Čo žerie Gilberta Grapea

• Slovensko Čo trápi Gilberta Grapea? (viac)

Gilbert Grape nie je z tých, čo by nemal do čoho pichnúť. Aj keď Endora je miesto, kde sa toho veľa nedeje. Jediný raz, čo mestečko navštívila polícia, bolo vtedy, keď sa Gilbertov retardovaný brat Ernie pokúsil vyškriabať na neďalekú vodnú vežu. Dávať pozor na brata je hlavnou úlohu Gilberta, čo vie byť pekne otravné. Najmä, ak Gilbert okrem toho pracuje v obchode. Potom ale Gilbertovi skríži cestu niekto, kto ho nenecháva ľahostajným. Becky so svojou starou mamou začnú mať problémy s autom práve vo chvíli, keď prechádzajú cez Endoru. Becky je krásna a Gilbert sa práve zaľúbil. Nájsť si však čas pre svoj vlastný život sa zdá byť pre Gilberta nemožné... (oficiálny text distribútora)

Spock

Malé město, se svými problémy a v něm jedna zvláštní rodina. Matka co se už dlouho neopouští své místo u televize, dospívající postižený chlapec a jeho tři zbylí sourozenci. Všichni uvěznění v rutině běžného života, kterou jim jejich městečko nabízí jako jedinou alternativu. Takto nějak začíná děj filmu, člověk se do něj pomalou a zlehka vnoří, aby se na konci ohlédl a uvědomil si, že to byl takový „normální“ příběh ze života. Příběh o lidech se sny, které nemůžou naplnit, protože je svazuje místo jejich původu a jejich matka. Až jednou se objeví někdo, kdo spustí nečekanou lavinu změn vrcholící smrtí milované matky a zapálením domu, který byl spíše vězením něž místem radostného prožívání života. Film je zároveň hereckým koncertem mladého Leonarda DiCapria. Klobouk dolů před tím, jak se mu podařilo ztvárnit roli postiženého chlapce. Pokud máte chuť si v klidu vychutnat kvalitní snímek, nad nímž se můžete zamyslet, tak rozhodně neváhejte ()

liuk

And flash the light. Gilberta Grapea bych definoval jako lyrický film s příběhem. Když se divák opravdu nechce do děje ponořit, neponoří se a bude mít asi dojem, že se ve filmu nic neděje. I když se otevřeného diváka Hallström nesnaží známými tríčky (hudba, střih, emotivní vyřvávání herců) diváka do filmu dostat, stejně ho tahle zprvu idylická vesnice uprostřed sálodlouhé prérie vtáhne. Hned bych tam vyjel a pracoval místo Gilberta v obchůdku, abych mohl po krátkovlasé Becky (Juliette Lewis) pokukovat a pak pokecal s Crispinem Gloverem o dnešních mrtvolách, které s jeho otcem pohřbili. V jednoduchosti je totiž síla. A ta nemusí být vůbec jednoduše jednostranná, stejně jako Gilbert (Johnny Depp) není jasně jednostranně kladný hrdina. Na závěr jsem jen čuměl s otevřenou pusou. A k excelentnímu podání malého postiženého chlapce v podání DiCapria, jehož roli nyní řadím vedle mladého Balea v Empire Of The Sun k nejlepším dětským hereckým partům bych řekl toto: Jak DiCapria dnes (2007) fakt hodně žeru, jak dokáže každý Scorseseho horší film vytáhnout nahoru a každý výborný fiilm (Blood Diamond, Catch Me If You Can) na absoluturium, stále jsem mu musel tak nějak odpouštět, že se k témto výborným rolím dostal přes mnou neoblíbený Titanic. Jenže ono je to jinak, on se k Titanicu dostal přes zdejší roli Arnieho, a to hází na i pro mě Božského Lea úplně jiný pohled. Kdybych měl tomuto parádnímu filmu dát pouhé 4*, musel bych všechny své předchozí čtyřhvězdičky přehodnotit dolů, takže asi tak. ()

Ravi

Film se silným příběhem a vynikajícími hereckými výkony. Než si člověk stačil uvědomit, že už to končí, běžely titulky. Snímek po sobě zanechá tíživý pocit a otázku: Co dál? Může za to hlavně strhující výkon hlavních dvou aktérů a scénář, který je napsán velmi citlivě, až autobiograficky. Emocionálně velmi tíživý film. 90% = 5/5 ()

MI-380

Chytré, lidské, zábavné, dojemné. Dokonalý tandem Depp/DiCaprio, ale vlastně všichni herci jsou bezchybní. Potvrzuji poznatek z mnoha komentářů: slova jsou zbytečná, nutno vidět. 100%. ()

Puyi

No co dodat? Paráda... celý film mě dostal, pohltil...nadchnul a celkově hodně překvapil. Silný příběh, který mě hned od začátku zaujal (ikdyž si nejsem přesně jistý proč), skvělé postavy i provedení a nakonci jsem nechápal, že už je konec..:D Zvláštní, jak moc rychle to uteklo. Leonardo DiCaprio byl naprosto fantastický, neuvěřitelný, Johnny Depp, jako vždy, skvělý, ale celkově to bylo po herecké stránce parádní. :) Film nemá slabší chvíle, slabší scény, vše je dobré, skvělé, dokonalé. :) Bezváhání 5*. :) ()

vyfuk

Co žere Gilberta Grapea? Film, který vám na tuto otázku zdlouhavě odpoví, ale krásně. Depp mu ukázal svou pravou tvář - doslova. Rád jsem si oddychl od těch maskací atd. DiCaprio v roli zaostalého opravdu zářil. Příběh Gilberta Grapea je krásným příkladem kinematografie 80. - 90. let, která je pěkně zpracovaná. ()

Mr.KarlAdler

Výborný příběh s netradičně apatickým a nerozhodným hlavním hrdinou v závěru až zbytečně nastavovaný, ale po většinu času prostě a jednoduše lidský. Ani na Wall Street ani nikde jinde nebyl DiCaprio tak geniální jako tady. Klobouček dolů nad jeho retardem. ()

Koryntos

Na filmech podobného typu je nejlépe vidět, že není potřeba drahá výprava, spešl triky, stačí přesvědčivý herci a obstojný scénář a to by bylo, aby to nebylo. ()

Autogram

Gilbertova rodina sa dá nazvať všelijako, ale určite nie ako bežná. Obyčajné u nich nie je nič, ale musí riešiť celkom obyčajné problémy, plus niekoľko zvláštnych. Napríklad zvláštnu záľubu svojho autistického brata v štýle filmu Postřižiny. Toho zvládol mladý DiCaprio bravúrne. Pre Johnnyho Deppa je to zase, naopak, jedna z mála úloh, kde hrá celkom normálneho chlapíka. Ale aj ten má len jedny nervy a keď sa deň zadarí, tak ho niečo naozaj dožerie. Okrem príjemne plynúceho príbehu je vo filme na konci trochu zvláštny obrat, ktorý mi nie celkom dal zmysel, takže štyri hviezdy sú slabšie. A sú viac za hercov ako za scenár. –––– Deset let přešlo a teď říkají, že může umřít kdykoli. Jsou dny, kdy chcete, aby žil, a dny, kdy zase ne. –––– To je náš dům. Je to úžasný. Jak se odtud zdá malej, když znám to, co je uvnitř. –––– A co chceš pro sebe? Jenom pro sebe. –––– Chudáčku Gilberte, uvázáný u boudy. Staráš se o všechny kolem a zapomínáš na sebe. ()

ELduderino

Co k tomuto nádhernému snímku napsat. Režie? Skvělá. Herci? Nadpozemští. DiCaprio byl dokonalý, předvedl zde jeden z jeho nejpoutavějších výkonů a já ho od té doby beru jako jednoho z nejlepších herců současnosti! K Deppovi a Lewis se nemá cenu vyjadřovat. Díky tomuto snímku jsem se stal filmovým fanouškem. To myslím hovoří za všechno. ()

BuryGol

Takhle hořkou komedii jsem snad ještě neviděl. Já mít na starost matku co ani nevyjde schody, mentálně postiženýho bratra a dvě ségry na krku, tak se asi taky oběsim ve sklepě. Silnej příběh, výborný herecký výkony a tak dále. Jen mi ušlo, kam šli bydlet když spálili barák? No to je jedno. Mě to chytlo, a to dost. Nebejt chlap, tak ten konec probulim jak želva. ()

Philoun1

Asi jsem nepochopil tak do hloubky tento snímek, vidíme tu celkem smutné osudy několika lidí žijících v jednom zapadákově, i když bych chtěl hodnotit lépe tak mě film nijak více nezaujal, až tedy na DiCapria, o kterém jsem si chvíli myslel, že to snad ani nehraje. ()

ImNotThere

Je více než příjemné, vidět Deppa v něčem jiném, než je ulítlý svět burtonovské fantasmagorie. A ačkoliv ji bezmezně miluji, někdy je milé odpočinout si od ní a vrátit se ze snů do ne vždy příznivé reality. Johnny dokázal, že se umí angažovat i v citlivějších záležitostech dotýkajících se skutečného života. Je velice zvláštní pozorovat ho, jak pro jednou zprostředkovává skutečný a nepřikrášlený pohled na život takový, jaký je. Na to nejsem zvyklá ani náhodou a velice to vítám. Lasse Hallström má zvláštní dar vyvolávat v divákovi emoce, které by se na povrch veřejně dostávat neměly. Většina jeho filmů mě citově vyčerpává. Tomu já říkám režisérský um! Další adept, kterého musím vychválit až na půdu je DiCaprio. Jeho herectví je naprosto odzbrojující! Dokud jsem neviděla, nevěřila jsem. Geniální! ()

IMPAIRED

Za hudební doprovod se bude někdo smažit v pekle! DiCapria mám rád, ale herecké výkony v roli mentálně zaostalého fakt nedokážu posoudit. ()

Normální festival

Normální festival

18.11.2006

Od 21. do 24. listopadu 2006 se v pražském kině Aero uskuteční přehlídka hraných a dokumentárních filmů, jejichž společným tématem jsou lidé, kteří se v běžném životě orientují trochu pomaleji,… (viac)