Bruno Anthony vymyslí plán, ako sa zbaviť svojho nenávideného otca. Je relatívne jednoduchý - dvaja cudzí ľudia sa dohodnú na tom, že každý z nich zabije toho, ktorého sa ten druhý potrebuje zbaviť. Ideálnym partnerom pre tento plán sa zdá byť tenista Guy, ktorého stretne vo vlaku, a ktorý sa potrebuje zbaviť svojej manželky Miriam, aby sa mohol oženiť s dcérou senátora Anne... (STV)

YURAyura

10/10 Majster ako ho mame najradsej - hrdina je ostatnymi natlaceny do situacie, z ktorej sa je tazke sa vynajst a vsetko sa obraca oproti nemu. Paduch je spravno sibnuty, ciernobiela je ta spravna barva pre takyto filmu, iba ten tenisovy match mohlo byt kratsi ;]] ()

swed

Nápad na výměnu vražd, byl pro Hitchcocka jak dělaný. On si totiž dokázal pohrát s každým detailem a uvést nás i hrdiny do permanentní nejistoty. Navíc Robert Walker hraje psychopata, se kterým by jste se v parku (či vlaku) rozhodně setkat nechtěli. Pokud má film slabá místa, tak ta se vyskytují pouze v poslední třetině, kde už se zápletka nevyvíjí, ale "pouze se čeká" na rozuzlení. 8/10 ()

Herr_Flick

První co mě napadlo, že bych u tohoto filmu zavedl sledovací povinnost pro všechny vysoce postavené zloděje z vedení Českých drah. Druhá věc, která mi přišla na mysl: „Zab ji, zab ji, brácho!“ Kasey Rogers mě v roli Miriam pod mistrovou taktovkou dokázala opravdu štvát! Dále se Cizinci nesou na vlně klasického Hitchcocka až do konce, který je teda prachbídný! A věř, že mi to láme srdce, dát jen 3 hvězdy, je to můj devátý Alfredův kousek a tak nízké hodnocení dávám poprvé :-( ()

pepua

Dle mého se jedná o jeho podprůměrný film, který přesto snese v rámci obecného hodnocení hodnocení průměrné. Hitchcock má rozhodně lepší kousky. ()

JohnMiller

Alfred Hitchcock ako ho mám rád. Nech už si o jeho tvorbe myslí kto čo chce, jedno sa mu uprieť nedá... Predlohy pre svoje filmy si vždy vybral geniálne. Vymenovať tie najzásadnejšie by bola zbytočnosť, lebo aj Strangers on a Train patrí do prvej ligy. Tento Noirovský Thriller zachytáva tenisovú hviezdu tesne pred rozvodom. Vo vlaku sa k nemu prihovorí jeden z jeho fanúšikov. Po chvíľke sa rozhovor plný humoru mení na obchod v ktorom figuruje vražda manželky tenistu. Vtipkovanie na ktoré tenista Guy po vystúpení z vlaku zabudne sa však zmení na krvavú realitu. ()

Skip

Jeden nikdy neví, s kým se dá do řeči a jaké to bude mít následky. Psychopatický Bruno je prostě skvělý padouch, který jde za svým až do posledního dechu. V tomto filmu Hitchcock doslova hýřil nápady. Moc rád mám scénu, kdy diváci sledují zápas a všichni kroutí hlavou ze strany na stranu, jak to při tenise bývá, až na jednoho. ()

Aleee89

Tohle je tuším můj jedenáctý film z dílny Alfreda Hitchcocka, mého oblíbeného režiséra, který jsem viděla. Hitchcock sám nezklamal. Naservíroval nám klasickou noirovku, myslím, že ani nijak nevybočil ze svého standardně kvalitního režírování. V podstatě to všechno funguje, ovšem nemůžu se zbavit pocitu, že hlavně konec filmu byl takový naivní, nedotažený. Ano, můžeme se ohánět dobou vzniku, ale i tak myslím, že i s ohledem na datum uvedení snímku to mohlo být lepší. Klasika, která neurazí, ale ani nenadchne. A že Hitchcock nadchnout uměl. Ostatně i tento film pozvedá především on. ()

radektejkal

"Swap murders - záměna vražd" - byla to jedna z myšlenek, jaké si poznamenával Roald Dahl třeba do prachu na kapotě auta (nebylo-li kde jinde)? Jedna z těch idejí, které nesmí být zapomenuty, a z kterých se dá zbudovat cokoli - kniha, film, impérium? Postupné gradování toho, čemu Hitchcock říkal "suspension - napětí jak kšandy". Matty jej věrohodně definoval jako napětí, "které je - jako vždy u Hitchce - nadřazeno věrohodnosti postav i situací, v nichž se ocitají." Myšlenka (swap murders) může něco uvést do chodu, ale aby to něco k něčemu bylo, samotný nápad nestačí. Alfred Hitchcock ji obestavil počátečním a koncovým bodem (setkáním bílých -ne docela- a černých polobotek a nevídanou rvačkou na kolotoči utrženém z řetězu), a potom ji proložil dalšími mezními a pomezními body, které můžeme snadno vystopovat. Přesto to ale není úplně ryzí Hitchcock, ostatně základní idea (swap murders) je přece Chandlerova. ()

Fanucci

Naprostý souhlas s Galadriel. Opravdu moc dobré první 2/3 filmu, famózní Bruno v podání Walkera...ale konec filmu je dost strašný. Přesněji řečeno od tenisového zápasu, který hl. postava - jež je v časové tísni - musí z nějakého absurdního důvodu rychle vyhrát namísto logičtější a rychlejší prohry:-) Závěr je uspěchaný, zázračné rozlousknutí celého případu nalezením zapalovače vyznívá směšně až naivně...a ultrarychlý kolotoč mě dorazil. V 50 letech minulého století měli asi v USA místo kolotočů centrifugy:-) Škoda...vyvíjelo se to tak slibně! 70% P.S Farley Granger podal v roli Guye dost žalostný výkon:-/ ()

TheDon

Neurazí , nenadchne. Film má docela obstojnou atmošku, Hitch se snaží vybudovat zápleku jak noha, což se mu ale úplně nepodaří, protože už v půlce filmu člověk přesně ví, jak to celý dopadne a jakou roli v tom bude hrát ten debilní zapalovač. O nadměrně nesypatickým obsazení ani nemluvě. 55% P.s.: Brůno je takovej předvoj Saxany, taky si umí obstojně natahovat ruku. ()

honajz2

Já nějak nevím. Zápletku to má opět zajímavou, natočené a zahrané je to perfektně (ale hlavně natočené, ta kamera byla přímo úžasná, hlavně teda v záběru vraždy, kdy akt vidíme přes sklíčka brýlí - to byl fakt skvělý nápad), je tu pár skvělých scén, ale jinak mě ten film moc neoslovil a spíš mě nudil. A i když ta zápletka byla vedena dobře, i tak se to prostě vleklo, nemůžu si pomoct. Tenhle film se prostě Hitchcockovi nepovedl tak, jak většina ostatních, navíc ve finále je pár nelogičností. A tentokrát to ani na slabé 4* nevytáhl, bohužel. 3* jsem mu dal zatím snad jenom jednou. Ale nutno uznat, že to, co je u Hitchcocka slabý film, je obecně pořád mírný nadprůměr. Silné 3* ()

Martin741

Ani nie tak vykreslenie ludskych povah ako skvostny film -noir. I ked oficialny text distributora tvrdi, ze ide o akusi dualitu ludskej povahy. Reziser Alfred Hitchcock /Shadow of a Doubt, Spellbound/ opat potvrdil, ze je majster filmarciny. Skvostny fryler, ktory nic nestraca zo svojho napatia, skvostne su herecke vykony a aj zapletka ma cosi do seba. Tempo nebude divaka nudit ani chvilu, pravy noirovy cynizmus tu je tiez pritomny. Zaverecna scena na kolotococh, to je ciry masaker. 95 % ()

Rocky88

Hitchcock si zde zahrál se všudypřítomností. Všudypřítomným napětím, všudypřítomnou nejistotou, co se stane, kdy se něco provalí. A všudypřítomný byl zajisté i Robert Walker coby tajemný a zvrhlý Bruno Anthony, který je opravdu záporák, jak má být. I ostatní ale hráli na výbornou - Farley Granger překvapil, Ruth je krásná herečka, a v dobrém světle se předvedla i Hitchova dcera. . . Hitch opět políčko po políčku přidává na gradaci, intenzitě a spádu. Jediné, co mě zklamalo, byla hudba - místy poněkud nevhodná. I tak se ale jedná o jeden z nejlepších Hitchcockových filmů. ()

bogomira

Vytýkat něco Mistrovi se sice nesluší, ale pro mě výbornej námět kazí slabší scénář a rozuzlení malinko zápasí s logikou, zatímco kolotočový finále zase s fyzikou. Přesto je to výbornej filmik. ()

ad

Tak tomuhle já říkám opravdový FILM - NOIR! Pro mě osobně zajímavější HItchcock než slavnější North by Northwest... ()

tomtomtoma

Přepsáno v červenci 2018. Cizinci ve vlaku jsou povedeným kriminálním thrillerem. Hitchcockův typický rukopis rozechvívá v cynické rozpustilosti psychicky náročnou pouť za očištěním. Duševní nerovnováha je znakem bohaté vrstvy v odcizení a přesycenosti. Cílem je pohodlí osobního života a uspokojení pocitů srdce a nevyváženého vnitřního pocitu ublíženosti. Nemilosrdná krutost osudu se zbytečně nevyptává, šílená odhodlanost si vystačí s pochopením náznaku a existencionální naléhavost vydírá vlastní svědomí a vyvolává provinění. Extravagantní setkání se na cestě posilnilo myšlenkou hněvu a stává se oživlou noční můrou s výsměšnou neodbytností. Obraz si pohrává s rytmem, atmosféra napětí si vychutnává vlastní vítězství, finále se labužnicky užívá rychlost zdivočelého kolotoče. Hlavní postavou svižného a krutě si pohrávajícího příběhu je Guy Haines (sympatický Farley Granger), mladý perspektivní muž a úspěšný amatérský tenista. Minulost je svázána s přítomností bolestivou skutečností. Lidská důstojnost se třese vzteky a neodhadne dopad rafinované nabídky. Myšlenka se stává přítěží, rozpačitě se rozhlíží po nouzovém východu. Rozhodující boj nectí žádná pravidla. Nejvíce pozornosti na sebe strhává Bruno Antony (dobrý Robert Walker), odvrácená strana lidské duše. Je hlasem vlastního podvědomí, které našeptává a radikálním způsobem řeší problémy. Překračuje s krutou jízlivostí morální hranice, vysmívá se překážkám a naléhavost stupňuje svou intenzitu se zvráceným uspokojením. Práce si zaslouží odměnu, jinak přichází spravedlivé potrestání. Hlavní ženskou postavou je Anne Morton (zajímavá Ruth Roman), atraktivní dívka dobrého původu a s romantickou zápletkou s pohledným Guyem. Zarputile se vrhá pomáhat ve jménu lásky a spravedlnosti. Pochybnosti mají morálně uklidňující vysvětlení. Výraznou postavou je Barbara Morton (příjemná Patricia Hitchcock), zvídavá mladší Annina sestra. Je symbolem, hříčkou i spojovacím článkem. Výraznější prostor dostává také Miriam Joyce Haines (zajímavá Kasey Rogers), nevěrná a nepředvídatelná Guyova manželka. Baví se životem a neohlíží se na žádnou stranu. Z dalších rolí: znepokojený americký senátor a opatrný Annin otec (Leo G. Carroll), bezstarostně osobitá a malující Brunova matka (příjemná Marion Lorne), z duševně nerovnováho syna znepokojený Brunův otec (Jonathan Hale), vyšetřující policejní kapitán Turley (Howard St. John), na společenském večírku k smrti vyděšená paní Cunningham (Norma Varden), svědek a zaměstnanec zábavního lunaparku (Murray Alper), či dvojice Guyových stínů a washingtonští policejní detektivové Hennessey (Robert Gist) a Hammond (John Doucette). Cizinci ve vlaku podávají osvěžující občerstvení na železniční trati New York - Washington. Atmosféra se stupňuje správným směrem, cynické dráždění dodává stylovou barvu. Příjemná zábava. ()

C0r0ner

Parádní nápad, bohužel zničený špatným scénářem, který se neustále mele v kruhu a nenabízí po nějakých třiceti minutách vůbec nic nového. Navíc to skončí zcela očekávaně, takže není moc o co stát. Hitchcockovi se ale nemůže upřít špičková práce s kamerou, takže se na to aspoň dobře koukalo. 55% ()

Topco

Criss Cross! :) Videné 4-krát (ostatne vo Veľkom sále hotela Thermal, 2018) a stále som sa kráľovsky bavil. Hitch po "Ani tieň podozrenia" (1943) pokračuje svojou obľúbenou fascináciou vraždy. Btw, nebyť dokonalej postavy psychopatického Bruna, idem asi s hodnotením o hviezdu nižšie. ()

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

Star Wars a Pán prstenů se dočkaly obří pocty

15.12.2021

Americký národní filmový registr se letos opět rozšířil o několik významných děl, mezi něž byl konečně zařazen také fantasy počin režiséra Petera Jacksona Pán prstenů: Společenstvo Prstenu. Snímek z… (viac)

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

Zemřela herečka Patricia Hitchcock

11.08.2021

Ve věku 93 let v pondělí v kalifornském Thousand Oaks zemřela herečka, producentka a spisovatelka Patricia Hitchcock, jediná přímá potomkyně legendárního režiséra a mistra napětí, Alfreda Hitchcocka.… (viac)

Noir Film Festival již tento čtvrtek

Noir Film Festival již tento čtvrtek

17.08.2020

Projekcí vizuálně podmanivého klasického filmu noir Špinavá dohoda bude ve čtvrtek 20. 8. na královském hradě Křivoklát slavnostně zahájen 8. ročník Noir Film Festivalu. Čtyřdenní žánrová přehlídka… (viac)

Fincher a Cizinci v letadle

Fincher a Cizinci v letadle

14.01.2015

Jak před 17 lety zjistil Gus Van Sant (Dobrý Will Hunting), remakeovat Hitchcocka není zrovna dobrý nápad. Z jeho předělávky Psycha byl akorát velký průšvih, jemuž se nyní pokusí vyhnout David… (viac)