Během druhé světové války se několik členů posádky americké lodi potopené německou ponorkou v Atlantickém oceánu zachrání v malém člunu. Mezi milionáře, známou novinářku, úspěšného obchodníka, radiového technika, zdravotní sestru, námořníka, matku s dítětem a číšníka, se ironií osudu dostává také jeden muž z německé ponorky. Následující hodiny na moři, jež deset lidí prožije společně na malém prostoru, se stávají konfrontací a tvrdou zkouškou jejich charakterů... (oficiálny text distribútora)

RUSSELL

Solidní minimalistické konverzační drama od mistra Hitchcocka, které se celé odehrává na člunu, kde se po potopení lodi ocitá zajímavá směsice přeživších a ještě jako bonus Němec z ponorky, která měla potopení lodi na svědomí a sama pak také ztroskotala. Díky skvělému scénáři jsem se ani chvíli nenudil, naopak jsem byl nucen přemýšlet nad tím, jak bych se já sám zachoval v podobné situaci. Finální lehce válečná scéna je pak parádní třešnička na dortu. Dost mě pobavilo i klasické cameo samotného Hitche, jenž se dokázal elegantně vecpat i na palubu člunu, aniž by byl jedním z pasažérů. ()

Slartibarkfast

Z prvního pohledu by se mohlo zdát, že Záchranný člun je dramatem o přežití, kterým jistě do velké míry je. Na ten druhý ale vyčuhuje na diváka cílená agitka proti Němcům, respektive fašistům, kteří v té době již chvatně ustupovali z bojišť, ale konec války byl ještě docela daleko. Místy to snad může dokonce vypadat, jako výletní plavba po Baltu s přáteli, opalujícími se na člunu, jímž něžně pohupují vlnky. Pár detailů mi tam velice vadilo, zejména více syrovosti a pocitu beznaděje, ale jinak to bylo příjemné komorní drama s dialogovými přestřelkami a psychologickou pitvou každé z postav. Starý poctivý kousek filmařiny, který stojí za to vidět. Alespoň pro to připomenutí si, o čem někdy může být válka a jak se může všelijak zachovat člověk. 75% ()

PetrPan

Několik dobrých herců +slušný scénář +skvělý režisér = vynikající film. Na Záchranný člun tato rovnice platí zcela beze zbytku, na malém prostoru tu Hitch rozehrál strhující nejen konverzační drama s výborně charakterově vyprofilovanými postavami, kterým jsem věřil každý úsměv, slzu i škleb. ()

Rocky62

Naivní a ukecaná taškařice, která jde kompletně proti proudu tohoto tématu. Všichni zúčastnění berou ztroskotání na moři jako romantickou výletní plavbu a na místo toho, aby intenzivně řešili jak přežít, tak si vyprávějí historky a nějaké životně důležité faktory, jako voda či jídlo je moc nezajímají. Jedinou pointu jsem nalezl pouze v záchraně Němce, jinak ve všech ostatních aspektech u mě Lifeboat selhal a může se pod něj podepsat třeba 10 Hitchcocků. 5% ()

classic

Mr.Hitchcock je univerzálny rejža s množstvom činorodých filmových počinov,ktoré sú dôležitým faktom v kinematografii.Snímok pôsobí reálne najmä preto,že sa odohráva počas 2.svetovej vojny,ktorá práve prebiehala,a táto posádka preživších sa na člne konfrontuje so situáciou nielen na mori,ale taktiež svetový problém,ktorého efekt sa ich dotýka.Klaustrofobická réžia,kde majster využíva na dianie minimum priestoru,vďaka hercom z rôznych spoločenských pomerov pôsobia vierohodne a Tallulah(Connie) je ťahúnom snímku o situácii pár ľudí uväznených na šírom mokrom veľkom mori,kde bojujú o holé životy,ale stav núdze morálku nepozná.Vťahujúce kvalitné dielo. ()

mat.ilda

Víc konverzačkou než prožívačkou, je tahle houpavá, divadelně pojatá road movie, stavějící na dramatických momentech, výborné kameře a zkušeném vedení herců. Navzdory datu vzniku, kdy 2. sv. válka ještě nepatřila minulosti, se příběh ve svém zpracování lehce obchází bez nenávistných výpadů proti světovému nepříteli číslo jedna, vlastně všechny pochyby o charakteru německého pasažéra fikaně převede na diváka, který je k předsudkům jemně naváděn, aby se pak střídavě styděl za vlastní předpojatost nebo si zadostiučinil, protože téměř do samotného konce se postava Willyho vyvíjí značně matoucně... I když zub času snímek přirozeně nahlodal, nuda si ke mně přisedla blíž jen během melodramatických výlevů ošetřovatelky Alice, za což jsem byla bohatě odškodněna kousavou ironií a černým humorem té nejlepší z postav - novinářky Constance, skvěle zahrané hvězdnou Tallulah Bankhead. Interesantní oldies party to byla, Alfréde... ()

jojinecko

Aj na malom priestore sa dá natočiť pútavý film, čo Hitch už viac krát dokázal (Rope, Rear Window). Tentokrát si vybral ako kulisu záchranný čln a pár zaujímavých stroskotancov k tomu. Hoci miestami je dej značne hyperbolizovaný, jedná sa o zaujímavú "konverzačnú" drámu (ktorá síce nedosahuje ani zďaleka kvalít povedzme 12 Angry Men) ale v rámci skvelej Hitchovej tvorby sa jedná o nadpriemer. ()

Flego

Konverzačná dráma odohrávajúca sa v záchrannom člne je opäť skvelým príkladom Hitchcockovho majstrovstva. Na malom priestore dokázal natočiť dramatický príbeh zachránených. ()

anais

Holywood 40. a 50.let se od toho dnešního liší hlavně skvěle napsanými dialogy. Tam, kde to dnes zachraňuje obraz, dřív stačila jedna obratně konstruovaná věta. A když k tomu přidáte Hitchcockovsky promyšlený vizuál, který stísněné prostředí člunu skvěle podtrhuje, máte o příjemné pokoukání postaráno. Lifeboat však není pohým "thrillerem", dle Hitcockových slov se jedná o jakousi alegorii na 2.světovou válku. Cílevědomý nacista reprezentuje rozpínající se hitlerovskou říši jdoucí si bezohledně za svým cílem, a nesourodá skupinka lidí demokratické státy, které se nedokáží jasně dohodnout na vlastních zájmech. Než si hrdinové uvědomí, která bije, už je skoro pozdě. Ve své době -1944! - film nesklidil úspěch (lidem prý vadilo, že byl nacista zobrazen jako ten, co svým rozumem vodí tak dlouho ostatní pasažery za nos). Z dnešního hlediska se na to dá dívat jako na skvěle natočený klasický film, ale i do jisté míry výpověď o těžké době a jejích morálních diolematech. ()

poz3n

Tenhle Hitchcockův malej experiment ukazuje, že se dá natočit film, odehrávající se celou dobu ve člunu, kterej nenudí. Sice to nedosahuje kvalit Hitchcockovo vrcholnejch filmů, ale i tak si tohle konverzační drama drží dobrou kvalitu, předevšim na svojí dobu. ()

5150

Na 40. léta dobrý film... ale mám přeci jen radši napínavější záležitosti od Hitchcocka (PSYCHO, PTÁCI, MRTVÁ A ŽIVÁ, CIZINCI VE VLAKU) nebo zábavnější (NA SEVER SEVEROZÁPADNÍ LINKOU)... ()

Gazy

Na začátek by bylo dobré poznamenat, že zbožňuji Hitchcockovy filmy, bohužel Lifeboat postrádá onu nezaměnitelnou atmosféru mistrových děl, především mi ale vadilo nelogické jednání některých postav a příliš okaté zaškatulkování každé z nich. Co je, ale potřeba vyzdvihnout je způsob, jak si film dokáže bezproblému počínat na tak malém prostoru a přitom nenudit. ()

Blofeld

Naprosto výtečný film, ale popravdě řečeno, kdybych nevěděl, že je od Hitchcocka, nejspíš bych si to (min. první polovinu) nemyslel a hádal bych třeba Cukora. Protože na rozdíl od Hitchovy obvyklé koncentrace na technický aspekt filmu táhnou tento film v prvé řadě herci. A v čele obsazení je herečka s velkým H, Tallulah "Dahling" Bankheadová. Toto je jediný u nás známý film, ve kterém se tato broadwayská legenda objevila, a právě ona je hlavním důvodem, proč byste si měli tento film sehnat. ()

liquido26

Hitchcockovo drama ze záchraného člunu. I přes monotónost jedné lokace je to zajímavá podívaná. Odlišné charaktery se střetávají v bitvě o přežití. Dobrý herci. ()

Astaroth12

Film plný predsudkov, plný prepracovaných dialógov a plný charakterových postáv. Príbeh je jednoduchý, ale pôvabný. Nerátal som, že ma film bude baviť, keď je tu len pár osôb, jedna loď a samé more, ale bavil a to veľmi. Žiadne zaujímavé interiéry, ani oku lahodiace exteriéry. Ale pán režisér sa pohral s charaktermi postáv, každá z nich je iná, každá z nich ma tajomstvo s ktorým sa nechváli, ale práve tam vyplávajú na povrch, je tam čas na premýšľanie a naše postavy aj premýšľať budú. Neveril by som, že to poviem, ale jeden z najlepších Hitchcockov, aké som videl. Musím vyzdvihnúť hercov boli parádne vybraný a to všetci, ale hlavne rola Nemca bola dokonalá, herecky to bolo ideálne, mal tam menšiu rolu, ale vyžmíkal z nej maximum, každý jeho pohlaď, úsmev,uškrnúťie sa , naznačovalo, že má postranné úmysly, alebo nie? Je tu veľa dialógov, ale to vobec nevadí, povedal by som, práve naopak, hodili sa k tej ponurej atmosfére, ktorá sa vytvárala k nevraživosti k Nemcovi a aj napätím film disponoval. Herci parádny, scenár úžasný, skvelá réžia a bravúrna kamera. Videné v rámci Season Chalenge Tour 2015. ()

Cimr

Jeden z těch filmů, u kterých ještě pět minut před koncem nemáte šajn jak to skončí. V roce 1944 to muselo určitě silně zapůsobit. Líbí se mi, jak je děj paradoxní - skupina Američanů se ocitne na záchraném člunu, protože jim loď zničili Němci. Na konci se kruh uzavře když na člun nastoupí Němec, kterému zničili loď Američani, tedy "ti naši". Válka je zkrátka příšerně nelogická. Výborné je i psychologické prokreslení postav. "Vnímáte válku jako hru na Broadwayi. Když všichni nakonec umřou, jste ochotná dát čtyři hvězdičky." Jsem ochotný dát čtyři hvězdičky, i když nakonec všichni neumřou. ()

GodComplex

Dalsi slaby prumer od Hitche, kterych ma, jak me stale presvedcuje, mnohem vic, nez tech vylozene povedenych. Pojedeme minimalisticky a natocime si film, ktery se cely odehrava na jedne male lodicce, ok, ja to beru, to by se ale musel skutecne odehravat na mori a ne pred Hitchovsky nechvalne oblibenym back screenem s natocenym morem a vodou umele cakajici ve studiu. Pokud tenhle sileny prvek Hitch pravidelne pridava do svych filmu jako vsuvky, alespon to na me pusobi dokonale usmevne, jenomze pokud tak vypada 100% cely film nastane problem. Myslenka dobra, ale dalo se z toho vyzdimat podstatne vic, nez jen 90 minut resit jestli ten nemec je hodny, nebo zly, protoze o nic jineho tam vicemene fakt nejde. 4/10 ()

MikO_NR_1909

Veľký balans medzi 3-mi a 4-mi. Ťažko sa mi to hodnotí aj s odstupom času... Každopádne to postráda správnu kritickú reflexiu a veľmi vágne pracuje s inteligenciou diváka pri vyobrazení konfrontačného posolstva. Viac zaujmú vzťahu medzi účastníkmi "záchranného člna" 70%. ()

Freemind

Hitchcock+Steinbeck je silné kombo a na výsledku je to věru znát. Film už sice trochu zestárl (bodejť by ne, když vznikl před více než sedmdesáti lety), ale koncepce několika dramat odehrávajících se na stísněném prostoru jednoho člunu funguje perfektně a předznamenává všechny ty pozdější minimalistické thrillery typu Duel nebo Telefonní budka. Moc (ne)příjemné! ()