Vertigo

• Česko Závrať (viac)

Slávny thriller majstra filmového napätia Alfreda Hitchcocka rozpráva príbeh detektíva Scottieho Fergussona, ktorý po úraze trpí závratmi a panickým strachom z výšok. Pri jednom z pracovných zásahov stratil kolegu a ťažko sa zranil. Po vyliečení sa odoberá na predčasný dôchodok a nevie, čo s voľným časom. Preto vďačne príjme priateľov návrh, aby sledoval jeho psychicky labilnú ženu Madelaine, ktorá je posadnutá minulosťou. Jej manžel sa obáva, aby si nesiahla na život. Udalosti však naberajú závratný spád, keď Scottie podľahne kúzlu Madelaine... (STV)

Bouzy

Pouze Alfred Hitchcock dokáže filmu dodat záhadné mysteriózní prostředí k tomu napětí, kterému divák propadne hlouběji a hlouběji. Po filmu Psycho a Okno do dvora tento snímek doplňuje mé TOP 3 filmy od Hitchcocka. Jako vrchol geniality film obohacuje vynikající soundtrack od Bernarda Herrmanna. Jeho filmy mě jednoduše baví bez ohledu na rok vydání. Do budoucna bych rád viděl všechny filmy jeho bohaté režisérské kariéry! ()

andrii

Ani po smrti se s tebou neloučím. Mrtvá nebo živá? Něco tady nehraje, slečno Kim Novak(ová)! Na Jamese Stewarta parádivá finta se dívá. Jejím tělem podivný to stav se zmítá. Zapovězené pletky vypovězením zápletky. Uhrančivá, chladná, svými gesty rafinovaná. Pózující v jiném světě. Napůl představa jasná, na druhém břehu falešná to krása. Pomyšlení, předstírání, záměny, vášně nedostižné to "brunetko-blondýny." Akrofobie to spíská, zákeřná kočičí femme fatale zblízka. Prostý zločin ve výšce se chystá, zůstane stát na točitém schodišti, to je jistá. „Originál“ k obrazu svému - chorobnému, vysněnému. Mystická proměna iluzi odívá, ve fantazii dešifruje nostalgii. Šperk do očí bijící, vábí mě její nit neobyčejnosti. Záludná to romance z Hitchcockovy seance. Vyzrazení kráčící, závrať z mysli mizící. Pokušení z ďábelského představení, jen buďte součástí stínů záhrobního podezření. Tyhle kejkle bohaté. Náhrdelník! Proklatě! To je mi ale rozuzlení. Úlekem krok ze zvonice, ulomil se podpatek enigmatické krasavice. ()

vesper001

Výš, jen výš! Tam já mířím! Scottie byl zoufalec od pohledu, už když si hrál na Belmonda a houpal se na okapu. Jeho příběh budiž varováním pro všechny: neberte melouchy, pěstujte melouny, nezevlujte v galeriích a na hřbitovech a v žádném případě nešmírujte manželku bližního svého. Ožeňte se s umělkyní, seďte jí modelem a kostelní věže vyměňte za prolejzačky. Jinak vám hrozí, že z toho propletence věcí nemožných z hlediska zeměpisného i společenského, slunečního i měsíčního zmagoříte úplně a skončíte sám s Mozartem a švábem na mozku. ()

Reverse01

Film ma určite prekvapil a je to opäť obstojný film od Hitchcocka, dobrý začiatok a nakoniec prišlo rozuzlenie, ktoré vyrážalo dych. Bohužiaľ stred filmu bolo len dlhé naťahovanie zbytočné scény, ktoré nikam nevedú akoby keby si pán režisér v strede filmu uvedomil, že romantické scény boli vynechané a treba ich rýchlo doplniť. Rozuzlenie prichádza až po veľmi dlhej dobe ale stalo to za to 75% ()

Cedr

Až nečekaně pohlcující příběh s tajuplnou atmosférou. Je snadné se vžít do kůže James Stewarta a plně si tento nestárnoucí thriller s prvky noiru a vhodně zakomponované romantiky. Napětí a hustota atmosféry navíc pěkně od začátku až k závěrečnému vyvrcholení graduje. I po padesáti letech mě tento snímek ohromil a je mi líto, že podobné filmy se dnes už netočí. ()

hans500

Naprostá Hitchcockova klasika. James Stewart a Kim Novak jsou výborní, scénář skvělý, excelentní kamera a střih, dobrá hudba Bernarda Herrmanna, prvotřídní výprava, spousta napětí, nečekané zvraty, perfektní pointa a závěr. "Vertigo" má pomalé tempo a fantastickou atmosféru, každá scéna je jedinečná. S každým dalším shlédnutím je film lepší. Komentář napsán 25.2. ve 22:17 (2009). ()

Copacabana

Majestátna bodka za érou noirovského filmu, plná charakteristickej tajomnej atmosféry, dramatickej hudby a vyniká na svoju dobu veľmi inovatívnym spracovaním. ()

chelseaman22

Tak jsem nečekal, že si radši budu pročítat definice a věty o derivacích, než dávat pozor ty dvě hodiny. Bylo to nudný, konzistencí připomínajíc v českých luzích a hájích oblíbený rozteklý smažený sýr, jež byl zbaven i té přílohy. Osobně jsem zklamán, nad Vertigem jsem splakal jak nad rozlitým mlíkem a sušenkama. 35% ()

Doudis19

Mistrně zrežírovaný thriller u kterého napětím člověk nedýchá ani po půl století. Kim Novak nic moc, ale James Stewart opět ukazuje jak vypadá pravá Hollywoodská star. Jeho postava je stěžejním prvkem filmu. Zejména proto, že je vůči ději ve stejné pozici jako divák a tak není vůbec těžké se s jeho jednáním ztotožnit. A závěr už je pak čirou klasikou, dotvářějící strhující dojem z tohoto vyjímečně mystifikujícího díla, které je po zásluze považováno za jeden z největších klenotů filmových dějin. ()

LeoH

Na film neobvykle složitě konstruované (pro někoho možná překombinované) vyprávění s několika švy – potenciálními konci, za kterými ovšem vždycky čeká otevření další perspektivy a doplnění citelně chybějících dílů skládačky, takže nepřichází pocit nastavované kaše, ale naopak, teprve „poslední konec“ uspokojí. A pod povrchem to lynchovsky bublá spodními proudy – stupňující se nedůvěra ve vlastní vnímání reality, kterou prožívá hlavní postava i divák, zvědavost nepatrně za hranicemi „normální“ porce pátračského voyerismu, nezvladatelné city, duše rozsekaná na kusy ztrátou, mužský sklon k manipulaci a silovým řešením, ženská mnohotvářnost… A Burksova kamera netočí, ale maluje v teplých i studených barvách záběry, které nejsou jen krásné, ale hlavně mluví tak, jak právě film potřebuje, o náladách, vztazích, o tom, co se děje uvnitř postav. To jsou zhruba důvody, proč je tenhle Hitch s přehledem můj nejoblíbenější, osobně nejbližší, dá-li se zrovna u tohoto pána o osobní blízkosti mluvit. ()

David.Darco

Krásne zamotaná podívaná. Zaujímavý nápad, efektívna hra s divákom a Daliho kúzlo podfarbené skvelými hereckými výkonmi. Úžasne zrežírovaný mix žánrov pôsobí natoľko skvelým dojmom, že nemám pocit, že by mi niečo chýbalo. Zaujímavé. Podobné pocity som ešte zo snímku nemal. Skvele, skvele a skvele. ()

filmmovier

Společně s Psychem nejlepší film Alfreda Hitchcocka, úžasně geniální záležitost. Kim Novak a hlavně James Stewart jsou naprosto fantastičtí a Miss Ellie ve vedlejší roli (a ve výsledku vlastně docela zbytečné) taky potěšila. Jak vás asi nepřekvapí, režie a kamera jsou naprosto mistrovské záležitosti a scénář je také absolutně bezchybný. Přestože tempo filmu opravdu není nijak vertigově rychlé a v poklidu si kráčí k cíli, tak to vlastně uteče jako voda a napětím budete jen ztěží dýchat, hlavně ve druhé polovině, kde to všechno nabere spád a pointu a už tak výtečná atmosféra ještě zhoustne, jak je ostatně u Hitche pravidlem, poslední půlhodina je ještě o něco dokonalejší, než zbytek filmů, který je v každém detailu vypiplaný a opravdu bez chybičky. Hitchcock v té úplně nejlepší formě, Ztělesnění filmové dokonalosti a naprostá špička nejen v jeho tvorbě. 100%. Na CSFD už bylo řečeno vše. ()

Motinski

Majstrovské dielo pre fajnšmekrov. Tajuplný príbeh pri ktorom som nevedel predvídať čo ma čaká a perfektné stupňovanie napätia. Hlavne na konci. James Stewart aj Kim Novak predviedli maximum a získali si ma takmer okamžite. Mysteriozna atmosféra fungovala celý čas a scenáristicky to je pre mňa asi najnápaditejší Hitchcockov film. Nikam sa tu neponáhľame a ajtak som mal zimomriavky pri úplne obyčajných scénach v ktorých len tak postavy niekam idú autom. Vertigo je veľká klasika, ktorú by mal podľa mňa vidieť každý. ()

DaUr

Na svou dobu velmi moderně zpracovaný snímek s možná lehce přeplácaným, nicméně chytrým scénářem, skvělými herci a především bravurní režií Alfreda Hitchcocka, která i přes poměrně dlouhou délku filmu trvale udržuje napjatou atmosféru. Tradičně pak nechybí několik zásadních a překvapivých zvratů a pár skvělých nápadů (například závrať v kostelní věži, vytvořená jízdou kamery směrem dolů a souběžným oddalováním záběru pomocí zoomu), takže i přes drobné výtky si Vertigo dovolím označit za téměř dokonalý filmový zážitek. ()

Mirokukii

Bohužel, ale téhle tragické romanci jsem na chuť nepřišel. Děj plyne strašně pomalu a do postavy záhadné Madeleine jsem neměl to pravé zapálení. Ve vyprávění dramatických a napínavých scén je však Hitchcock jako ryba ve vodě. K tomu všemu výborná hudba, která napětí dokresluje. Potěší snad jen fakt, že tentokrát jsem Hitchcocka zahlédl hned napoprvé. ()

Dado

Zatiaľ čo o Vražde na objednávku som písal ako o najlepšom Hitchcockovom diele, hneď pri ďalšom zhliadnutom filme majstra napätia musím rétoriku otočiť o 180 stupňov. Vertigo rozbieha veľmi zaujímavú kriminálnu zápletku s mysterióznym nádychom, no už v jej počiatkoch odhaľuje výrazný problém v podobne rozvláčneho tempa. Napriek tomu som si dlho hovoril, že by sa nad tým, podobne ako v prípade zbytočných halucinačných efektov a zastaraných trikových scén, dalo poľahky prižmúriť oko. To by však film musel v istej, veľmi príhodnej chvíli skončiť. Namiesto toho však práve vtedy celý vývin udalostí skĺzne do akejsi surreálnej roviny, ktorá mi nanešťastie vôbec nesadla a ktorá na dôvažok vrcholí totálne lacným déjà vu. Nie je to prvýkrát (a asi ani naposledy), kedy sa tu ocitám medzi výraznou menšinou, no na Vertigo si budem pamätať predovšetkým ako na premárnenú šancu na skvelý triler. P.S.: Načo vlastne bola do príbehu zakomponovaná postava bývalej snúbenice? (55%) ()

lennyd

Detektiv John 'Scottie' Fergusson při jedné akci způsobí smrt policisty (teda nezpůsobí, ale díky svému strachu z výšek jej nezachrání před pádem) a opouští služby policie. Jako soukromého detektiva jej vyhledá přítel z mládí, a svěří mu zapeklitý úkol sledovat svoji ženu. Má totiž dojem, že se do ní dostal duch Carlotty Valdésové. Scottie tomu samozřejmě nevěří, ale po několika dnech sledování svůj názor mění (navíc se do krásné blondýnky zamiluje). Stráví s ní několik dnů, než se opět stane tragedie. Madeleine páchá sebevraždu skokem z vysoké věže, a Scottie tomu opět nezabránil. I přes stažená obvinění se s tím nedokáže vyrovnat, a v každé ženě na ulici vidí právě Madeleine ... Detektivní (a častečně) tajemný film Pana Režiséra Hitchocka patří k tomu nejlepšímu, co filmografie nabízí. Ale i když skvělí James Steward a Kim Novaková dělají co můžou, působí dnes film hodně archaicky -- ve své době to musela být ale naprostá bomba....! ()

danoo

Podobne ako v Notorious, Hitch prichádza so svojou obľúbenou kombináciou psychologických prvkov s kriminálnymi a tiež môžeme postrehnúť jeho psychologickú symboliku pádov ako fóbie zo straty sebakontroly a kontroly vôbec. ()

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

Robert Downey Jr. krouží kolem remaku Vertiga

24.03.2023

Bylo to nejspíš jen otázkou času, studio Paramount Pictures každopádně nyní oznámilo, že se chystá natočit remake slavného Vertiga. Thriller legendárního režiséra Alfreda Hitchcocka (Psycho) z roku… (viac)

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

100 nejlepších filmů všech dob podle kritiků

02.12.2022

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

KRRRnov již podesáté zve na „sedmdesátky“

11.04.2015

Již podesáté přivítá krnovské kino Mír 70 fanoušky festivalu 70mm filmů. O víkendu 17. – 19. dubna 2015 se historickými projektory prožene na dva miliony filmových políček, která v době svého uvedení… (viac)

Filmové hvězdy exkluzivně pro ČSFD.cz

Filmové hvězdy exkluzivně pro ČSFD.cz

25.03.2015

Oscarový režisér Jean-Jacques Annaud a ikonická herečka Kim Novak navštívili Mezinárodní filmový festival Praha – Febiofest, kde s nimi režisér Robin Kašpařík udělal exkluzivní rozhovory pro ČSFD.cz.… (viac)