American Horror Story

• USA American Horror Story (viac)
USA, (2011–2024), 100 h 14 min (Minutáž: 34–74 min)

Predloha:

Ryan Murphy (kniha), Brad Falchuk (kniha), Danielle Vega (kniha)

Sarah Paulson, Evan Peters, Lily Rabe, Jessica Lange, Denis O'Hare, Kathy Bates, Angela Bassett, Frances Conroy, Taissa Farmiga, Emma Roberts, Adina Porter (viac)

Recenzie používateľa Marceloo k tomuto seriálu (7)

Roanoke (2016) (S06)

Po nepríjemných udalostiach, ktoré zažili v Los Angeles, sa Shelby (Sarah Paulson) a Matt (Cuba Gooding Jr.) presťahujú na vidiek. Ich vysnívaný dom kúpia za výhodnú cenu pri aukcii. Napriek nízkej cene však nejde o výhodný nákup. Dom je totiž plný démonických síl, ktoré sa sústreďujú v jeho okolí a pre nových majitelov sa začína brutálny teror. - Ani si nedokážem vybaviť, kedy naposledy bolo niečo na hororovej scéne takéto zvláštne. Šiesta séria takmer úplne zanedbáva tú extravagantnosť a zvrátenosť z predchádzajúcich sezón a zameriava sa na postavy, ktoré sa jednoducho ocitnú v nesprávny čas na nesprávnom mieste. Forma v prvej polovici mi celkom vyhovovala, pretože moju oblúbenú Lily Rabe by som dokázal počúvať 24/7. Atmosféricky je prvá polovica dokonalá, mystérium okolo domu funguje perfektne a zdroje zla sú velmi rozmanité. Jediným negatívom, ktoré na prvej polovici vidím, bol trochu nepodarený casting, ale inak fungovalo všetko špičkovo. Ten avizovaný zvrat v polovici som očakával, pretože napriek tomu, že som to pozeral 11 mesiacov po vysielaní, som si to pamätal z nespočetného množstva internetových stránok o hororoch. V druhej polovici sa atmosféra úplne vytratí, tvorcovia sa snažia často diváka prekvapiť, ale ja osobne som bol z toho, kam sa to uberalo, tak sklamaný, že ma už nepotešilo ani pridanie mojich oblúbených hercov, ktorí v prvej polovici neúčinkovali. Pri pohlade na filmografie režisérov epizód z druhej polovice mám ale pocit, že ten prepad mohol byť spôsobený aj malým množstvom skúseností z tohto žánru a títo tvorcovia jednoducho nedokázali dokončiť to, čo začali schopnejší kolegovia v prvej polovici. Pre mňa je táto séria výrazným sklamaním, aj keď vôbec nie je zlá. American Horror Story prináša každý rok na povrch množstvo nových tvárí a v tomto sa mi tak mierne podobá na legendárny hororový seriál Tales from the Crypt, z ktorého vyšli desiatky hereckých hviezd. Tiež je zaujímavé, že tomuto seriálu začala kríza až v šiestej sezóne, pretože väčšina hororových seriálov odpadne už na začiatku tretej série. Presne o mesiac začína Cult, takže som zvedavý, čo nám ukáže táto séria, v ktorej sa opäť objaví mnoho postáv, ktoré sme dlhšie nevideli. EDIT: 15.08.2022 - Druhá polovica ma pri prvom zhliadnutí série v roku 2017 dosť sklamala, ale tentokrát sa mi to už páčilo viac. Ten chaos, do ktorého sa to v druhej časti preklopí, mi strašne pripomínal môj oblúbený Malignant. Jednoducho sa tvorcovia naprosto odviažu a vznikne z toho nekorektný bordel, v ktorom idú hlavy dole rad za radom a logika ide úplne bokom. Bodaj by takýchto kúskov vznikalo viac. + herečka z The Whispers a The Veil + herec z Amnesiac a Final Girl + herec z The Town That Dreaded Sundown a The Pyramid + herec z The Lazarus Effect + herec z Mockingbird + herec z The Crazies a Would You Rather + herec z Reversal + herečka z Fear, Inc. + herečka z The Scarehouse + herec z L.A. Slasher + herečka z The Final Girls + herec z Ratter + herec z Cloverfield + herec z Annabelle a Havenhurst + herečka z Final Destination 5 + herečka z The Evil Dead () (menej) (viac)

Cult (2017) (S07)

Príbeh siedmej série sa začína v novembri 2016, kedy sa v Amerike stane prezidentom Donald Trump. To je pre dve lesbické matky Ally (Sarah Paulson) a Ivy (Alison Pill) najhorším možným scenárom kvôli ich obavám z toho, že by kvôli tomu mohli stratiť právo na starostlivosť o svojho syna Oza (Cooper Dodson). Na druhej strane panuje obrovské nadšenie a radosť z víťazstva. Nikto ale nie je tak šťastný, ako mladý a ambiciózny Kai (Evan Peters), pre ktorého je Trumpovo víťazstvo signálom pre začiatok revolúcie. Osudy týchto osôb sa začnú prepletať, keď začne mesto terorizovať partia násilných klaunov. - So siedmou sériou som spokojný. Je vidieť, že po rozporuplnej sérii Roanoke si tvorcovia sadli a dlho rozmýšlali nad tým, ako pokračovať ďalej. Našťastie sa rozhodli vykročiť tým správnym smerom a vrátili sa k zvrátenostiam a kontroverzným témam, ktoré tento seriál robia niečím, čo sa v televíznej produkcii často nevidí. Tisíce ludí sa sťažovali, prečo tvorcovia museli vtiahnuť politiku aj do tohto seriálu, ale podla mňa je toto pre moderný horor velmi ideálna téma, čo je vidieť na úspešnej sérii The Purge. Súčasťou príbehu sú mnohé nečakané zvraty, záhady a okolitý chaos. Kult si okolo seba nesie mystériu, a aj keď sa s jeho tajomstvami a odhaleniami jednotlivých členov dalo podla mňa pracovať lepšie, bol som vždy zvedavý na to, kam sa posunie ďalej. Trochu menej sa vydarila práca s flashbackmi. Tých je strašne vela a v niektorých epizódach sa dej odohráva viac vo flashbackoch ako v reálnom čase. Herecké obsadenie hrá perfektne, a aj keď v tejto sérii nie je prítomných až tak vela známych tvárí tohto seriálu, výkony jednotlivcov ich slušne nahrádzajú. Hlavne Evanovi Petersovi táto sezóna po dvoch menej výrazných velmi sedela a zrovna on mi pripadá ako herec, ktorý sa do televíznych projektov hodí viac, ako do tých celovečerných. V záverečných epizódach sa napätie a intenzita pekne vystupňovali, a aj keď to bolo miestami už prekombinované a názorovo sa to odklonilo do pomerne neakceptovatelnej roviny, dopadlo to vynikajúco a prekvapivo. Chcel by som spomenúť ešte aj parádne kostýmy. Masky v hororoch milujem a tu sa s nimi tvorcovia pekne pohrali. Siedma séria je teda u konca a ja som velmi zvedavý, čo sa v hlavách týchto šialencov zrodí zase o rok. + Zack Ward + herec z The Lazarus Effect + herečka z Scream Queens + herečka z Cooties + herec z Insidious: Chapter 3 + herec z The Invitation + herec z Insidious: Chapter 2, Fear the Walking Dead a Frankenstein + herečka z The Mist + herečka z Scream Queens a February + herec z Bone Tomahawk + herec z Circle, Zoombies a Ice Sharks + herečka z Clown + herečka z Some Kind of Hate + herečka z Devil's Due ()

Apocalypse (2018) (S08)

Los Angeles sa ocitne v panike, keď sa začnú objavovať správy o tom, že mesto čoskoro zasiahne atómová bomba. Coco (Leslie Grossman) má to šťastie, že sa jej vďaka bohatému otcovi podarí dostať medzi vyvolených, ktorí majú rezervované miesto v záchrannom úkryte. Tu narazí na ďalšie osoby, ktoré prežili vypuknutie apokalypsy, ale ich boj o život sa ešte ani zďaleka nekončí. - Pán Ryan Murphy je nehorázny frajer. Dovoliť si natočiť takúto sériu chce poriadnu dávku odvahy, pretože povedzme si na rovinu, toto by dokázal napísať aj scenárista pracujúci pre Syfy. On ale vychytaný dej nahradil tým, že sem prihodil postavy z predchádzajúcich sérií, takže nízke hodnotenie nemôžem dať ani keby som chcel, pretože vidieť pokračovať osudy charakterov ako sú Tate, Violet, Ben, Cordelia, Madison alebo dokonca aj Misty Day, je proste to, čo fanúšikovia tohto seriálu potrebujú a čo im silno zahrá na emócie. Príbeh sa odohráva viac vo flashbackoch, než v reálnom čase, čo je netradičné, ale pre dej účinné, takže nie samoúčelné. A podložiť chronologický súvis udalostí tým, že sa Antikrist počas jednej noci zmenil z dieťaťa na dospelého jedinca, to je už vážne trúfalosť. Z hercov najviac vyniká Billie Lourd. Velmi slušne odohrali aj Kathy Bates a Emma Roberts, ktorá sem preniesla humor zo Scream Queens a prekvapivo to výborne fungovalo. Nepáčil sa mi Cody Fern. Aj keď dokázal pôsobiť nepríjemne, nenadobudol som pocit, že zrovna on je tým vyvoleným. Atmosféra je tu tvorená hlavne tým, že divák nemá ani potuchy, čo sa vo svete deje. A ešte som nevidel, že by bolo napätie tvorené osvetlením zo sviečok, ako tomu bolo tu. Výsledný dojem je trochu rozporuplný, ale šialené nápady a prepnuté charaktery sú presne tým, čo od tohto očakávam, takže som dostal to, čo som čakal, aj keď v trochu odlišnej podobe. Aj ako crossover Murder Housu a Covenu to napriek už spomínanému zneužitiu postáv funguje vyhovujúco. Po dopozeraní mám pocit, že jedno zhliadnutie tejto série je málo, takže si ju budem musieť niekedy zopakovať. P. S. Posledná epizóda ma okrem iného poriadne rozosmiala tým, že Jair Bolsonaro ešte ani nenastúpil na čelo Brazílie a Hollywoodske snowflakes už sú z toho mimo. + herec z The Lazarus Effect + herečka z February a Scream Queens + herečka z Scream Queens + herečka z The Final Girls ()

1984 (2019) (S09)

Je leto roku 1984 a vo večerných hodinách sa uprostred Los Angeles odohráva lekcia aerobiku. Na tejto hodine sa po prvý krát stretávajú aktéri tohto príbehu. Aerobiková fanatička Montana (Billie Lourd), atléti Chet (Gus Kenworthy) a Ray (DeRon Horton), ambiciózny herec Xavier (Cody Fern) a Brooke (Emma Roberts), ktorá sa do LA prisťahovala len nedávno, takže sa snaží zapadnúť. Po tréningu sa partia rozhodne, že je treba vyskúšať niečo nové, a preto si zvolia kemp Redwood ako miesto, kde strávia leto ako vychovávatelia. Tento kemp je známy tým, že sa tu v roku 1970 odohral brutálny masaker. Teraz, o 14 rokov neskôr, sa jedna z preživších Margaret Booth (Leslie Grossman) rozhodla kemp znovu otvoriť. Krátko po príchode noví táborníci zisťujú, že v Redwoode nie je všetko v poriadku a čoskoro opäť potečie krv. - Je neuveritelné, ako tím okolo Ryana Murphyho dokáže každý rok prekvapiť niečím novým. Minulý rok som chválil, ako vymenil tvorenie nových charakterov za to, že do deja vložil drvivú väčšinu postáv z minulých sérií. Tento rok sa na nejaké postavy rovno vykašlali, pretože tie v Slasheroch aj tak vôbec nikoho nezaujímajú. Tu ide hlavne o vrahov a ten sa im podaril vytvoriť na jednotku. Samozrejme si väčšinu charakteristík berie z královskej trojice Camp Slasheru Friday the 13th, The Burning a Madman, ale vďaka príjemnému prekvapeniu, ktorým je pridanie muža, ktorý v tom čase terorizoval LA a ktorý je naviac fenomenálne zahraný novou tvárou menom Zach Villa, má svoje vlastné čaro a John Carroll Lynch konečne dostal priestor ukázať sa a darilo sa mu celkom dobre. Prepletajúce sa dejové línie týchto vrahov boli jednou z vecí, ktoré sa mi na tejto sérii páčili najviac. Bodycount je vysoký a vraždy sú kreatívne. Obava z nejakých TV obmedzení už pri American Horror Story úplne zmizla a krvi je tu viac než dosť. Z hercov vynikajú Cody Fern, Billie Lourd a už spomínaný Zach Villa. Je pekné vidieť, ako staré tváre odchádzajú a nové ich nahrádzajú, ale nebudem klamať a napíšem, že som sa často prichytil pri tom, ako rozmýšlam, ktorú postavu by mal hrať Evan Peters a ako by to vyzeralo keby Margaret Booth stvárnila Sarah Paulson. Keď už sme pri Margaret, nemôžem si pomôcť, ale Leslie Grossman je po Papovi Legbovi, ktorého stvárnil Jeffrey Reddick a Cricketovi z Roanoke, ktorého hral Leslie Jordan, podla mňa najhoršie zahranou postavou tohto seriálu. No a keď ju spojili s Lesliem aj tu, tak som mal dosť. Vadilo mi aj to, že sa polovica seriálu odohráva počas jednej noci, a preto je drvivá väčšina scén slabo osvetlených, ale zase tá symbolika jednej noci je kameňom, na ktorom je postavený nasledujúci vývoj deja, takže to je len môj osobný problém. V závere sa objaví ešte aj viacero veteránov tohto seriálu, z čoho som mal obrovskú radosť. Naviac je tu velmi kreatívna práca s konceptom Final Girl a vo finále som zostal velmi milo prekvapený, ako ho tvorcovia využili. Nemôžem opomenúť úžasnú úvodnú znelku a celkovo výborný výber skladieb použitých v tejto sérii. Tu je treba poďakovať používatelovi Bioscop, ktorý ich v zaujímavostiach velmi dobre popísal. Som rád, že si tento seriál stále drží nadštandardne vysokú úroveň, a nemôžem sa dočkať toho, čo tvorcovia prinesú zase o rok. Taktiež verím, že tá tendencia skracovať epizódy a aj celý seriál čo najskôr zmizne, pretože 9 dielov je na takúto pecku málo. () (menej) (viac)

Double Feature (2021) (S10)

Desiata séria hororovej antológie rozdelená na dve časti. V prvej časti sa mladá rodina počas zimy nasťahuje do nového mesta, ktoré skrýva desivé tajomstvo, do ktorého sa rodina čoskoro zapletie. V druhej časti prichádza americký prezident Dwight Eisenhower (Neal McDonough) na miesto, kam stroskotal neidentifikovatelný lietajúci objekt. Tu sa stretáva s Ameliou Earhart (Lily Rabe), ktorá bola takmer 20 rokov nezvestná, a tvrdí, že na nej niečo vykonávalo testy. Začína sa odkrývanie experimentov, ktoré americká vláda skrývala pred svojimi občanmi, a ktorých následky majú efekt do dnešného dňa. - Red Tide - Prvá časť má výborný rozbeh a tajomný nádych, ktorý ale s postupom času úplne vyprcháva, dej sa stáva predvídatelným a celé to zabíjajú žalostne slabé herecké výkony veteránov AHS. Vizuály zostávajú excelentné, ale príbeh stagnuje a čo sa týka hororovej stránky, tá v druhej polovici úplne zaniká. Death Valley - Keďže mi je americká história velmi blízka, druhá polovica desiatej série si ma námetom získala, ale spracovanie je opäť kŕčovité a miestami postavy hrajú katastrofálne. Musel som si vyhladať, čo je zač tá Kaia Gerber, lebo sa na jej ''hranie'' nedalo pozerať. Ryan Murphy sa asi stretol s jej matkou na nejakej módnej prehliadke a slúbil jej nejaký gig, pretože Kaia by si takúto úlohu nezaslúžila ani keby hltala čierne pilulky od rána do večera. Konšpirácie sa v Death Valley postupne tak zamotávajú, že sa v tom je ťažké vyznať. A keď sa človek zamyslí nad tým, že by mal v roku 2021 s extraterrestrialmi v USA spolupracovať Brandon, tak je aj rád, že ludstvo v závere série skončí tak ako skončilo. Obe časti sú pre mňa sklamaním, pretože mali tvorcovia v podstate rok k dobru, a nič z toho nevyťažili. Objavia sa tu nové tváre, ako napríklad Neal McDonough, Macaulay Culkin alebo mladučká Ryan Kiera Armstrong, ktoré by si mali nájsť pevné miesto v budúcich sériách, ale celkovo je to po dvoch rokoch čakania oproti skvelej sérii 1984 nepríjemný prepad v kvalite. ()

New York City (2022) (S11)

New York, rok 1981. V meste začne úradovať zákerný vrah, ktorého obeťami sú výlučne homosexuálni muži. Kvôli tomu polícia o prípad nejaví záujem. Jediný, koho vraždy zaujímajú, je lokálny novinár Gino. Ten je odhodlaný zistiť, kto za vraždami stojí a čo je jeho cielom. – Myslím si, že morálka pri natáčaní jedenástej série AHS by sa dala porovnať s fungovaním firiem na Slovensku. Šéf zadelí robotu, odíde a následne si každý robí čo sa mu zachce. Inak si to nedokážem vysvetliť. Jednoducho neverím tomu, že človek, ktorý vytvoril pôsobivé homocharaktery ako Lana Winters alebo Liz Taylor, dokázal do sveta vypustiť niečo takéto. Celá esencia American Horror Story je preč. Tento seriál nikdy nebol primárne o strašení. Vždy bol hlavne o charakteroch a už roky je AHS jednou z vecí, ktoré ma počas letných štyridsiatkových horúčav držia pri živote a kvôli ktorým sa teším na jeseň. U New York City je skrátka poznať, že Ryan Murphy má v hlave úplne iné projekty a toto už je len taká bokovka. Herecké výkony starých tvárí AHS sú naprosto žalostné a je vidno, že bez ťahúňa typu Lange/Peters/Paulson je seriál nefunkčný. Nové tváre Russell Tovey, Charlie Carver a Joe Mantello sú velmi snaživí, ale čo z toho, keď staré známe tváre ako Billie Lourd, Denis O’Hare alebo Zachary Quinto nehrajú vôbec nič a každá scéna s nimi je doslova utrpením. Obsahovo je to ešte horšie. Nespočet naprosto zbytočných dejových liniek, slabá práca s mysterióznom a hlavne supernaturálnymi elementami. Scény s výkladom kariet v tom malom obchodíku pôsobia ako paródia typu Scary Movie. Príbeh s Mai Tai killerom ma vôbec nezaujal a napriek tomu, že sa mu tvorcovia v závere série snažili dať väčší význam, bol podla mňa nezvládnutý. ‚Záhadná choroba‘ je v podstate jedinou linkou, ktorá to drží ako-tak pokope až do konca. Zvolenie intenzívnej LGBT tematiky je podla mňa tiež nešikovné vzhladom k momentálne naprosto rozdelenej americkej spoločnosti (práve prebiehajúce midterms s takmer presne 50/50 výsledkami). Niečo podobné by podla mňa bolo vhodnejšie napríklad po Culte. Takto je to nanešťastie najslabšia séria AHS, na ktorú sa budem snažiť čo najskôr zabudnúť. Snáď sa to o rok zlepší. ()

Něco se blíží (2022) (S11E01)

Presne podla očakávania. Z American Horror Story sa nám stal American Homo Story. ()

Zemřel herec Mark Margolis

29.12.2018

Netflix ulovil Ryana Murphyho

Netflix ulovil Ryana Murphyho

16.02.2018

Jméno Ryan Murphy vám možná nic neříká, určitě ale znáte Plastickou chirurgii s. r. o., Glee, American Horror Story nebo American Crime Story. Ano, tyhle seriálové hity pochází z Murphyho hlavy. A… (viac)