Stávka na neistotu

• Česko Sázka na nejistotu (viac)
USA, 2015, 130 min (Alternatívna 125 min)

Réžia:

Adam McKay

Predloha:

Michael Lewis (kniha)

Kamera:

Barry Ackroyd

Christian Bale, Steve Carell, Ryan Gosling, Brad Pitt, Marisa Tomei, Finn Wittrock, Max Greenfield, Melissa Leo, Rafe Spall, Hamish Linklater, Byron Mann (viac)

Sázka na nejistotu vypráví příběh čtyř outsiderů, kteří všechny vlky z Wall Street proměnili v obětní beránky. Tihle čtyři byli jediní, kdo si spočítal, že světová ekonomika nemůže růst do nekonečna. Vsadili na jednu kartu, srazili banky na kolena a krutě se napakovali. V roce 2005 jste mohli v Americe dostat stoprocentní hypotéku na luxusní vilu s dvaceti ložnicemi a bazénem a nikdo se vás neptal, jestli ji dokážete a máte z čeho splácet. Excentrický finančník a fanoušek heavy metalu Michael Burry (Christian Bale) si uvědomil, že podobných riskantních hypoték je takové množství, že se mohou stát časovanou bombou, která dřív nebo později odpálí celou americkou ekonomiku. Vyvinul proto důmyslný finanční nástroj, který mu měl přihrát obrovský balík peněz v případě, že hypoteční bublina praskne, a investoval do něj celé jmění. Sázka na nejistotu se jemu a třem podobným vizionářům vyplatila o tři roky později, kdy milióny Američanů přišly o střechy nad hlavou a o práci a navíc ze svých daní kryly ztráty nenažraných bank. (Cinemart)

boo-boo

Je neuveriteľné, ako dobre a hladko The Big Short plynie aj napriek záplave pojmov, skratiek, firiem a postáv, ktorých mená divák často ani nemá šancu postrehnúť. Opiera sa o mocnú hereckú zostavu, kde na vrchole síce pre mňa je Steve Carell, no zo zúčastnených sa hádam nikto nemusí hanbiť. Všetkým sa dá fandiť a kým Brad Pitt dvoma vetami nezhrnie, čo vlastne celý ten prúser znamená, až nezdravo to svojim drajvom baví. Potom už film preladí na vlnu žasnutia nad tým, kto všetko je akým spôsobom hlúpy/zlý/proste zmrd a je vymaľované. ()

MAAUZ

Návod, jak udělat z dvouhodinového filmu film čtyřhodinový: vemte si k sobě domů právničku z jedné nejmenované české banky a pusťte jí "The Big Short". Slečna vám ráda vše vysvětlí. A právě díky ní mám teď z filmu mnohem větší zážitek, než bych asi normálně měl. Mnoho termínů mi bylo vysvětleno, protože ani scény se Selenou Gomez či Margot Robbie mi nikterak nepomohly.. Jinak to byl pro nás velkolepý zážitek o tom, jak nezodpovědnost a chamtivost světových bank (některé z nich fungujících od 19. století) přivede 8 milionů lidí k nezaměstnanosti a 6 mil. z nich k životu bez domova. MASAKER. V kině bych Sázku rozhodně nepobral. 4/5 ()

will.i.am

clovek bez ekonomickeho vzdelania tomu pochopi asi tazko. tak ako ja - skoro nicomu som nerozumel. aj ked iste prakticke zaklady ovladam. na tieto podvody co sa tam diali je potrebne vidiet do problematiky dost hlbsie. mozno cesky dabing by tomu pomohol.... ()

TommyDiamond

Finanční krize nabídla mnoho příběhů se špatným i dobrým koncem. Pravdou však je, že elitu nikdy žádná krize nepotopí, jen jsou rozhořčeni a frustrováni, že přestali ždímat prostý lid. Ale jsou vždy i tací dovedové, kteří dokáží na neštěstí druhých zbohatnout.... Adam McCay nám chce v kostce a po lopatě přiblížit, jaké byli příčiny, důsledky i následky, které vedli k finanční krizi a provázeli ji. Pro mě byl tak snímek sázka na nejistotu koukatelnou záležitostí, která působila přijatelně, reálně a i přes obrovské množství slov nenudila..... ()

satanjel

Vždy ma pobaví, ked niekto hovorí, ako bola finančná kríza v 2008 bleskom z čistého neba. Ja som politickú a ekonomickú scénu vtedy vôbec nesledoval a aj tak som vedel o prichádzajúcej hypotekárnej kríze z USA dávno predtým ako bublina praskla. Už v roku 2004 sme so spolužiakmi na škole pri pive riešili ako kríza zasiahne náš odbor a aké odvetvia by mali ostať najmenej dotknuté. Po Clintonovej deregulácii finančného trhu bol výsledok viac-menej jasný. Keby som sa v tej dobe aspoň trochu zaujímal o dianie vo svete, mohol som na tom zarobiť, ako tých pár kravatkárov vo filme. Ok, jeden z nich nosil tričko a nemal ani topánky. To je ďalšia vec, ktorá ma vždy zaráža - stačí, keď si niekto oblečie oblek a už pre ľudí pôsobí dôveryhodnejšie. Mne sa vždy, keď zbadám kravatkára, rozsvieti výstražná kontrolka v hlave - Pozor ojebávač. ()

joelly01

...a proto ja vsechny penize co mam obratem investuji do kabelek! Kdyz se o ne pekne a laskyplne starate, tak se stavaji "vyntydz" a jen ziskavaji na hodnote. Stejne jako vanocni kolekce Lega! ()

Shitonit

No jak mě baví filmy z burzovního prostředí, tak tenhle, tenhle mě bavil úplně dokonale. Je zde popsaná celá ta sebranka všech vychcánků takovým způsobem, že snad nikdo nemůže zůstat na pochybách, že celý tenhleten náš podivnej svět, čeká velký krach - krach. ()

mac000

Chce to vidět ještě jednou, aby si divák uvědomil, kdo je kdo a jakým směrem se posouvá děj (co je podstatné a co epizodní). Ale jakmile se zorientuje, potom je film výborným, neotřelým dramatem až do konce. ()

elimS

75% - komentář 20ti slovy: Ikdyž jako blbečkům hezky vysvětlené obchodní kecy, plné neznámých pojmů, tak jsem se v tom stejně ztrácel, ale líbilo se mi to. ()

sethi

No já sem těm dialogům nerozumněla, i když se mi to snažili vysvětlit, jak nejlíp mohli. Asi sem o sobě měla vyšší mínění. Jinak i přesto byla zvolena celkem dynamická a záživná forma která tyhle "nedostatky" vyvažovala. Ale 2x do toho nepůjdu. Ve vedlejší roli excelentní Marisa Tomei. Balea chci mít doma i s tím vokem! ()

Itan

Výborný snímek, vždycky se mi líbí když je jeden příběh vykládán z více perspektiv stejně jako u Dunkirku to do sebe perfektně zapadá. Pokud někoho aspoň trochu zajímá bankovnictví (investiční bankovnictví, trading), tak tento film vřele doporučuji. quote: "You want him to be right. - Yes, I do. The banks have given us 25% interest rates on credit cards. They have screwed us on student loans that we can never get out from under. Then this guy walks into my office and says those same banks got greedy, they lost track of the market, And I can profit off of their stupidity? Fuck, yeah, I want him to be right!" ()

J.e.r.e.c

Původně jsem měl rozepsaný půlstránkový elaborát, ale méně je někdy více, takže budu v rámci možností stručný. Informačně jde o jeden z nejdůležitějších snímků za posledních minimálně deset let, přičemž filmová stránka kupodivu nezaostává. Famózní herecké obsazení, jemuž velí neustále fuckující Steve Carell na křížové výpravě proti bankám a Christian Bale se skleněným okem, který poslouchá Metallicu, Mastodon a Darkest Hour a mlátí přitom do bubnů. Copak můžete takovým chlápkům nefandit? Vzhledem k obludnému množství dat, kterými vás film bombarduje, není úplně snadné se v něm orientovat, ale po dvou zhlédnutích kompletního celku a pár desítkách u jednotlivých scének (mimochodem až tarantinovsky vypiplaných do každé věty a každého gesta) už jsem se ním sžil natolik, že v každé chvíli chápu, o čem je řeč. Nebo si to alespoň myslím. Přičemž vysvětlení oné velké hypoteční, potažmo finanční krize je pouze jedním z motivů, a dost možná ani ne tím nejdůležitějším. Podobně jako geniální seriál The Wire je to v první řadě nastavení zrcadla samotnému lidstvu (to sice zní poněkud debilně, ale je to tak). Takoví prostě jsme. Takoví jsme vždycky byli a takoví vždy budeme. Můžeme si nalhávat, že spolu se všemi těmi revolucemi, ať už technického nebo myšlenkového rázu, jsme se jakože vyvinuli, ale pravda je ta, že jsme pořád stejní, jako před 40 tisíci lety. Stejně hloupí, chamtiví, naivní, nesnášející nespravedlnost i brilantní... a každý nový famózní nápad, který roztočí ruletu Zemi do ještě větších otáček, nás posouvá dál a dál. Vstříc apokalypse. 100% ()

Maniik88

Som rád, že tento film vznikol a poodhalil nám ako prehnitý Wallstreet a bankovníctvo je. Tam môže pracovať len niekto s morálkou a etikou opice v tlupe, ktorá si chce pre seba uchmatnúť všetky banány. Nevadí, že ostatní pokapú hladom, že tie banány aj tak nezožeriem a zhnijú mi, no som king kong opica s najviac banánmi a s najväčšou chamtivosťou. Herci výborní, slávni a fajnoví. No žiaľ ja som dosť ekonomický analfabet, ktorý síce nejaké základy ekonomiky mal, rátal integrály a derivoval, no bolo mi to trt platné. Aj keď sa tvorcovia snažili vysvetliť pojmy (občas milo ako s Margot vo vani, či Selenou Gomez), no nie vždy som to pobral. Šlo to strašne rýchlo, jeden pojem za druhým, jeden rozhovor za druhým, kopec postáv, mien, vysoko ekonomický slang.. Takže asi môj problém, že som to všetko nepobral. Ale ako vravím, je super, že takýto film vznikol a že to bolo vôbec možné. ()

Crosshair

4* Vynikajici. O krizi jak v realu vlastne vznikla jsem moc nevedel, ale film vam krome zabavy da i vysvetleni proc a jak se to stalo. Aktualne na netflixu. ()

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

Nový film režiséra Harry Potterů má obsazení

07.07.2022

Sérii Fantastická zvířata, spin-offu populární potterovské franšízy, se nedaří ani trochu tak dobře, jak asi studio i tvůrci doufali. Na nové díly tudíž nikdo nespěchá, což naopak uvolnilo ruce… (viac)

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

Novinka Adama McKaye má hvězdné obsazení

16.10.2020

Leonardo DiCaprio, Meryl Streep, Cate Blanchett, Jonah Hill, Himesh Patel, Timothée Chalamet, Ariana Grande, Kid Cudi, Matthew Perry a Jennifer Lawrence. Málokdy se vidí až takto hvězdné obsazení,… (viac)

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

Sam Rockwell si zahraje George W. Bushe

01.09.2017

Adam McKay (Zprávař, Bratři z donucení) byl dlouho známý jako režisér šílených komedií. Předloni však utekl k „ekonomické" Sázce na nejistotu, za níž mu spadl do klína Oscar za scénář. Zůstane tedy u… (viac)

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP filmy 2016 dle TOP uživatelů ČSFD.cz