Princ Ludvík Otomar Karel XII., zrodený Vznešený, má veľmi blízko k svojej milujúcej mamičke, kráľovnej Ľudmile. Lenže Ludvík je už tak trochu „prerastený“ princ, má 39 rokov. Bojí sa skoro všetkého, do ženenia sa veľmi nehrnie a väčšinu života trávi pofľakovaním sa po prepychovom zámku a priľahlých zverniciach. Múdry kráľ Radomil mu preto na narodeniny pripraví nečakaný darček – princ sa jedného rána prebudí v lese v obyčajných šatách a v sprievode drsného rytiera Hudrovala sa má vydať do sveta, aby zistil, o čom je život a možno konečne aj dospel. Na jeho veľkej dobrodružnej ceste ho čakajú zážitky, o ktorých doteraz čítal len v knihách. Stretne sa s mocným čarodejníkom, zlými čarodejnicami, duchom i samotnou pani Smrťou. A možno nájde aj lásku svojho života... Čo na to všetko povie milovaná mamička? A bude kráľovský otec s jeho „výkonom“ spokojný? (Bontonfilm SK)

ZHODNOTITEL

Nejvíc mě pobavil hlas pana Martináka. Proč mluvil jako Josef Kemr a Václav Klaus dohromady? :D Skvělý Vladimír Javorský a tím to asi tak končí. Polívkovi pomocníci byli otravní s tím svým motáním se. Téměř celý film působil levně. Závěrečná haluz spíš umělecky a odbytě. Podruhé to asi už vidět nepotřebuji. K celkem hezké knížce je to škoda. ()

wowylgu313

Většinou jsem "pohádkový" jen kolem a o vánocích. Vzhledem k tomu že jsem se na tuhle pohádku těšil tak jsem jí mezi těma všema hororama a dramatama musel prostě dát... No a bohužel z větší části spíše zklamání a také zjištění že to zas tak moc pohádka ani není, kulisa kolem dokola možná ale některé scény byli tedy spíše temné/dramatické. To že na staré dobré pohádky ty dnešní mít nebudou psát ani nemusím. Ale toto ani mezi těmi moderními novými neudělá tedy díru do světa. Humor tady je jen ze startu ale byl docela dobře uchopený... Od poloviny už to působí spíš jak nudnější trip na kokainu. A konec už byl jen špatný dojezd s nedomyšlenou myšlenkou. Podívaná pro děti? Nemyslím si. Obsazení bylo super o tom žádná ale tentokrát to ani to nezachránilo. Neříkám že úplná hrůza ale víc jak 45% tomu dát prostě nemůžu. :/ ()

Alden_Larson

Docela netradiční pohádka, ale musím uznat, že se mi docela líbila. Děj byl zajímavý, i když místy trochu nesmyslný, protagonista byl působivý a ostatní postavy s ním měly hezkou dynamiku. Prezentace byla dobrá, ale bylo tam několik záběrů které se mi vůbec nelíbily. Herecké výkony byly dobré, ale žádný bych nenazval skvělým. Hudba se mi taky líbila. Zkrátka bych řekl, že se tímto filmem Jan Budař (alepoň u mně) osvědčil jako schopný režisér a těším se na jeho budoucí tvorbu. 7/10 ()

Gig

Pohádka trochu Gaimanovského střihu "počesku" (narážím třeba na Hvězdný prach). Pohádka, co vlastně pohádkou není. Je to fantaskní příběh, co má hamletovské prvky (hrobník, kladení si otázek-filozofování), hororové prvky a vizuální vjem a poetiku filmové Kytice (oběšenec, podvodní svět, ...). Co mě dojalo byl dub a hra s hlasem Kemra ala parafráze na jeho "Jsem tvé stáří". Co trochu shazuje tento film, to jsou ty dvě ochechule, co se pitvoří jako čarodějnice matka s dcerou z Jasněnky od Trošky. A to platí částečně i pro loupežníky. Skvělá je Kubařová a její prořízlá "držka". Budař coby princ je taky skvělý (Apropos s "casesarovskou" korunou nebo kvtinovým věncem "ve vlasech" a jeho mimikou mi dost připomněl filmového Caligulu). Samozřejmě to není pro děti. I když autor (Budař) jako by na poslední chvíli ucukl a zabál se riskovat a dal tam ty zmíněné ochechule. Princezna Arabela coby královna na jednu stranu potěšila na druhou stranu mi chybí hlas Šafránkové. (Jen si říkám, škoda, že Libuška ji nemohla předabovat. Apropos původně se uvažovalo, že tuto roli snad bude hrát. Ta její ironie by ji slušela víc.) Pro maximální hodnocení tomu chybělo víc odvahy viz výše. Film není pro každého. Ale kdo je obdobně naladěn jako já, vychutná si tuto "pohádku". ()

tsatsiki

Taková průměrná moderní pohádka.Pohádku táhne Vetchý,občas vtipný scénář. Budař taky není špatný, ale víc mě bavila Kubátová, Huba a vypravěč a hrobnik Polívka. DOBRÉ bylo, že vrátili před kameru Janu Nagyovou. Každopádně jako štědrovečerní pohádky by to mohlo být dobrý, I když byla hororová a připomínala Polednici.Myslim si, že by se děti báli.Za mě 55%. ()

blondboss

Budař teda veľmi nezaujal, to musím povedať na plnú hubu. Táto novodobá rozprávka, ktorá sa snaží byť akousi inovátorskou vložkou do sveta rozprávok, nestačí ani dejovo, ani kostýmovo a ani čo sa týka dialógov. Vizuálne to bolo spracované zaujímavo a je tu vidieť novátorský prístup, ale jednoducho tá rozprávková atmosféra sa rozplynula do stratena od zhruba polovice filmu po stretnutí so "Smrťou". Ja osobne som sa proste nudil. 40 % ()

macco33

Velmi silnou pasáž představuje cesta do zasvětí. Skvěle nasvícené, mystická  krajina lesa a močálů, setkání Smrti a Lásky. Všemocná paní Smrti, věčná královno... řekni tam u nás, na zemi, že jsem svůj úkol splnil. ()

Lewaso

V „pohádkách“ tohoto typu máme tradici pro srovnávání. Klasická díla jako Panna a netvor, Kytice nebo Deváté srdce si nakonec našla své věrné diváky. I Jakubiskův pohádkohorror Pehavý Max a strašidlá byl zezačátku přijat s rozpaky a nyní je klasickým pokladem (bohužel málokdy vysílaným). Budař vytvořil narozdíl od předešlých autorský projekt. Hraje zde hlavní housle Smrt a strach z ní. A ne každý z diváků je ochoten vydat se na tenký led myšlenek na toto téma. Někteří raději zavřou oči, ucpou uši a v tomto obalu křičí, že je to kravina. Je mi jich líto... ()

cimrman2.

Rozjezd sympatický ale pak už to tolik neklapo. Není to streotyp a to určitě oceňuji ale například čarodejnice mi existenciálně vadily. ()

jfaba

Pohádka? Potom všude kde je princ, královna a král jsou pohádky. Ale toto podle mě ne! Ale nebyl to špatný film? příběh? podobenství? fantazie? Budařovina? No ale už se na to asi nikdy nepodívám. Dle mého si Budař splnil svůj dlouhodobý sen a přání. ()

spotczek

Sice si to říká pohádka, na první pohled to vypadá jako pohádka, ale tak úplně to pohádka není. Možná proto to má tak špatné hodnocení. Souhlasím, že je tu poněkud přebudařováno, ale to mi primárně špatné nepřipadá. Rozhodně si nemyslím, že by to byl příběh pro děti, spíše se to blíží původnímu smyslu pohádky, jako příběhu pro dospělé s určitým poselstvím, nebo jakémusi historickému podobenství. Kamera naprosto úchvatná, herecké kolegy si Budař vybral skvěle. Moc se mi líbila scéna "přicházení" k paní Smrti pro úkoly. Celé mi to trochu připomínalo filmy F. A. Brabce Kytice a Máj. Velmi barevná snaha o umělecké ztvárnění čehosi archetypálního. Ze strašidel už strach nemáme, smrt a vlastní pohodlí však bereme vážně. ()

Draconian

Šel jsem do kina s tím, že jdu na pohádku...jakože o mamánkovi. Takže asi něco "vtipného", hravého. No a dostal jsem něco úplně jiného. Pohádka o princi, který je rozmazlený a ještě v 38 žije jak dítě, přičemž je extrémně vázaný na maminku se zpočátku tvářila jako taková průměrná současná pohádka. Nic extra, ale šlo to. Tatík, tedy král mladého (tvl, prince hraje Budař...však skoro vše v tomto filmu dělal Budař), synka nechá v noci unést a tak se mamánek probudí uprostřed lesa s Vetchým...tedy s věčně opilým rytířem. A pak se z filmu stane něco zajímavého...dostane ksicht a cosi originálního. Pohádka najednou potemní, objeví se dokonce jumpscary a místy je z filmu regulérní horor (scéna s duchem je dle mého názoru naprosto parádně natočený horor, pecka). Ústřední téma je vážné a ono "jak se z rozmazleného prince stane chlap" je takovou samozřejmostí. Smrt, to je oč tu běží. Ten film má dost mínusů...o "srandu" se stará Bolek Polívka...dělá to dobře, ale jeho dva kumpáni jsou spíš trapní. Některé věci se zmíní a pak nemají žádnou úlohu či užitek (komár či dračí zub). Mamánek měl potkat sedmero bytostí, ale...asi neumím počítat. Naopak se mi líbily herecké výkony (Vetchý to dával dobře), kamera a vuzuálnost. Krom peckového ducha, mě totálně dostalo závěrečné setkání z jednou bytostí, kdy si Budař skutečně se vším pohrál. Zde se od pohádky vzdalujeme kamsi k fantasy a ještě dál až k psychedelii. Budař experimentuje a nabourává to, co od pohádky čekáme. Já fakt nečekal film s hloubkou. K pohádce se snímek vrací až s úplným koncem a vyplivne vás ze sedačky s tím, že si budete říkat "co jsem to kurva viděl?!" Já ocenuji odvahu udělat něco jinak. Schopnost tvůrců udělat něco umělečtějšího než je u nás zvykem. Líbila se mi ona ponurost a hororové prvky koneckonců k pohádkám vždy patřily. Jenže je to dobrá pohádka? Já nevím...umím si to představit jako film pro kategorii od desíti let. Je super, že film se nesnaží být roztomilý a dělat z dětí dementy, co mají rádi jen samé "tutu nunu", ale předkládá jim něco víc. Na druhou stránku není to až moc "psycho"? U filmu asi chápu nízké hodnocení...kdo chce milou usměvavou pohádku bude prostě zklamaný (i když teda úsměv Jana Budaře mě vyděsil k smrti). Mezi klasiky žánru se to nezařadí...spíš se o princi Mamánkovi bude hovořit jako o té "zvláštní" či "jiné" pohádce. Ale kdo ví...Herz taky nedělal "tralala" pohádky. Mě to oslovilo a jsem rád, že má někdo u nás koule na to dělat filmy umělecky. 80% ()

lyzbeth

Mě osobně se to líbilo. Musím ale podotknout, že pohádka je spíš pro starší děti (8+).  Myslím si, že menší děti nemůžou všemu správně porozumnět. Cením také jak bylo zpracováno téma smrti. Celkově zajímavá podívaná, vymykající se klasické pohádce. Jak už tu bylo napsáno, závěrečná píseň moc pěkná, emotivní. Vizuálně také pěkné. A šihlavé šišlající čarodějnice i oběšenec se mi moc líbili :) ()

collapse

Tohle je véliká škoda. Jakože mám Budaře rád a je to strašnej borec. Tohle celé je jeho dílo a jen těžko si dokážu představit, kolik práce a píle tomu dal. Jako diváky, tedy mě a všechny moje děti nás začátek strašně bavil, sranda, hlášky. Řikám si "konečně po letech zase super pohádka a ještě vtipná". Hm, od půlky se to zpomalilo a ke konci ještě "zdivnilo" to takového zvláštního čehosi. Fakt nechápu proč. Bylo to takovéto, jak počítáte minuty a řikáte si "Ať už to skončí." Velká škoda. ()

EddieIron

Pohádka určitě ne pro děti. Originální, možná až moc. Vzhledem k tomu, co se tam odehrávalo, jsem čekal, že snad dojde i na sex... Dvojku bych k tomu netočil. ()

0kozel

Když jsem viděl zdejší hodnocení, myslel jsem že to bude další pohádka, které se poslední dobou natáčí a jsou všechny stejné, neoriginální a mění se jen názvy. Ale tady se tvůrci vidali jinou cestou. Pohádka má vtip, myšlenku a navíc je to trochu temné (což dřívější pohádky bývaly). A tomu, že to děti nepochopí se musím smát. ()