Film bol inšpirovaný životným príbehom slávneho matematika Johna Forbesa Nasha Jr., ktorý získal Nobelovu cenu napriek tomu, že trpel schizofréniou. Absolvoval štúdium matematiky na slávnej Princetonskej univerzite, neskôr prednášal a zoznámil sa s krásnou študentkou fyziky Aliciou, ktorá mu pomohla objaviť dovtedy pre neho neznámu oblasť - lásku. Krátko po sobáši mu diagnostikovali schizofréniu a v jeho "slabých chvíľach" mu je manželka najväčšou oporou. (RTVS)

Marek1991

Musím súhlasiť s tým, že to patrí medzi najpreceňovanejšie filmy. Vynechanie dôležitých faktov z jeho života ako deti, manželky, partneri a partnerky sú dôležité veci, áno možno to spravilo jednoduchší pohľad na podstatu vyrovnávania sa so schizofréniou na ktorú tento film poukazoval a pre mnohých sa to stalo inšpiráciou a pomohlo im to, ale ako životopisný film to podkopáva a tiež aj to, že neuviedli pravé hispánske meno jeho ženy. Ešte asi nikdy mi viac ako dvojhodinový film tak rýchlo neutiekol a preto to možno chcelo aj viac vecí. Neviem, či zrovna halucinácie spojené s vládou a šiframi mal, ale je to akési podkopanie všetkých konšpirátorov, ale dobre beriem, ale potom prečo tá spojitosť s Matrixom a číslom pracovne ako z knihy Orwella, ale aj to sa dá brať, lebo to boli preňho muky. Taktiež to odovzdávanie nobelových cien, neviem, necítim z toho filmu genialitu akou často oplýval a oplýva človek o ktorom to je. Verím tomu, že sa to dalo aj lepšie aj inak a možno som blázon, ale aj on veril, že sa môže s tou svojou chorobou pobiť a aj jeho žena mu verila. Musím pochváliť hlavné herecké výkony, Crowe bol presvedčivý, filmový génius hral matematického génia, hudba, prostredie, všetko veľmi vierohodné, takže filmu sa dajú vyčítať iba drobnosti a veci, ktoré mohli byť urobené aj inak. Inak preklad názvu filmu do českého a slovenského jazyka je príšerný. ()

corpsy

Z môjho pohľadu sa snímok zo začiatku, vďaka genialite ústrednej postavy do podoby pretavenej obdivuhodným hereckým výkonom Russella Crowea, pretláča až niekam takmer do fantasy žánru, čo ešte umocňuje aj nadpozemská hudba Jamesa Hornera. Rýchlo sa to ale zvrtne v strhujúcu a samozrejme patrične dojímavú drámu muža, ktorý mal naneštastie toho v hlave viac, ako by sa patrilo. ()

Ajinka126

Jsem z toho filmu trochu v rozpacích. Je to silný životní příběh. Je to pěkný příběh, jenže mám 2 ale. A to první je stopáž. Jako vážně 135minut? V pulce filmu už jsem byla dost rozptýlená a už jsem jen čekala na konec. To by se mi u filmu stát nemělo. No a druhé ale je, že mě filmaři až moc citově vydírali. Té lítosti nad těžkým životním osudem už na mě bylo na konci filmu prostě příliš. ()

Marsik

Taky jste si do půlky filmu říkali, že je to sice zajímavý film, ale divili jste se, proč je Oscarový? Ale od nějaké 60. minuty jste to začali pomalu chápat a když film skončil, tak jste měli ústa dokořán? Tak toto byl také můj případ. Russell válel! Johnata Nashe zahrál výborně a další herci jako Harris, Connellyová či Bettany měli také významný podíl na tom, že jsem byl z filmu téměř unešen. Po dlouhé době jsem viděl opravdu kvalitní zajímavé a perfektně natočené drama, které si mě získalo. CZ dabing kromě pár výjimek a komedií nepreferuji (originál je prostě originál), ale v tomto případě mi to vůbec nevadilo a pan Brousek ml. odvedl skvělou práci. 84% (with J.) ()

themic

Při tomhle filmu jsem byl dojat tím, že i při své nemoci něco dokázal a svou nemoc částečně potlačil. Hlavně musím pochválit herecký koncert Russell Crowe, který vydal opravdu super výkon. Je vidět, že Ron Howard má nadání, natáčet skvělé filmy. Russel svým talentem rozhodně nemrhá..! ()

Květula

Překrásný dojemný film, který vás na mnoha místech skutečně dostane. Russel Crowe tady podle mě předvedl nejlepší výkon ve své kariéře a Jennifer Connelly není o nic horší. ()

fannah

Výborné zpracování! V Čisté duši jsem byl od začátku do konce jako zařezaný a ve spojením s Hornerovou skvělou hudbou, jedinečnou Deakinsovou kamerou a skvělými hereckými výkony Russela Crowa, Jennifer Connelyové a všech ostatních. Konečně jsem našel snímek, který můžu zařadit k nejdokonalejším filmovým zážitkům. ()

ladko

Nádherný príbeh, aj keď sa to niekedy ťažko pozerá, lebo Howard mlží a mlží a vy neviete, čo je realita. Scéna s perami ma vždycky totálne dojme... Russell je skvelý herec a v tomto filme to dokázal. ()

Seejey8

Silný životní příběh zajímavého muže, který byl režií dobře zvládnutý a vynikjajíci herecké výkony - Hlavně Russella Crowa (tak dobře zahranou roli jsem dlouho neviděl) a fakt, že je celý film založený na skuetčnosti, mě Čistá duše poskytla krásný fimový zážitek a zároveň se stala mým oblíbeným filmem, kde jsem se smál, byl smutný a také dojatý, v každém případě jsem Johnu Nashovi musel za každou cenu fandit. Od teď si Rona Howarda začnu více všímat. 95% ()

Krt.Ek

Tomu říkám geniálně natočený životopis. Navzdory faktu, že jsem s osobní historií Johna Forbese Nashe docela obstojně obeznámen, ani chviličku jsem se nenudil. Skvělý je především Russell Crowe v hlavní úloze. V roli vedlejší mne potěšil Paul Bettany, což je herec, který patří k mé širší herecké TOPce - pokolikáté již jsem se utvrdil, že zcela právem? 90% ()

NinonL

Na Oskary bych to neviděla, jen velká bublina. Ale celkem dobré životopisné drama, nebýt ta schizofrenie tak hystericky vykreslena. ()

Krissty

K těm několika Oscarům bych přidala ještě ocenění za hlavní mužskou roli a makeup, protože obojí bylo úplně fantastické! V této roli jsem Crowea vůbec nepoznávala a konečně mě předvědčil o tom, že je to velmi kvalitní herec. Jennifer Connelly byla perfektní a nádherná. I obsazení herců jako Ed Harris, Paul Bettany nebo Christopher Plummer mě velmi potěšilo, tolik skvělých aktérů pohromadě se jen tak nevidí! Příběh, ačkoliv nebyl ve všech směrech úplně pravdivý, byl krásný a jelikož patřím do té menšiny, která má matematiku ráda, jsem si docela užívala tu změť čísel (vlastně písmen) a obdivovala, co dokáží některé mozky vymyslet a vyřešit. Pan Nash je pro mě fascinující osobnost... ()

agentmiky

Ron Howard je na životopisné snímky machr.Už filmem Rivalové z prostředí Formulí 1 jsem si ho oblíbil,a tak jsem musel zhlédnout i další fílm,který pojednává o jednom z největších matematiků historie,a to o Johnu Nashovi.Filmy podle skutečné události jsou mými oblíbenými.John Nash byl sice na jednu stranu génius,ale na ruhou stranu to vživotě neměl vůbec lehké,neboť trpěl schizofrenií.Výkon,který předvedl Russel Crowe v hlavní roli,byl bez chybičky.I Jennifer Connely zahrála brilantně.Prostě úžasný a zároveň i dojemný film.Za mě dávám 90% ()

Adasin

Konečně zase film od Rona Howarda, který se mi opravdu líbil a bavil mě po celou dobu své stopáže. A to hlavně proto, že má dobrý příběh, kde zásadní zvrat dostal i mě jako diváka, krásnou Hornerovu hudbu a dobré herectví (nejen) Russella Crowa. Howard životopisné filmy umí. Možná měl dělat jenom je. 8/10 ()

Alqarin

Kde je ta zásadnost, v jejímž světle se Beautiful Mind vydrápala ve všech filmových žebříčcích na tak vysoké posty? Howard s Crowem jsou smrtící dvojka, jež podává postavy i příběh se švýcarskou přesností, ale pořád v tom nevidím víc než napůl autentickou a napůl přibarvenou story, která padla do dobrých rukou. Vím, že teď hipsteřim jako prase, ale bez těch hypů bych si to prostě užil líp. ()

SaNcHeZ_cz

Opravdu jsem nechápal, jak tento snímek může mít tak vysoké hodnocení, ovšem v závěru jsem pochopil. Howard se svojí hvězdami nabitou životopisnou freskou vykresluje příběh geniálního matematika ověnčeného Nobelovou cenou zpočátku dosti obezřetně až unyle, aby ovšem s každou další minutou dokázal diváka vyvést z rovnováhy a zanechat ho naměkko po naprosto dokonale emocionálně propracovaném finále. Klobouk dolů. ()

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

Do Karlových Varů dorazí herec Russell Crowe

05.05.2023

Na nadcházející 57. ročník Mezinárodního filmového festivalu v Karlových Varech dorazí jedna z nejvýraznějších tváří současného světového filmu, novozélandský herec Russell Crowe. Sám tuto informaci… (viac)

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

Na mladého Hana Sola dohlédne Ron Howard

22.06.2017

Hollywoodem tenhle týden otřásl odchod Phila Lorda a Chrise Millera od sólovky Hana Sola. Šéfka Lucasfilmu Kathleen Kennedy je propustila měsíc před koncem natáčení, jelikož se jejich vize začala… (viac)

Ocelové jeskyně míří do kin

Ocelové jeskyně míří do kin

28.07.2016

Isaac Asimov vymyslel tři zákony robotiky a napsal stovky knih, takže je docela fascinující, že se dočkal jen dvou hollywoodských filmů. Chris Columbus natočil Pozitronového muže (aka Andrew - člen… (viac)

Zemřel skladatel James Horner

Zemřel skladatel James Horner

23.06.2015

V 61 letech nás opustil držitel dvou Oscarů za Titanic, hudební skladatel James Horner. Zkušený letec havaroval ve vlastním stroji, který pilotoval na severu od kalifornské Santa Barbary. Horner byl… (viac)