Vertigo

• Česko Závrať (viac)

Slávny thriller majstra filmového napätia Alfreda Hitchcocka rozpráva príbeh detektíva Scottieho Fergussona, ktorý po úraze trpí závratmi a panickým strachom z výšok. Pri jednom z pracovných zásahov stratil kolegu a ťažko sa zranil. Po vyliečení sa odoberá na predčasný dôchodok a nevie, čo s voľným časom. Preto vďačne príjme priateľov návrh, aby sledoval jeho psychicky labilnú ženu Madelaine, ktorá je posadnutá minulosťou. Jej manžel sa obáva, aby si nesiahla na život. Udalosti však naberajú závratný spád, keď Scottie podľahne kúzlu Madelaine... (STV)

Marek1991

Film, ktorý už označovali za druhý najlepší, či dokonca najlepší film všetkých dôb som si nechcel nechať ujsť. Paradoxné je, že veľké výšky mi spôsobujú závrate, čiže zažívam akési Vertigo a to som vždy túžil lietať, skákať bungee jumping, skákať padákom a podobne, proste užívať si život aj s adrenalínom tohto typu, ale čo robiť ak mám závrate už pri nejakých dvoch metroch, skoro ako hlavná postava filmu, ale môžem povedať, že pomaly sa snažím prekonávať strach ako on, aj keď popravde ja si ten strach ani neuvedomujem, mám závrate, aj keď možno to je nejaký skrytý strach. Ďalšia moja spojitosť s týmto dielom je, že aj mne sa páčia blondíny a navyše Kim Novak má tak slovanské priezvisko. Ďalšia moja spojitosť je niekedy aj tá osamelosť v niektorých fázach môjho života a ďalšia je snaha o to chlapské čestné správanie, aké predvádza hlavný hrdina. Presto všetko to podľa mňa nie je dokonalé dielo, čo je zaujímavé, lebo Slovanky považujem za najkrajšie. Je to typicky tichý film s vnorenou skvelou hudbou. Vizuálne si ma to však získalo ani neviem prečo, proste som to tak cítil, ale po vložených efektoch ako tých so závratmi, to začínam chápať. Od Hitchcocka som videl do tohto filmu, len jeho Psycho a podľa mňa sú si dosť rovné, avšak nejde tomu uprieť, že do sveta filmu vnikajú prostredníctvom nich nové postupy, nové zmýšľania, tajuplnosť, mnohé originálne motívy. Film prakticky skončil tesne za polovicou, ale aby bol ešte lepší a neťažil len z motívu vtelenia duše inej osoby, čo je diskutabilný, ale zaujímavý motív, potreboval pokračovať a práve to pokračovanie sa mi nepáčilo. Už vo mne nevyvolalo extra emócie. Je tam veľa otáznikov, prečo mu nedala nejaké znamenie, ako ho to vlastne milovala, ak aj napriek tomu išla za ziskom a zvrátenými sľubmi, ako prišiel on práve na ten scenár, ktorý sa odohral na veži, prečo sa nešiel pozrieť na telo skutočne mŕtvej, prečo by vlastne vymysleli takýto príbeh a chceli ho zrealizovať, ak pri prehliadke mŕtvej by zistili opak, prečo tam bola tá náhoda so stretnutím, nemyslím si, že som to nepochopil aj keď to treba sledovať pozorne. Myslím, že je tam veľa náhod, naivných príbehov aj keď na to dlhé trvanie a akési ticho, to nie je nudné. Koncom chceli asi povedať, aký môže byť život náhodný a skutky sa nám môžu vrátiť, bál som sa takého konca, ale som ho aj očakával, len bol divný aj s tým jeho prekonaním závratí aj s tým jej pádom. Neobľúbil som si tento film, ale uznávam jeho kvality na danú dobu, je celkom príjemným spestrením. ()

Padme_Anakin

Stárnoucí James Stewart na odchodu z práce u policie po tragické nehodě trpí ohromným strachem z výšek, kamarádí se sympatickou Barbarou Bel Geddesovou, jejichž výměny mě stále baví, a dostává nabídku od bývalého spolužáka, který má obavy o svou manželku a chce, aby na ni někdo dohlédnul.. Mladá a krásná Kim Novaková je jako záhadná Madeleine úchvatná a není tedy divu, že hlavní postava zcela podlehne jejímu kouzlu a bezhlavě se zamiluje.. Postupné odhalování skutečnosti a rozplétání všech nitek příběhu drží diváka v napětí, jak to celé dopadne.. Pomalé tempo vyprávění je místy pocitově dlouhé a pravdou je, že kdyby byl snímek cca o 20 minut kratší, asi by mu to prospělo, samozřejmě míněno mýma očima.. Hodnocení ponechávám tam, kde už roky je.. ()

Hoyt

První na co si vzpomenu, když se řekne Vertigo je Stewartovo auto, které bylo prostě nádherné. Jinak prozrazení pointy přislo podle mě příliš moc brzo. Do té doby to bylo na 100%, protože jsem opravdu vůbec netušil o co jde a mělo to ten správný mysteriozní nádech. Poslední půlhodinka mě dojem trochu zkazila, ale pořád je to vynikajicí snímek. Další snímky od Hitchocka budou následovat. ()

corpsy

Snímok hýri farbami, dokonalá kamera a Hitchcock vie pracovať s tajomnom a atmosférou. Ale prosím vás páni kritici, najlepší film v histórii ( 2012 )? ()

El Pistolero

8/10. Velmi neotřelý to tah, nechat objasňující pointu vyplout na povrch kousek za polovinou délky filmu a pak plynule navázat novým dějem. Měl jsem pocit, jako bych sledoval dva odlišné snímky různých žánrů. Před vyzrazením pointy a po něm. Mrazivý, dokonale atmosferický mysteriózní thriller s množstvím ikonických záběrů versus psychologická sonda do temných hlubin patologické formy lásky s kapkou zvrácené romantiky. Tento pocit byl ještě umocněn tím, že větší polovinu „Vertiga“ jsem si pustil v jeden večer, menší až v ten následující. Musím konstatovat, že s „prvním filmem“ jsem byl mnohem spokojenější. Absence napětí v „druhém“ byla citelná a nebýt plnokrevného (i když z pohledu dnešního diváka také trochu úsměvného) finále, při kterém jsem nedýchal, býval bych byl málem zklamán. P.S. Ještě nikdy mě tak neiritovalo něčí obočí. ()

F.man

Jen pár mistrů ovládá/lo filmové umění tak jako Alfred Hitchcock. Ze všech těch skvělých snímků, které tenhle režisér natočil, pak zaujímá Vertigo jednu z nejpřednějších pozicí. Zejména skvěle navozena deprsivní afmosféra vytváří z téhle temné romance klasiku. You shouldn't keep souvenirs of a killing. You shouldn't have been that sentimental. ()

Astaroth12

Čo je to posadnutnosť človekom? Je to úchylka? Je to hádam láska? Alebo to je psychická porucha? Práve tieto tri otázky film predhadzuje divákom a je to už na každom divákovi, ktorú si z nich vyberie. Film sa odohráva v prekrásnych interiéroch a neodolateľných exteriéroch. Príbeh je úchvatne prepracovaný a film robia pôsobivým hlavne miesta kde sa odohrával (Les za šera alebo vlny naražajúce do pobrežia) a takých dokonalých scén je tu neúrekom. Kamera bola úchvatná a herci boli presvedčivý aj dobre vybraný. Film sa dosť sústreďuje na romantiku a takých usladených momentov je tu habakuk. A kde je veľa romantiky, tam je malo napätia i atmosféry a to je tiež tento prípad.Videné v rámci Season Chalenge Tour 2015. ()

ledzepfan

Řemeslně je to asi v pořádku, ale ten děj mě prostě něják minul a roztažený do těch 120 minut bolestivě nudil(-30 minut by mu jen prospělo)..Navíc jsem nepobral motivace a přítomnost některých postav(např. ta brejlatá přítelkyně tam měla jako jaký význam?).....no nic 65% ať nežeru. ()

kikuka

///Špirála ako ornament hypnotizačného kruhu, ako symbol závrate, ako určujúci druh pohybu v priestore, ale i v čase a vzťahu dvoch postáv. ///Pre mňa najmä film, z ktorého cítiť vášeň. Vášeň tvorcu pre svoje dielo./// ()

Francik

Mistrovská syntéza všech filmových složek. Zde asi nemá cenu se příliš rozepisovat. Jed dpolním zajímavost. Scéná závratě při stoupání do zvonice byla točena s modelem schodiště položeným na bok tak, že bylo pečlivě vyváženo oddalování zoomu a nájezd kamery pro pocit zvětšení hloubky. ()

Krt.Ek

Opravdový klenot světové kinematografie. Všechno tu je naprosté bezchybné, ať je to scénář, režie, herecké výkony nebo hudba. Jen málo filmu mi udělalo takovou radost jako tento snímek. Hitchcock se hned po Psychu zařadil k mým nejoblíbenějším režisérům a tady potvrdil, že to nebyla náhoda. Přesto všechno mám ale výše zmíněné Psycho radši. 90% ()

Cimr

Na thriller málo napínavé. Na film noir příliš barevné. Na detektivku příliš rozvleklé (navíc s rozřešením záhady, které přijde příliš brzy, už někdy v půlce filmu). Na komedii málo vtipné. Na romantický film příliš podivné. Na mysteriózní film zas příliš logicky vysvětlené. Vertigo je jakýmsi exotem, podivným hybridem, který tak nějak vyčnívá - v rámci Hitchcockova díla, ale i americké kinematografie vůbec. Nejvíc ze všeho jde asi o takovou perverzňoučkou pohádku pro dospělé. Kdyby Vertigo bylo natočené dnes, James Stewart by v geniální scéně, kdy Kim Novak vychází z toalety přeměněna na jeho mrtvou lásku, nejspíš začal zuřivě masturbovat. Jelikož je to ale film z padesátých let, musíme si vystačit s napětím, které bublá pod povrchem. Možná právě to vytváří onu neopakovatelnou "slaďoučkou" a "voňavoučkou" atmosféru. Film jsem viděl nejprve v televizi a příliš na mě nezapůsobil. Ale podruhé jsem si ho dal v rámci Noir Film Festu na hradě Křivoklát za jednoho sychravého nedělního dopoledne, a byl jsem naprosto nadšen. Jako by mě ty barevné klikyháky na začátku vtáhly do děje a nepustily až do posledního záběru. Je to tak - u žádného jiného filmu v kině jsem neměl tak intenzivní pocit, že se do plátna vpíjím. ()

kareen

Ačkoliv film vyniká především skvělou Hitchockovou režií a mysteriozní atmosférou,je to také velmi dobrá detektivka s překvapující pointou a s vynikajícími výkony hlavních propagonistů. ()

-Ravee-

Vrchol umění po technické stránce, nad kterou se můžeme rozplývat do nekonečna, po té obsahové ale Vertigo zaostává. Plytká a těžce nedůvěryhodná zápletka a notně nevyužitý potenciál postav i dějových zvratů. V tomto Vertigo těžce ohlodal zub času.. ()

Tayen

Proč už Hitchcock není mezi námi, aby nám mohl servírovat tyhle úděsné (v tom nejlepším slova smyslu) a ochromující thrillery? Že by v dnešní době nenašel dobrý a neohraný námět? Možná. Ale i z ohraného námětu by vyčaroval příběh, od kterého byste si neodskočili ani na záchod. Tak jako u Vertiga. Jeden z nejlepších filmů a s nejvíce překvapující zápletkou, co jsem v poslední době viděla. ()

GodComplex

Vertigo je ocividne kapku prehodnocena zalezitost a rozhodne to neni, jak se mnozi snazi domnivat, vrchol Alfreda Hitchcocka. Naopak z jeho best of kolekce se zatim jedna zrejme o nejslabsi kousek, ani nahodou to ale neznamena, ze je to spatne. Zacatek je fantasticky, v podstate cela prvni pulka je temer genialni s jednoznacnym nabehem na maximalni hodnoceni, je to napinave, mysteriozni, hypnoticke, odehrava se to v nadhernych lokacich San Francisca a okoli, ktere primo nabada k "ducharske" teorii, ktera se ve scenari pomalu zacina rysovat. Pak se to ale nekde zacatkem druhe pulky zvrtne a temer vsechno mysticno, napinavost a s nimi to nejpritazlivejsi co na filmu bylo zmizi. Finale uz je pouhym hysterickym zakoncenim. James Stewart me nijak extra nezaujal, ale Kim Novak byla ve sve dvojroli super, v prvni pulce Madeleine - zahadna tripujici noblesni dama v sacku a ve druhe casti Judy - sexy girl, dominujici vetsine zaberu svym respektuhodnym naraznikovym systemem, 50's byl ocividne ultimatni cas blondyn. Vadilo mi, ze romance mezi hlavnimi charaktery byla znacne vynucena, postradajici jakoukoliv mezivztahovou chemii a jejich romanticke sceny byly neskutecne prepiskle. Napr. kdyz spachali grandiozni kiss na utesu a do toho to zacal hlava nehlava rezat Bernard Hermann svym over-the-top soundtrackem, tak mi to prislo opravdu uz trosku mimo. Poznamka k charakteru Stewartovi kamosky "Midge" - v prubehu celeho filmu jsem premyslel koho mi ta zenska pripomina, pak mi to docvaklo - je to Miss Ellie z kultovni blbosti Dallas, no, to sem zase spachal dementni objev. Kazdopadne tedy skoda, druha pulka mi potencialne famozni dilo znacne otravila, nicmene uz ted se tesim, az se na to casem podivam znovu, protoze mam pocit, ze by to mohlo jeste dozrat. 7/10 ()

UncleG

Věřím tomu, že Vertigo šokovalo diváka své doby. Ale z dnešního pohledu může (na rozdíl od podstatné části Hitchcockových trháků) působit maličko uondaně. A přizejme si, že i předvídatelně. Navíc James Stewart v roce 58 už nebyl z nejmladších a jeho "neodolatelného milovníka" jsem mu zkrátka tak nějak nepapal. I přes všechny výhrady jde ale o biják, který čas od času stojí za zkouknutí. Pokud není člověk zrovna utahanej, tak možná do závěrečných titulků oka nezamhouří :) ()

MikO_NR_1909

Už len pri vyslovení slova „Vertigo“ či plynulým audio-vizuálom úvodných tituliek mi prejde mráz po chrbte. Scéna po scéne, momentka po momentke do seba tak krásne zapadajú, až neveriacky krútim hlavou, čo dokázal majster Hitchcock natočiť. Vertigo je magický snímok balancujúci medzi snom a umením, posadnutosťou a najhoršou nočnou morou a v ktorom môžete použiť 30 rôznych interpretačnych výkladov a všetky môžu byť prezentované správne... Prenádherne tajuplná mysteriózna atmosféra je previazaná so všetkými filmovými atribútmi s takou krehkosťou a citom, až nemám slov. Strhujúce farebné obrazy, chladná romantika Jamesa Stewarta a Kim Novak, prepracovaný konceptuálny labyrint, nádherne vynímajúce sa exteriéry, najlahodnejšia a najuniverzálnejšia hudba, kde jej vášnivý vrchol končí jedinečnou skladbou Scene d´Amour. Predstavte si, že niekto do koho sa zamilujete zomrie a po čase beznádeje sa potulujete po meste a stále sa vám niekto naň(u) podobá? A zrazu sa stáva neuveriteľné uveriteľným?! ()

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

24.03.2023

Bylo to nejspíš jen otázkou času, studio Paramount Pictures každopádně nyní oznámilo, že se chystá natočit remake slavného Vertiga. Thriller legendárního režiséra Alfreda Hitchcocka (Psycho) z roku… (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

11.04.2015

Již podesáté přivítá krnovské kino Mír 70 fanoušky festivalu 70mm filmů. O víkendu 17. – 19. dubna 2015 se historickými projektory prožene na dva miliony filmových políček, která v době svého uvedení… (viac)

Filmové hvězdy exkluzivně pro ČSFD.cz

Filmové hvězdy exkluzivně pro ČSFD.cz

25.03.2015

Oscarový režisér Jean-Jacques Annaud a ikonická herečka Kim Novak navštívili Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest, kde s nimi režisér Robin Kašpařík udělal exkluzivní rozhovory pro ČSFD.cz.… (viac)