Krásna a bohatá blondínka Melanie Daniels prichádza do malého mestečka v severnej Kalifornii za priateľom Mitchom, ktorý tam trávi víkendy. Krátko po jej príchode sa ukáže, že vtáci v oblasti sa správajú veľmi zvláštne. Melanie napadne čajka a v mestečku sa začínajú zhromažďovať tisíce vtákov, ktoré útočia na všetkých, ktorí sa objavia vonku. Jeho obyvatelia musia čeliť neočakávanej a nevysvetliteľnej prírodnej katastrofe. (STV)

renegrido

Působivý film, jehož druhá polovina je plná napětí. Vytknula bych jen to, že při některých scénách vypadá pozadí hodně uměle (např. scéna na loďce) a také to, že divák může už předem odtušit, kdy budou ptáci útočit. ()

Oskeruše

Co nového napsat o filmu, jehož kvalitu prověřila léta a který už tolikrát rozebírali odborníci na slovo vzatí? Snad jen jeden dost povrchní a naprosto nedůležitý postřeh, který sice vůbec o ničem nevypovídá, ale který mě zato napadl prakticky okamžitě. Pánové, snad raději ani dál nečtěte (aneb co si ženská odnese z kultovního hororu). A vy, milé dámy, vzpomínáte na scénu těsně před narozeninovým útokem racků, kdy se ústřední dvojice kochá výhledem na záliv Bodega Bay? Červená knihovna hadr. Jenže když jsem si na místě Melanie představila samu sebe – ejhle, bylo po romantice. Nevím, ale asi bych se nedokázala v lodičkách na podpatku vyšplhat na útes (nejsem přeci kamzík) a být mile okouzlující. A ještě k tomu ten písek. Cítila jsem, jak se do něj bořím, měla jsem ho mezi prsty, škrábal mě v silonkách – a to podotýkám, že jsem jenom sledovala film, v pohodlí a papučích. A pak v tomhle out doorovém obutí prchat před šílenými ptáky. No fuj! Hérečka, ta těžkej život má! ()

Tamdydam

Já vím, že k takto starým snímkům je třeba přistupovat se schovívavostí. A také se podle toho zpravidla řídím. Ale u tohoto filmu to není nic platné. Krom toho že tu postrádám napětí, natož nějaký skutečný strach ( což bych s přihlédnutím ke stáři a přimhouřením obou očí možná byl schopen nějak skousnout ) nenacházím tu ani inteligenci, uvěřitelnost a celkovou kvalitu vůbec, která tolikrát vyzdvihuje staré horory nad soudobé naturalistické děsivosti. Já osobně si tento film cením pro svou nechtěnou komediálnost a jako historickou zajímavost, což mi k pobavení stačilo. Ale víc jak dvě hvězdy z principu dát nemůžu ()

Martin00x

Tývole, teď se divim, že sem to neohodnotil dřív, třeba před pěti měsícema. Tento film jsem viděl totiý opravdu dávno a opravdu se mi moc líbil. Od té doby jsem se začal koukat na filmy od Hitchcocka a tenhle spolu se psychem se mi líbily opravdu nejvíce ! ()

Sollozzo

Konečně horor, u kterého jsem nemusel čekat na vybafnutí ze tmy nějaký polorozpadlý potvory či teenagera, který honí prsatý holky po domě. Tenhle film si totiž atmosféru poctivě buduje. Už jen od příjezdu Melanie do zátoky Bodega Bay jsem začínal mít takový divný pocit. No a když se objevily scény jako vrány dávajicí si soirée na prolejzačkách či Mitchova procházka mezi opeřencema, divný pocit se posunul o úroveň výš(strach), už jsem věděl, který horor je podle mého ten nejlepší. ()

Rodin

No tak se vám omlouvám. Z Božské Daphne a její předlohy (včetně neskutečného napětí a mystérie) nazůstal kámen na kameni. Hitchcocka mám strašně rád a přiznávám se, že v mém vnímání je toto jeho možná úplně nejslabší film. Vadí mně i příšerné nasvěcování herců en face ve všech scénách, jakož i naprostá absence jakékoli pointy. Podprůměrný filmový opus, připomínající vcelku slušná béčka z konce 60. let. Zklamání. ()

_aandyy_

Originální horor, navíc z počátků úspěchu tohoto žánru. Hitchcock věděl, jak vyděsit. Při prvním zhlédnutí mně šel mráz po zádech, při druhém jsem se bála a při třetím pozorovala, jak je všechno krásně propracované. Nechyběl mi tady ani jediný detail a kamera se nebála zachytit opravdu všechno. Dnešní filmaři by se podle mě měli obrátit jiným směrem. Nejde dále těžit z vyvražďovaček plných krve. Možná by se měli vrátit ke kořenům a vědět, jak lidský strach co nejlépe podchytit. Nechci někoho ale poučovat, jen říkám, že takovýto typ hororu mě vyděsí lépe než nejmodernější horor s počítačovými nestvůrami a kalužemi načerveno obarvené vody. ()

departed

Ze začátku zamilovaný příběh, ke konci boj o přežití. Hlavní nepřítel - ptáci. Na svou dobu řekl bych až dokonalé speciální triky, které přijdou v určitých chvílích i velmi věrohodné. Dobrý taky je, že do hlavní ženské role Hitchcock obsadil krásnou herečku s roztomilým hlasem a nádhernýma očima. V některých momentech je sice vidět silné přehrávání ze strany herců (třeba hysterická ženská v kavárně... i když je toho víc), ale dá se to překousnout a filmu to na kvalitě nijak zvlášť neubírá. ()

qvark

Vybrat nejlepší Hitchcockův kousek může být jistě tvrdý oříšek....osobně mě uchvátily komorní krimi dramata Okno do dvora (1954), Vražda na objednávku (1954) či Provaz (1948)....Ptáky bych asi nedoporučil k prvotnímu seznámení s tímto klasikem a to jednoduše proto, že pro jeho hororově laděné filmy je třeba mít zažitý tvůrcův standardní obraz, do kterého dosazuje své příběhy....ten je svým způsobem fascinující....šarmatní vyzrálé ženy ( defilé blondýn ) se v něm projíždějí parádními auty, nonšalantně a ostentativně kouří cigarety kdekoliv a kdykoliv, na hlavě mají prapodivné silně lakované vlasové helmy, které jim sice zvyšují minimálně o jednu dekádu skutečný věk, zato jsou ale téměř nerozcuchatelné....elegantní a rozhodní muži, kteří ve svých oblecích snad i spí....psychopatí, jimž šílenost kouká z očí popřípadě zubů...k tomu je nutné si zvyknout na téměř fetišistické zadní projekce a kamerové triky, které musely ve své době ohromit, ovšem pro dnešního diváka atakovaného 3d formátem působí se vším respektem asi jako Pong či Pacman z prehistorie PC her....pokud si vás taková poetika předem podmaní, pak si lze Ptáky vychutnat, přičemž závěrečná scéna je i dnes dostatečně hororově mrazivá.... ()

štófy

Hitchcockovi se podařilo přetvořit poměrně krátkou povídku do dvouhodinového filmu, kdy celou první část jed připravuje půdu dlouhými dialogy mezi postavami na to, co má přijít potom. Normálně bych řekl, že by mne měla první část nudit, ale tak se vůbec nestalo. Naopak se podle mého Hitchcockovi podařilo připravit diváka na mrazivou část útoků ptáků téměř dokonale. Za celý film jsem si neuvědomil, že v něm nezazněla vůbec žádná hudba, a i to je pro mě důkazem, jak moc jsem byl do filmu vtažen. ()

Godhaj

,,Are the birds getting to eat us, mommy?" Ne jedno se u Hitchcocka může každý spolehnout, na kvalitní scénář, charizmatické obsazení, napětí i režisérské nápady. To vše lze najít v Ptácích, ale přesto se dle mého názoru jedná o horšího zástupce Hitchcockových filmů. Pečlivě budovanou atmosféra strachu a napětí schazuje chování postav při ptačích útocích. Lidé většinou zmateně pobíhají a mávají rukama vysoko nad hlavou, přitom by stačilo se půl sekundy rozmyslet a namířit si to do nejbližšího domu. Velmi nevěrohodné jsou také zranění, které ptáci působí. Když už je nějaká postava trochu od krve, vypadá to spíše, jako by na ní někdo vylil rybízovou šťávu. Velmi odbytě potom působí poslední půlhodina, ve které se prakticky nic nestane a já měl pocit, jakoby snad režisérovi docházeli síly. Až na výše zmíněné výtky se samozřejmě jedná o kvalitní film, ale ne tak kvalitní, jako jsem od Hitchcocka očekával. ()

Knor

Hitchcock je mistrem svého řemesla. Tento film je tím dalším důkazem, že Alfred bravurně pendluje mezi napětím, které je poctivě utvářeno a dokonale se mísí se scénami které vyvolávají strach. Filmařsky mi mistr sedí opravdu hodně moc. Už po pár minutách víte, že nekoukáte na lacinou amatéřinu a to hodně oceňuju a navíc mě překvapuje, že jeho filmu neztrácí se svým věkem na účinnosti. ()

megan017

Mě celkově přijde celá tvorba Hitchcoka strašně béčková, vyjímaje Psycha, které v sobě má ten správný hororový náboj. Nevím, jaký měli kdysi lidi vkus na horory, ale jestli se díky tomuhle báli vyjít z baráku, tak bych v té době vážně nechtěla žít. Šustění křídel, až moc dlouhé nic nenapovídající dialogy a žádný pořádný závěr, tomu moc nedává. Jinak Hitchcok jen proto, že natočil jeden dobrej horor...neznamená, že ho můžeme pokládat za mistra svého řemesla. ()

Kozy9

Hitchcockove dielo vtáci mi bolo zo všetkých strán opisované ako prvotriedny počin geniálnej mysle geniálneho režiséra a ako jeho výnimočný horor poukazujúci na kvality svojho tvorcu. Nasledujúce riadky sa mi píšu o to ťažšie, pretože moje očakávania neboli naplnené ani z ďaleka. Vtáci sú na prvý pohľad klasický horor z dekády počiatkov tohto žánru. Preto som sa nemohol pohoršovať nad pestrofarebnou krvou (ktorej bolo málo a pripomínala skôr temperku ako ľudskú tekutinu), nemohol som odsudzovať pomalší rozjazd a taktiež som nemohol čakať dačo naozaj brutálne. Skôr som sa tešil na sofistikovaný snímok s vynikajúcim príbehom a desivou atmosférou. Majster žiaľ v tomto diele sklamal. Vtácí postrádajú nielen napätie, ale aj záživnosť. Celý film v konečnom dôsledku zakladá na dvoch, najviac troch akčnejších scénach, ktoré síce vyzerajú úchvatne (tak ako takmer dokonalé efekty, ktorým nie je čo vytknúť), ale nezachraňujú zvyšné pasáže plné nudného klábosenia, nepodstatných rozhovorov a pridlhých scén jazdenia auta po krajine alebo plavby na člne. Hitchcock už v legendárnom Psychu ukázal, že rád zoseká dej, no to, čo sa mu podarilo vo Vtákoch je neslýchané. Z neuveriteľných 120 minút stopáže, je 100 minút vyššie spomínané klábosenie, 10 minút titulky a 10 minút vysnívaný zaujímavý príbeh. Koniec je tak nesmierne zosekaný, že neviem či som niečo také vo filme zažil. Sťažoval som sa už veľa krát na rýchle ukončenie deja, no v tomto prípade sa autori neunúvali ani ten dej ukončiť. V stredne rozuzlovania vám proste povedia THE END. Takže všetko to klábosenie otvorilo veľa otázok, no žiadna sa neuzavrela, neuzavrela sa ani jedna otázka ohľadom samotných vtákov, čo je nesmierne nelogické. Teoreticky vám film nič nevysvetlí, na všetko sa ľudovo povedané "vybodne". Zhrnúť by sa film dal jednoducho (nebojte sa nepíšem SPOILER): Panička sa z neznámych príčin zaľúbi do právnika. Z neznámych príčin ide za ním na dedinu. Z neznámych príčin zaútočia vtáky. KONIEC! Po zhliadnutí som zostal dosť zaskočený a sklamaný. Priznávam, že tak dobre spracované efekty na tú dobu som nevidel, priznávam, že scény sú farebné a kamera živá, no čo z toho, keď nie možnosť toho využiť. VERDIKT: Vtáci sú v mojich očiach veľké sklamanie, plné nepochopiteľných chýb. Pre svetovú kinematografiu majú určitú hodnotu, no obávam sa, že sú poriadne nadhodnotený vďaka kultu, ktorý sa im podarilo vybudovať. OPLATÍ SA KÚPIŤ NA DVD/BD: V dobrej trafike za poctivých 50 kaček určite, no mínať peniaze na toto dielo je viac-menej zbytočné. CELKOVÉ HODNOTENIE: 50%. ()

Alfieho Ptáci po bayovsku?

Alfieho Ptáci po bayovsku?

19.10.2006

Šílená představa, řekl by si běžný divák, na jehož názor stejně vysoce postaveni mužové filmařského průmyslu moc nedají. Jenže když je hlavní role v takovém projektu nabídnuta australské krásce Naomi… (viac)

Ptačí zob

Ptačí zob

06.07.2006

Už jsme tu dlouho neměli remake. Těšíte se? Bude to maso. Ale co maso, přímo masochismus (diváků vůči sobě), sadismus (filmařů vůči divákům) a narcisismus (filmařů vůči nim samotným). Ale nebudeme to… (viac)

Remake Vtákov!

Remake Vtákov!

27.04.2005

Nesmrteľný hororový príbeh o agresívnych vtákoch terorizujúcich malé mestečko a jeho obyvateľov dostane nový kabát. Štúdio Universal Pictures totiž pripravuje remake klasiky VTÁCI od majstra filmovej… (viac)