Sandman

• USA The Sandman
USA, (2022–2024), 19 h 8 min (Minutáž: 38–64 min)

Predloha:

Neil Gaiman (komiks)

Hudba:

David Buckley

Tom Sturridge, Gwendoline Christie, Charles Dance, Boyd Holbrook, Jenna Coleman, Vivienne Acheampong, Sanjeev Bhaskar, Asim Chaudhry, David Thewlis (viac)

Existuje svět, kam se dostaneme, jenom když zavřeme oči a usneme – říká se mu Snění. A Pán snů Sandman (Tom Sturridge) tam umí zhmotnit naše nejhorší noční můry a představy. Když Sen nečekaně padne do zajetí, ve kterém stráví sto let, vyvolá jeho nepřítomnost dlouhou řadu událostí, které navždy promění svět spících i bdících. Sen se proto vydává na putování mezi světy i v čase a napravuje chyby, které udělal za dobu svojí dlouhé existence, musí znovu prozkoumat, kdo je přítel, a kdo nepřítel, a poznává taky nové bytosti – ať už kosmické nebo ze světa lidí. (Netflix)

Recenzie používateľa Tom10000 k tomuto seriálu (12)

Série 1 (2022) (S01)

1.série se sice snaží ze všech sil odvyprávět zajímavý příběh o Morfeovi, králi snů, a jeho osudech před, během a po věznění smrtelníky, avšak docela dost kulhá. Inu, Netflix dokáže vyprodukovat ledacos. nesmírně úspěšné Stranger Things, dost pozoruhodná Sabrinina děsivá dobrodružství, avšak nikdo není dokonalý, a zde se rozjela mimořádně slavná společnost dost špatným směrem. Nebudu zde pojednávat o dost zmatečném a nejistém příběhu, plném stovek odboček, jenž nedokáží tvůrci seriálu seskupit ani během dalších třech sériích (jestli je seriál někdy dostane, často končí tyto výtvory druhou řadou), nebudu zde ani popisovat nesympatického Morfea, nejen zcela bez emocí, což bych u jeho charakteru možná ještě připsal k dobru, ale celkově o absenci jakékoliv postavy, jež by mi přirostla opravdu k srdci. Ono totiž, pokud si Sandmana nezamilujete, nemáte z koho vybírat. Matthew se ukázal jen dvakrát, a konec. Johanna, jedna z velmi mála opravdu lépe vydařených postav, skončila, tuším, třetím dílem. Naprosto zbytečně zmařená šance. Korinťan mi i přese všechnu snahu nakonec utkvěl v paměti jako špatný žert na dokonalého záporáka. Dokonce by se mi možná i zalíbil, nechal se však potupně zabít, když se doslova "vybrečel" před svým pánem, čímž zkazil svoji roli. Možná bych i docela obdivoval psychopatického "Lupina", jak jsem podle "Harryho Pottera" pojmenoval druhou zápornou postavu, která skončila pátým dílem. Od něj, ostatně, úplně skončila šance na jakékoliv napravení už tak dost pomateného děje (...). Bohužel, tento seriál mne velmi zklamal. Jistě, pár dobrých scén se zde najde, dokáži je však napočítat už jen na prstech jedné ruky. Ne, a ne. Carnival Row i přes svoji druhou sérii se mi líbil ještě více, podobně to tak mám i s Cloak a Dagger. 50 procent, zklamání. Tři hvězdy dávám jen z milosti. Uvidím, jeslti dám vůbec šanci druhé sérii. ()

Spánek spravedlivých (2022) (S01E01)

1.díl. Morfeus, zvaný Sandman, vládne své Říši Snů neomezenou silou jako Bůh. Žije věčně, má nesmírnou, nekonečnou moc nad všemi obyčejnými lidmi ve světě Bdění, a též své poddané, plně věřící v jeho spravedlivou vládu. Těm "z druhé strany" plní prostřednictvím sebe samotného jejich nejniternější tužby, ale též je i děsí k smrti nočními můrami. Jednoho normálního dne se vydá do jejich světa, aby ulovil jednu z nestvůr uniknuvší pryč z jeho dosahu. Jelikož se vydává mimo své území a mimo nehmotný svět, dává si pozor, aby neučinil fatální chybu, jež by ho mohla zabít. Nachází se právě v Berlíně, v roce 1916, uprostřed světové války. Ta v Londýně staršímu muži, Roderickovi, okultnímu čarodějovi, sebere syna. Magus, jak si nechá říkat, je ředitelem své malé soukromé školy pro nadané. Se svými žáky se rozhodne přivolat Smrt, s níž by se mohl dohodnout na návratu jeho "jediného" syna (má sice i druhého, na tom mu ale příliš nezáleží). Poté, co si však přivolá "Sandmana" (jak se mu bude brzy přezdívat), ho čeká zklamání. Alexej, přeživší se sourozenců, je tehdy ještě malý kluk, ničemu příliš nerozumí. Způsobí však pohromu, přesněji, dvě. Přivede do domu mladší dámu, jež se zde brzy zabydlí, a po deseti letech plných nabytého bohatství (Roderick sebral Sandmanovi jeho poklady a přišel si na jmění) zabije otravného havrana. Ten představoval jedinou možnost, jak by se mohl nadpřirozený dostat ven. Představoval jeho věrnou spojenkyni a kamarádku v jednom. O pár dní později se syn okultního mága rozmýšlí nad bohovým propuštěním. To otce rozčílí, a samém záchvatu vzteku narazí hlavou do skleněné koule chránící nadpřirozeného před útěkem a zemře. Čas plyne a z Alexeje se stane stejně starý muž jako jeho otec. Při posledním opuštění Sandmana přeruší linii též chránící před jeho úprkem. Muž se dostává na svobodu a prokleje Alexeje věčným spánkem. Po návratu do své říše ho čeká pohled na století trvající rozklad všeho, co kdy vybudoval. 90 procent, slušný začátek. ()

Nedokonalí hostitelé (2022) (S01E02)

2.díl. Sandman (zvaný především jako Morfeus) se rozhodne obnovit své zničené království, v němž během století jeho nepřítomnosti došlo k rozpadu všeho, co kdysi znal. Ke kýžené opravě však potřebuje získat zpět své "neoddělitelné součásti", tedy masku, rubín a měčec plný písku. Poněvadž se k nim nemůže vydat do reálného "světa bdělých" bez své síly, požádá Lucien, aby mu prozradila, kde by se mohl nacházet kus čiré "snové" moci, nijak nenarušené jeho vlivem. Jedině s její pomocí totiž později zvládne vyvolat sudičky, s nimž může hledané předměty najít. Jenomže bez trochu zmatků a nešťastných náhod se nic neobejde. Bývalá nedobrovolná manželka Rodericka a matka Johna dokázala přežít celé století díky nástroji mohoucímu ochránit ji před každou hrozbou. S jeho pomocí zahnala noční můru toužící zničit Sandmana. I přesto, nestvůra se nenechá zastrašit a řádí dál. 55 procent, tentokrát opravdu slabý díl. ()

Ať se ti o mně zdá (2022) (S01E03)

3.díl. Morfeus se vydává zpátky do Londýna, aby našel své ztrcené artefakty. Cestou se mu podaří najít jednoho ze současných potomků Constantinů, velmi známého rodu mágů a exorcistů, Johannu. Ta dokáže s pomocí vymýtací knihy zlikvidovat každého démona, jenž se jí připlete do cesty. Čirou náhodou ale též může vlastnit měšec s kouzelným pískem, po němž právě Sandman pátrá. Když na sebe oba dva narazí, podaří se, i přes odmítnutí Věčného, zničit nestvůru sídlící v manželovi princezny z královského rodu Anglie. Později se spolu jak Věčný, tak i Johanna lépe seznámí, ač jen z profesních důvodů. Morfeus potřebuje nutně měšec, a dívka ho zavede za svojí bývalou kamarádkou, u níž se onen artefakt nachází. Když Sandman uvidí, jak umí lidé projevovat emoce i jinak než skrze krutost, dopřeje kamarádce ženy z rodu Constantinů zničené skrz nadpřirozený předmět klidný spánek, čímž si u Johanny získá respekt. Sám Morfeus si nyní musí poradit s Matthewem, havranem, jehož k němu poslala jeho vrchní knihovnice Lucien. Bývalá manželka Rodericka se vydává na návštěvu ke svému synovi Johnovi. Ten v podstatě celý život strávil ve vězení, kde se o ní i o sobě mnohé dozvěděl. Právě on údajně vlastní rubín, s jehož pomocí by mohla jeho matka dosáhnout vykoupení u Morfeuse (...). 75 procent, o něco lepší než druhý díl. ()

Naděje v pekle (2022) (S01E04)

4.díl. Morfeus se snaží v Pekle vybojovat zpátky svoji masku, bez níž mu stále chybí většina jeho moci. Aby se dostal až k majiteli jeho artefaktu, musí se střetnout s pánem, přesněji paní temné říše: Luciferem. Za tímto jménem se skrývá vysoká zlomyslná žena (Briena v seriálu Hra o Trůny - pozn. autora článku), usilující o nadvládu nad vším, čeho se může zmocnit. V Sandmanovi vidí pouze ubohého "bývalého" vládce Říše snů. A proto, když onen muž požádá o souboj s netvorem, jenž má jeho masku ve vlastnictví, význu neodmítne. Je však na hlavu poražena v psychologické hře, a to nadějí/snem, hlavním nástrojem jeho vládce. Morfeus může vděčit za přežití svému havranovi Mattiasovi, bez něj by pravděpodobně bídně zahynul. Nyní připadá čas na najití rubínu. Ten má u sebe John, respektive bude mít. Setkal se s mladou paní, nabídnuvší mu svezení (...). 60 procent, jen John zachránil jinak bídné pokračování seriálu. ()

Nonstop (2022) (S01E05)

5.díl. John zjišťuje, jakou moc má jeho Rubín, který si upravil pro své potřeby. Dostane se do zdánlivě nevinně vypadající restaurace. Na očích se mu míhá číšnice, kuchař, mladá barmanka, nováček žádající o přijetí, ředitel podniku a jeho manželka. Všichni si navzájem lžou, což John, toužící po osvobození každého jedince ze svých řetězů/zábran, jen nerad vidí. Postupně se každému dostane pod kůži, a co se nestane: Z ředitele, trpícího pod vlivem své ženy, se stává homosexuál, najivší zalíbení v kuchaři, rádoby pedofilovi, ale též na kluky. Barmanka lesbička se nedávno dozvěděla o rozchodu nepřímo od své holky. Jelikož číšnice nikho nemá, pouze se pokouší sbalit kuchaře, a navíc trpí pod neustálými přetvářkami, dají se hned do kupy. A sám nováček pozná chutě a chtíče manželky ředitele. John je se svojí prací spokojen, tedy do doby, než se vše zvrtne a jediným přeživším z masakru zůstane ona číšnice. Ostatní zemřou. Poté přichází Sandman a bere si svůj rubín, lstí a pro Johna i splněním svého vysněného snu. 70 procent, o něco lepší podívaná. Zajímavostí je jednodílná postava Judy, její herečka Daisy Head se v mnohem větší roli ukázala v seriálu "Světlo a Stíny" coby Genya. ()

Zvuk jejích křídel (2022) (S01E06)

6.díl. Morfeus ztrácí smysl svého věčného života. Brzy se mu do cesty nečekaně připlete jeho sestra Smrt, zrovna když krmí holuby. Když se spolu vydají na procházku kolem těch, co mají zemřít, ukáže mu důležitost lidstva jako takového. Kvůli nim on i ona vlastně existují, to oni tvoří náplň jejich existence. Když Smrt odchází, poradí Sandmanovi, ať se opět setká se svým starým známým kamarádem. Dostáváme se do roku 1389, kde ve staré Anglii jeden obyčejný hospodský muž slibuje všem svým kamarádům, že obelstí samotnou Smrt. Jelikož se zde zrovna s Morfeem ona žena nachází, dostane se mu štěstí. Po každých sto letech se zde začnou scházet právě Sandman a on. Jednou prožívá nesmrtelný muž vzestupy, kdy vlastní svoji oblíbenou krčmu, podruhé zase pády, kdy ho do ní ani nepustí. Pokaždé si ale všímá pokroků lidstva, a také svého vlastního štěstí v neštěstí. Jednou měl ženu a majetek, podruhé skončil chudý a sám. Před třiceti lety se dozvěděl o bourání jeho podniku. Sandman se neukázal, zrovna ho věznili. Po třiceti letech však postaví novou hospodu vblízkosti té staré. A Sandman se mu omluví za pozdní příchod. 95 procent, tento díl se mi moc líbil. PS: V jednu chvíli vidíme i Johannu, jak před dvěma sty lety dostane od Morfeuse nabídku, aby mu vykonala službu. Zdá se, že i ona může patřit mezi nesmrtelné (Věčné). Uvidíme! ()

Domek pro panenku (2022) (S01E07)

7.díl. Mezi obyvateli říše Snění se objevují zvěsti o Snovém víru. Jedná se o Rose, dívku, která kdysi dávno přišla kvůli hádce otce s makou o svého bratra. Celých sedm dalších let po něm usilovně pátrá, než v současnosti narazí na svoji prababičku. S jejími penězmi a pomocí se dostává do zvláštní "rodiny" plné podivných lidí, a především k ještě divnějšímu muži. Ten ji "ochrání" před dvěma muži snažícími se o její okradení: Už tehdy předvede nadpřirozené schopnosti, když jednomu z nich (alespoň dle mne - pozn. autora) zlomí nůž a řádně ho zpacifikuje. Dříve i později se jí také zdají divné sny o Amuletu, prstenu, jenž jí později daruje Unity (prababička), a též o třech sudičkách. Na konci dílu, kdy usíná, se zjevuje přímo ve Snění před Morfeem i Lucien. Pán snů dává nechat spočítat své poddané, Matthew se vydává sledovat Rose. Kdesi daleko od všeho se parta tří sběratelů pokouší přitáhnout k sobě pozornost Korinťana. To se jim podaří. 45 procent, opravdu slabý díl, zcela nejhorší ze všech sedmi. ()

Hrací dům (2022) (S01E08)

8.díl. Rose se snaží co nejrychleji dostat ke svému bratrovi, poté, co se dozví ve Snění, kde se nachází. Morfeus musí potrestat noční můru, která usilovala o konání dobra. Korinťan je mezitím pozván svými uctívači na "Obilnou konferenci" jako čestný host. Strýc a teta ztraceného kluka jsou zaskočeni nejen kečekanou návštěvou souciální pracovnice, ale i Korinťanovou. Ten využije nevinného Rosiina bratra jako záminku pro získání přístupu k Snovému víru. Dívčina nová spolubydlící se setkává ver snech se svým zesnulým manželem. Ten jí nabízí až nepředstavitelně reálná přání. Jedno z nich se dokonce vyplní - v Bdělém světě se probudí jako těhotná. 65 procent, o něco lepší díl než minulý. ()

Sběratelé (2022) (S01E09)

9.díl. Morfeus se střetává s nejhorší katastrofou za celý jeho dlouhý život: Snění se otřásá v samotných základech. Za všechno může Snový vír, on sám ale neví, komu má přičítat vinu. Bez lucien se zdá naprosto ztracený. Dá mu ještě ponížená knihovnice šanci? Korinťan pomalu dosahuje svých plánů. Doveze Rosiina bratra na Obilnou konferenci a zde se střetává se svými "kolegy". Je jich několik desítek, snad i stovek, a každého z nich spojuje jediný cíl: Co nejvíce si užít vraždění a zabijení. Dívka dorazí též, na "výzvu" Korinťana, a už se nemůže dočkat shledání se svým mladším sourozencem. Vše však "zhatí" lstivost a podlost Noční můry, spojivší se s hosty hotelu Royal Empire. Ze staršího podivína se vyklube velký pomocník Morfea, Zelený háj, jenž "přednedávnem", během Sandmanovi nepřítomnosti, odešel do smrtelného světa. Právě on předá svému Pánovi informace o nebezpečí, v němž se Rose nachází. A že v něm je, o tom nikdo nepochybuje. 75 - 80 procent, kvalita pomalu roste. ()

Ztracená srdce (2022) (S01E10)

10. a předposlední díl 1. a doposud poslední série. Morfeus se chystá na závěrečný útok. Musí zabít Rose, aby znovu nastolil jak v bdělém, tak i ve světě Snění řád. Korinťan "uvězní" Snový vír a jejího bratra v jejich pokoji, zatímco se sám vydává, jako čestný host, do hlavní síně "Obilné konference". Zde přednese před svými věrnými krátký, ale úderný projev. Z něj ho vyruší Morfeus, jeho největší nepřítel. Následný boj trvá velmi krátce, Korinťan, největší a navíc jedna z prvních nočních můr, umírá. Sandman však nemá ani náhodou vyhráno. Rose se rozhodla ho zabít, stejně tak on ji. Nebo ne? V samotném závěru, když už dívka napáchala nemalé škody, si v zoufalosti uvědomuje, jaká budoucnost ji čeká, a jakou roli v ní bude hrát. Proto se králi Snů zcela vydává. Jenomže nastává další zvrat. Unity, její prababička, se vydává do Snění, kde se dozví o svém původním osudu. To ona měla být Vírem. A proto, před Morfeem a svojí pravnučkou, ho naplní. Rose je tedy svobodná, a Sandman konečně dosáhl svého. Jen kdyby se nedozvěděl, kdo může za "odsun" Snového víru, a kdo vůči němu chystá válku. Jeho sestra, Touha, se možná dočká trestu, Lucifera ale zastavit tak snadno nepůjde. 60 procent, zase mírný pokles. Snad poslední díl bude stát za všechny "promrhané" hodiny. ()

Sen o tisíci kočkách / Kalliopé (2022) (S01E11)

11. a poslední díl 1.série. Siamská kočka vypráví svůj příběh ostatním ze svého druhu, aby se mohla společnou motlitbou pomstít svým majitelům, kteří jí utopili koťata. Příběh, v němž požádá Morfea, krále snů, o pomoc. Toť první příběh dílu. Druhá část vypráví o spisovateli, jenž neměl žádný nápad, a o jeho cestě ke stárnoucímu slavnému "kolegovi". Ten držel doma násilím Kaliopé, dceru Dia, bohyni inspirace. Mladý beznadějný tvůrce přijme jeho dar velmi nejistě, brzy ale získá na sebevědomí a po další čtyři roky ji týrá podobným způsobem jako jeho již zesnulý známý. Tou dobou se osvobozuje Kaliopénin bývalý manžel, král snů, jenž uposlechne jejího zoufalého volání a ihned za ní vyrazí. Společnými silami se jim podaří přivést nyní již populárního čteného autora na pokraj zoufalství. Poté, co dostane Bohyně svobodu, se od Sandmana dočká odpuštění, a on od ní. 65 procent, závěr také nic moc. PS: Alespoň se zde objevila Amita Suman, hrající Inej Ghafu ve mnou nedávno zhlédnutém seriálu "Světlo a stíny", ve vedlejší roli obdivovatelky zvráceného Ricka. ()

Sandman se dočká druhé řady

Sandman se dočká druhé řady

03.11.2022

Tak je to konečně oficiální, a fanoušci už můžou přestat na sociálních sítích bombardovat spisovatele a scenáristu Neila Gaimana dotazy, jestli a kdy Netflix obnoví adaptaci jeho slavného komiksu… (viac)

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

Srpen se ponese v duchu velkých premiér

01.08.2022

Netflix chystá Sandmana

Netflix chystá Sandmana

01.07.2019

Kultovní komiks The Sandman se v Hollywoodu pekl už pěknou řadu let. Oceňované dílo spisovatele Neila Gaimana zkoušela studia přivést na plátna kin už někdy od počátku devadesátých let minulého… (viac)