Ready Player One: Hra sa začína

• Česko Ready Player One: Hra začíná (viac)
USA / India, 2018, 140 min

V roku 2045 je svet veľmi nehostinné miesto. Stredoškolák Wade Watts, tak ako väčšina ľudstva, uniká pred bezútešnou realitou do virtuálnej utópie zvanej OASIS, kde môže byť každý, kým len chce. Existujú tu tisíce planét, na ktorých sa dá žiť, hrať, ale aj zamilovať. Tvorca OASIS-u James Halliday totiž zomrel bez potomkov a svoje rozprávkové bohatstvo spolu s OASIS-om sa rozhodol darovať človeku, ktorý rozlúšti hádanky a splní úlohy roztrúsené v jeho výtvore. Milióny ľudí sa celé roky márne pokúšajú rozpliesť hustú sieť odkazov na popkultúru z konca dvadsiateho storočia. Až kým Wade jedného dňa nenatrafí na kľúč k rozlúšteniu prvej hádanky a odrazu stojí proti tisíckam súperov v zúfalých pretekoch o uchmatnutie hlavnej ceny. Nejde tu však len o lákavú výhru, ale najmä o desivý dosah pretekov na skutočný svet, ktorý sa od základov zmení... (Continental film)

boshke

Galerie mne absolutně nenalákala; říkal jsem, jaká že to postapokalyptická p*čovina opět spatřila světlo světa. Až jméno pana režiséra mne nalákalo... a fakt, že se jednalo o ČSFD projekci #socka. Každopádně již jako několikráte jsem rád, že jsem vyrazil. A ačkoli jsem relativně mladší ročník, předpokládaje, že většina narážek či popkulturních odkazů mne minula, i tak mne jich trefilo dost na to, abych se po většinu stopáže přiblble usmíval. Well done... 90% ()

oje

Nečekaně fungující drama ze světa virtuální reality, nápadité, rozmanité a strhující tak, že čas při sledování letí jako o závod. Po dlouhé době jde o film, který má všechno. Hrdinský epos a boj s dobra se zlem za rytmu 80's s hlubokou myšlenkou jako třešničkou nakonec a řadou dalších ingrediencí filmového hitu, díky kterým nemusíte být gamer, aby vám zaplesalo srdce a dokázali jste si zase jednou vzpomenout, proč máte rádi filmy, stejně jako já, který dlouho film zbytečně přehlížel, protože svět her je mi už na hony vzdálený. Spielberg to má holt stále v paži. ()

RUSSELL

Tak takovýhle nerdgasm jsem nezažil ani nepamatuju. Těší mě, že Spielberg dokáže i po sedmdesátce přijít s takovouto peckou a naprosto mě odrovnat. Trochu jsem se obával, že film bude akorát plný easter eggs a nepřidá nic moc svého, ale naštěstí tomu tak není. V Ready Player One krásně funguje symbióza všemožných odkazů na popkulturu spolu s vlastním ksichtem, který dokáže být sám o sobě dostatečně inovativní a zajímavý. Ty easter eggs si ale samozřejmě nerd jako já užije nejvíc, o tom žádná. Co taky od kinematografie chtít víc, než Konga nahánějícího DeLorean, že?! Těch odkazů tam je opravdu hromada, nepůsobí však samoúčelně, nýbrž slouží příběhu. Všechny ty známé a milované postavy tam pouze nevyskakují náhodně jedna po druhé, jen aby tam byly, ale jsou plnohodnotnou součástí příběhu a světa. Ernest Cline je očividně srdcař, který měl opravdu chytrý nápad, jak vytvořit ultimátní geekovské nebe v jednom balení, za což mu jsem obrovsky vděčný. Při procházení The Shining jsem si regulérně ucáknul do trenek, skvělost! Ready Player One je kouzelný digibordel, který musí potěšit každou nerdskou duši. ()

Geralt z Rivie

Bohužel z celého filmu mě nejvíc zaujali dvě věci a to Jim Raynor, který tam byl asi 5 vteřin, a scéna s Vetřelcem to bylo dalších 10 vteřin. Věřím, že geekové jsou nadšení, ale můj šálek kávy to není. 140 minutová stopáž je opravdu mnoho, stačilo by 110 minut max. ()

Campbell

Parádní film který ukazuje že i Spielberg jakožto starší chlap dokáže natočit něco "o děckách, pro děcka". Film je sice variancí na Honba za ..... Ale je udělaný tak dobře že celý film jsem koukal s otevřenou hubou. Efekty, postavy, akce všechno je udělano s láskou a parádně natočeno. A to jsem nezmínil "easter egg" tohle je film hlavně o nich a člověka to udrží něuvěřitelně ve střehu a já jakožto fanoušek 80 let a videoher jsem si pomalu ejakuloval do kalhot když jsem viděl Gremliny, Chuckyho, Chun Li či Battletoady a nesmím zapomenout na Halo či MechaGodzillu, takhle bych mohl vyjmenovávat hodiny, film se musí prostě vidět. Za mě nejlepší film tohoto roku a nostalgicky ho může dohnat už jen Halloween. ()

Zodd

A ještě před lety někteří Spielbergovi vyčítali, že se sci-fi žánrem už pracovat neumí. Neskutečně příjemný hype (v dobrém slova smyslu), který splnil očekávání a přinesl ještě víc. Film má zápletku, vyvrcholení, vyvíjí se nepředvídatelně, napětí funguje, u odkazů pobaví, dojme jako režisérovy starší snímky (ne-li víc) a i postavám nemám co vyčíst. Navíc chytřeji se myšlenku snad naservírovat divákům ani nemohlo. ()

Slartibarkfast

Štefan už zas blbne a snaží se o jakýsi comeback na výsluní s tímhle herním mixem Matrixu a Avatara. První polovina je celkem snesitelná a pro hráče počítačových a jiných her docela zábavná. Škoda, že to nepokračovalo v podobném duchu až do konce. Pak se totiž začne pod kůži vtírat onen trapný pocit, vycházející z jednání nejen hlavních postav. Nejeden divák pak dostane depresi z toho, že skutečný svět ve filmu téměř neexistuje, nebo je nelogicky napasován na dost děravý, neřkuli blbý příběh skupiny adolescentních paniců. No a pak už to jde celé někam do kopru. Závěr snad ani nekomentuji.. Zachraňuje to jen hudební klasika a sem tam nějaký ten odkaz na staré herní vypalovačky či filmy. Takový DeLorean mi celkem roztáhl úsměv na tváři. Na tom snad ale nejde stavět celý film. Celkově je to docela hloupá slátanina, kterou šlo dozajista na filmové plátno převést i pro širší publikum. Je cílená pouze na úzký kroužek diváků. Zbytek to moc nenadchne. Pro mne velké zklamání. S tak vysokým hodnocením jsem od toho čekal daleko víc. 40% ()

nascendi

Spielberg je mojim rovesníkom a po svojej úspešnej kariére by nemal mať potrebu vnikať do sveta počítačovými hrami zmagorenej mládeže. Sledovanie filmov tohto typu je pre mňa hororovým zážitkom. Stále viac som presvedčený, že o filmoch je možné hovoriť iba v intervale vymedzenom 20. storočím. Ale samozrejme nezazlievam nikomu, ak tieto drahé a vizuálne nápadité predstavenia obľubuje. A ani môj predpoklad, že raz zistia, že "tudy cesta nevede", sa nemusí splniť. ()

silentname

Spielberg je pán a jednoznačne nám všetkým týmto filmom ukázal, že stále na to má, aby natočil vynikajúci film, na ktorý tak skoro nezabudnem. "Ready Player One" bolo jedným z najväčších tohtoročných očakávaní. Aj kvôli režisérskemu menu, aj kvôli vizuálnym efektom, aj kvôli príbehu, ktorý ma lákal od prvého momentu. A výsledok? Myslím si, že sa dívam na jeden z tohtoročných highlightov. A verím, že sa to dostane do môjho výberu pre najlepšie filmy. Ako to môžem tvrdiť? Ak trailer ukazoval skvelé vizuály, tak výsledne ma film dokázal ohromiť ešte viac. Je tu tak veľké množstvo populárnych vecí pokope, ktoré však výsledne robia film tak kreatívny, tak schopný a tak skvele zrežírovaný, že som si to užil nadmieru. Už len úvodný závod je radosť sledovať. A nie, nebudem o vizuáloch hovoriť viac, lebo si myslím, že bude lepšie, ak si film pozriete sami a budete to mať možnosť vidieť na vlastné oči. Ja som nevedel čo môžem očakávať a ostal som ohromený. Nadmieru ohromený. A bude lepšie, ak Vám nechám tú istú možnosť. Čo sa postáv týka, tak pôsobia trošku ako postavy, kde človeka až tak nezaujíma ich osud, ako skôr premýšľa, či by to nebola paráda, keby si s nimi mohli vymeniť rolu. Ja by som chcel objavovať svet OASISU. Ja chcem ísť závodiť na tej super trati, ja chcem zvládnuť tie prekážky. Ja chcem nájsť tie 3 kľúče a zlaté vajce. Možno to z Wada nerobí najlepšieho hrdinu, ale na druhú stranu sa vďaka tomu s filmom dokážem viac identifikovať. Art3emis je podľa mňa vynikajúca. A najmä mám pocit, že má aj veľmi dobrý dôvod, prečo je život v OASISU pre ňu tak dôležitý. Každý totiž máme nejaké tajomstvá, ktoré môžeme vo virtuálnom svete pochovať. Zloduch filmu podľa mňa je asi jeho najslabší element. Jeho motivácie ma neberú, jeho osobnosť je nezaujímavá a jediné čo chce je proste ovládnuť svet. Virtuálny. Ale sú tu momentky, na ktoré nikdy nezabudnem, je to film, ktorý si veľmi rád kedykoľvek pozriem znovu a je proste nádherne natočený a pôsobí fantasticky. Pre mňa ako milovníka videohier, filmov a dobrého sci-fi je "Ready Player One" filmom, ktorý som si absolútne zaslúžil a užil naplno. Odporúčam vidieť. Hodnotenie: A ()

Ratemus

Takhle jsem byl naposledy odrovnanej z kina po Avatarovi.Spielberg upekl scifi jako kráva a Hvězdné války se můžou jít zahrabat. Kino absolutní zážitek a vizuální onanie, to nemělo chybu. Nejvíc se mi líbily Easter eggy ať to byl King kong, Jurský Park, Spawn, StarCraft, Mortal Kombat, vetřelec, Dc, Marvel, stará hudba a hlavně Twisted sister, japonští roboti a samozřejmě velký prostor pro kingovku osvícení, to byl balzám na duši a plno dalších odkazů, které si teď nevybavuji tohle nemělo prostě chybu, vlastně takový dojem na mě neudělal ani Valerián...naprosto výborné scifi, super zážitek po dlouhé době. Spielberg dokazuje že rozhodně do důchodu nepatří ()

Yoshitsune

Sakra kde je ten Steven Spielberg, který natočil Čelisti, kde je ten Steven Spielberg, který natočil Indiana Jones a Chrám zkázy, kde je ten Steven Spielberg, který natočil Zachraňte vojína Ryana ? Kde jenom může být, tenhle Steven Spielberg, když netočí s Tomem Hanksem další film, ve kterém Tom Hanks nosí hnědý baloňák, tak se snaží stát se dalším Hayao Miyazakim alias pohádkovým dědečekem a moc mu to nejde. Ohhh tady seš Stevene, chyběl si mi, dlouho sem tě hledal, kde si byl celou tu dobu, cože........jo ty si čekal, až nastane pravý čas, aby si zase mohl všechny šokovat, překvapit, uchvátit a ukázat jim, jak se dělá pěti hvězdičkový záležitost, nu dobrá, to se dá pochopit. Tenhle film, kritici nenávidí, nesnáší ho, je jim odporný, ale lidi tenhle film milují a důvod proč lidi tenhle film zbožňují, je ten, že sou v něm hrdinové a věci, které buď milovali jako malý a nebo jejich děti, milují hrdiny a věci ze současnosti. Ve filmu je všechno, co v osmdesátých letech a nebo dnes, více či méně ovlivňovalo/ovlivňuje lidi, ano je tam všechno, filmy, hudba, modní ikony, móda, hry, komiksy a i anime, jo je tady anime, díky. Tenhle film je pro lidi, co to milovali a milují, mají k tomu vzpomínky a mají s tím propojené životy. To málo který kritik, pochopí proto je pro ně snadné, si spletéts Batmobil s DeLorean......sakra tady je DeLorean, jo ten DeLorean, WOW !!! Navíc Nolan, dostane přes prdel od samuraje, jo Nolan nemám rád a tady prostě mu samuraj rozbije hubu. Byla to láska na první pohled....... ()

jarous odpad!

No to je, ale kravina Steve, bylo to nutný? Jestli to měla bejt parodie, tak jsem to nepochopil, jestli to bylo vyzdvihnutí něčeho, tak jsem to nepochopil. Měla to bejt komedie, tak jsem to opět nepochopil! Takovou změť nesmyslů jsem dlouho neviděl a asi jen tak neuvidím. ()

Slarque

Steven Spielberg je stále vynikajícím vypravěčem a triky mu v tom jen pomáhají. Jednoduchý příběh rozložený do dvou vyprávěcích rovin je tu použit jako nit, na kterou se věší různé odkazy. Sice si nejsem jistý, nakolik je to srozumitelné pro dnešní mládež (přece jen je tam všechno od Osvícení až po Železného obra), ale já se u toho bavil skvěle, a to ani nehraju počítačové hry. ()

eLeR

Ak chcete prísť o všetky nahraté body, dajte hernú konzolu do rúk mne. Videohry a ja .. nula bodov. Táto hra o veľkonočné vajce ma ale bavila. Asi preto, že som ju nemusela hrať. Odkazy na videohry išli mimo mňa, tie na filmy som naopak vstrebala všetky, rovnako aj skvelú hudbu, bavil ma aj mladý Tom Hardy, aj dievča na umretie, aj ich celá partička. Jednoduchý príbeh s posolstvom, ktoré dúfam tí mladí pochopia. GAME OVER ()

Bachy

Jako v tom pozlátku se dá koupat nesmírně dlouho, jenže dramatiký oblouk, dialogy, posuvy děje a motivace charakterů skládal děda senila. Poslední půl hodina za trest. ()

Chrustyn

Když jsem projel Spielbergovu filmografii, tak jsem si uvědomil, že mě naposledy strhl "Mnichovem" což už je 13 let. Na Ready player one jsem byl docela zvědav, už jen díky tomu, že mám rozečtenou předlohu. Kažodpádně film jde výrazně jinou cestou a soustředí se spíše na publikum v rozmezí 11 až 15 let a kniha spíše na třicátníky a čtyřicátníky, kteří také byly dětmi. Z atmosféry 80. let, kterou kniha nabízí snad na každé straně, ve filmu moc nezbylo a divák musí být hodně pozorný, aby si případných náznaků všiml. Starší diváci, tak určitě ocení celou řadu detailů, (použití Železného obra, zbraň z Vetřelců, videohry z 80. let, výrazné použití filmu Osvícení a několik osmdesátkových hitů) ale většinu filmu ocení spíše mladší, (jsou zde postavy z akce Overwatch, Halo, zbraň z Gears of War a opět celá řada dalších drobností) na které se film hodně zaměřuje celkovým vyzněním a atmosférou. Pokud se však znalci knižní předlohy nebudou zaměřovat na to, jak je film odlišný a občas možná až infantilní a užije si skvělé výtvarné a hudební zpracování (celková vizuální podoba) můžou si film užít i oni. Pro mě bylo největší slabinou to, že nejvýraznější a nejpropracovanější scénou byl hojně propagovaný automobilový závod, který je v prvních 15 minutách a poté (snad vyjma závěrečné bitvy) film nepřinese nic, co by vyloženě strhlo a scény z reálného světa jsou po většinu času nezajímavé. Spielberg tedy nestrhl, ale dlouho jsem se u jeho filmu takhle nebavil a od Avatara jsem neviděl propracovanější svět a vizuální zpracování. ()

SeBig

Snad poprvý za život se mi stalo, že jsem od filmu očekával naprostou mrdku a dostal jsem pecku na stříbrným podnose. Bomba film a už i ta hudba dělala své. ()

classic

Štefan ma v poslednej dobe akosi hneval, a už som ani nedúfal, že by sa to trebárs ešte mohlo hocako zmeniť. Som rád, že tento režisérsky GIGANT je stále vo FORME, a nakrútil výnimočný virtuálny science-fiction film, aký tu ešte nikdy nebol. Podobne, ako keď dorazil Avatar v roku 2009 a bol celý sprístupnený v 3D formáte, tak aj Ready Player One sa snaží ísť v takomto duchu, a v takejto “REALITE” strávim veľmi veľa času s hlavnými hrdinami. Predstavte si napríklad : „Kino budúcnosti” ? Môže začať fungovať presne na tejto báze. Síce neviem, či tomu bude tak už v roku 2045, ale technológia sa vyvíja neustále prudkým vývojom, a tak medze sa fakt nekladú, a možnosti sú neobmedzené. / K filmu. Chlapci z DIELNE Industrial Light and Magic sa riadili mojim heslom, a dali si extrémne záležať na vizuálnej stránke filmu, ktorá je naprosto zázračná ! Osvedčení spolupracovníci, ako sú Janusz za kamerou, či Michal v strižni, sú bezchybní, tak ako je tomu vždy v súlade s režisérskou víziou, a inak by som si to už ani ja nevedel predstaviť. Na moje počudovanie na chvíľu vymieňa Jána za Alana, a i napriek tomu ide o maximálne možnú výhru zo všetkých možných i nemožných výhier výherných. Marek je geniálny, na jeho Jima Hallidaya sa len tak nezabúda, na Tomáša nezostalo už voľného miesta, ba, nechýba mi. Olívia je v POHODE. Tye Kayle Sheridan, tak tento chalan sa taktiež osvedčil. Vo filme som sa AJ JA našiel, najmä v jednom hoteli... Ďakujem Vám, že ste mi po dlhšej dobe z Vašej strany zlepšili náladu. ()

Marze

Vizuální podívaná a překvapivě příběh, který chytá za srdce. Je to taková čistá dětská zábava. A konec je trochu zmatený se vzkazem o nevinnosti náhody. Je zde problém, že videohry míjejí starší a narážky a klasiku nepochopí mladší. Jsou zde klišé jako láska outsiderů, tým se všemi barvami pleti, ziskuchtivý zlosyn nebo mládí v čele povstání. Ze začátku je tolik vysvětlivek až mě to udilo. Občas se objeví humor a napětí kolem ohrožené party. ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Steven Spielberg se rozhodně nefláká. Loni vytasil novinářské drama Akta Pentagon, letos dorazila jeho sci-fi Ready Player One a příští rok se pochlubí Indiana Jonesem 5. Co režisérská legenda chystá… (viac)

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Steven Spielberg nám v březnu dodal Ready Player One a momentálně chystá pátého Indiana Jonese. Po Indym, jehož comeback proběhne 9. července 2020, se režisérská legenda vrhne na remake West Side… (viac)