Môj sused Totoro

• Česko Můj soused Totoro (viac)

Sestry Sacuki a Mei se s tatínkem stěhují na venkov do strašidelného domu. Starší Sacuki musí převzít péči o domácnost, zatímco malá Mei objevuje zákoutí přilehlého lesa. Dívky se spřátelí s roztomilými lesními duchy v čele s obrovským chlupáčem Totorem a prožijí s nimi největší dobrodružství svého života. Nadčasový film mistra japonské animace Hajaa Mijazakiho v produkci studia Ghibli s ohromující obrazotvorností vypráví o každodenních radostech i trápeních diváků každého věku. (Aerofilms)

latvar

Nijak zvláště oslňující animovaný příběh z Japonska. Úvodní píseň byla výborná, ale o zbytku filmu se to říct nedá. Nikdy jsem nepřišel těmhle japonským pohádkám na chuť. 60% ()

Jillian

Jedno z najkrajších Miyazakiho diel vôbec. Ľúto mi je jedine toho, že som ho videla až teraz. Každé slovo navyše by bolo zbytočné. :) ()

iantomasik

Je to skoro jako Zerkalo. Esence dětství se všemi mániemi i úzkostmi. Nejdospělejší z filmů, symbol pojímající téměř všechny aspekty lidského života, opravdová báseň o světě. ()

Bernhardiner

Ano, mohl bych tu psát dlouhé statě o tom, jak tenhle animák nemá vůbec žádný děj. Jenže já to neudělám. Proč? Protože mi to vůbec nevadilo. Tenhle film byl přece udělán pro děti bez věkového omezení. Proto jsem se i já, jakožto lehce přestárlé dítě, mohl bavit spolu Mei, Satsuki a Totorem a jejich příhodami. Navíc mě téměř nadnášela dokonalá Hisaišiho hudba a než jsem se nadál, byl konec. Škoda, ale aspoň mám chuť do dalších filmů od Mijazakiho. Fantazie malých i velkých dětí je nekonečná, a takováhle dílka ji jen podporují. Stokrát lepší než bezduché střílečky a příběhy ze zkaženého světa. Takhle má člověk alespoň nějakou naději. 100% ()

Maynard.

Bohužel nemůžu dát plných 5*, s porovnáním s Cestou do Fantazie nebo Princeznou Mononoke, je to na můj vkus až příliš dělané pro děti. Nicméně je to velmi kvalitní pohádka o dětské představivosti. Totoro je pěkný a hodný méďa, ale na kočičí autobus se nechytá :o). ()

mikulíšek

Krásný, kouzelný a zdlouhavý film u kterého existuje reálné riziko usnutí. Nehledě na to, jak je film milý a veskrze hodný, je také poměrně nudný, nezáživný a vlastně o ničem. Ani fantastických postav tu tolik není a není jim věnováno mnoho prostoru. Navíc se v něm poměrně dost křičí, vříská a piští (což je v orig. japonštině dost otravné)a je o malých, dětěch které se chovají jako malé děti. Film je ale zajímavý tím jemným balancováním na hraně mezi pohádkovým světem, a tím naprosto reálným. A to by bez rozvleklosti nemohlo tak dobře fungovat. Kdyby se Totoro objevoval neustále v celém filmu a byl by účastníkem mnoha dobrodružství, pak by film ztratil většinu svého kouzla. Rozvleklost a "nuda" běžného žití (škola, práce, výlet, procházky, čekání, atd.) vyvolává nutkavou představu, že se musí něco stát a ve filmu vznikají situace, které tomuto pocitu výrazně nahrávají. Ten pocit je zvláštní. Na jednu stranu obavy, aby se nestaly živtní tragédie, ke kterým film naznačuje, že směřuje; na druhou chtíč akce a zvratů. Miyazaki dokáže přesně vyvolat požadované emoce a to jak kladné, tak záporné - v jedné chvíli se člověk přiblble pousmívá a jindy má nepříjemný upřímný strach o hrdiny. I když mě zprvu zklamalo, že ve filmu není tolik fantastických postaviček, o to víc se mi líbily ony samotné, a o to víc se mi líbilo, že jejich přítomnost není samozřejmá. Hlavní postavička je kapitolou sama pro sebe. Totoro je na jednu stranu milý, hodný a heboučký, na straně druhé budí respekt a až skoro strach - a člověk má pocit, že od něj dostane, to co si zaslouží. A přesně tak bych si přírodního duch/strážce představoval. Celkově si myslím, že film není běžně koukatelnou záležitostí, ale Miyazakiho cit pro morální a emocionální sdělení je tak silný, že utáhne celý film. ()

Koda

I když tento veleúspěšný japonský filmeček nemá zdaleka na pátou hvězdičku, musím i tak říct, že bych hrozně rád potkal Totora s jeho nakažlivým úsměvem, který by mě vzal se svým kočičím kamarádem autobusem tam, kam bych potřeboval. Tenhle snímek je velmi zajímavý tím, že vlastně nemá zas až tak akční příběh, nebo nějakým způsobem není mnoho zvláštních postav, které jsou pro anime souzené. Zkrátka a jednoduše pouze ty postavy, které jsou reálně biologoicky neindetifikované je právě Totoro s jeho malými pomocníky. Příběh jako takový i tak mě hrozně bavil. Život na venkově s milým tatínkem, který má dvě dcery - jednu starší a rozumnější a to druhou mladší, která je pravý opak, hloupoučká a když jde o nemocnou maminku, tak jí začne hledat. Tenhle film je právě pro lidi, kteří si od anime chtějí odpočinout, nechtějí nad tím silně přemýšlet a prostě si řeknou: "Pustím si anime a budu jenom koukat do dubu". Na tom právě není nic špatného, ba naopak. Já jsem celkem rád, že jsem od anime nechtěl zas až tak moc, protože aby bylo něco přeplácaného, což se u mého hodnocení stalo přesně u Naušiky, to je právě chyba. Trošku mě mrzí, že místní klučina Kanto nedostal více prostoru, a nezamiloval se třeba do Sacuki. Konec byl i docela napínavý, když se ztratila Mei a všichni z venkova ji začali hledat. Příběh má jednu velkou srdcovou záležitost a tu, že v životě je spousta věcí, které jsou nerozluštěné a bůh ví, co bude za pár let. Máme covid? Taky to nikdo nečekal. A přesně tohle může být i z jiného soudku, že fascírováním můžeme nalézt spoustu jevů a třeba i zvířat, které neznáme... stačí věřit, představit si ho a ve snu třeba na něco takového narazíme. Jak říkám, mě vůbec nevadilo to, že nějaký obr stál na zastávce, mě nevadilo, že Mei se ho vůbec nebála, mě nevadilo, že se najednou ocitl kočkový autobus, který by odnesl každého kam potřebuje. Tady žijeme filmem a s tím se musí počítat, proto to beru jen a jen v dobrém :) Za mě silné 4 hvězdičky. PS viděno v Cinema City 8.12.2021 a musím napsat, že tenhle film je doslova už legendární, proto si prostě tu 5 hvězdu zaslouží. Dokonce jsem si tento film v kině užil daleko víc než doma. To to roo to tooo to <3 ()

killjezor

Pohodový příběh, ve kterém se prakticky stene jen jedna věc a to ještě ke konci. Nicméně si plyne svým tempem, nemá žádná hluchá místa a spíše jste už od úvodní písničky naladěni na trochu dětskou vlnu a z obličeje vám nezmizí jemně přiblblý úsměv. Totoro je dobrák, od prvního pohledu, roztomilý a přitom z něho může jít hrůza, kdyby chtěl. Doporučím všem, co se nebojí být dětmi anebo mají malé děti a chtějí si s nimi prožít krásné dobrodružství. ()

Lisabellla

Nad hezkými roztomilými věcmi pookřeje srdéčko i největším tvrďákům. Špinavá kolínka, slzičky na tvářích, létající obří medvídkovité cosi, kočičí autobus ... skvělá animace, neuvěřitelná hudba ... Jen mám trochu dojem, že ta mistrovská díla, která z rukávu sype Hayao Miyazaki ocení spíše dospěláci než dětičky :) ()

Cracker

Dokonalá rozprávka! Miyazaki je známy svojimi animákmi plnými fantázie, s kopou nádherných animácii, nejakou tou drámou a hlavne humorom ktorý ocenia ako deti tak i dospelí. Filmu nieje čo vytknúť je to jednoducho perfektné po každej stránke. Miyazaki vo svete rozprávkarov nemá konkurenciu, v Japonsku sa nájde veľa kvalitných režisérov ale nikto nemá taký štýl ako práve Hayao. Keď budem mať raz svoje deti, budem im púšťať práve rozprávky ako je Tonari no Tororo ()

Torako.chan

Krásný a příjemný příběh, precizní animace, jak se již od Miyazakiho dá očekávat. Děti nadchne, dospělé pohladí po duši. K Miyazakiho tvorbě ani není třeba mnoho slov. 5* a basta :p ()

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

Festival Malé oči přivítá v Praze i Totora

15.11.2021

Již 8. ročník festivalu Malé oči je tu! Během listopadu a prosince se filmový festival pro děti objeví v několika městech po celé republice. Dramaturgové připravili pro malé diváky (i jejich rodiče)… (viac)