Harry Potter a Ohnivá čaša

• Česko Harry Potter a Ohnivý pohár (viac)
Veľká Británia / USA, 2005, 157 min

Harryho Pottera (Daniel Radcliffe) už istý čas prenasledujú nočné mory, vďaka ktorým ho jeho jazva bolí viac ako inokedy. Pred znepokojivými snami sa pokúša uniknúť tak, že so svojimi priateľmi Ronom Weasleym (Rupert Grint) a Hermionou Grangerovou (Emma Watson) navštívi majstrovstvá sveta v metlobale. Oblohu nad skandujúcimi fanúšikmi však rozžiari Temné znamenie - zlovestný úkaz, ktorý je akýmsi podpisom Lorda Voldemorta (Ralph Fiennes). Vyčarovali ho Smrťožrúti - jeho prívrženci -, ktorí sa vyhýbajú verejnosti už od Voldemortovho zmiznutia pred trinástimi rokmi. Vtedy zavraždil Harryho rodičov... Harry túži po návrate za bezpečné steny školy v Rokforte, kde ho môže ochrániť profesor Dumbledore (Michael Gambon). Teraz bude ale všetko trošku inak. Dumbledore totiž oznamuje, že Rokfortská stredná škola čarodejnícka bude práve tento rok organizovať prestížny Trojčarodejnícky turnaj - jednu z najpozoruhodnejších a najriskantnejších súťaží čarodejníckeho sveta! Každá z troch najväčších a najvychýrenejších čarodejníckych škôl si vyberie jedného šampióna, ktorý bude plniť nebezpečné úlohy a bude sa snažiť získať cenný Trojčarodejnícky pohár. Študenti Rokfortu užasnuto sledujú, ako do Veľkej siene prichádzajú pôvabné dievčatá z Beauxbatonskej akadémie a mocní chlapci zo školy v Durmstrangu - a bez dychu čakajú na výber svojich šampiónov... (TV Markíza)

sysoj psojic

Po třetím shlédnutí odchází prvotní nadšení a zůstane pocit ze standartně odvedené filmové práce. Pottermaniaci budou šílet a obyčejný divák se rozhodně nudit nebude(alespoň po prvním shlédnutí). Nicméně po lahodné trojce přichází na řadu tradiční hollywoodský blockbuster se všemi klady a zápory. Postavy jsou jednoznačné a ploché, atmosféra správně temná, hudba parádní a emoce žádné. Jen velká nafouknutá bublina.(73%) ()

teseth

Docela mě udivuje hodnocení tohoto impotentního dílu, který je snad jedním z nejhorších dílů této ságy. Děj je natolik vykastrovaný, že pokud není člověk zasvěcený knížkou tak totálně nepochopí některé rádoby narážky, které ve filmu jsou. A ti co jsou zasvěcení knížkou tak nadávají na pozměněné části, které jsou úplně jinak dle knížky. Filmové zpracování také nesahá svým předchůdcům ani po kotníky. Triky jsou nijaké a herecké výkony naprosto unylé. Jediné za co dávám ty dvě hvězdy je Maďarský trnoocasý. ()

Mrtvobog

Svojim spôsobom sterilný diel, ktorý sa nikam nedá zaradiť: 1. a 2. časť boli rozprávky, 3. a 5. časť boli vrcholne dokonalé a temné, 6., 7. a 8. časť už je konzumný brak (hoci sa to tvári na strašnú dark fantasy). Napriek tomu sa tu dá pokochať príjemným prostredím, peknými tváričkami (slečny z Beauxbatonsu) a potterovskými scénami (celý Trojčarodejnícky turnaj), pričom to všetko vyústi do celkom podareného konca (smrť Diggoryho, oživenie Lorda Voldemorta a prichytenie falošného Moodyho). Moje poradie HP: 3, 5, 1, 2, 4, 6, 7, 8. ()

ohinek

Je to čistá rutina co se Harryho Pottera týče, kromě občasného hororového feelingu film nemá nic moc co nabídnout. Ještě to není až tak patrné, ale čtyřka zlehka odstartovala, co z mého pohledu potopilo všechny následující díly. Málo kladeného důrazu na detaily, které tak skvěle zvýrazňovaly kouzelnický svět v minulých dílech, a taky v momentech, kde kniha nenabízela akční scény, posun do ubohé teenagerské komedie. K mínusům si film může přičíst i to že všichni známí herci tady vypadají s dlouhými vlasy jako šašci. ()

DarkViper

Oproti knížce, totální zklamání z filmu se dalo vystřihnout hodně a hodně bych toleroval, ale změnit konec ??? Udělat z Harryho hrdinu který se vrátí pro cedrika ??? Kde mám třaskavé skvorejše a Sfingu ??? Zklamání nesplnilo očekávání, tři hvězdy jen za herce a efekty. ()

Chlo0opek

Dosud nejvíce depresivní díl - tak nějak zvláštně, až trochu utahaně působící. Jinak opět kvalitně udělaný díl, ale kvůli té ponuré atmosféře, která mi sem jaksi nepatřila, dávám jen lepší 3*. ()

Luciyen

Jeden z nejhorších dílů celého Harryho Pottera. Nedávám tomu odpad, rozhodně se na to dívat dá, ale nenadchlo mě to natolik.. že bych o tom mohla říct něco velmi pozitivního. Ačkoliv se mi na filmu líbilo, že o pohár soutěžily tři školy a Hagrid si našel ženu svých snů. :D Ale... je to přeplácané efekty a neustálým nebezpečím. ()

ricky4

Tento film hodnotím jako jeden z TOP filmů o Harry Potterovi (spolu s Vězněm z Azkabanu, Kamenem mudrců a posledním dílem). Film se začíná trošku odlišovat od knižní předlohy vynechání de facto prvních dvou kapitol, mnoha scén na Mistrovství světa v famfrpálu, vynechání Dobbyho a Winki, SPOŽÚS, Sirius Black apod. Atmosféra je lehce ponurá, ne tak jako trojka, ale konečně se to všechno hnulo od prvních dvou pohádkových dílů. Úkoly jsou svým průběhem pozměněné a Harry v nich vypadá jako ještě větší hrdina. Hodně se mi líbil drak, který vizuálně splnil všechny mé představy. Postavy začínají dospívat, což vygraduje na Vánočním plese, kde zjistíme, že Hermiona už prostě není ta malá holka. Stejně tak u kluků. Závěr na hřbitově je mistrovský (i když je hodně obrán o roztáhlý rozhovor mezi Voldemortem a Smrtijedy. Zpracování Voldemorta se hodně vydařilo. K pozměnění Bradavického pozemku jsem se vyjádřil již u trojky, líbí se mi více, ale vadí mi, že je prostě jiné než v prvních dvou dílech, což mi hlavně dříve, když jsem byl malé dítě, dělalo problém pochopit. Jinak paráda, zvykl jsem si i na Brumbála. Herci z Kruvalu i Krásnohůlek jsou překvapivě věrohodní a Krum se svým typickým ledově neutrálním pohledem to celé podtrhuje. Skvělá hudba a triky (červená a zelená kouzla jsou úžasně působivá). 85% ()

pogoman77

Více méně pouhopouhé střídání čučavých scén (bludiště je v knížce jinačí takovým způsobem, že se nelze vymlouvat na uměleckou licenci) i když zrození Voldemorta je cool. ()

johabe

Splácanina z "Akčních scén", které jsou tak přeháněné a protahované, že ve filmu už nezbývá prostor k vysvětlení poměrně obsáhlého děje, natož pak vystižení takových detailů, jako jsou třeba pocity hrdinů. Myslím, že kdo nečetl knížku, nemá vůbec šanci pochopit o co jde. ()

Pythonator

To co dokázal Alfonso Cuarón vyzdvihnout někam do vyšších filmových sfér, to Mike Newell srazil zase někam zpátky dolů. Sice to nekleslo až na úroveň Columbusových srágor pro nejmenší, ale pořád to je po Vězni z Azkabanu značný úpadek. Harry Trotl nám tady pomalu dospívá nebo aspoň začíná být patřičně nadržený, i když zatím ještě neví, na co má pindíka. Neustále se tváří jako retard nebo nervově labilní magor a tyto dva výrazy v podstatě jen umně střídá. Jeho zrzatá kamarádka Ron dostal něco jako krámy a chová se jak náladová kráva. Hermioně začínají pučit kozy a zapalují se jí lítka. Chvílemi se chová taktéž jako náladová kráva, protože ji asi mrzí, že ji Ron nepozval na ples. Celý film se pohybuje někde na hranici akční fantasy a teenagerovské sračky ze školního prostředí. Někde v pozadí se rodí ten Vol.. vy víte kdo, akorát až se zrodí, tak si zapomene v záhrobí nos a použití Ralpha Fiennese příjde naprosto vniveč, protože mu digitálně tak rozmazali držku, že by ho ani matka nepoznala. Hlavní dějovou linií filmu je kromě puberty a planého tlachání něco jako dětská olympiáda, kde soutěží tři školy o nějaký ohnivý pohár či co. Odněkud zdaleka přijeli nabušení Bulhaři a francouzské pipiny, všichni vesele soutěží a nikoho z vedení školy či rodičů netrápí, že každou chvíli může někdo zařvat. Děcka se tu předhazují drakům či topí jako koťata, jako by se nechumelilo a všichni tleskají a slaví. Jo a měl jsem slíbené hned čtyři draky, ale producenti šetřili, protože Potter nevydělává dost milionů a ukázali nám jen jednoho draka. Nasrat!!! Dvě hvězdičky a víc ani ťuk. Ke třem mi schází ti tři draci. ()

house336

Pro mě už trochu okoukaný a docela umělý díl. Hodně se sází především na efekty. Ale závěr na hřbitově si vždycky užiji. ()

Filatov

Série nám od třetího dílu postupně temní a to je jedině dobře. U Ohnivého poháru jsem zaznamenal asi nejtemnější a nejlepší začátek filmu celé série. Ono vůbec začátek je kvalitativně hodně vysoko a řadím k němu hlavně povedené mistrovství světa ve famfrpálu a nástup Smrtijedů, díky nim je temná atmosféra opravdu dobrá. Konec je také velmi dobrý, protože se Harry konečně potká s Voldemortem a vrátí se ona temnota, která bohužel chyběla v celém středu filmu, který vyplňoval souboj o pohár a to bohužel tak zajímavé nebylo, byla to spíš jenom taková vata na vyplnění. Postava Bystrozora asi nejlepší v tomhle dílu. ()

mcamino

Tohle bych asi ve věku prvního dílu vidět nemohl, idyla pohádky skončila, stává se z toho akční film, trochu rodinného tu ale přecijen zbylo. Stále tu máme pohádkový svět, ale v plné kráse se nám tu ukazuje také temná síla a boj dobra se zlem začíná být jedinou prioritou filmů o Harry Potterovi. V 9 letech nejúžasnější film co jsem kdy viděl, dnes trochu horší než díl předešlý, ale i tak se na něj rád podívám. ()

Dupac

S odstupem času a v porovnání s režijní impotencí Chrise Columbuse u prvních dvou dílů si vysmívaný Mike Newell nevedl až tak špatně. Kvůli filmu samotnému a tomu, jak je natočený, není důvod si to pustit (má to ale kromě Cuarónova Vězně smysl u nějakého filmu z Potterovské série?), jako posun v ději to ale funguje a ani triky neurážejí moji krátkozrakost. Když hollywoodský blockbuster, tak aspoň takto profesionálně. Navíc se podařilo úspěšně prolomit emoční vakuum v interakci mezi členy Harryho skvadry, což se taky počítá. Rozhodně víc než otravná angažovanost předlohy (WTF bulvární novinářka) a místy povinný cukrkandl. 70 % ()

shinlove

Sice váhám, ale nakonec tu jednu hvězdu navíc přidám. Pořád je to lepší, než průměrné představení prvních dvou dílů. 4* ()

Gluminator

Škoda, že si tato série neudrží jednoho, maximálně dva režiséry a hledají se pořád nový a nový. Nicméně tento díl byl zvládnutý bravurně, ačkoli moc uspěchaně, dal se daleko lépe pojmout co se týče infromovanosti daných událostí. Ovšem nedá se vytknout moc věcí, člověk se náramně baví a zároveň je napnutý co přijde dalšího. Největší plus v tomto díle je jednoznačně znovuzrození lorda Voldemorta, který byl velice dobře zpracován. Ralph Fiennes je jednoznačně ten pravý Voldemort. 90% ()

Kdo si zahraje Batmana?

Kdo si zahraje Batmana?

17.05.2019

Aktualizováno: Novým Batmanem se stal Robert Pattinson. The Batman režiséra Matta Reevese patří mezi nejočekávanější komiksové projekty příštích let, není tedy divu, že kolem obsazení nového… (viac)

Hollywoodští skladatelé v Praze

Hollywoodští skladatelé v Praze

18.04.2015

Film Music Prague 2014

Film Music Prague 2014

20.07.2014

Americký skladatel Elliot Goldenthal, který je držitelem Oscara® za hudbu k filmu Frida, a britský skladatel Patrick Doyle, jež je autorem hudby k velkofilmům jako Thor, Harry Potter a Ohnivý pohár… (viac)