Princ Ludvík Otomar Karel XII., zrodený Vznešený, má veľmi blízko k svojej milujúcej mamičke, kráľovnej Ľudmile. Lenže Ludvík je už tak trochu „prerastený“ princ, má 39 rokov. Bojí sa skoro všetkého, do ženenia sa veľmi nehrnie a väčšinu života trávi pofľakovaním sa po prepychovom zámku a priľahlých zverniciach. Múdry kráľ Radomil mu preto na narodeniny pripraví nečakaný darček – princ sa jedného rána prebudí v lese v obyčajných šatách a v sprievode drsného rytiera Hudrovala sa má vydať do sveta, aby zistil, o čom je život a možno konečne aj dospel. Na jeho veľkej dobrodružnej ceste ho čakajú zážitky, o ktorých doteraz čítal len v knihách. Stretne sa s mocným čarodejníkom, zlými čarodejnicami, duchom i samotnou pani Smrťou. A možno nájde aj lásku svojho života... Čo na to všetko povie milovaná mamička? A bude kráľovský otec s jeho „výkonom“ spokojný? (Bontonfilm SK)

suchol

Tak nevím, jak to mám napsat!? Uznávám univerzálnost pana Budaře a oceňuji jeho snahu, zvádnout vše... Ale myslím si, že to moc dobře nezvládl. Není to vůbec  pohíádka, je to něco mazi hororem a filosofií o životě a smrti. Rozhodně to není pohádka a pro děti bych film označil za dětem nepřístupný. Přesto tam bylo několik pěkných míst, pro které jsem vydržel až do konce, abych se rovněž dočkal očekávaného konce. Jen jsem nevěděl, jakýže ten konec bude. A byl zcela tuctový a moc mne neoslovil.  Líbil se mi herecký výkon pan Bolka Polívky, Veroniky Kubařové a Ondřeje Vetchého. Ostatní tak nějak ani nebyli ain vidět. Pro ČT to byl smutný závěr vánočního týdne, a tohle se tam moc  nehodilo. ()

a.mala

Uf, to bylo psycho - to, co se Budařovi honí hlavou, mu nezávidím. Spousta věcí mi šla na nervy - ušišlaná Stašová (hlas Smrtky), obě otlemené čarodějnice, které si našly vzor v nervním ADHD  čertovi Blanarovičové z Troškovy pohádky,  nesmyslně lesem se motající nosiči rakve, a abych pravdu řekla, místy jsem se v tom ztrácela. Libil se mi hlavně Vl.Javorský, i Vl.Polívka, V.Kubařová a O.Vetchý - ten má ale také problém se sykavkama - v poslední době se nám  tady v Čechách vyskytl takový nešvar - jak u herců, tak u zpěváků!? Dokoukala jsem ze zvědavosti, ale podruhé bych tuto pohádku už nedala. Jinak tápu, komu vlastně byla určena - jasně, šlo o naplnění snu a ambicí pana Budaře, ale co diváci? :-( ()

wodacka

Řekla bych, že je to srdcovka Jana Budaře, kterou tvořil sice dlouho, ale s láskou - jak nejlépe uměl a jak tohle téma cítil. Herec, režisér, producent, autor písní, zpěvák, ilustrátor knížky... Klobouček! Nehádejme se, zda je to pohádka nebo ne, zda je pro děti nebo ne. Důležité je, že je o něčem. O něčem, co se týká každého z nás. ()

aquacam

Jako dítě jsem miloval pohádky, kdy jsem se hodně bál a na teprve po skončení se vracel na pevnou zem s rodiči, hračkami a kamarády. Například horory od Panklovic Barbary, jako Noční stráž nebo Spravedlivý Bohumil jsou opravdové poklady - nesmí je ovšem dostat do rukou matlové jako dcera Bořivoje Zemana, která v roce 1998 zprznila Bohumila jako Cikán děvečku - přece nenecháme děti, aby se bály, že! Teď jsem na stará kolena s nadšením shlédnul konečně po létech tuto pohádku, kde vzdělaná aristokracie není líčena jako sbor tupců, postavám nehrozí jen vztyčený ukazováček a ve které je smrt přirozenou součástí života. Taky oceňuji, že postarší rytíř, který je zvyklý spíše bojovat v poli než sedět u knih, se vyjadřuje, jak mu zobák narostl a nikoli vybranou řečí. Je smutné, že je málo pohádek jako je Mamánek mezi záplavou totálních kravin, které z původních pohádek vytvářejí paskvil s úplně jiným dějem - odstrašujícím příkladem je třeba Princezna se zlatou hvězdou ()

Miluska15

Tak za mě velké překvapení! Odvaha Jana Budaře pojmout českou pohádku jinak a zcela autorsky! Skvělé herecké výkony Javorský, Vetchý, Kubařová a sám Budař. Silné nadčasové téma. A právě za debut má u mě celých pět hvězdiček a poráží tak většinu československých pohádek z poslední doby. Díky za to! ()

Jimmy73

Nic moc a to mám Budaře rád. Také moc nerozumím zdejším komentářům o strašných hororových prvcích, moc jsem jich neviděl, ale souhlasím s tím, že tahle pohádka děti asi nezaujme. A možná ani dospělé. ()

mach333

Jan Budař vymyslel slibný námět, ale provedení zůstalo tak na půl cesty. Vůbec mi tam neseděli ty 2 ušišlaný čarodějky jako z Troškových filmů. Pak už to bylo zase v pohodě. Není to mainstreamová pohádka, audiovizuálně se mi to líbilo hodně, klasická hudba i autorský Budařovi písně byly fajn. Kdybych na to šel do kina, neodcházel bych zklamaný ... 70% ()

Hidoshito

Čekal jsem komediální pohádku a dostal jsem psycho horor s nějakým filosofickým přesahem. Humoru tam bylo poskrovnu, pár zajímavých momentů se našlo, ale jinak se to hrozně vleklo. Nemyslím si, že bych se na to ještě někdy znovu podíval, jak to mám během Vánoc u většiny pěkných pohádek. Budaře mám rád a věřím, že se při natáčení pěkně vyřádil a snad si to i užil, ale tohle se bohužel nepovedlo. Až bude chtít ČT art do svého programu zařadit pohádku, doporučuji sáhnout po Princi Mamánkovi.:) ()

martoos

Komu se líbil zelený rytíř tak uvidí velkou paralelu v příběhu, první polovina velmi vtipná a konec poučný a hluboký + skvělá titulková hudba. ()

Sisyfos

Jinak velmi kvalitní herecké obsazení a výborný námět, kdy hned v úvodu se nad tradičními vlastnostmi mamánka celkem dobře pobavíte, střídá nicneříkající fantasmagorie scénáristy a posílá tak celý výborný námět a herecké obsazení do kopru. Marně se snažíte najít myšlenku, byť ji tam mnozí intelektuálové určitě uvidí jak u abstraktního obrazu, kde mnozí další krčí rameny. Scénáristu i režiséra bych poslal za trest klečet na hrachu, protože jinak kvalitní námět i herecké obsazení srazí do kolen celkový obraz, u kterého se chvílemi pousmějete, chvílemi usnete a možná, že i dokoukáte do konce. Pak jen přemýšlíte, kde asi udělali při natáčení chybu. Neurazí, nenadchne a možná i dokoukáte do konce. ()

PORTER44 odpad!

To byla hodně ale hodně blbá pohádka,začátek ještě dobrý ale pak o ničem jaké si bloudění po lese a kde nic tu nic a Budař jako princ k smíchu ten už má hrát spíše krále než prince na svůj věk,tak tuhle kravinu už ne. ()

jouluputilla

Pokud recenzent Tomáš Kordík vidí v tomhle veledíle moderní projekt, nemohu se ubránit vzpomínce na scénu, ve které vilný stařec Knížák plácá barvy na ženská ňadra a říká tomu umění. Patrně je pravda, že reklama filmu vzbudila v divácích veliká očekávání, ovšem po shlédnutí filmu se kloním k tomu, že největší očekávání měl pan spisovatel, ilustrátor, scénárista, skladatel, režisér, představitel hlavní role a ještě k tomu zpěvák velehitů, které měly převálcovat nějakého Mozarta, Vivaldiho, Pucciniho nebo Smetanu. Podle recenzenta už „úvodní motto naznačuje, že tohle patrně nebude obvyklá podívaná“. Souhlasím, úvodní pseudobonmot nám naznačuje, že bychom při tomto zážitku neměli příliš používat rozum čili ratio. Hledání racionálních souvislostí zde není příliš vděčná činnost. I to motto je pouhá hříčka, zdánlivě hlubokomyslný kec, připomínající dětskou hádanku co stojí a zárověň běží (hodiny). Jenže prezentovat reálnost slovního řetězce „denně sloužit a zároveň si všechnu vládu ponechat“ může tak majitel mnoha virtuálních životů ve více či méně primitivních střílečkách, případně elegantní lev salónů (dnes nahrazen hustým pařmenem), nechávající obdiv svého ostrovtipu i filozofické hloubky hejnu nanynek, někdy trošku šišlajících a horlivě se pitvořících. Jejich guru jim ale těžko sdělí, komu/čemu slouží smrt… Celá tato předlouhá a zmatená agitka eutanázie oplývá nesourodými, rádoby originálními nápady, takže není divu, pokud se takový slepenec s ohledem na tým tvůrců dostane občas do situace Sám napsal, ilustroval, rozepsal do scénáře, ozdobil vlastními písněmi, hereckým výkonem osobně režírovaným, takže si ještě sám zatleská a půjde domů. A nebude mi, doufám, zazlívat, když tu hvězdu věnuji Martinu Hubovi, Vladimíru Javorskému a Ondřeji Vetchému. ()

Contti

Vidím hodnocení 52%? Skvělý film, skvělý scénář a skvěle zahrané. Osobně nemám televizi už hodně dlouho a už vůbec nekoukám na vánoční pohádky, které jsou stejnou odrhovačkou už 40 let. Když jsem při práci zaslechl dialog ( vnoučata se dívala na tuto pohádku) tak mě to vytrhlo z práce a musel jsem se koukat. KONEČNĚ něco co zaujalo, včetně perfektního průvodce pohádkou hrobaře v podání B. Polívky. Přeci všechny pohádky, zvláště ty klasické, jsou hororové. A pohádky nemusí a kdysi ani nebyly určeny výhradně dětem. Tenhle film rozhodně nenudil a bavil od první do poslední minuty. Kdo má potřebu koukat na sentimentální plitkou dějovou kaši ať kouká na něco od Walta Disneye. Za mě 90%.  Budař má talent  jako herec, spisovatel a jako režisér. No a těch talentovaných máme posledních 30 let sakra pomálu. ()

salamko

Skvělý! Vůbec nechápu proč tak slabý hodnocení. Máme tu tři prdele stejnech průměrnejch, (ne-li podprůměrenjch) pohádek a když je jedna originální se skvělým vyzuálem, kamerou, kostýmy, nebo třeba dialogy, tak lidé na to nadávají. Dokonce se to dá považovat i za docela dobrý fantasy. Scéna v Krčmě u dvou čarodějnic vypadala mnohem líp, jak hospody z nějakýho posranýho “Sračkýnačle” od Netflixu. ()

quido.morava

Všechny, co očekávají klasickou pohádku pro děti, bych varoval. A všechny co mají rádi věci stříknuté "duchařinou", částečně ezoterikou a podobně, bych na tuto věc pozval. Jedná se o specifický druh surrealismu pro Honzu Budaře celkem typický - ne každému srozumitelný a ne každému se musí líbit. ()

Rene.Artois

Mám z toho hrozně rozpačité pocity. Pohádka to v podstatě není, spíš existenciální drama se znepokojivými přesahy. Některé linky působí až psychedelicky. Pro malé děti naprosto nesrozumitelné. Pro dospělého diváka je to rozhodně zajímavé a nutící k zamyšlení, to všechno je v pořádku. Pak jsou tam ovšem ty dvě čarodějnice, jako vystřižené z nejhoršího troškovského inferna, proti nimž je "malej, ale šikovnej" čertík učiněný Hamlet. A úplně mě rozsekalo, že inspirací k filmu byla Budařova návštěva hospody v Dětenicích, což pro mě osobně představuje zhmotnění trapnosti. Jak jej tohle mohlo inspirovat (vyjma kulis a estetiky) k napsání takového příběhu, to fakt nevím. ()