Poprvé se potkali v příšeří biografu a hned si omylem vyměnili tašky. Podruhé se „našli“ u okénka Ztrát a nálezů, kam slečna Petra (L. Šafránková) přišla Tomášovi Krchňákovi (J. Abrhám) připomenout, že podle jeho ztraceného diáře by právě v tomto okamžiku měl sedět v zubařském křesle. V témže duchu pokračovala známost stále ještě svobodného, pětatřicetiletého, značně roztržitého vědeckého aspiranta Krchňáka a romanticky založené slečny Petry až do dne, kdy se Tomáš odjel podívat za rodiči na venkov. Doma jej uvítala bábovka a dobře míněné rady, začínající u jeho kandidátské práce a končící u maminčina povzdechu, že vnoučků se už asi nikdy nedočká. O to větším překvapením byla pro rodiče Tomášova reakce: „Já se budu ženit“. Rodinný rozhovor mžikem nabral jiný směr. „Člověk by se měl ženit s rozmyslem“, varoval před zbrklostí otec. „Toho druhého nejlíp poznáš, když s ním cestuješ“. Oni dva s maminkou například jeli na svatební cestu do Jiljí. Když Tomáš půjde v jejich šlépějích, nemůže nic zkazit. (Česká televize)

Chundys

Tento film má právem patřit do kultu a vysílat se nejlépe 2x do roka na čt1, klidně na Velikonoce a třeba Silvestra! Jako vždy kouzelný manželský pár Abrhám/Šafránková kde tady hrají ještě vlastně pár před svatbou. V podstatě si vás film získá už začátkem se ztráty a nálezy. No a pak to jede dál, Scéna v posteli Svěrák/Abrhám je geniální :D a ty hlášky, ty hlášky: "Ahooooj, Dobrý den." Vystupme... Nemůžem, najeli bychom na kmen. Ale vždyť jsme teď zastavili a klidně stojíme. Co myslíš miláčku, že způsobilo, že klidně stojíme? Proboha ty máš naběhlé žíly. Tobě se něco stane, proč tam visíš? Okamžitě se pusť :D". "Už je to tady - roztržka. To co jsem si vůbec nedovedl představit, je tady. Mlčí, zřejmě si je dobře vědoma své viny. Protože má oči plné slz, polyká je! Polyká... jablko!" :D :D :D  Tento film by měli vidět všechny mladé páry, tento film by se povinně měl pouštět na manželských terapiích, tento film je prostě povinnost. Fakticky mne bolí bránice. Je to prostě, přesně ten typ komedie co já rád a co je krásně z reality. ()

Lukin413

Klenot, co mi unikal, až mě nedávno dohonil. Obě hlavní postavy jsou velmi sympatické, takže jejich vzájemnému sbližování fandíte. Navíc je to zajímavý exkurz do předrevoluční turistiky. ()

bonifac

komedie o tom, že když se má něco posr... tak se to vždycky pose...ale nakonec vše dobře dopadne...úplně se v tom vidím, jak si to Abrhám vždycky dopředu představuje a ono to vyjde nejhůř jak může... ()

gombarix

Příjemná "malá" komedie, kterou táhne chemie mezi ústřední dvojicí a kvalitní skvadra doprovodných figurek. Abrhám byl teda kormidelník jak noha, ovšem kdo zvládne za jediné odpoledne ze Suchdola dopádlovat až za Beroun a na téže výpravě ještě rozlomit loď na Vltavě, rozhodně se může zvát ošlehaným říčním vlkem. (Mimochodem ten osudný jez už neexistuje, pár let po natočení filmu zmizel i s přilehlým mlýnem pod hladinou vodní nádrže Hněvkovice.) 70 % ()

domirovec

Abrhám s jeho milou Šafránkovou v této převelice milé a povedené komedii o spřátelení dvou (skoro) cizích lidí, kteří se ve finále stejně musí přes všechny různé společně strávené a protrpěné situace více poznat a zjistit, jestli se k sobě vůbec hodí, naprosto excelují. Svatební cestička do Jiljí je ukázkovou TV záležitostí, jejíž zhlédnutí je dodnes čas od času víc než příjemné podíváníčko. 5/5 ()

Joeey

Scéna na začátku filmu u okénka Ztrát a nálezů je opravdu originální, monology hlavního hrdiny Tomáše Krchňáka jsou zezačátku účelné, ale ke konci filmu působí trochu nezáživně. Co se týče hlášek, tak v tomto filmu jich příliš není, nicméně mě zaujala tato: Pošťák předává Krchňákovi telegram, ten mu ho bere, načež se pošťák zeptá "Vy jste Krchňák? Odp.: No dyť vidíte!" :-) ()

JimiH

Milý pohled na "testování" schopností svého milovaného protějšku. Výborní herci v hlavních a vedlejších rolí (duo Svěrák-Smoljak) a skvěle napsaný scénář, který skvěle využívá monologů hlavní postavy. Skvělá klasika. ()

Kingjiri

Příjemná oddychová komedie a hodně povedenej televizní film o předsvatební cestě. Škoda, že už se dneska takovýhle komedie netočej, přitom stačí jednoduchej nápad jako v tomhle případě. Docela jsem se divil, kolik dalších známejch herců se ve filmu objevilo (např. Zdeněk Svěrák nebo Ladislav Smoljak), jen mě u nich trochu mrzí, že dostali tak málo prostoru. ()

tranquill

Josef Abrhám a Libuška Šafránková, to je tradiční silná dvojka, takže všem párům chystajícím se to "podepsat" doporučuji :-) Svěží, vtipné, skvělé "vnitřní" komentáře, hlavní hrdinové dávají vzpomenout na Vrchní, prchni! ()

JBMAVERICK

Jedna z nejlepších českých komedií, o kterej se bohužel tolik neví. Minutová role Smoljaka a dvouminutová role Svěráka jsou perlami navíc, tohoto filmu. Bavil jsem se od začátku do konce a s některými vnitřními monology Josefa Abrháma jsem se naprosto ztotožnil. Jedním slovem... Epochal !. "Co myslíš miláčku, že způsobilo, že klidně stojíme?" ()

Schlierkamp

Československý komediální film podle knižní předlohy M. Skály, v němž se dva snoubenci po krátké známosti rozhodnou absolvovat zkušební svatební cestu, aby si ověřili, zda vedle sebe vůbec dokáží žít. Poněkud nedůvěřivý budoucí ženich naplánuje pětidenní cestu do přírody, během níž by dvojice milenců měla zvládnout horský výstup v Krkonoších a vodáckou plavbu po Berounce. Pětatřicetiletého konzervativního, mírně roztržitého statistika Tomáše, jenž se na cestě překonává, aby zapůsobil na svou partnerku, ztvárnil skvělý J. Abrhám a do role romantické a emotivní slečny Petry byla obsazena L. Šafránková. Vzhledem k tomu, že ústřední dvojici tvořili skuteční partneři, navíc jeden z nejslavnějších českých hereckých párů, je jasné, že snímek nabízí z hereckého pohledu mimořádný a nepopsatelný přesah. Do vtipného příběhu zasahují Abrhámovy zábavné vnitřní monology a také jeho neuskutečněné snové fantazie. Ve vedlejších rolích se objevili L. Smojlak, coby úředník na Ztrátách a nálezech, průvodčí ve vlaku Z. Svěrák, nerudný majitel louky K. Augusta či svůdník v letním táboře J. Kodet. Svatební cesta do fiktivního Jiljí mě mile překvapila, už od úvodu snímek působí zábavně a odlehčeně, a vzhledem k tomu, že sledovat pana Abrháma s jeho ženou ve filmu je vždy zážitek, řádím tento Bočanův snímek k jeho nejlepším a nejpovedenějším dílům. ()

Razzor_82

"Tohle není svatební cesta, to je cesta do pekel!" Jemný a zdařilý humor. Skvělé jiskření mezi poetickým Abrahámem a dobrotivou Šafránkovou. Úsměvné momenty v těžké předmanželské zkoušce. 7/10 ()

FeriusParfax

Smála jsem se celou dobu. Extrémní oddechovka na nedělní odpoledně. Jedná se o předsvatební cestu, kterou by si myslím měl zkusit každý, než se vhrne do toho nesmyslného svazku - svatby. ()

HonzaMag

Výborná a pro někoho i velmi poučná komedie, která vtipně poukazuje na rozdíly mezi mužským a ženským "chápáním světa". Lze použít i jako návod na otestování partnera :-) Je zde plno, dnes již zlidovělých hlášek a scének. Moje asi nejoblíbenější: "Miláčku, my stojíme!?!" (LŠ překvapeně). "Co myslíš, že asi způsobilo, že stojíme?" (funící a po větvi ručkující JA)... ()