Scenárista, režisér a herec Woody Allen tentokrát situoval děj svého komediálně laděného příběhu do carského Ruska 19. století, do doby napoleonských válek. Hlavní postavou filmu je obyčejný, tak trochu neduživý bojarský synek Boris (v Allenové podání) s celoživotní láskou ke krásné sestřence Soně (Diane Keatonová). Jeho obrovskou smůlou je, že se náhodou narodil právě do společnosti vyžadující příliš velké sliby, velké válečné činy a nepřiměřeně rozmáchlá romantická gesta. Ironií osudu právě Boris má zaplatit vlastním životem za zločin, který nikdy nespáchal. A právě tento okamžik slouží k tomu, aby retrospektivně vyprávěl tragikomickou historii svého života. Film Láska a smrt je neobyčejně vtipnou filozofickou "lahůdkou" na existenciálně pojaté téma - sex a konec života, stejně jako parodií na historické romány typu Vojna a mír. Také tady nalezneme Allenovy originální vizuální gagy, nejednou inspirované proslavenými tituly světové kinematografie: Kachní polévka, Světla velkoměsta, Sedmá pečeť (postava Smrti, která si odvádí nebožtíky) a Křižník Potěmkin. Děj provázi hudba Sergeje Prokofjeva, za kamerou tentokrát stál klasik frankofonního filmu Ghislain Cloquet. (oficiálny text distribútora)

Freemind

Tenhle film jsem miloval už jako děcko a miluju ho i teď - a pokaždé v něm nacházím nové důvody, proč se u obrazovky řehnit jako pitomec. Nejdřív to byly gagy, pak slovní humor, pak chytré narážky, pak odkazy na dějiny. Teď , když už fotrovatím, mě dostávají nespočetné jemné parodie na Kanta a Spinozu, na Dostojevského romány a Bergmanovy filmy ("Did you say - wheat? WHEAT."). Woody ve vrcholné formě, klasik, král. ()

SarumanKo

Už po „montypythonovskom“ úvode (v akom sa potom niesol celý film) som vedel, že sa budem baviť lepšie ako pri preceňovanej Annie Hallovej. Jednak ma celkom bavil príbeh Lásky a smrti, ktorý decentne paroduje ruskú literatúru a tiež som sa začal chytať na Allenov humor, v tomto prípade omnoho prepracovanejší a výraznejší než inokedy. Niektoré gagy a hlášky ma skoro zabili, iné zas nevyšli celkom podľa predstáv, ale to je údel každej lepšej komédie. Našťastie Woody hrá vo filme miesto samého seba (k tomu mám poriadnu averziu) zbabelého ruského burana, ktorý si radšej zafilozofuje so svojou sesternicou Sonjou (výborná Keatonka) o morálke, viere a smrti, než aby sa vydal do napoleonských vojen. Škoda, že nie všetky allenovky sú takéto vtipné. "And you must be Don Francisco's sister." - "No, you must be Don Francisco's sister." (7/10) ()

Maq

Allenova konverzační groteska. Vícekrát jsem se od srdce zasmál. Tentokrát se strefuje nejen do intelektuálů, ale i do ruské mentality. To druhé jsem ocenil nejvíc, škoda, že na tuhle notu nezahrál ještě víc - jeho postřehy jsou vtipné a přesné. --- Ze třiceti tisíc nás přežilo čtrnáct. Dostali jsme od cara dopis: „Pokračujte v dobré práci.“ --- ()

PogoJoe

Po druhém shlédnutí snižuji o hvězdičku, ale stále se jedná o super věc, na kterou se ještě hodněkrát rád podívám. Začátek je strhující, později už je film "pouze" velmi zábavný. A opět je zde k mání několik hlášek, které vstoupily do historie... Můj otec vlastnil velice cenný kus půdy... a jednou na něm něco postaví... a ty hlášky o sexu... ne nebudu je tu vypisovat, ty prostě musíte slyšet z Allenových úst! A ta bezzvuková gag scénka jako z časů Chaplina s flaškou... Tohle jsem si musel pouštět snad čtyřikrát po sobě. Big LOL! ()

swed

Od Allena mám nejraději jeho vztahové propletence (ať už komediální, či dramatické), Láska a smrt sice není zrovna takovým filmem, to ale neznamená, že jsem se nebavil. Hlavně první polovina je spolehlivou zárukou na záchvaty smíchu, Allen si tu bere na mušku zavedené ruské stereotypy a přetváří je k obrazu svému. Druhá část filmu (s Napoleonem) už tak vtipná není a najdou se tu i hlušší místa - jako by si Allen všechen svůj střelný prach vystřílel v první 45minutovce. Sice je stále čemu se smát (monolog o homosexuálech, závěrečná část se smrtkou), ale už to není tak nápadité, jako na začátku. Dávám silných 8/10 ()

Damiel

Vtipný Woody, zdařilá parodie na ruskou klasiku Vojna a mír především (ale odkazuje i jinam., např na Bergmanovu Sedmou pečeť) a výborně napsané dialogy. Určitě se dá vidět opakovaně. ()

Aiax

Co se kadence kulervoucích hlášek týče, je Láska a smrt učiněný gatling. Pravda, Woody občas musí nabít, takže o klidnější místa není nouze, ale aspoň si člověk vydechne. Když to psal, tak ho snad múza nejen líbala, ale rovnou mu....Ale to je na jinou diskuzi. ()

Skip

Tentokrát se Woody vydal do Ruska na počátku 19. století a řádí tam stejně jako v USA 20. století. Velmi dobrý film, který ale osloví pouze Woodyho pžíznivce. Ostatně jako každý jeho film. ()

K.B.L.

Naprosto skvělá komedie. Komické situace, které by mi v jiných filmech vadily, mi zde perfektně sedly a rozesmály mě. Líbila se mi zvolená míra nadsázky a vtipné, ale přitom velmi promyšlené a hloubavé dialogy (monology). ()

Aleee89

Další z Woodyho filmů. V poslední době jsem už jich viděla dost, takže mám pořád všechny v paměti a můžu srovnávat. Nejvíce se mi zatím líbila Annie Hallová a Match Point, ale tohle se k jeho nejlepším filmům taky zařadí. Ani jsem to od tohoto filmu nečekala, ale nesmírně mile mě překvapil. Zase typický Woody. Teď nemyslím New York, ale jiné věci, které Woodyho taky utvářejí, jsou tady. Tak úžasné a vtipné dialogy, které jsou přitom ještě skvělě filozofické a závažné zároveň, to umí jen on. Scénky taky vtipné, docela jsem se nasmála. Odkazy na literaturu (poznala jsem i na jakou a to mě těší) jsou jen třešnička. Film je závažný jak absurdní zároveň. Skvělé překvápko. ()

Dont

Chytrá komedie Woodyho Allena plná nejrůznějších narážek a parodujících scének. Asi je ani nelze všechny postřehnout, možná s dostatečnou znalostí ruské literatury. Pak bych si asi Lásku a smrt užil ještě víc. Výborně napsaná i zahraná je postava Soňy (Diane Keaton), některé hlášky Borise (Woody Allen) nemají chybu a snímku sluší přiměřená stopáž. ()

jezurka42

How many lovers do you have? - In the midtown area? Tohle je milostné vyznání komediálního dua Allen - Keaton v té nejčistší, nejabsurdnější formě, které se od toho 75. roku už nikdy neobjevilo ani v jejich filmografii, ani v historii kinematografie. Během 90 minut přináší na plátno filosofii víry a víru ve filosofii, absolutno absurdity a 100% líh parodického humorismu. Film stvořen z duší a myslí dvou neuvěřitelných lidí, tak v lásce spjatých, že ani láska tomu všemu nestačí. ()

easaque

+3* Rozumím vysokému hodnocení tohoto filmu, ale pro mě je to jen další z řady Woodyho intelektuálních komedií. Tahle si pro změnu vzala na paškál klasické ruské romány. Bavil jsem se, ale občas jsem měl pocit jako bych sledoval Kameňák pro filozofy (snad mi to Woody promine ;-) Jako u většiny jeho starších filmů mám problém s přehráváním a samoúčelnými frázovitými absurdními dialogy a monology, tak proto nižší hodnocení. [ PŘÍBĚH: 2 /// ATMOSFÉRA: 2 /// TEMPO: 2 /// ORIGINALITA: 3 /// NÁLADA: 3 /// ART: 1 /// STYL: 1 /// CASTING: 1 (3*MAX) ] ()

Martin741

Woody Allen a jeho bravurny film, kde si vzal na zretel literaturu 19. storocia /Dostojevskij/ a stylizoval pribeh do obdobia napoleonskych vojen 1805 - 1815. Ako ma Milos Forman svoj Prelet nad Kukaccim Hnizdem a Orson Welles svojho Obcana Kanea, tak pan Woody Allen ma tento majstrstyk. 100 % ()

selviskhed

Procházel jsem se lesem a myslel na Krista. Jestliže byl truhlářem, kolik si asi účtoval za skříně? Pro mě první Allenův opravdu komplexní film, který je třeba vyšším hodnocením oddělit od jeho ostatních výborných komedií. Ze všech starších filmů se také nejvíce tváří jako zástupce velké kinematografie (detaily tváří atd.). Je to geniální. Sonja neustále vzletně popisuje krajinu, všichni jsou obeznámeni s filozofií a jakkoliv banální událost je pro ně podnětem k hlubokomyslné diskuzi. Obecně mám rád Allenovy filmy ze současných velkých měst. V tomto případě ale dělám vyjímku. Nevěřil bych, že to kdy o nějaké komedii řeknu, ale toto je skutečné mistrovské dílo. ()

MrPierc

Boris žije v Rusku v 19. století. V Rusku je válka. Boris je moderní pacifista, který nechce bojovat a je pln filosofování, ironie i nadsázky. Bohužel celý film je velmi křečovitý a vtipných scén jsem moc nenalezl. Je tu sice mnoho narážek na moderní věci, ale zas tak vtipné to nebylo. Suchý humor mám rád, ale tohle bylo přímo pražené. ()

Aelita

Když čtyřicetiletý intelektuál Woody Allen po prvním shrnutí svého dosavadního života zjistil, že nedokáže napsat světový román jako Vojna a mír, jelikož nevěří ničemu, protože žije v období sílící se racionalistické, kritické, globalistické, praktické, freudovsky psychologistické a hlavně naskrz relativistické postmoderny, a, upřímně řečeno, nemá na napsání takového díla ani duševní hloubku, ani talent, a také že nedokáže natočit podle podobného románu ani film jako tetralogie Vojna a mír Sergeje Bondarčuka, protože nemá prostředky ani podporu celého státu, jak to měl Bondarčuk, a přitom přece něco napsat a natočit chce, protože jako cholerik má stálé nutkání něco dělat, nezbylo Woodymu nic jiného, než napsat a natočit Lásku a smrt. Inu, Quae sunt Caesaris Caesari, neboli "Odevzdejte tedy, co je císařovo, císaři, a co je Boží, Bohu" (Mt 22, 21). Postaví-li se však divák na místo lehce frustrovaného, ale nezlomeného Woodyho Allena, a přijme jeho hru, může se docela dobře postmoderně pobavit. ()

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN

Vychází 20dílná DVD kolekce WOODY ALLEN