Diablov advokát

• Česko Ďáblův advokát (viac)

Mladý úspešný právnik Kevin Lomax (Keanu Reeves) obhajuje v rodnom Gainsville učiteľa Lloyda Gettysa (Chris Bauer), obvineného zo sexuálneho obťažovania svojej žiačky Barbary (Heather Matarazzo). Napriek tomu, že počas pojednávania zistí učiteľovu vinu, podarí sa mu napadnúť výpoveď obete a dosiahnuť oslobodzujúci rozsudok. Onedlho dostane ponuku pracovať pre významnú firmu v New Yorku, ktorú prijme. Po tom, ako presvedčí svojho nového zamestnávateľa o svojich schopnostiach, sa s manželkou Mary Ann (Charlize Theron) nasťahujú do prepychového domu, kde bývajú tí najlepší zamestnanci firmy, vrátane jeho majiteľa Johna Miltona (Al Pacino). Zdanlivé šťastie a dokorán otvorená brána k úspechu sa však veľmi rýchlo začne kaliť a manželom sa začínajú diať stále zvláštnejšie a desivejšie veci. Zatiaľ čo sa Kevin začne venovať svojmu novému prípadu černocha Phillipeho Moyeza (Delroy Lindo), obvineného z porušovania hygienických predpisov po tom, ako bol pristihnutý pri rituálnom zabíjaní zvierat, jeho žena Mary Ann postupne zariaďuje ich veľký byt. Keď sa Kevin stane svedkom toho, ako sa naplní Moyezovo prekliatie a sudca stratí hlas, Mary Ann sa začnú zjavovať nepríjemné vidiny démonov. Ich doposiaľ láskyplný a bezchybný vzťah začína dostávať trhliny... Kevinovi je pridelený prípad bohatého podnikateľa Alexandra Cullena (Craig T. Nelson), obvineného z vraždy manželky, syna a služobnej. Kevinova matka Alice (Judith Ivey), ktorá prišla do New Yorku na návštevu, tiež pochopí, že v ich manželstve to nefunguje a varuje syna pred Miltonom. Vidiny Mary Ann sú stále hrôzostrašnejšie, nepohodlní ľudia, pohybujúci sa v okolí firmy, umierajú za zvláštnych okolností. Za všetkým je najpravdepodobnejšie záhadný Milton, ktorý nie je tým, za koho sa vydáva... (TV Markíza)

Aldo_Raine

Místy velmi povedený, místy trošku laciný thriller s výborným finále a "údernou větou na konec". Al Pacina jsem teda viděl už v lepší formě(krapet přehrávačka), za to Keanu Reeves na hranici svých hereckých možností slušně válí. A jako bonus hned dvojitá "Julča" na kameru se často v puritánské US-produkci nevidí:) ()

Peenugirl

Keanu Reeves ma bavil celý čas, už keď som videla tento film poprvý krát vedela som, že bude patriť medzi mojich obľúbených hercov. Alpacino je ako diabol, taký všemocný herec... Spravil proste dojem. Celkovo nápad, že ľudské hriechy využíva diabol na to aby si prilákal božie ovečky nie je nový, ale poňatie tejto témy je v tomto filme skutku unikátne. Herci sú úžasný a atmosféra celého filmu naháňa zimomriavky. 80% ()

Chlo0opek

Herecky velmi dobře zvládnuté od všech hlavních představitelů. Celkem slušný film, až na ten úplný závěr. Ten mě dost zklamal. Takže takhle jen 3*. ()

Eradin

Učebnicový příklad toho, jak pár posledních minut dokáže totálně zkazit celý film. Příběh se pomaličku dává dohromady, nikde nestagnuje, pozvolna graduje v naprosto famózní finále, které je následně totálně zabito. Proboha proč??? Já osobně odpověď hledám marně, protože to totálně odporuje zdravému rozumu. ()

cajda77

Reeves a Al Pacino, to už je samo o sobě určitá záruka slušného filmu. Co je důležitější...láska, peníze, úspěch? Velmi povedený film, trochu depresivní...místy až hororové prvky. Pouze mi trochu vadilo způsob, jak americké křesťanství vnímá spravedlnost (ale to je už pouze věc názoru, či vyznání). ()

Djflash

Ješitnost je rozhodně můj neoblíbenější hřích'' pravil ďábel. Taylor Hackford dostal do ruky scénář, jehož potenciál nebyl na papíře zcela zřejmý. Vyprávění o pánovi z temnoty a jeho obětním beránku by mohl leckomu připadat na první pohled jako velmi fádní. Možná by to tak koneckonců dopadlo, kdyby neměli tvůrci doslova zlaté růce při výběru herců do jednotlivých postav. Ti totiž snímku dodali společně se svými hereckými výkony, (které jsou v mnoha ohledech nadprůměrné) potřebný lesklý hábit, a také dostatečný punc uvěřitelnosti. Sám Al Pacino co by ďábel na mě zapůsobil takovým stylem, že jsem měl pocit, jako by se pro tuto roli přímo narodil. Pozadu však nezůstávají ani ostatní herci. Příběh o pokušení, jemuž je člověk vystavován skoro neustále a síle lidského ega, které může být dosti zákeřné dostává úplně jiný ráz, a to mnohem dramatičtější a dynamičtější, což je jen ku prospěchu věci. Scénář má jisté drobné chybky. Jednou z nich je, že tento počin balancuje na rozhraní několika filmových žánrů zároveň, a samotný přechod mezi těmito jednotlivými žánry, není tak úplně plynulý jak by se zprvu mohlo zdát. Snímek tedy rád tu a tam přidá trochu mystiky a fušuje i trochu do thrileru. Nevím zda-li tyto malé vsuvky jsou zvoleny na správných místech a snímek tak netlačí zbytečně do krajností. Nicméně své opodstatnění tu asi mají, a silu vyvolat hrůzu a strach také. V závěru je však hodně vidět, že autoři upustili uzdu své fantazii a snímek si tak začne dělat vlastně co se mu zlíbí, a proto je i tak trochu přitažený za vlasy. Ale abych jen nehledal zbytečné a ve větší míře nepodstatné chyby. V závěrečném dialogu mezi hlavními aktéry je řečeno mnoho zajímavých výroků, což už je patrné z mého začátku celého komentáře.Tudíž se dá i vytušit, že i k dialogům byla přikládána velká váha. Konečné vyústění, které směřuje k ponaučení hlavního hrdiny může u někoho budit rozporuplné pocity. Přes tyto věru malé nedostatky má snímek velmi slušně rozvržené tempo, jenž po celou dobu sledování dokaže zaručeně udržet diváka ve stavu napětí. A tím pádem mu dopřeje tak plnohodnotný filmový zážitek, jež každý spravný fanoušek dramatického žánru náležitě ocení. ()

RomanBond007

Názov veľmi výstižny , skvelo som sa bavil. Celý film mal takú pochmúrnu atmosféru zla, bolesti a chaosu. Keanu Reeves ako právnik, ktorý napriek všetkým okolnostiam vyhráva všetky súdne spory, Charlize Theron ako manželka túžiaca stať sa aj matkou & Al Pacino, tajomý a nepredvídaťeľný Diabol a otec Kevina Lomaxa(Keanu Reeves) . Zhrnul by som to takto- skvelý príbeh , výborny herci , okúzlujuca atmosféra - 95% aj za Reevesa! ()

chlievik

Dosť pre mna nudné. Tie filmy typu Deviata Brána a toto ma nijak nezaujímajú. Satanistická tématika je premňa naivná a nezaujímavá, hoci to, čo hovorí Pacino Reevesovi v tej hale na konci obsahuje isté úlomky pravdy, ako napríklad, že vina je nezmysel, ktorý si ľudia vlečú so sebou ako ťarchu životom, ale nemyslim si, že ak vôbec existuje Boh a Satan, tak že Boh nie je fanúšik ľudí, a že to robí preto, aby sa z toho chechtal. Boh len chce, aby sme boli láskou, aby sme sa vyvinuli, a tak dal latku vyššie než Satan, má proste vyššie nároky na dôkaz pozitívnej inteligencie ľudí, než má Satan, ide o test, o súťaž, o perfekcionizmus, dal nám slobodu, ale dal nám aj možnosť konať dobro a zlo a vybrať si, medzi láskou a egom, samozrejme vie, že netreba príliš veľa času a energie dávať a ustupovať ľuďom, ktorí sú sebeckí a ich vývoj nespeje nikam. Je lepšie byť slobodným a nerobiť príliš veľa zla a konať v podstate dobro aj keď občas zareagovať neutrálne alebo aj seba potvrdzujúco možno, než byť v podstate úplne dobrým, ale neslobodným, ako tá jeho matka, ale je aj tretia možnosť, a to byť dokonale dobrým, a úplne slobodným, len je tá cesta 1000x ťažšia. A to je práve ta cesta Boha, cesta dobra, hoci latka, ktorú treba preskočiť, je príliš vysoko pre mnohých, len jemne inteligentných, človek musí byť ľudský génius, najmä po emocionálnej stránke aby dosiahol status Boha na Zemi. Je to výsada pre jedného z 10 miliónov aby sa mohol človek takým Bohom na Zemi stať, ale každý tu šancu má, hoci podmienky má každý iné (totiž úplná spravodlivosť ani nemôže existovať, aj ja som len človek, ktorý nedostal všetko do vienka...atď.). Preto je pre mnohých hoci nie primitívnych a hlúpych, ale len mierne inteligentných ľudí, tento level myslenia, ktorý prezentujem, veľmi nepochopiteľný, a tak potom sa aspoň zbavia tej viny za sexualitu a lásku, v ktorej sú nedokonalí, a za ktorú sa obviňujú, a kvôli tejto miznúcej vine sa potom upínajú k Hnutiam ktoré hlásajú Satanizmus, čo vôbec nie je nutné, stačí si uvedomiť seba a svoje inteligentné vedomie a slobodu. A samozrejme, cesta protikladov inštinktov versus pravidiel je veľmi ťažká,ale práve preto je to cesta tých, ktorí si slobodnou voľbou vybrali lásku, ako ťažšiu sféru, na rozdiel od zla a sebectva. Pre mňa sú tieto filmy preto nudné, nezáživné, a nedávam im ani 4 ani 5 hviezdičiek, aj keď nie som zaujatý proti nim, lebo chcú slobodne vyjadriť svoj názor, a tým ich rešpektujem, každý má na názor právo. Triky sú samozrejme smiešne, ale... sú to 90-te roky, takže aj to sa toleruje. Osobne by som si Satanizmus predstavoval radšej bez tých smiešných ohnivých efektov, fakt neviem prečo je Satan neustále spojovaný s ohňom, príde mi to taká rozprávka pre dospelých. Satan by mal byť prezentovaný skôr ako ladnosť a kľud (tak ako sa oni aj snažia to vykresliť, hoci málo úspešne), Satan nie je symbolicky ako oheň. A mimochodom, som si istý, že každý čo sa na tomto filme podieľal, je satanista, je mi to JASNÉ, a to aj preto, lebo v ňom hralo toľko zahraničných neamerických hercov, že to indikuje, že súčasný moderný satanizmus je dnes v každom štúdiu v Hollywoode či v New Yorku. Tento film je akousi filmovou "hymnou" satanistickej církve v dnešnej dobe. Preto neviem prečo diváci tomu akože dávate až toľko bodov, ako... uvedomujete si vlastne, čo papkáte? :)) Rešpektujem aj satanizmus, aj vás, divákov, len či si to vy tupí diváci aj uvedomujete. Ale musím filmu uznať zápletku, dej, a napätie, a aj istú inteligenciu, preto tento fim nezavhrujem. tak do priemeru, 3 body. p.s. Málokto z vás chápe, že Boh a Satan sú jedna a tá istá osoba,a rovnako tá osoba hraje na dve strany tak, ako je to vykreslené vo finálnej pointe filmu. Ale práve preto v tom máte taký zmätok :))))))))) Ide len o vývoj inteligencie a lásky (ako som už vysvetlil vyššie), a o nič iné. Ostatné je len slobodná cesta a názory mnohoraké a nekonečné. () (menej) (viac)

Wartord

No to je toho. Al Pacino udělá bubu a už se to tu hemží pětihvězdama bez ohledu na slabý scénář a ještě slabší, zato pořádně úchylný konec, který se asi tak všem líbí. ()

demovka

Film, který nabízí nejen zajímavý příběh, ale i zajímavý názor na víru, pravdu a právníky. Existuje ďábel? A jestliže ano a vypadá jako Al Pacino, jaký je a o co se snaží? Velice schopný a výřečný právník Kevin (Keenu Reeves) se ve své profesi zastaví a zamýšlí se nad tím, zda hájit pravdu a spravedlnost a poprvé prohrát proces, nebo neporušit linii neprohraných pří a přitom ztratit tvář. Proces neprohraje a z lumpa udělá nevinného. Vzápětí je mu nabídnuto velmi dobré místo ve významné firmě, s novým velkým bytem a možnostmi profesního růstu. Setkává se majitelem firmy (Al Pacino), ostatními zaměstnanci a prvním velkým případem. Vše se zdá být ze začátku dokonalé. I v nové práci ví jak na lumpy. Jak čas pokročí, jeho žena Mary Ann přichází na to, že nemůže otěhotnět a v podstatě není, čím jiným by se zabývala. Kevin má ale moc práce a je strháván šéfem k nočním aktivitám. Pro svou ženu nemá nejdříve ani čas, a posléze ani pochopení. Líbí se mu i jiná žena. Majitel firmy (Al Pacino) se posléze významnou měrou podílí i na změně psychického stavu a vizáže Mary Ann, která začíná mít příšerné vidiny, pocit špinavosti ze znásilnění a upadá z toho do velkých psychických problémů. Nakonec je umístěna do léčebny a spáchá příšerným způsobem sebevraždu. Kevin přichází k majiteli firmy, aby ho z toho obvinil, a vzápětí se dozvídá, že je jeho syn, syn Ďábla, a pro zachování rodu je mu předurčena jiná žena. Přijme otcovu vůli, či ne? ()

baner

Diablov Advokat -10x videné a vždy ten film mám rád. Keď som ho prvý krát videl v kine mal som niečo nad 20. Od vtedy si ho pozriem zhruba každé dva roky a vždy niečo iné nájdem v tom filme. Ako rastiem a mením sa film mi stále ponúka nové postrehy. Znamená to, že Diablov Advokát je pre veľmi široké spectrum divákov. Je to prvý film kde som naplno začal vnímať Keanu Reevesa a vlastne po dvoch rokoch mi tento herec priniesol môj najlepší film môjho života a to Matrix ( vnímaj ako trilógia). Tak Taylor Hackford urobil týmto dielom fil, ktorý patrí do mojej naj desiatky. Ďakujem ()

Skunkiee

Za 4 či za 5*? Film začíná nenápadně. Ale atmosféra houstne a houstne. A houstne. Chvílemi se zdá, že démon rovná se posedlost prací. A posedlý je Kevin. Pak se objeví skutečný démon. Mistrně zahraný. Jeho oběť, Mary Ann, podléhá. Mistrně zahraná. Rámuje to zlá, atmosférická hudba. Mistrně zkomponovaná. Ve výsledku (a v závěru) je to síla. Mistrně zrežírovaná. ()

zpek

"Radšej byť vládcom v pekle ako služobníkom v nebi." Démonický Al Pacino ako najväčší fanúšik človeka.. najväčší humanista. Perfektné. ()

Zrzka82

Jeden z nejlepších filmů co znám a rozhodně nejlepší, co se dané tématiky týče. Ďáblův advokát samozřejmě stojí a padá na hereckém výkonu Al Pacina a Keenu Reevse, a neumím si v rolích představit nikoho jiného. Přesto je dokonalým obrazem moderní společnosti a zároveň klade poměrně zajímavou otázku víry, která se stává velice osobní. "Prohraješ. V Bibli to tak stojí." "Nezapomeň, kdo ji napsal. Bůh je sadista, rád se dívá. To já mám lidi rád. Jsem humanista. Možná ten poslední." ()

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

Statham nahradí Gibsona v další Odplatě

26.04.2011

Slavný autor noirových kriminálek Donald Westlake napsal celkem 24 románů, v nichž vystupuje profesionální zločinec Parker (žádné křestní jméno). Je to jakýsi novodobý Robin Hood, který zásadně bere… (viac)

Pokrok za prachy z prodeje drog

Pokrok za prachy z prodeje drog

22.10.2008

Po Weirovi a Annaudovi, jejichž nové projekty jsme probírali v uplynulých dnech, je tady další tvůrce, jehož jméno nevidíme na plátnech kin až tak často, ale když už, tak to obvykle stojí zato.… (viac)