Semestr

Amálie je studentka filmových věd, žije se svojí mámou, miluje Berlín a svého kluka, co tam odjíždí na půlroku studovat. Damiánovi ale módní přitažlivost německé metropole nic neříká, stejně jako představa currywurstu, levného kebabu a hromady hipsterů na kolech. Budou sociální sítě stačit na udržení jejich vztahu? Zvládnou semestr? Šest měsíců v šesti dílech seriálu, který se odehrává pouze na plochách počítačů a telefonů. (Stream.cz)

davidd131

Teto internetový seriál mě opravdu zaujal. Respektive mě hlavně zaujal jeho koncept, celý (až na úplný konec) se odehrává skrze volání na skypu. Řekl bych, že přesně zobrazuje, jak hovory přes internet probíhají. Plus dobře ukazuje část dnešní generace mladých, jak se baví a žijí. Jako některý scénky a zápletky jsou slabší, ale jako celek to hodnotím kladně. Nicméně by bylo fajn, kdyby někdo tento koncept použil dál a třeba rozšířil. Myslím, že toto má slušný potenciál. ()

Nýdnol

Díky bohu za ty internety. Dnes nehrozí, že by se člověk mohl jen tak poflakovat. Místo toho předstírá důležitost online píčováním za předpokladu lajkové přízně a poznávání jiných stejně postižených jedinců. Není to úžasná hra? Co dál? Vůbec netuším, ale myslím, že tenhle koment se povedl. Asi si založím blog o filmech a umění. Sbohem přítomná realito. Člověk je mrtev, ať žije avatar. ()

malle_babbe

Nejprve pět hvězdiček za formu. Děs je jí efektivně produkován na dvou liniích. Jednak v samotném vztahu, kde se díky technice na pátou násobí tradiční noční můra, že druhá strana neposlouchá a já si to budu muset přiznat. Nemluvě o momentech, kdy by člověk byl za alespoň předstírané poslouchání rád, jenže druhá strana prostě zrovna fakticky přestala existovat - ty jsou v Semestru vylíčeny stejně přesvědčivě jako jejich pendant blokování v Black Mirroru (vánoční speciál). Druhá linie děsu pak vzniká přímo na vaší obrazovce, když si uvědomíte, že se snažíte vést myš za protagonisty a instinktivně klikáte na okénka, která vám zrovna zavírají. A že skuteční kamarádi (tedy ti, kteří čekají na vlídné slovo ve "skutečných" okénkách na pozadí), musejí počkat. A pak samozřejmě hvězdičky za samotný příběh. Například za upozornění, jak se pořád zabýváme sociální nerovností ve společnosti, ale nevidíme, že úplně stejné vzorečky fungují i na vzorku páru. Nebo za práci s předsudky - poté, co člověk zjistí, že hlavní mužský hrdina není špatně zahraný, ale právě naopak bravurně ztělesňuje naše klišé "student VŠE". A v neposlední řadě za nemilosrdné odhalení, jak často za tím, když vzletně řečníme, nestojí přemýšlení, ale zcela přízemní emoce nebo náhodně a povrchně přes cestu přeběhnuvší nesmysl (byť je tento princip v seriálu uplatněn velmi jednostranně - když vede "řeči o ústavě" Damián, zná divák banalitu podnětů, které ho k tomu vedou, když Amálie, stojí samostatně a dělají dojem, že prýští z její vnitřní moudrosti - a pomáhá tak generovat morální ranking, což lze ale považovat za součást tvůrčího záměru). PS: Záměna konkurenčních německých "národních jídel" currywurstu (v popisu k seriálu) a döneru (v seriálu samotném) je jen nechtěně roztomilá, nebo je to meta-prvek seriálu, rozvíjející motiv povrchního pohledu na německé reálie (viz prezidentka Merkelová)? ()

PoprockCZ

Musím ohodnotit nápad na neobvyklé zpracování. Scény mnohdy působí až děsivě autenticky. Děj není nijak obsáhlý, avšak mini příběhů, odboček a vodítek je seriál (počítač) plný. Mimochodem jméno Angela Merkel, pro německou kočku, bylo trefné. Především poslední díl mě opravdu přiměl k zamyšlení (o kterém píšu přímo u E06). A to je to, co od seriálu čekám - oddych zakrývající hlubší poselství, které člověka motivuje k dalšímu postupu v "offline" životě. ()

Prcek96

Seriál je jakýmsi zrcadlem popkultury okolo dnešní generace Z a díky neotřelému způsobu vyprávění, dobrým hercům mě dokázal po všech 6 dílů držet u monitoru a bavit. Rozhodně jeden z nejzajímavějších internetových projektů. ()

Nellie Lovett

Líbila se mi odvaha experimentovat s formou, přičemž zobrazení děje skrze obrazovku notebooku mi přišlo vydařené. Jak už napsala řada lidí přede mnou, jedná se o překvapivě trefnou výpověď o současné generaci (nebo alespoň o její části). Otázkou zůstává, jak z toho ta generace vlastně vychází, protože všechny postavy jsou vlastně dost nesnesitelné a není to nijak veselé pokoukání. ()

Signore

Ne že by to bylo dokonalé, ale kromě toho, že je to opravdu (přinejmenším na místní poměry) originálně zpracované, výborně to - z pohledu pozdního třicátníka - funguje jako ona pověstná sonda do života "mladých" v druhé dekádě jednadvacátého století, kterým tak "nastavuje nemilosrdné zrcadlo":) ()

vinducha

Sice jsem o generaci jinde , ale i tak za mě docela v pohodě . Když jsme my řešili podobné existenční problémy , tak se teprve začaly ve větším objevovat 1. mobily . Chápu , že pro mladší je to určitě víc aktuální záležitost . Dalo se bez většího násilí. ()

pan_Bily odpad!

Poslední věta v popisu obsahu seriálu "...se odehrává pouze na plochách počítačů a telefonů" to je pro mě ten zásadní zádrhel. Forma mě už vůbec nenadchla, a ani jinak mě to neoslovilo a nebavilo. Jasně, že tady jsem úplně mimo cílovou skupinu. Ale bohužel tady tohle ani nijak nedokážu docenit. Abych si třeba řekl, není to pro mě, ale je to celkem dobrý, nebo není to špatný, dám jednu nebo dvě. Ani to se nedostavilo. Asi ta forma je pro mě až příliš nestravitelná. ()

steelspace

Divoký střih a lítání po obrazovce Jablíčka hlavní hrdinky. Koncept už jsme viděli v Unfriended a jako film to prostě nefunguje. Jsou to takoví aktualizovaní Samotáři. Mě se nelíbili tenkrát a nelíbí se mi ani teď. ()

chevronman

Pilotní díl mi sice připadal slabší, ale postupem času se seriál rozjíždí a nabírá grády. Ano, v tomto formátu nejde moc dobře vyprávět nějaký velký příběh, ale i vztah dvou lidí, vysokoškolských studentů, může mít silný náboj, což dva hlavní protagonisté mezi sebou mají. Ať nad seriálem přemýšlím, jak chci, zdá se mi v rámci tohoto formátu skvěle zvolený věk hlavních hrdinů a v podstatě i všechny problémy, které k této životní etapě patří. Co však považuji za zásadní, je to, že prostřednictvím záběrů na monitory počítačů či displeje telefonů tvůrci umějí zdatně vyprávět emotivní příběh vztahu na dálku. Někomu možná téma seriálu připadá banální, ale seriál si evidentně nehraje na monstrózní psychologické drama, které by mělo udělat díru do světa. Plus mám rád Holešovice a Berlín. ()

Randy_Marsh

Navrhuji vyhlásit desetileté moratorium na slovo na H. Slovo se používá v mnoha protichůdných významech, kontextech. Jako analytická kategorie je k ničemu, označuje všechno a nic. Někdy se používá téměř synonymně s pozérem. Někdy se používá pro velmi povrchní sadu estetických znaků - účes, brýle apod. Někdy jde o označení nekritické konzumní mládeže, jindy jde zase o levicové aktivisty. Někdy se mluví o eklektickém subkulturním přístupu, jinde jde anarchistickou veganskou hc subkulturu, jindy o ukníkané lo-fi písničkářství. Uznávám, že tak vágní pojem je skvělou kategorii pro všechny poslední slušné generace, ty do něj pak mohou kanalizovat svoje irelevantní výkřiky o nespokojeností stavu světa. Děti teď tráví čas před počítačem (zařízení s CPU, RAM, apod. ne nutně desktop), nelezou po stromech, nedokážou se soustředit na jednu věc, úplně před tím počítačem zdebilní. Pomalu však roste sebevědomější generace s většími kognitivními schopnostmi než předchozí. Nebezpečí jsou, ale ty jsou vždycky... ()

MejsaKulicka

Celá dějová linie se točí kolem hlavního páru – Amálie a Damiána, který odjel na půl roku studovat do Berlína. Zatím jsem viděla 5 dílů a do teď nechápu, o čem je vlastně hlavní zápletka? Jde o to, jestli vztah na dálku vydrží? Zpracování je nápadité, i když už taky trochu profláklé. Sledujeme totiž rozhovory hlavního páru plus jejich přátel přes jejich počítačové monitory. Vidíme, na co se hlavní postavy dívají, jaké stránky projíždí, co hledají...ale je to nuda. Nespočetně rádoby vtipných internetových videí a rozhovory prakticky o ničem. Josefíková hraje svou roli blogerky bez mozku opravdu výborně, až by jí člověk dal nejradši pár facek. Celkově bych to shrnula tak, že se tam většinu času nic neděje, vtipné to není a ani se neodehrává žádné velké drama. Hned první díl jsem málem nedokoukala, ale nakonec jsem tomu ještě chtěla dát šanci – chyba. ()

lupulus111

Asi se přikloním k ostatním recenzistům a ohodnotím především neortodoxní pojetí seriálu :) upřímně zatím nejlepší český seriál :) p.s je to revalvace, ale na české poměry kus práce ()

KaraThrace

Takže. Nápad skvělej - většina hvězdiček jde za tím nápadem. Ale. Po cca třetím dílu to začne bejt trochu nepříjemný (na oči a vnímání), kdyby část probíhala normálně (jako v šestým díle) a část tím screen-způsobem, bylo by to asi lepší. Mám ráda Evu Josefíkovou, nemám ráda Jana Cinu, ale tady hráli oba fajn. Dva hlavní herci mě zprvu spíš štvali, bylo to jako by scénář četli, ale postupem dílů se zlepšili. Co mi však vadilo - žádnej příběh, co se tam řešil a člověka zajímalo, jak se to vyvrbí, se vlastně nedořešil. Vcelku zajímavej počin, ale chtělo by to doladit. ()

SimonaSK

Serial si zaslouzi vic nez byt jen na streamu, a zaslouzi si i mnohem vic shlednuti. Libi se mi, jak to vlastne neni jen o vztahu na dalku, ale serial skvele vystihuje i soucasnou online "sociopast". Myslim, ze mlada generace se musi videt v tolika vecech zachycenych v jednotlivych dilech, ze by si tohle urcite zaslouzilo pokracovani. Kazdy komentar, klik je promysleny, alespon to na me tak pusobilo. Neni to jak tvrdi nekteri, ze koukate na serial, kde si jen lidi volaji pres skype a jsou na fb. Nejvic se mi libily podnety jako "myslenkovy vlak" (pisete diplomku a od snahy definovat pojem do diplomky skoncite u lidskeho vykalu). Studentska prokrastinace. Bezmoc, kdy musite delat za barem, i kdyz vite, ze mate navic. Kdyz je vas blizky smrtelne nemocny a vy nemuzete delat vubec nic. Kdy sestrihnete video z dovolene s partnerem, hlavne aby to vypadalo, jak jste byli happy. Kdyz si snazite vybit vztek hrani PC hry. A tak dale, a tak dale. Bravo a za me 4 hvezdy. Za napad, za obsazeni, za soundtrack a za konec, ktery vas donuti alespon chvili premyslet o te vasi klavesnici..... ()