Paul Newman a Julie Andrews vytvořili hlavní role v klasickém příběhu o mezinárodní špionáži odehrávající se v době železné opony. Newman hraje světově uznávaného vědce Michaela Armstronga, který přijíždí se svou snoubenkou a asistentkou Sarah Shermanovou (Andrews) na mezinárodní fyzikální kongres do Kodaně. Tam si Sarah omylem přečte vzkaz pro Michaela a zjistí, že tajně pracuje ve službách východního Německa. Nebo nepracuje? Když Armstrong objeví přísně tajnou informaci, je pár stržen do pulsující honičky s nepřátelskými agenty. (Magic Box)

Legas

Z americkými filmy staršího data výroby, které popisují události minulých režimů u nás, či v blízkém okolí, byl vždycky problém. Buď jednotlivý tvůrci danou látku zpracovali se značnou dávkou typicky amerického patosu, což vyznělo v porovnání z našimi vlastními filmy o podobných věcech poněkud zvláštně, neřkuli přímo směšně, nebo danou politickou situaci využili jako pozadí pro své typické americké thrillery, detektivky a dramata, což člověka znalého historie docela popudí, protože takový filmoví tvůrci si s evropskými reáliemi dělají, co chtějí. Roztržená opona je právě onen druhý případ. Já osobně jsem k filmu přistupoval s jistou dávkou tolerance a to z důvodu, že vím, jaké Hitch točí filmy, tudíž když nebudu příliš přemýšlet nad tím, kde a kdy se děj odehrává (což je pochopitelně docela problém), tak si film užiju. Vyšlo to jen napůl. První polovina filmu je moc pěkná, hlavně díky nádherným exteriérům a interiérům (tedy nejen díky nim samotným, ale také díky Hitchově práci s prostorem). U scény s nožem, lopatou a kamny jsem se sice trochu smál pod svetr, aby to mistr neviděl, ale i tak se mi líbila. Druhá půle už je pro Evropana hůře stravitelná a její nechtěně vtipný obsah prostě nelze ignorovat. ()

Anderton

Roztrhnutá opona je objektívne slabším Hitchovým trilerom, ale nemám vôbec chuť mu vyčítať maličkosti, ale aj väčšie nedostatky, keď ma táto špionážna historka a napínavá naháňačka bavila celé dve hodiny. Výborné nápady striedajú zase momenty rozpačité, asi ako porovnanie neočakávaného a nápaditého návratu nemeckej herečky zo začiatku filmu v jeho závere v porovnaní s nepochopiteľnou účasťou zanietenej Poľky. Hitch dostáva svoje postavy do situácií, z ktorých zdanlivo niet úniku, ale vždy sa to nejako podarí. Hlavne sa ich ale nesnažte porovnávať s realitou, mohlo by to ovplyvniť vaše výsledné hodnotenie :). No a Newman tu zopárkrát drzo svojim protivníkom klame a keby som to nevedel a bol nemeckým agentom, aj by som mu uveril. ()

Campbell

Hodně solidní koncert Newmana. Problémy s Hitchem a jeho špionáží mám to že je považuji za strašně pomalý a občas nudnější. Ale nakonec se tenhle film povedl a to napětí tady je opravdu nervydrásající. Ano i tady se vyskytne sem tam nuda a příběh taky není nejlepší, ale luxusní konec a Newman film skvěle zachraňují. Není to lepší než Sabotér ale i tak se jedná o hodně slušnou filmařinu. ()

nascendi

To boli doby, keď som sa tešil na každý film od Hitchcocka ako malé dieťa na zmrzlinu! Veď aj s Chaplinovými filmami to bolo také. Ale v istom veku sa týmto dvom legendám filmového plátna prestalo dariť a už nenakrútili nič poriadne. Pamätám si, ako som hľadal niečo pozitívne na Chaplinovej grófke z Hongkongu so Sophiou Loren a Marlonom Brandom. Rovnako neúspešne som niečo pozitívne hľadal aj v tejto opone, v ktorej sa podujal (nechápem prečo) hrať môj najobľúbenejší herec. Väčšinu filmu som iba prevracal oči a hanbil sa za trápnosti, ktoré sa na obrazovke odohrávali. Keby to aspoň bolo o trochu smiešnejšie, tak by som to mohol považovať za paródiu. Ale takto? Preto tie dve hviezdičky. Radšej som tento film nemal vidieť. ()

PetrPan

Prý to byl ve své době docela propadák, na jednu stranu se nedivím, realitu života za Železnou oponou se Hitchovi moc vystihnout nepodařilo, ale na rozdíl od tématicky podobného Topazu tu máme slušnou dávku napínavých scén od zabijačky na farmě až po únik autobusem. Přes všechnu naivitu jsem spokojen. ()

Rocky62

Velké zklamání. Špionážní thriller v hlavní roli s mým oblíbencem v rukou geniálního režiséra sliboval hodně, leč výsledek v mém případě byl velmi slabý. Nemám nic proti pomalým rozjezdům, ale jsem alergický na nudu, což je právě to, čeho jsem se zde dočkal nejvíce a ta neustála optimistická hudba je dost iritující. Pro mě zatím nejslabší počin od Hitchcocka. ()

helianto

Paul Newman. Julie Andrews. Alfred Hitchcock. Na spojení těchto tří jmen jsem se opravdu těšila a očekávala špionážní příběh s pořádnou porcí napětí a s nějakým překvapivým zvratem, jak je u mistra zvykem. Leč nekonalo se. Namísto toho se mi dostalo poklidně plynoucí selanky, ze které mě nedokázala vyrušit ani vražda tajného agenta a dokonce ani obavy o osudy ústřední dvojice se tak nějak nedostavily. Film najednou skončil a já jsem si toho téměř ani nevšimla. Za mě zcela průměrný, zapomenutelný film, na němž nicméně nemohu nedocenit solidní herecké výkony. Season Challenge Tour 2015 – týden s Alfredem Hitchcockem ()

jojinecko

Uf...mám z Torn Curtain zmiešané dojmy a pocity. Jasné, že Hitch nemôže natočiť nejaký paskvil, je to Pán Režisér. Napriek tomu mám pocit, že film sa celý čas kryštalizuje a ako tak dej plynie nevykryštalizuje sa v podstate v nič. Chvíľu nudí, chvíľu napína nervy, potom nejaká vata a pod. Hitchovi neodpustím tú katastrofálnu spätnú projekciu (jeho výrazná slabina), ktorá je na rok 1966 fakt príšerná ako aj lacné interiérové kulisy..V kontexte Maestrových filmov je to "len" priemer... ()

Flego

Alfred Hitchcock ako majster špionážnych filmov ( ktoré mal najradšej ) ponúkol štandardný príbeh bez výraznejších momentov. Našťastie je majstrov filmársky vklad k prospechu filmu a dopomohlo k tomu i inovátorské herecké obsadenie. ()

murakamigirl

Skvelé. Nie je nič nad to, skaziť si pred nedeľným obedom žalúdok! Hitchcock s Paulom Newmanom natočili film, ktorý obsahuje niekoľko gramov pozoruhodného napätia, ale inak si pri ňom väčšina z vás bude rátať vrásky a scény absurdnejšie ako absurdnosť sama. Poňatie NDR? Vtip? Nie, Roztržená opona nie je komédia ani paródia (špionážny thriller) a ani Hitchcock v nej vtipom nerozhadzuje. Iba jednorozmerné, vyslovene čierne alebo biele postavy (obyvatelia NDR), ťažkopádnosť a hlúpe situácie. Ťažko, veľmi ťažko povedať, postavám kraľuje asi tá poľská aristokratka, ktorej za zachcelo poriadnej západnej kávy a cigariet… keď potkne nemeckých polišov, aby Michael a Sarah mohli ujsť, roní slzy a vykrikuje „to sú moji sponzori do USA!!!“ či tak nejak, ehh, nevoľnosť nechutne kulminuje. Tá milá herečka to svojím afektovaným prejavom klincuje tak, že som skoro cítila ako sa mi do hlavy zabíjajú kolíky, tak tak. :( Najhorší zatiaľ videný Hitch. Pozitívum- už ho mám za sebou. Nič horšie- k čomu sa dostanem- už určo nevyprodukoval. :-) ()

liquido26

3,5 Jeden z Hitchcockových slabších kusů. Ten příběh mi prostě přišel trochu krkolomný a přitažený za vlasy. NDR vypadalo jako docela fajn země, až na to že se tam občas mihla tajná policie. Nicméně Newman samozřejmě tradičně vynikající. ()

F.man

Ach ta Hitchcockovská atmosféra... Opět dobré dávkování (vražda Gromeka je něco), opět dobrý Newman, opět skvělý zážitek. I forbid you to leave this room! ()

Historik

Něco tu nehraje, ale ta chyba je ve scénáři. Ten příběh jako celek není dokonalý, zápletka je pochybná (fandit někomu, kdo jde druhému ukrást jeho objev moc nejde, i když ho hraje Paul Newman), ale jsou tu některé výborné scény a celkově se to dá vzít, když má člověk slabost pro Hitchcocka. ()

kobejn

Dvě hodiny strhující nudy a pár zajímavých záběrů = mimořádně nesympatické dílko navíc s hodně za vlasy přitaženým dějem. Mr. Hitch si tento film mohl klidně odpustit. ()

aluna

První hodina plná napětí a zvratů mě opravdu brala a zasloužila by si klidně *****, přinejmenším poctivý ****, ale od chvíle, kdy je objasněno chování postav a už víme "na čem jsme", od chvíle, kdy se to dozvídá i hlavní hrdinka, to spadá do nudnýho, lehce debilního thrilleru a já musím dolů, i když jízda autobusem a scéna na farmě byly brilantní momenty a celá první půle taktéž. ()

MissJ

Koukatelné to je, ale celkově mimo skvělé scény s autobusem dost slabý film. Začátek ještě ušel, pak se to nějak podivně zvrhlo v hovadinu a konec zase docela dobrý. Casting taky nebyl trefou do černého: Paul Newman a Julie Andrews nebyli dobrá volba, oba na mě působili nesympaticky, někdy i směšně. A poprvé se mi stalo, že jsem si Hitchcocka nevšimla v jeho cameu (ačkoliv trůní uprostřed obrazu:), ale díky upozornění v komentářích jsem ho napodruhé poznala - jedno z nejpodařenějších:) ()

GodComplex

Je patrne, ze Hitchcockova zlata era uz byla na ustupu, herecky uz to nebylo uplne ono, zena uz neptrila do klubu uzasnych blondyn jako driv, uz ani Herrmannovy hudby se nedockate, protoze se behem procesu nahravani s Alfredem nepohodli na hudebni podobe a zanru (Hitch a studio chteli vic pop) a ukoncili spolupraci. Stale je to ale kvalitni Hitch tentokrat v evropskem spionaznim stylu s nekolika super scenama (autobusy). Celou dobu to vypadalo, ze se to i na ty 4* dohrabe, cim me ale Cock ke konci vylozene nastval byl neskutecne otravny charakter stare polky, jako minutove cameo ok, ale kdyz film graduje a speje do finale, tak proste neni mozne tam suverene napalit 10 minut scen s nesympatickou babkou, ktera trapci a vsechno zdrzuje, podle me jasny ukaz toho, ze uz to Hitch zacal ztracet. 6/10 ()

El Indio

Celá ta základní myšlenka zápletky, tj. mladý méně schopný vědec se rozhodne ukrást jinému schopnějšímu cizímu vědci jeho celoživotní práci a udělat si na tom doma jméno, se mě osobně zdá dost zvrácená a odporná. A s chutí bych za to tenhle film hodil rovnou do odpadu. Kdybych to ale udělal, lhal bych sám sobě, neboť díky Hitchkokově jako vždy perfektní režii a presvědčivým výkonům herců v hlavních rolích, mě ten film i přes řadu scénáristických nedostatků a tu debilní zápletku dost bavil. Aspoň ty tři hvězdy si to určitě zaslouží. ()

YURAyura

3/10 Nikdy jsem si to nemyslel, ze to napisu, ale toto je opravdu nudny Hitch. Absolutni absence tolik potrebneho humoru a naprosto hloupa premisa celeho filmu, od niz se v podobnem duchu odviji cely zbytek filmu srazi spionskou podivanou na prumer jine produkce. Hlavni hvezdne duo Noumen + Andrews se se do celeho filmu hodilo jako Rama na posledni pomazani, ale najde se tam par okamziku, co stoji za to videt, bohuzel je jich zoufale malo: v scena v autobuse a hlavne problemy s vrazdou Gromeka! Nevim kolik jeste jinch spionatorskych filmu korme tohoto a Topazu Hitch udelal, ale moje dobra rada zni - ruce pryc ()