Jižanská pohostinnost

• Česko Operace Southern Comfort (viac)

Někde uprostřed bažin v Louisianě musí skupina členů národní gardy bojovat s domorodým obyvatelstvem o život… důvod je prostý, ukradli jim čluny. Něčím se tento boj o život v bažinách začíná silně podobat válce ve Vietnamu. (oficiálny text distribútora)

FritoleXx

K filmu jsem se dostal díky komentáři na youtube, kde to někdo přirovnává k filmu Dravci. A měl i v podstatě pravdu, je to stejně divný film se stejně nádherným soundtrackem a v obou filmech jde o to samé, přežít. Soundtrack je opravdu skvělý a hned jsem si vzpomněl na Pseudo Hendrixe ze hry Vietcong. Nápad že banda pytláckých buranů loví retardované burany ze zelených mozků je super. Celé to bohužel táhne Keith Carradine a zbytek jsou fakt takoví idioti, že namísto abych se bál o jejich přežití, jsem si přál jen ať chcípnou co nejdřív a dokonce jsem chvíli i fandil těm pytlákům. Každopádně celé je to takové nemastné-neslané. Chybí tomu více napětí a především brutality, protože k té hlavně to velmi vybízí. ()

noriaki

Ani nevím co mě štvalo víc. Jestli dřevění herci, naivní scénář a nebo nuda která nahrazovala atmosféru. Momentů kdy film působí jako tísnivý thriller, je jenom poskrovnu. Skoro celou polovinu stopáže příběh mrhá časem a vojáci se trumfují ve stupidním chování. Tohle Walter Hill hrubě nezvládl. Když v hixploitation fandím buranům, tak je něco hodně špatně. Hvězdičku navíc dávám za Cajuny a jejich zajímavou hudbu a kulturu. ()

Compadre

Jo jo, tyhle jižanský kruťárny, ty já rád. Walter Hill taky neni žádnej blbec a natáčet filmy umí, takže Jižanskou pohostinnost jsem si fakt nemohl nechat ujít. Pokud vás baví survivalský thrillery ála Vysvobození, tak do toho jděte taky, nebudete litovat. ()

VasaX

Film se zvláštní logikou (spousta hloupých míst), zvláštní dikcí (spoustu hluchých míst) a stereotypním obsahem, který mi zpětně přijde, jako by trval jen dvacet minut. Je to svým způsobem veselé a hravé, krásně "redneck" a pro specifické fanoušky zajímavé (což počítám i sebe), ale tentokrát musím být o něco objektivnější a uznat, že pro běžného diváka to nebude pamětihodný filmový zážitek. A když se podívám na výpravu a komornost, tak v dnešní době by něco podobného s přehledem zvládla kde jaká indie produkce. ()

zigíš

Za poťouchlým názvem ukrytý přímočarý (jdeme z bodu A do bodu B) hixploitattion (po cestě nás něco ohrožuje). Jemně ozvláštněný faktem, že main characters nejsou kámoši (Deliverance) ale jak pučtok tupá banda vojáků (co spolu nekámoší). A všemu vládne atmosféra! Čert vem idiotský scénář a postavy co se chovají ještě dementněji než posádka Covenantu (to je co říct!). Bažiny, ztráta orientace, paranoia a burani. Vidláci co jsou v močálech doma a nelíbí se jim když si z nich někdo tropí žerty. To hned vidí rudě a startují motorovky, mačety, psi a co já vím co ještě v stodolách mají. A všechno hezky graduje na lidové tancovačce. Survival se všemi ingrediencemi pro žánr typickými. Nenáročný ale fajn :) ()

Jello Biafra

Thriller v ktorom sa členovia národnej gardy stávajú korisťou Cajunských lovcov v Lousianských bažinách. Háčik je hlavne v tom, že dotyční vojaci sú len na cvičení a majú vo svojich M-16 slepé náboje. Film svojím prostredím bažín a znázornením boja vojakov proti domorodým obyvateľom je jasná paralela k vietnamskému konfliktu. Nehostinné prostredie bažín dodáva filmu na pôsobivosti a okrem správne dávkovaného napätia sa režisérovi podarilo vytvoriť dosť mrazivú atmosféru a predovšetkým perfektne vygradovaný záver. Za zmienku ešte stojí skvelý hudobný doprovod, ktorý zaobstaral Ry Cooder. Mám tento film moc rád a často sa k nemu vraciam. ()

darwin

S Cajuny není radno si zahrávat. Survival pro záložáky, aneb kdo dokáže přežít v nehostinných bažinách Louisiany. Námět výborný, provedení průměrné, nelogičností celá řada. Na jednu stranu akční thriller, na druhou stranu zamyšlení nad vnějšími zásahy do uzavřené komunity. ()

Han22

Tenhle film mě vždycky zajímal a podle námětu jsem si ho neuměl zařadit. Válečný film? Vidlácký horor? Akční, thriller, dobrodružný? Námět vojáci národní gardy vs. vidláci sliboval zábavu, ale jsem spíše zklamaný. 1. Vojáci jsou rozhádaní dementi, ale totální. Horší než teenageři ze slasherů a umírají svoji blbostí. 2. Burani jsou 99% filmu v pozadí a k jedinému střetu dojde asi 2 minuty před koncem. Nic hororového (gore, vraždy, nechutnosti) tu prakticky není, takže spíše válečný survival ala Vietnam, který má "nádhernou" bažinu, pár slušných herců. Ale nic moc se tu neděje a finální vesnička je doslova úmorně nudná. Slabý odvar Vysvobození. ()

jurasino

Pecka!!!!! Po dlouhe dobe zase poradny hixploitation jak prase! A zaver byl naprosto dokonaly takze o petihvezdickovem hodnoceni nemuzu ani vahat, pokud vas film moc nebavi tak doporucuju pockat si na ten brilantni zaver ktery stoji za to :) Pro zajemce o hixploitation naprosta povinnost. ()

Renfield

Cvrlikání různé havěti, nebo šplouchání vody, nebudu chtít slyšet stejně dlouho, jako řekněme "folkovější verzi amerického country". Hold do závěrečné scény pěkně vesele... sedlo mi to, dění k hudbě působí až ironicky, což ještě více přidává na napětí, kdyby děj nestačil. Čistě filmová hudba se zde téměř nevyskytuje, Walter Hill skrze pouhé zvuky bažin perfektně pracuje s občas až hororovou atmosférou. Děj je samozřejmě jednoduchý, několik tahů domorodců opravdu lehce přes čáru, což bych v případě národní gardy neřešil. Málokdy se sejde skutečná parta géniů, kteří přesně vědí, co s nastalou situací a navíc vše vyřeší dle předpisů. Kde nejsou pravidla, projeví se často blbost, proto mi chování těchto takzvaných vojáků, až tak přehnané nepřišlo. Čímž tedy rozhodně nechci říct, že se jim dalo fandit, to snad jen jednotlivcům. Vytrpěli si svoje, vzhledem k lokacím natáčení (zase, velmi dobrý výběr), jistě zdaleka nejen postavy. 75% ()

Hapretor

Celkem uvěřitelné. A hlavně vtipné. Ty členové národní gardy byli super retardi. Hlavně ten debilní kudrnáč, kterej to všechno zavinil. Když má člověk IQ tykve, jít s ním na túru, je životu nebezpečné. Vlastně jsem ty "buranské" lovce chápal. Jako survival "horor" / thriller velmi dostačující. ()

Raziel_cz

Mnohem chytřejší film, než je tady – zdá se – kdokoliv ochotný přiznat. Rozhodně to není žádná přímočará exploitační vyvražďovačka, ale promyšlený thriller ve stylu Deliverance a First Blood. Zápletka je sice jednoduchá, ale co následuje, je fungující drama založené na postavách, efektivní vojenské jednotky, evokující obrazy Vietnamu, a jedno z nejnapínavějších finále, co jsem kdy viděl. Pro dobře strávený večer nemusíte hledat nic jiného. ()

Denny

Při rutinním cvičení v pralesních močálech v Louisianě se ztratí skupina příslušníků národní gardy a je zmasakrována francouzsky mluvícími osadníky. Nic pro citlivé povahy, prostředí ještě horší než v Králi Šumavy. ()

hribisko

Jo, jo, jo. Zobrazení jednotky gardistů jako kreténských blbů a Louisianských domorodců jako totálních buranů se sklony k násilí dává vzpomenout na mnohem slavnější "survival" kusy, ale to je jenom blbá náhoda, že na tenhle biják se zapomnělo, protože kvalitou, náladou, poselstvím i zpracováním je na tom uplně stejně. Prostě další z těch stylově syrových pecek, které máme všichni tak rádi. ()

Kakho-oto

Mohlo by jít o velkofilm, pokud by film měl skvělý scénář, to se ale bohužel nestalo a výsledkem je průměrná podívaná. V podstatě až na ty dva gardisty, co peklo v bažinách přežili, byli všichni ostatní nějakým způsobem mimo a nepřišlo mně jich ani líto. Domorodci byli v podstatě úplná paka, které ovládla chuť vraždit jen kvůli pár ukradeným loďkám a střelbě naslepo. Hodně zvláštní film, ale ne nadprůměrný. ()

Zemřel herec Fred Ward

Zemřel herec Fred Ward

13.05.2022

Dnešní květnový pátek třináctého bohužel přináší jednu smutnou zprávu pro svět filmu, ve věku devětasedmdesáti let totiž odešel americký herec Fred Ward, známý z filmů jako Chvění, Sedm neohrožených… (viac)