System Of A Down - koncert 2013

(koncert)
  • Nemecko System Of A Down at Rock 'n' Heim Festival

Jak funguje Systém vespod? Jako dunivý a dokonale sehraný stroj. Ocenění Grammy za nejlepší metalový výkon je ve správných rukách. Prý dvakrát nevstoupíš do téže řeky. V partnerských vztazích ano. Ovšem rozpad muzikantských svazků nemusí být nutně definitivní. Naštěstí, protože vidět System of a Down opět pospolu na pódiu je zážitek, na který se nezapomíná. Alespoň pro fanoušky toho nejtvrdšího kalibru. Mimochodem, oni jsou opravdu koncertně výborní. Od roku 2002 byli skoro pravidelně nominováni na Grammy v kategorii nejlepší metalový výkon. Tuto cenu získali v roce 2006. Vlastně se to dalo očekávat, protože SOAD, jak se zkráceně kapela nazývá, rok předtím vydala dvě alba během jednoho roku a obě se dostali v USA na první místo žebříčku v prodejnosti. Mimořádný úspěch i ojedinělý výkon. Jen nemnohým, například Beatles nebo Led Zeppelin se podařilo mít dvě elpíčka v jednom roce na prvním místě. Když byly „Systémy" na vrcholu přišel konec, či spíše ohlášená pauza bez přesně stanoveného konce. V tisku se objevila řada nekrologů skupiny. Ty nejkratší zhruba s tímto obsahem: Kalifornská alternativní skupina System of a Down se dala dohromady v roce 1994. Všem členům kapely koluje v žilách arménská krev. Pěkně divoká krev. Jejich hudba je hutnou směsicí trash metalu, hard core i crossoveru. První desku vydali v roce 1998. Pokud se svým debutem pouze halasně upozorňovali na svou existenci, pak s druhou deskou, o tři roky později, už ukázali tvrdým bandům záda. Deska Toxicity se dostala na první místo žebříčku v USA. A to prosím v době, kdy nu-metal byl jaksi silně konkurenceschopným žánrem. Pokoušel se o něj skoro každý. Na vrcholu pyramidy trůnili právě SOAD.
Nečinnost kultovních „Systémů" se nakonec protáhla na pět let. Do stejné řeky vstoupila kapela na jaře 2011 v turné po USA, letních evropských festivalech a říjnovými koncerty v Jižní Africe.
Pět let je znát, leccos se změnilo. Ubylo expresivních pohybů, přibyl nadhled. To ostatně uvidíte v záznamu ze srpna 2013. (Česká televize)

Hanys_

Soad umí. Ale kdybych tenhle koncert pustil někomu neznalému, tak se z něj fanoušek určitě nestane. Navíc to je fakt mizerně nasnímané. ()

gotham

Zklamání. Systemy poslouchám už delší dobu, znám od nich snad všechny písničky, takže jsem se těšil, jak se mi to bude líbit live, protože dosud jsem bohužel neměl příležitost zajít na koncert nebo skouknout živák v tv. Bohužel výsledek byl zklamáním, Serj mi přišel strašně nevýrazný, skoro vůbec nekomunikoval s publikem, přišlo mi, že to kluci jen tak odfidlali. S koncerty Metly nebo Rammstein se to nedá srovnat. 50% ()

Crash master

Až v roku 2013 sa Serj Tankian opäť stáva tým Serjom Tankianom, ktorého sme poznali z dôb, keď bol hlasovo na svojom vrchole (2000-2004). Opäť sa do toho nebojí oprieť, dokáže vrieskať s takou istou silou, ako kedysi. Užíva si každú sekundu svojho pobytu na pódiu. Hneď má z toho človek lepší pocit. Zvyšok kapely predvádza svoj tradičný štandard (roztancovaný psycho Daron, coolový Shavo a sústredený John), ak k tomu pridáme starého dobrého Serja, je to konečne opäť za 5 hviezdičiek! Som veľmi rád, že si čt vybrala práve tento koncert, jedná sa o jeden z najlepších za poslednú dobu. Ono vôbec celá 2013 tour bola to najlepšie od roku 2004. Škoda len, že sa to neodvysielalo celé, a pár piesní (Deer Dance, Radio/Video, Question!, A.D.D. a Cigaro) sa do výberu nedostalo.. ()

GTS_PUNK

Záznamy koncertov sú sami o sebe skvelé. Ak sa jedná o metalový koncert, je to ešte lepšie. A ak sa jedná o metalový koncert kapely ako je System Of A Down, je hudobný zážitok vysoký a atmosféru živého vystúpenia možno cítiť aj cez obrazovku, na ktorej koncert sledujete. Serj Tankian a zvyšok jeho arménsko-amerického zoskupenia napeckovali koncert na nemeckom Rock 'n' Heim Festivale svojimi najväčšími hitmi ako napr. B.Y.O.B., Toxicity a nechýbala ani kultová skladba kapely, Chop Suey!. Naživo skvelo znela aj Lost In Hollywood. Tlieskam, a ako mnoho ľudí dúfam, že SOAD prídu v budúcnosti s nejakou tou novou doskou. Keep spinnin´ round and round, keep spinnin´ round and round, keep spinnin´ round and round. ()

• Koncert se odehrál na festivalu Rock'n'Heim. (OJan)