Čo žerie Gilberta Grapea

• Slovensko Čo trápi Gilberta Grapea? (viac)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiálny text distribútora)

Ondra16

Je až neskutečné, s jakým minimem Hallström pracuje. V podstatě bez pomocných berliček (hudba, pohyb kamery,...) rozehrává neskutečně civilní drama, kde herců věříte každou grimasu, každou větu co pronesou a ani vás nenapadne rozhořčeně reagovat na tak depresivní podtext. Podle námětu a událostí ve filmu, bych nikdy nemyslel, že se rejža udrží tak daleko od koridoru kýče. ()

Madluska

Všichni se v komentářích rozplývali nad výkonem úžasného a omračujícího Lea. Tahle "akce" zákonitě vyvolala "reakci". Něco ve stylu: "Tak se předveď, frajírku!" A ejhle - on se opravdu předvedl! (Nikdy bych nevěřila, že budu oceňovat DiCapria, ještě míň bych věřila tomu, že ho budu oceňovat jako mentálně postiženého...) Nechápu jak, ale dovedl předvést svou figuru naprosto geniálně, se vším tím hihňáním, podivně zkroucenýma rukama, poskakováním... Ovšem aniž by sklouzl k parodování nebo přehrávání. Ano, takhle podle mě vypadá herectví! A Johnnymu to tady fakt sekne! :-) A ještě jedna poznámka - viděla jsem tenhle film v českém znění a smekám. Především pak obdivuju výkon Jana Kalouse, všecka čest! (4* dávám subjektivně prostě proto, že jsem se prostě nedovedla přenést přes podivínství postav, tak nějak mi většina byla dost nesympatická.) ()

Mistickzz

Pomalá a nikam sa neženúca dráma o ťažkom živote v komplikovanej rodine a a si v tom najväčšom zapadákove v Amerike. Najsilnejšou stránkou filmu sú herecké výkony a to hlavne v podaní Leonarda DiCapria, ktorý si to proste zahral. Johnny Depp bol hádam prvý krát v nejakom filme zatienený, aj keď zahral štandartne skvelo. Čo trápi Gilberta Grapea je pomalá a pekná dráma zameraná na citovú stránku a jednoduchosť človeka.A to bol asi ten problém, lebo som sa neskutočne nudil. 68% ()

Nemik96

Velmi působivé a smutné drama s tak jako vždy skvělým Deppem a DiCapriem který mi doslova svou roli vyrazil dech bezesporu to nejlepší co jsem od něj zatím viděl dávám 4****. ()

HiddenDragon

Zajimave drama z unudeneho stredovychodu USA, kde se na jednu stranu nic nedeje, a presto tam jsou dramata lidi stejne silna jako jinde. V zapadle Endore v Iowe zije 5ticlenna rodina Grapeu, ktera je v jakemsi stavu zaklinenosti. Otec se pred mnoha lety obesil a od te doby matka rezignovala na vsechno - jen ji a z pokoje se nehne. Stala se z ni "velryba", jak rika nejstarsi syn Gilbert (Depp), ktery vlastne nese brime chybejiciho otce a stara se hlavne o retardovaneho bratra Arnieho. Toho hraje opravdu bravurne zhruba 19ctilety (plus minus) DiCaprio a musim rict, ze vpodstate na stejne urovni jako Hoffman a jeho oscarovy "Rain Man" (1988) ci obdobne Hanks s "Forrestem Gumpem" (1994). Takze Leova prvni nominace... Endorou pak povetsinou vsichni jen projizdeji, az na jeden karavan s divkou Becky (Lewisova) a jeji babickou, kterym se poroucha motor, a tak v tomto malomeste "uviznou" podobne jako jeho stali obyvatele. Je to film o tom, jak nalozit se svym zivotem. Ze jsou urcite povinnosti a zavazky, ktere byt otravne a neprijemne, jsou zkratka soucasti nas samych, a i kdyz bychom nekdy nejradsi ze vseho utekli, nekteri (jako Grape) maji ve sve obycejnosti velke srdce na pravem miste a nedokazi se na sve blizke vykaslat, at jsou jacikoliv. Trochu mi chvilemi vadilo, ze ma Grape/Depp takovy neustale indiferentni vyraz, ze presne nevim, jak se citi - jestli chce bratra zabit a pretvaruje se nebo ho chce opecovavat. Ale to byl asi zamer. Ze je pomerne klidas, ze vsechno tak nejak pokorne akceptuje. Vlastne tim odrazi atmosferu toho mista, ktere nikam nesmeruje. Grape nema vysoke ambice, netouzi po penezich, chce byt "jen" dobrym clovekem. Cely film je ale jasne, ze se musi "neco" stat, aby se Grape z Endory a te rutiny dostal. Pointa sice neni tak dramaticka, jak jsem ji cekal, ale je defacto lepsi, optimistictejsi, kdy sice neco konci, ale neco noveho naopak zacina. ()

Zagros

Film jednoznačně stojí na výborných hereckých výkonech ústřední dvojice. Jak Leonardo DiCaprio, tak Johnny Depp ukázali, že už v relativně mladém věku hrát umí, a že je čeká velká filmová budoucnost. Není to žádné strhující drama, jde spíše o komorní příběh s pomalým tempem vyprávění, který mě ale po nějaké době dokázal naplno vtáhnout a já jsem byl zvědavý, jak se to všechno nakonec vyvine. Na filmu se mi snad nejvíce líbí to, že se vůbec neřeší nějaké Ernieho diagnózy a neustále se neomílá, co s tím budeme k sakru dělat. Celá rodina to bere tak jak to je, problémů to přináší sice spousty a my navíc máme už dost svých vlastních, ale s tímhle se zkrátka musíme poprat a Ernieho přijmout. Asi to není film úplně pro každého, ale za mě rozhodně doporučuji. ()

Vajonek

Hezký film o rodinné pospolitosti, lásce, odpovědnosti, sobeckosti, zraněních fyzických, ale hlavně duševních. Výborné civilní herecké výkony, zejména od mladého Leonarda DiCapria, ale rozhodně např. i Johnyho Deppa, kterého byste občas rádi viděli, jak svoje vnitřní frustrace, to, co ho "žere", taky někdy vyjádří (pořádně od plic) slovy, na druhou stranu to ale vlastně ve výsledku není až tak potřeba, protože to, co prožívá, dokáže dát najevo přesnými pohledy, mimikou, gesty. Zase jednou jsem si uvědomila, jak zásadní složkou filmu může být hudba (nebo i její absence), která v tomhle snímku dokáže opravdu velmi přesně nastínit atmosféru. Ať již na začátku, kdy nám zprostředkovává (zdánlivě) bezstarostná dobrodružství Arnieho a jeho ochránce Gilberta nebo pak později, když se nám čím dál více přibližuje, že bez starostí je tu opravdu málo co a málo kdo. Nedoufala jsem v happy end a byla tak na konci vlastně docela mile překvapena. I když ne vše se vybarvilo do růžova, myslím, že způsob, jakým se příběh jedné rodiny, která rozhodně neměla na růžích ustláno, uzavřel, do celého snímku seděl velmi dobře. Měla-li bych použít jedno slovo, tak výstižným, jakkoli zároveň vlastně docela krutým, by z mého pohledu bylo vykoupení. A ne jen pro hlavního hrdinu. 80 %. ()

BlueZero

V tomto filme som našiel len dva zaujímavé momenty: Keď matka vyjde z policajnej budovy a zistí, čo sa z nej stalo. A konflikt medzi Gilbertom a Arniem. To je pre mňa na jeden film málo. Samozrejme pozorihodný bol výkon Leonarda DiCapria ako mentálne retardovaného Arnieho. Musím uznať, už vtedy ukazoval svoj obrovský talent, len škoda, že ho dalej nerozvíjal v zaujímavejších úlohách. ()

cab

Krasne vylozeny stereotyp vesnicky, kde vsichni prozivaji nezazivne dny svych nic neznamenajicich zivutku, mimo Gilberta Grapa (dalsi z rady vybornych charakternich vykonu Johnny Depp), ktery je plny starosti a bez chvilky jen pro nej, prestoze zije na amerckem venkove, kde policie vyjizdi jen v okamzik, kdy jeho mentalne retardovany bratr (zivotni vykon Leonardo DiCaprio) vyleze na vodni vez. Mimo jeho nemocneho bratra citi zodpovednost i za zbytek rodiny, citajic velmi obezni matku a dve sestry, kvuli nedavne sebevrazde otcima. Obrat v jeho tapani nastane v okamzik prijezdu Becky (Juliette Lewis). Zvlastni a tezko popsatelny zazitek jsem si odnasel po skonceni. Film mi sedl, jak svym pomalym prubehem, kery vetsinou nemusim, tak i z hlediska predvedenych vykonu, na kterych bylo postaveno cele drama. 90% ()

Sgt.Pepper

Každý má svůj osobní film, který možná není dokonalý, ani filmařsky bezchybný, ale prostě vyzařuje zvláštní subjektivní kouzlo..můj je Gilbert Grape..abych byl přesnější jeho mladší retardovaný bratr Arnie..lezení na věž ( I want to go back up there again ), chytání a popravování kobylek ( I killed him Gilbert , I killed him! ), zvaní na narozeninovou párty ( I'm having a birthday party, but you're not invited, but you can come if you want. ), schovávání na stromě ( You can't find me! ), celonoční koupel ( The big boy is gonna wash himself! ) a počítání ( Five, nine, ten, eleven, twelve,thirteen, nineteen...).. Leonardo uloupil celý film pro sebe..celá rodina se strachuje, aby se Arnie dožil 18 let, avšak při oslavě ztratí "velrybu", kvůli které nemohli opustit dům..well we can go anywhere if we want.. ()

Peiper2

Film, který stojí na geniálním výkonu Lea DiCapria, který mě ale vůbec nepřekvapil, protože ho považuji za jednoho z nejlepších herců současnosti. Bez něj by to byl jen mírně nadprůměrný snímek z jednoho zapomenutého amerického městečka. ()

Scytale

Velmi emociální a sympatický snímek o životě (spíše možná o životním trápení) kdesi na americkém venkově je povedenou sondou do "redneckovského" středozápadu se všemi jeho nešvary i pozitivy. Herecký koncert Johnyho Deppa a k nepoznání mladičkého L. DiCapria se odehrává na pozadí trvající tragédie chudé venkovské rodiny čítající jednu neschopnou monstrózně tlustou matku, staršího syna, na kterém leží tíha zaopatření rodiny, mentálně retrdovaného mladího bratra a dvou dospívajících dcer. Klobouk dolů nad obrovským tlak zodpovědnosti, který musí snášet filmový Gilbert. ()

dopita

Tenhle film jsem viděl kdysi před lety a tehdá sem pochopil, že Johnny Depp opravdu umí. Do tej doby to pro mě byl jen blbeček z Jump Street. DiCaprio uměl hrát už zamlada a oscarová nominace ho poprávu neminula. ()

Reckon

Velice pěkné drama o neobyčejné rodině v úplně obyčejném městě. Johny Depp a hlavně Leonardo DiCaprio předvedli krásné výkony. Upozornění pro dívky: jestli čekáte playboye Leonarda, tak se na to nedívejte, aby jste si nezkazily iluze z Titanicu. Zpátky k filmu. Prostředek trošku nudí, ale dá se to vydržet. Konec byl krásný a chytl mě za srdce. (8/10) ()

Ripley

Tušil jsem,že se mi film bude líbit.Po přečtení děje,jména režiséra a herců na obalu DVD,jsem nezapochyboval a tento film zakoupil.Udělal jsem dobře,protože film mě dostal.Precizní režie,vynikající scénář a herecké výkony především Deppa a DiCapria dělají z tohoto krásného a dojemného filmu nezapomenutelný zažitek. ()

I.AM.NOT

Netřeba hovořit o velmi kvalitním výkonu Leonarda DiCapria (hovořit však o nejlepším výkonu všech dob je mírně přehnané) I další herecké výkony jsou však velmi kvalitní, to je však vše, co bych vyzdvihl, jinak příběh je krásný, ale celkem tuctový a ani velrybí máma nic nezachrání. ()

showxman

Gilbert je člověk, který žije víc život jiných než ten svůj. Stará se jen o svou komplikovanou rodinu a na sebe samého mu nezůstává žádný čas. Co se stane, když do do ospalého městečka a nudného Gilbertova života vstoupí půvabná náhodná projíždějící? Film zaujme mimo jiné jedním z nejlepších hereckých výkonů, jaký jsem měl doposud možnost vidět, a sice DiCapriovým ztvárněním retardovaného chlapce. ()

Normální festival

Normální festival

18.11.2006

Od 21. do 24. listopadu 2006 se v pražském kině Aero uskuteční přehlídka hraných a dokumentárních filmů, jejichž společným tématem jsou lidé, kteří se v běžném životě orientují trochu pomaleji,… (viac)