Ready Player One: Hra sa začína

• Česko Ready Player One: Hra začíná (viac)
USA / India, 2018, 140 min

V roku 2045 je svet veľmi nehostinné miesto. Stredoškolák Wade Watts, tak ako väčšina ľudstva, uniká pred bezútešnou realitou do virtuálnej utópie zvanej OASIS, kde môže byť každý, kým len chce. Existujú tu tisíce planét, na ktorých sa dá žiť, hrať, ale aj zamilovať. Tvorca OASIS-u James Halliday totiž zomrel bez potomkov a svoje rozprávkové bohatstvo spolu s OASIS-om sa rozhodol darovať človeku, ktorý rozlúšti hádanky a splní úlohy roztrúsené v jeho výtvore. Milióny ľudí sa celé roky márne pokúšajú rozpliesť hustú sieť odkazov na popkultúru z konca dvadsiateho storočia. Až kým Wade jedného dňa nenatrafí na kľúč k rozlúšteniu prvej hádanky a odrazu stojí proti tisíckam súperov v zúfalých pretekoch o uchmatnutie hlavnej ceny. Nejde tu však len o lákavú výhru, ale najmä o desivý dosah pretekov na skutočný svet, ktorý sa od základov zmení... (Continental film)

Quen11

Spielberg znova dokazuje prečo je kráľ filmovej popkultúry. READY PLAYER ONE je splneným snom každého filmového geeka, hráča videohier, čitateľa komiksov, alebo fanúšika anime. Je to tam všetko! Počas celej projekcie som sa usmieval, cítil ako malý chlapec, a nechcel som aby to skončilo. ()

elanius

(27/2018) / Jedna vec je ísť do klubového kina na nejaký povedzme európsky artík. Druhá, kúpiť tú najväčšiu colu a popcorn v IMAXe a otvoriť si filmový darček od Stevena. Pre tých čo milujú film je medzi tým len tenká hranica. (10/10) ()

dysko

Na podruhé plně doceněno. Spielberg se s chutí vrátil k tomu, díky čemu se proslavil, k vyprávění cool pozitivních dobrodružství, která z vás pro jednou zase udělají malýho kluka, který doslova slintá nad tím, co vidí. Musel ze mě vyrůst fakt velkej mrzout, když jsem to napoprvé neprohlédl. Oslava čistého vyprávění jednoduchého příběhu, ve kterém si každý najde své Velikonoční vajíčko :-) ()

venison

"Ready Player One: Hra začíná" je jedna velká akční smršť vytapetovaná sympatickými postavami, prošpikovaná nostalgií osmdesátých let a zahrnuta hlubokou současnou myšlenkou - upřednostnit reálný život nad tím virtuálním.. Na můj vkus je příliš rozpažená a má široký záběr cílové skupiny - od mladších ročníků po mé vrstevníky.. Našlapaná vizuální smršť lehce zakrývá slabší děj.. Člověk má co dělat, aby usledoval akci, kulisy, rekvizity a všechny propracovanosti, které se na plátně z dvě hodiny ani na okamžik nezastavím.. Je to přesně ten typ filmu, který se dá pustit 3x za sebou a stále v něm nejdete něco nového a nového.. Děj má stejně divák odhadnutý dopředu, tak se klidně může soustředit na hravé prostředí.. Kdo jiný by mohl věnovat film popkultuře včetně všech prvoplánových klišé a divák mu to bude baštit i s navijákem, než Steven Spielberg? Děsně se mi líbila myšlenka, že sám Spieĺberg se zuby nehty bránil, aby byla ve filmu "Ready Player One: Hra začíná" použita jeho tvorba.. Zas na druhou stranu, co je to za osmdesátky bez Spielberga? Líbilo, líbilo a zase líbilo, jen tam prostě zase chyběla taková ta něžně citlivá poetika filmů mého mládí.. ()

oveckaoa

2 hvězdy za Osvícení a 1 za Chuckyho více ze mě nevytáhnete ani kdybych se rozkrájel. Už to tu někdo psal a já se přidávám jaký má smysl celý film něco hledat, když stejně poté co ve hře umřeš ožiješ tím pádem máš neomezený počet životů a stejně ji můžeš někdy dohrát (závěrečná bitva úplně zbytečná tím pádem i když ta bitva a ten závod je to nejlepší z filmu) . Dále nechápu logiku hlavního záporáka, že když nedokázal najít hlavního herce proč neskřípl ty jeho kámoše však 3 z 5 měly úplně stejné avatary celou hru (speciálně ten Aech vypadal, že kdyby mu nabídl prachy tak by kývl) mě neříkejte, že by to bylo těžké tak najít 3 postavy zvláště poté jakou má skupiny pracovníků u sebe. O tom jak se ten mrtvý tvůrce mohl zjevovat jako avatar, když byl po smrti ani nemluvím, ale to bude nejspíše vysvětleno v dalším dílu. Kdyby mě bylo 15 tak bych možná slintal blahem, ale je mě 30 a tato doba mě už minula. Nicméně oproti té minulé sračce co Spielberg vytvořil výrazné zlepšení. P.s. jít s ženskou na rande na Osvícení tomu říkám romantika to mohl jít rovnou na Saw :-). ()

noriaki

Možná jsem to pochopil špatně, ale pro mě vrchol snímku proběhl při prvním závodu autíček. Když se na scéně objevil Tyrannosaurus, zalitoval jsem, že jsem na to nešel do kina. Když se objevil King Kong, připravil jsem se na filmový zážitek minimálně léta. Nadšení mi vydrželo další půl hodiny a pak mi definitivně došlo, že lepší už to nebude. Nejspíš nejsem přímo cílová skupina. Ovšem těžko říct, kdo do ní patří, protože tahle futuristická pocta pro pamětníky osmdesátých let je očividně určená těm mladším divákům. Taky v tom cítíte rozpor? Spielberg musel doufat, že dnešní třicátnici a čtyřicátníci v sobě objeví své vnitřní dítě. Obvykle s tím problém nemám, bohužel tady se to nepovedlo. Těžko říct proč, možná díky fádnímu světu Osasis a celkové bezzubosti zápletky. Takže u mě jen za mírný nadprůměr. ()

_DAVE_

Pro znalce her a filmů dob minulých je to o hvězdu navíc - opravdu.. EDIT: Takže po druhé projekci už je to na 5 😉 EDIT: Po třetí projekci prohlašuji tohle dílo nej "NERD" záležitost poslední doby. Tedy.. Minimálně Pokud sledujete 3D verzi s Dolby THUE-HD 7.1 :) ()

anli

Steven Spielberg nájm servíruje svůj další film ,tentokráte podle knihy Ernesta Clinea .Příběh je vcelku prostý.Země roku 2045 ,kde je virtuálná realita běžnou součástí života a jistý počítačový expert umístil dovnitř virtuálního světa tajné ingredience a zemřel a všichni se snaží je najít.Už sám námět je vynikající a má úžasný nápad ,ale v rukách Stevena Spielberga se proměňuje v absolutní klenot.Je až neuvěřitelné ,co tenhle pán ve svých letech dokáže a je vidět ,že má opravdu nevyčerpatelnou studnici nápadů.Jeho mysl je lehká a svěží a čerstvá ,jakoby vůbec nestárla(díkybohu) a díky tomu můžeme sledovat jedno z nejúžasnějších akčních sci-fi posledních let.Ano.Je to jedna velká úžasná podívaná od začátku do konce.Spielberg nám tu servíruje tolik nápadů ,že bych si myslel ,že je ani nejde nacpat do jednoho filmu,Ale jde.Dokonalá vizuální stránka budoucnosti ,perfektní kamera ,střih a zvuk je u Spielberga samozřejmostí ,ale stále nás nepřestane překvapovat a udivovat ,jak je filmařsky dokonalý a čistý.Výborní herci ,včetně těch dětských (jak je u Spielberga opět zvykem) jen dokreslují úžasnou atmosféru celého filmu.A pro ty ,co hrají počítačové hry-jako jsem třeba já-je tu ještě jedna přidaná hodnota navíc a to je právě svět počítačových her a jejich vývoj.Je tu taky spousta a spousta odkazů na spousta filmů ,které ani nejde všechny vyjmenovat. Byl by to pěkně dlouhý sloupec Za všechny ale jmenuji určitě "Osvícení" ,kde zaplesá každý fanoušek Stevena Kinga a kde se odehrává čast virtuálníáho děje.A tohle vše nám Spielberg servíruje s neuvěřitelnou lehkostí ,citem pro děj ,napětí a obrovským filmařským srdcem.Je to rodinná dobrodružná podívaná bez absolutní chyby se vším ,co má taková podívaná mít.Možná budou mladší diváci tápat po odkazech na klasiku a Ti starší zase tochu ve virtuálním světě ,to je ale správně ,tím se oba světy vlastně propojují. Takže dávám jasných 100% a Stevene náš milý ,opět děkujeme a úplně vidím tu virtuální realitu třeba v takovém Resident Evilu.Víte o čem mluvím ,že?No ,to nás čekají pěkné věci.P.S.Opravdu bych prosil madam Spáčilovou ,aby už se věnovala něčemu jinému ,než psaní "rádoby" kritik.Je totiž vidět ,že je v nových filmech úplně mimo.Ano ,jasně ,má právo na osobní názor ,ale dát tomube filmu 65% ,protože nehraju počítačové hry a tudíž tomu nerozumím je vskutku velmi omezené ,jak lidsky ,tak odborně.Halelujá!!!!!! ()

mab odpad!

Kdo chce vidět vizuálně přeplácanou nudnou a bezobsahovou romantickou týnejdžrovskou komedii "Jak beznadějný looser k holce a bohatství za pomoci transky a pár dalších dětí přišel", nechť se dostaví, pro ostatní naprostá ztráta času. ()

Trustme

Prequel: Je vám okolo 40. let, prošli jste úžasnou popkulturní osmdesátkovou dobou, kdy hudba byla hravá a zapamatovatelná. Vaše mládí hltalo všechno americké/západní (nové, jiné, úžasné). Po roku 1990 jste sháněli, pátrali po zahraničních filmech doháněli všechny ty báječné, kultovní bijáky a chtěli mít nakoukáno a hláškovat slavné výroky filmových postav a být cinema znalcem během jednoho roku sjížděním 20. filmů za víkend. Mezi tím stíhat ranou dobu počítačových her od hranatých 8 bitů až po engine Quake III. Být u zrodu online her a zažít adrenalinový pocit virtuálních bitev, kde se lehce ztrácí pojem o času, realitě, životaschopnosti. Celý život mě provází zájem o tuhle tu popkulturu a technologie a stíhat ty neustále se valící nové a nové přísuny informací. Jednou o té době třeba napíšu konečně knihu a natočí se podle ní český historický sci-fi film :) LOADING. . . Hra začíná: Spielberg je tím nejpopkulturnějším režisérem v dějinách a má na svém kontě filmy, které vždy uhranou další a další generace. Na svém sklonku tvorby ještě připravil opus magnum, které pravděpodobně bude za mnoho let uctíváno jako kultovní dílo s vizí reálné budoucnosti a jsem přesvědčen, že kromě zjevných easter eggů do svého filmu Spielberg ukryl ještě něco navíc, co budou konspiračně lidé dlouze řešit po internetových diskuzích. Že by klíč ke Spielbergovu dědictví? Jeho příběh je tak trochu hallidayovský a rád si hraje. Ready Player One: Sedím v kině, předlohu jsem nečetl a jsem tudíž plně připraven k čistému zážitku. Po prvních minutách se mi mění výraz na grimasu blaženého Buddhy a prsty mám zaseklé do stehen. Takto zkoprněle zůstávám až do konce filmu. Tuto extázní polohu přeruší jen občasné diskrétní utření slzných kanálků. Nestíhám kakofonii vizuálních náletů, vtípků, narážek, odkazů. Směju se tam, kde zbytek teenagerovského diváctva mlčí a občas mlčím, kde oni se smějou. Není univerzální divák, co by pojmul veškeré gagy. Užívám si tuhle neutuchající virtuální jízdu a zábavu a přeji si ať to má ještě tak 2 hodiny, i když mé končetiny a sedinka v křesle reálného světa trpí. Emočně vyčerpán s pocitem, že jsem spatřil něco, co na dlouhou dobu předběhlo kinematografický vesmír a potěšilo tu geekovskou duši nás všech, co si přáli spatřit ultraremix všech těch herních artefaktů, unreal entit a okouzlení říši filmů v jednom balení. Řekl bych takový svatý grál pro většinu ČSFD uživatelů, neboť kdo není tak trochu Wade Watts a nebo Samantha, nechť vynuluje svůj uživatelský profil. Suma sumárum, máme zde film, který má úplně vše, co by měl mít výrobek určený pro pasivní zábavu, pokud tedy 140 minut u něj netleskáte. Uděluji nejvyšší hodnocení - šest hvězd, ta šestá je bonus navíc za to, že mi tento film vrátil vzpomínky a obrovskou radost. Díky Steve! YOU WIN! ()

Nyck

Sluší se na úvod poznamenat, že od uvedení traileru jsem měl jasno v tom, že do kina na RPO nepůjdu. Působilo to na mě překombinovaně, kýčovitě, příliš na efekt. Ještě před pár dny zůstával můj názor neměnný. Pak jsem zahlédl pár recenzí, ohlasů, znovu se podíval na novější trailer, a hle. Jinak sestavená a mně sympatičtější upoutávka mě nahlodala. Ten a tamten říkají, že je to super, točil to Spielberg, obsazení vypadá dobře... No jasně, skončil jsem v kině. Oproti prapůvodním představám rozhodně nemůžu mluvit o zklamání, pěkně se na to dívá, a byť bych si uměl představit o 20 minut kratší verzi, nenudil jsem se. Spielbergovi poklona, že natočil v krátkém sledu dva snímky, které jsou si podobné asi jako čokoláda a salám. Oboje se dá sníst, že jo, ale tím jakákoliv podobnost končí. Pro zachycení všech odkazů, symbolů a narážek bude třeba vidět film ještě minimálně jednou. Ready? ()

hroubek

Spielberg to dokázal. Pustil se do knihy, o které se říkalo, že je nezfilmovatelná, a on to dokázal. Svým vlastním způsobem. Snad každému, kdo četl knihu muselo dojít, že se filmové zpracování neobejde bez velkých kompromisů. Já se toho dost bál, a jsem rád, že mohu většinu těchto změn pochválit, jelikož pomáhají udržet příběh po hromadě a neztratit tempo. Avšak pravdou je, že s některými věcmi si šlo poradit obratněji, mohlo se jim věnovat trochu více času, jít do hloubky, více vysvětlit a nebo to udělat jinak. Na druhou stranu to co nám Spielberg prezentuje je natolik energické a sebevědomé dílo, že jsem ochotný nad některými věcmi přimhouřit oči. K mému štěstí ve filmu chybí části co mě v knize "moc nebavily" a jsou nahrazeny, a nebo mnohem lépe pozměněny, aby to sedělo k tempu filmu. Přesto, u některých věcí jsem cítil, že tam dost chybí a jejich zapojení do děje by dávalo mnohem větší smysl. Co mě trochu zklamalo, že se Spielberg neurval více ze řetězu, ale jeho styl vyprávění je poctivá stará škola, která neokouzluje jen triky, ale funkčním příběhem a s dobře uchopenými postavy. A toho si dost cením. Ale kdyby byla ve filmu velmi pěkná zpomalovačka a oblet kolem stovky hrdinů, tak bych se vůbec nezlobil.Samozřejmě si Spielberg sehnal velmi dobré herce, kteří hrají fakt dobře. Tye Sheridan je velmi příjemně uvěřitelný, a já se mu to věřil. Olivia Cooke je dost dobrá a tato role jí sedla. Mark Rylance opět předvádí perfektní výkon, a všechny jeho scény jsou skvělé. Simon Pegg mě bavil, i přestože nemá tolik prostoru. Ben Mendelsohn netlačil zbytečně na pilu a jeho záporák není vůbec špatný. I ostatní herci jsou velmi dobří a krásně podporují hlavní herce. Co se týče vizuální stránky, tak to je ve filmu pastva pro oči, která nabízí spoustu skrytých easter eggů. Jak už jsem psal, film má skvělé tempo a jede od začátku do konce. Ve filmu je spoustu akce, hlášek, parádně sedící hudby a odkazů na všechno možný od her, filmů, hudbu, komiksy a nebo techniku. I přestože jsem z filmu hodně moc nadšený, tak mi tam něco chybělo, ale na druhou stranu se pak objevilo něco co mi vykouzlilo obrovský úsměv na tváři, a těchto momentů bylo s přibývajícími minuty čím dál více. Ready Player One je obrovská pecka, kterou si užijí všichni, a pokud jste nerdi a geekové, tak to je bonus pro Vás. ()

Yoda sama

Nadfilm o svete, do ktorého náš Halliday odišiel dávno pred tým, než vznikla predloha a na ktorý sa potrebovali ľudia pripravovať takmer 60 rokov. Že je to najväčší režisér všetkých čias inak potvrdzuje aj fakt, že popri filme, ktorý by mnohým trval roky a rozpadol by sa im pod rukami, dokázal maestro ako bokovku zbúchať v rovnaký rok oscarovú drámu, s prehľadom. ()

Honzua

Karlík a továrna na absolutno. Edgar Wright zelená závistí a já od sedmdesátiletého staříka takhle nadupanej raid fakt nečekal. Na RPO je skvělých vícero věcí (např. nejpřehlednější současná CGI režie), ale to, co je neskutečný, je, že starej Spielberg dokázal (zase jako první) na filmové plátno a filmovými prostředky úspěšně přenést ten pocit, který máte při hraní MMORPG. Několikrát jsem se přistihl, že bych se teď nejradši do RPO okamžitě lognul a to jsem necítil hodně dlouho a rozhodně ne u filmu... ()

bizz_mjc

Spielberg je furt teenager. Hravý, horlivý, nápaditý a plný elánu. A RPO je moc povedená popkulturní, digitální masírka. Shining scéna totální top! ()

SamVimes

Ready Player One má vzhledem ke stopáži výborné tempo, neutápí se v popkulturních odkazech se neutápí (na prvním místě je samotné dobrodružství, což je jedině správně) a rozumně se odchyluje od předlohy na místech, kde by zkrátka to, co bylo zábavné číst na papíře, nebylo zábavné sledovat na plátně. Ve spoustě jiných ohledů se ale adaptování moc nepovedlo, takže to, co je v knize důkladně promyšlené, je ve filmu často hollywoodsky jednoduché až hloupé, zmizel skoro celý vývoj hlavní postavy, záporáci jsou naprosto bezzubí a romantická linka je schematická až za hranicí únosnosti. ()

Sany33

Veľmi pekný nápad s virtuálnym svetom v ktorom do iste miery už aj tak dávno žijeme iba to nie je v takom rozsahu ako nám to predkladá Steven Spielberg. U neho už sme si zvykli na dychberúce scenérie a kvalitné rodinné filmy s dobre dotiahnutým záverom a pekne postupne plynúcim dejom, ktorý neomrzí a dokáže diváka priklincovať do sedadla na dosť dlhú stopáž. Ready Player One má mladé ale za to dobré herecké portfólio s ktorým sa dá veľmi dobre pracovať a títo mladý herci to vedia zobrať veľmi pekne do vlastných rúk. Film sa dokáže opierať o rôzne klasiky z minulosti kinematografie a tým zaujme diváka, keď si vo filme všimnete veci ktoré už dobre poznáte celkom vás to vezme za srdce. Ak si k tomu pridáme akčnosť deja a veľké finále ide o film ktorý si bez pochýb zaslúži plné hodnotenie a dobrý rating. 95% ()

Nej filmy roku a PF 2019!

Nej filmy roku a PF 2019!

31.12.2018

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

TOP 2018 dle TOP uživatelů ČSFD.cz

29.12.2018

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

Spielberg, DiCaprio a generál Grant

20.05.2018

Steven Spielberg se rozhodně nefláká. Loni vytasil novinářské drama Akta Pentagon, letos dorazila jeho sci-fi Ready Player One a příští rok se pochlubí Indiana Jonesem 5. Co režisérská legenda chystá… (viac)

Spielberg se vrátí do druhé světové?

Spielberg se vrátí do druhé světové?

19.04.2018

Steven Spielberg nám v březnu dodal Ready Player One a momentálně chystá pátého Indiana Jonese. Po Indym, jehož comeback proběhne 9. července 2020, se režisérská legenda vrhne na remake West Side… (viac)