko vecí urobil režisér Huston po svojom, nevadilo to, práve naopak, príbehu to možno aj dodalo istý šmrnc. 3,5* ()

AloeB

Přestože sedmiset stránková kniha nelze natočit jako film bez jakýchkoliv změn, tento snímek se s tímto popral bez žádných větších modřin a vyšel jako vítěz. Pravda, pár ran předloha schytala, zamrzí mnoho věcí jako třeba to, že Queequeq nenechal Izmaela vybírat loď, vynechání černých pasažérů nebo Queequegova incidentu se sudem (protože bez něj tvorba rakve působila nějak bez smyslu), žádná zmínka o Jojovi, Starbuckovo dilema s pistolí, které mělo větší efekt v knize, kde kapitán spal a tudíž byl bezbranný nebo doslova odfláknutí Achabova křtu harpuny, který je naznačen pouze ve scéně s bouří (která bohužel na úkor efektů tehdejšího doby nevyvolává patřičný dojem). Všude jinde jsou však triky úžasné na dobu v níž je to točeno zde máme excelentní finální střet, kterému bych vytknul jen to, že zde kapitán zemřel příliš brzy a neviděl zkázu lodi, což měla být poslední věc, kterou před smrtí spatřil. Tyto drobné chybičky sice kazí kouzlo originálu, využívajícího se v těchto již ikonických scénách, které změněné mohou působit dost strojeně a okatě, toto dle mého nejvíce postihlo Queequegův příběh coby princ domorodců, Queeqovo vrhnutí harpuny na důkaz vlastnich schopnostmi, scénu s Eliášem, Achabovo první zjevení na lodi a mimo jiné také konečné objevení Moby Dicka, čemuž ve filmu bohužel nepředcházel příslib návratu domů, který dílo činil tragičtějším. Toto všechno možná může působit dojmem, že film hejtuji, není tomu však tak. Je to jen dloubání se čtenáře v (bez)významných detailech, které nic nemění na tom, že film se povedl. Výběr herců je naprosto geniální a proti žádnému z nich jsem nic neměl, naopak jsem chválil, protože herce přesně trefili do jejich postav a tomu všemu hereckému ambasámlu kraloval Achabův představitel, který skutečně jako by vystoupil ze stránek knihy. Prostředí, přestože se velká čas filmu odehrává na lodi je výborné, doslova nádherné kulisy ze kterých čiší ono kouzlo námořnického života (pomineme-li úvodní scénu, kde se za již kultovního vypravování "Říkejte mi Izmael. Před několika lety - nezáleží na tom kdy..." zde měli zvolit spíš pobřežní krajinu, než nějaký lesní porost, to je ale také spíše kritika jedné malé scény). Kostýmy na jedničku. Lodě vypadají famózně. Už jenom z úcty k tomuto dílu, ať už knize nebo filmovému zpracování, musím dát plný počet. ()

Svéráz Timurova rybolovu

Svéráz Timurova rybolovu

24.09.2008

Tak jakou jobovku si dnes dáme? Chcete vědět, že Amíci chystají do moderní doby přenesený remake Kurosawovy klasiky pod názvem Rashomon 2010? Nebo si rozebereme prohlášení producenta Johna Davise,… (viac)