Špičkový izraelský agent se vrací z odpočinku, aby dopadl palestinského bojovníka, o kterém byl přesvědčen, že ho zabil. Roztočí se tím kolotoč chaotických událostí. (Netflix)

petikacka

FAUDA se stala mým životem po nějakou dobu. Nikdy by mě nenapadlo, že když jsem kdysi za hlubokého socíku, pořád slýchávala (jako dítě) o napětí na západním břehu Jordánu a potažmo na blízkém východu a o problémech Palestiny s Izraelem a pásma Gazy, že jednou budu sledovat seroš o konkrétních případech. Je to vlastně smutmotristní, že to tak pořád je i když asi v daleko menší míře než kdysi. Musím vysoce ohodnotit neskutečné herecké charisma a chemii mezi herci, které seroš posouvají o několik levlů výše než většina amíckých blockbástrů! Tohle může lidem dát a vysvětlit daleko víc než stokrát psaný novinový článek, který je dnes spíš o "titulku" než o o obsahu. Za mě 100% ()

warrenur

Pozerajuc to az teraz v 2021-om, kedy som uz mnohe z teroristickej temy videl sfilmovane ma toto izraelske spracovanie nechalo chladnym. Postupy mnohokrat videne a zucastnene postavy sa sem-tam, avsak vo fazach, kedy na tom zalezi, chovaju dost nepatricne a nelogicky. O niektorych scenaristickych premetoch ani nehovorim. Takto nejak by vyzerala aj americka tuctovka s rozpoctom ako v CSI. Slabsi priemer. Na dlhe zimne vecery mozno, ale inak neodporucam. Pozitivne prekvapenia sa nekonali. ()

xdutchx

Jak osvěžující je nepodbízivost. Moc pěkný náhled do izraelsko-palestinského soužití. Ty pohledy očí u metrosexuálů v západní produkci nenalezneš, zde v oněch zornicích člověk spatřuje autenticitu žité víry a lásky. Je to bomba. ()

DAPDO

První série o agentovi, který se vrací z civilu do služby, aby dostal vůdce palestinských teroristů, o kterým si všichni myslí, že je po smrti. Je to vlastně takový kočkování mezi Izraelem a Palestinou, vyjednávání, dost akce, bavilo mě to. A rozhodně není na škodu, že díly mají jen něco málo přes 30 minut, aspoň odpadla taková ta omáčka kolem soukromí a vztahů hlavních hrdinů, které je v jiných seriálech víc než dost, i když i tady se tomu úplně nevyhnuli. 75%. ()

ER

Skutečné špionážní drama, které nepřináší žádné superhrdiny,3D pohledy budov a speciální zbraně, které "střílí samy". A přesto o napětí není nouze. Zároveň se nám nabízí pohled na konflikt, který známe jen povrchně z médií. ()

bearmeedek

První dvě kapitoly z izraelského folklóru mě uvedly v nejistotu, mám-li pokračovat. A pak už nebylo cesty zpět. Výborný neamerický nářez. Zhruba půlhodinové epizody mají dobré napětí a potvrzují, že když se zbytečně nenatahuje děj nezáživnou omáčkou, je to jen ku prospěchu. Co musí vydržet běžný člověk z moravských luhů a hájů, je to věčné "aláhování", které je tu na každém kroku. Musím opakovat, že hlavní představitel Lior Raz byl opravdu členem takovéto jednotky? Toto vědomí jen upevňuje pohled na děj a jeho reálnost. ()

Lupes

Tak tohle byla pecka a obsadilo to nejvyšší patra mého pomyslného žebříčku TOP seriálů. Fargo či Poirot byli odsunuti, aby na pomyslný seriálový trůn usedl nový král. Proč? Protože všechny smyšlené zápletky západního světa neví, že největší drama je realita. Tu izraelsko-palestinskou všichni ze svých "srdíčkových" demonstrací komentujeme, ale kdo to zažil? Ona taková dennodenní porce nenávisti, provázená pár výbuchy, růžovým medvědem a rodinnými vztahy, on ten svět kolem zdi je mnohem dramatičtější než největší fantasy ptákoviny pro přecitlivělé evropské dušičky. U Faudy jsou náhle pryč všechny ty gender-klimatické problémy a přichází krutá realita kulturních, náboženských i společenských rozdílů. Nejde ale rozhodně o žádnou jednostrannou hebrejskou propagandu, ba hlavní hrdina je natolik "nesympatický", že uvěřitelnější postavu jsem na obrazovce dlouho neviděl. Jistě, rozpočet je znát a veškerou předvedenou akci by v reálu vykonával početnější tým Shin Bet. Díky tomu může být ale děj koncentrovanější a navzdory absenci americké velkoleposti je to napínavé, překvapivé, akční, gradující. Patriotismus nehledejte, neexistují jednoduchá řešení ani happyendy. Z milovaných sladkých dětí vyrůstají další generace nesmiřitelných, otevřená výpověď postrádá sentiment. Veškeré naše škatulkování na zlé a hodné je náhle směšné a zůstává podvědomý strach, zda právě tohle není odraz i naší budoucnosti. Kdybych mohl, dal bych 6*. ()

rublik05

Dle zdejšího hodnocení jsem čekal nabušenou akční podívanou, která mě pomalu vystřelí z trenek, o to větším zklamáním pro mě první série byla. Přestože jsou jednotlivé epizody relativně krátké, tak většinu času se nic zásadního neděje, až na pár výjimek jsem se šíleně nudil, nijak zvlášť mě nezaujaly ani postavy, prakticky k nikomu si nešlo vytvořit nějaký vztah. Orientální prostředí tvůrci z nepochopitelného důvodu využili jen minimálně, kamera je vyloženě tragická, efekty raději ani komentovat nebudu. Celkově to na mě působí takovým laciným televizním dojmem, nebýt toho teroristického podtextu, bral bych celou sérii jako obyčejnou izraelskou telenovelu. Snad budou další série lepší. 3/10. ()

kukkik

Slušný rozjezd originálního konceptu, toho okecávání kolem je někdy trochu moc a spíš to celku škodí ale akce a dynamických plánů je dostatek a tak se dá ta občasná zbytečná emoční nuda zkousknout. Jsem zvědavý na další série. 4/5 ()

celticek

1.série sjeta za 3 dny - tak se to dělá! Herci jsou super, je výborné, že všichni Židé z protiteroristické jednotky jsou arabského původu, člověk se musí zorientovat, aby věděl, kdo je kdo. Na druhou stranu to stačí pozorně sledovat a pomáhají tomu i vztahy v rodinách i uvnitř jednotky. Vznikne z toho defacto solidní zamotanec, který reflektuje problémy mezi Palestinci, Židy, ale i napjaté "normální" situace, které asi každý zná z osobního života. Hlavní představitel Lior Raz je spolutvůrcem scénáře a jde vidět, že skutečně v komandu působil, jeho Doron je tahounem celého seriálu. Jedna epizoda je věnována jeho pubertální lásce, kterou ubodala arabská Palestinka 15 palcovým nožem, aby byla později propuštěna z vězení výměnou za židovského vojáka. Sám Lior Raz jednu dobu hlídal rodinu Arnolda Schwarzeneggera (za dob jeho působení v USA). Nejprve byl seriál populární jenom v Izraeli, postupně si získal i fanoušky v Palestině. Já jsem ovšem uchvácen výkonem Walida. To je přesně takový arabský zmrdéček, že ani není potřeba to hrát, úplně to vidím - parádně se mi trefil do vkusu, boží. Těším se na další série. Po mé oblíbené Gomorrah je toto konečně zase něco, co mě moc chytlo. Breaking bad a Kalifát jsou kvasnicové pomazánky!!!:) Další skvělá věc je také stopáž víceméně každé epizody, málokdy je to 40 minut, spíše 30-35 = pro mě značka ideál! ()

Jozka7

Musím uznat, že jsem nadšený. Asi maximální publikovatelná realističnost (přeci jen, stále se jedná o živý konflikt a jednotky Mista'arvim nemohou z povahy své činnosti odkrýt všechny karty) podtrhuje pozoruhodné výkony izraelských speciálů infiltrovaných do palestinských území. A baví mě smysl pro detail - například bilingvní komunikace, kdy velení jednotky v Izraeli hovoří hebrejsky a operátoři přímo v Palestině odpovídají arabsky. Vyzdvihuji výborné ztvárnění Icika Cohena jako kpt. Ayuba z Šabaku (izraelská kontrarozvědka, pro kterou Doronova jednotka pracuje), stejně jako na druhé straně přesvědčivý výkon Šadiho Marího v roli mladého teroristy Walida Al Abeda. Chaos, smrt, zrada, beznaděj - silný koktejl. ()

RobinPM100

Relativně komorní oproti dalším sériím, které následovaly, nicméně stále daleko před konkurencí. Hlavní arabskej záporák vypadá trochu jak Gary Kasparov, kterej je paradoxně pro změnu zas Žid v reálu. ()

hony23

Palestinci proti Izraelcům, Mosad proti Hamásu, muslimové proti Židům. Všem známý konflikt skvělé ztvárněný v seriálu Fauda. Únosy, vraždy, sebevražední atentátníci, rozvědky, špionáž - tím vším jsou prošpikované půlhodinové epizody, takže o napětí a akci je postaráno. ()

kolly13

Letitý spor, který jde až do extrému, je pojat technicisticky, ale jako příběh s emocemi a chemií to nefunguje. Začínáme se točit v kruhu a klišé o pomstě, vinně a boji za svou pravdu. ()