The Deuce: Špína Manhattanu

• USA The Deuce
USA, (2017–2019), 25 h 20 min (Minutáž: 58–86 min)

James Franco, Maggie Gyllenhaal, Zoe Kazan, Margarita Levijeva, Lawrence Gilliard Jr., Don Harvey, Kim Director, Method Man, Michael Lombardi (viac)

Dramatický seriál z originální produkce HBO z dílny Georgeho Pelecanose a Davida Simona, v jehož hlavních rolích excelují James Franco a Maggie Gyllenhaal, sleduje příběh legalizace a následného vzestupu pornoprůmyslu na newyorském Times Square, od počátku sedmdesátých do poloviny osmdesátých let minulého století. Seriál zkoumá milníky bouřlivého světa, z něhož se v Americe stane miliardový sexuální průmysl. (HBO Europe)

gudaulin

Špína Manhattanu nezachycuje počátky pornografie ve Spojených státech. To bychom se museli vrátit ještě o pár dekád do minulosti. Seriál pojednává o její zlaté éře, kdy se v rámci businessu s erotikou emancipovala a změnila ve výnosné průmyslové odvětví. Tedy o 15 letech vymezených polovinou 70. let a koncem následujícího desetiletí. Poté se centrum pornografické výroby přesunulo do střední Evropy - čeští a maďarští "herci" byli levnější (ostatně jako celé filmařské zázemí) a nebyli spoutáni obavami z AIDS. Zákony i společenská atmosféra byly navíc extrémně benevolentní. Boom středoevropské "hanbaté" produkce trval ještě celou dekádu, aby pak pornu definitivně zlomil vaz nástup internetu, sociálních sítí a voyaerismu "zadarmo". Zkrátka pornografii smetla druhá sexuální revoluce. The Deuce se mi nehodnotí snadno. Ne, že bych prakticky okamžitě nepoznal její klady - tedy špičkovou produkci, kdy je možné psát v superlativech o všech profesích, o pocitu dokonalé autenticity, o atmosféře, o každém pečlivě ošetřeném detailu a o tom, že máte před sebou dokonalou imitaci sedmdesátek se všemi jejich neřestmi a rozkládajícími se centry amerických velkoměst s epidemií pouličního násilí a drog, hazardu a nekontrolovatelného šíření organizovaného zločinu. To všechno má v seriálu své místo. Dát po pěti dílech pět hvězdiček je snadné a zasloužené. Jenže jak plynou další epizody, zjistíte, že projekt má problém s příliš širokým záběrem. Nezávislá prostitutka v podání Maggie Gyllenhaal a James Franco v roli šikovného barmana, který v tom umí chodit, sice mezi obrovským množstvím postav vyčnívají, ale rozhodně je nelze považovat za v pravém smyslu hlavní postavy. Seriál se totiž podobá snímkům Roberta Altmana, kde hlavní roli přebírá prostředí a určitý výsek společnosti. Tvůrci si dali za úkol zmapovat proměny obchodu s erotikou a před vašima očima defilují pasáci, prostitutky, policisté a mafiáni i početná skupina figurek z prostředí na pomezí zločinu a počestného způsobu obživy. Příliš mnoho mikropříběhů a motivů projekt rozmělňují, jen některé z nich mají potenciál a tak je pravděpodobné, že časem svoji hvězdnou nadílku trochu zredukujete. Špína Manhattanu už vůbec není pro ty, co upřednostňují epické a dynamické vyprávění - ti se s projektem výrazně minou. Seriál se nevyhýbá explicitnímu zobrazování sexuálních praktik, ale nehledejte v něm samoúčelnost. Maggie Gyllenhaal je ve své roli skvělá, ale to je v rámci její herecké dráhy vlastně samozřejmost. Celkový dojem: 85 %. ()

Santino7

Prostitútky, pasáci, ľudia od pornobrandže, mafoši, krčmári, odborári, kadejakí šmelinári, policajti, novinári, hippie študentíci, homosexuáli - no proste vskutku široká vzorka ľudí na prvý pohľad vyvolávajúca kontrast, avšak popravde čoby celok pekne splýva v rámci akéhosi komplexného rozboru celej jednej vrstvy ľudí (ktorí majú viac či menej čo dočinenia s rozmachom pornopriemyslu v Amerike), skvelo fungujúcej ako sonda daných rokov, prostredia, atmosféry, pomerov a vlastne všeobecne duše New Yorku danej doby. Jasné, je to záležitosť, ktorá nesadne každému, či už extravangciou a otvorenosťou v rámci zobrazovania sexuality (obnažené prsia sa už berú ako samozrejmosť, avšak na zábery penisov, masturbácie atď. publikum príliš zvyknuté nie je) alebo takisto svojou pomalosťou, kedy takto zvolené tempo rozvíjania príbehu niekomu môže prísť vyložene neznesiteľné, nekonečné a nikam sa neposúvajúce, no iným - vrátane mňa - to naopak bude plne vyhovovať a dozaista ocenia, akým štýlom je tu budovaná atmosféra, a ako sa tvorcom darí nás do daného diania vtiahnuť (počas sledovania som mal pocit, že som s danými postavami dokonale zžitý, pričom podobný efekt na mňa mal takisto špecifický kúsok Spikea Leeho Summer of Sam, ktorý mi tento seriál atmosfericky i zvoleným štýlom dosti pripomínal - New York 70. rokov je tu cítiť rovnakou špinavosťou). Čiže veľké plus za vynikajúco zvládnutú dobovosť, vtiahnutie do daného prostredia, výbornú hudbu, prácu s postavami, nuž a taktiež za perfektne pasujúce herecké obsadenie (i keď som nie vždy chápal Francovej dvojroli - mám ho síce rád, no postava Frankieho mi občas prišla nazvyš, snáď to v ďalších sériách napravia). Suma sumárum teda pre mňa jeden z najlepších seriálov tohto roka, ktorého potenciál do budúcna (vzhľadom na to všetko, čo si tvorcovia "ušetrili" v rámci rozoberanej matérie pre ďalšie série) je priam obdivuhodný, tak snáď si postrážia kvalitu. Malá ráda - neodsudzujte to len skrz pilot, ten totižto ani mňa príliš nenadchol (a znamenal pre mňa mesiac či dva trvajúcu pauzu, kým som sa k tomuto projektu vrátil), avšak akonáhle ubehli 2-3 časti, už som sa cítil v danom prostredí ako varený-pečený. 95% ()

somnar

Má to svoje momenty, ale je to fakt nekonečná, produkčně velkorysá expozice, která jen nabaluje další a další postavy, ty ale nevhání do větších konfliktů. Místy to působí až jako nějaké loudavé doku, které sází jen na diskutabilní atmosféru. Gyllenhaal se hodně snaží, Franco ani moc ne. Trochu mě překvapuje, že jsem to dokoukal. 60% ()

Necrotongue

Nakonec se ukázalo, že oficiální obsah HBO Europe k seriálu příliš nepasuje. Rozvoj pornoprůmyslu tady byl po většinu času ne na druhé koleji, ale až na tom úplně posledním nástupišti. Šlo spíše o neuhlazenou kroniku centra New Yorku, která mě po většinu času hodně bavila. Maggie Gyllenhaal a James Franco ve svých rolích jasně vyčnívali a já jsem si seriál i přes slabší druhou sezónu užil. ()

H34D

Použít natolik atraktivní téma jako je sex a přetvořit jej v něco divácky zajímavého není až tak náročné, taktéž vykreslit špinavé jádro New Yorku nemusí být s dnešními možnostmi ta úplně nejtěžší věc na světě, nicméně být zároveň nesmírně zajímavý, "filmový" a přitom až na kost věrný realitě, to je umění, za které dávám plné hodnocení. 9/10 ()

• The Deuce je slangový výraz pre 42 druhú ulicu v New Yorku. Tak isto je to odkaz autorov na "dvojicu", v  seriáli vystupujú dvaja bratia - dvojičky, ktorých hrá James Franco. (_marduk_)
  • Inspirací pro seriál byl pro Pelecanose a Simona muž z New Yorku, asistent manažera lokací Henry Johnson. Dotyčný tvůrcům vyprávěl své zážitky, jak v 70.letech vedl pro mafi několik barů a masážních salonů na Manhattanu. Něco byla pravda, něco nea ale filmaře to zaujalo natolik, že podle toho začali točit. (cmenda)

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

Tvůrce The Wire chystá nové policejní drama

08.03.2021

Snad žádné jiné policejní drama nestojí v tolika seriálových žebříčcích na prvním místě, jako epická drogová sága The Wire – Špína Baltimoru. Její tvůrce David Simon začínal jako novinář pokrývající… (viac)